Trwa ładowanie...
d1t2czo
pies
17-11-2005 16:55

"Pies serwisowy" pomoże niepełnosprawnym

Na toruńskim Uniwersytecie Mikołaja Kopernika zaprezentowano tzw. psa serwisowego specjalnie wyszkolonego do pracy wyłącznie z osobą poruszającą się na wózku. Pokaz był częścią konferencji nt. europejskiego projektu pomocy niepełnosprawnym Leonardo da Vinci - IDOL (Inclusion of Disabled in Open Labour Market).

d1t2czo
d1t2czo

Projekt ten ma pomagać w zdobywaniu pracy przez niepełnosprawnych, niewidomych i słabowidzących studentów oraz absolwentów.

Pies pracujący dla osoby na wózku potrafi pomóc jej w prawie wszystkich sferach życia. Reaguje na 80 komend, od "przynieś kapcie" po "odbierz telefon" - powiedziała Aneta Graboś ze Śląskiego Centrum Kynologicznego PRESTOR, opiekun psów.

Pies tak wyszkolony potrafi zdjąć niepełnosprawnemu czapkę, rękawiczki i buty, włączyć telewizor. Właściwie wszystko co wymaga użycia rąk, a mieści się w możliwościach fizycznych psa, jest do zrobienia - dodała Graboś. Ten pies potrafi nawet podnieść osobę niepełnosprawną, która przewróci się na wózku - wyjaśniła.

Niestety tzw. psów serwisowych w Polsce jest tylko kilka. Na przeszkodzie rozpowszechnieniu tej metody pomocy niepełnosprawnym stoi brak trenerów i przepisów.

d1t2czo

Brakuje uregulowań prawnych dotyczących obecności psa serwisowego przy niepełnosprawnym. Brakuje też licencjonowanych specjalistów, którzy dobrze wyszkoliliby psa tylko pod kątem niepełnosprawnego - dodała Graboś.

Psy szkoli się przy współpracy wielu specjalistów. Program szkolenia trenerów został opracowany w konsultacji i współpracy ze specjalistami kynologami, behawiorystami, weterynarzami i hodowcami psów - powiedziała trenerka.

W czasie konferencji "Włączenie osób niepełnosprawnych w życie społeczne poprzez zatrudnienie na otwartym rynku pracy" zaprezentowano też nowoczesny sprzęt komputerowy dla niedowidzących i niewidomych, dzięki któremu mogą oni podjąć pracę zawodową na otwartym rynku pracy w charakterze tłumaczy i telemarketerów.

Szkolenie obejmuje między innymi obsługę poczty elektronicznej, edycję tekstu, arkuszy kalkulacyjnych oraz zarządzanie plikami i programami - pełną obsługę sprzętu.

d1t2czo

Podczas spotkania przedstawiono też programy uczące niepełnosprawnych "efektywnego poruszania się na rynku pracy" oraz mające na celu zwiększanie świadomości rodziców i bliskich niepełnosprawnych w tym obszarze.

Projekt, w którym uczestniczy jedenastu partnerów z siedmiu krajów: Austrii, Bułgarii, Hiszpanii, Irlandii, Niemiec, Polski i Wielkiej Brytanii, jest skierowany do niewidomych, niedowidzących i niepełnosprawnych ruchowo studentów oraz absolwentów, chcących znaleźć zatrudnienie na otwartym rynku pracy oraz do rodzin osób niepełnosprawnych i potencjalnych pracodawców na otwartym rynku pracy.

Obecnie na UMK kształci się 200 osób niepełnosprawnych.

d1t2czo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1t2czo
Więcej tematów