Trwa ładowanie...
d2bu3gn

Oceny i prognozy Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową

(inf.własna)

d2bu3gn
d2bu3gn

Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową przedstawił 32. raport kwartalny, oceniający stan koniunktury makroekonomicznej w Polsce w okresie styczeń - wrzesień 2001 r., prognozę kwartalną do końca 2001 r. i wstępną prognozę roczną na 2002 r.

Do pozytywnych charakterystyk gospodarki Polski w okresie 9 miesięcy 2001 r. należy zaliczyć - według Instytutu - spadającą inflację, ustabilizowaną dynamikę wartości dodanej w usługach rynkowych oraz stabilizację przeciętnego zatrudnienia i przeciętnej liczby pracujących w gospodarce narodowej.

Według raportu, w I półroczu 2001 r. obserwowaliśmy stabilizację deficytu na rachunku bieżącym. Szacujemy, że na koniec czerwca 2001 r. deficyt na rachunku obrotów bieżących wyniósł 4,9% PKB, a następnie w końcu września br. obniżył się do 4,3% PKB - piszą eksperci.

Do negatywnych charakterystyk gospodarki Instytut zaliczył rozwój sytuacji na rynku pracy, wyniki budownictwa, sytuację sektora finansów publicznych oraz wystąpienie realnych spadków produkcji sprzedanej przemysłu od II kwartału br.

d2bu3gn

Po raz pierwszy od ponad 7 lat Instytut przedstawił dwa warianty prognoz na 2002 r. Wydaje nam się, że rozwój sytuacji wewnętrznej jest z jednej strony zbyt istotny dla prognozowania rozwoju gospodarki, a z drugiej obarczony zbyt wysoką niepewnością - napisali eksperci.

Pierwszy scenariusz zakłada raczej budowanie silniejszych podstaw pod rozwój w następnych latach, ale niższe tempo wzrostu w roku 2002. Na drugi scenariusz składają się głównie dwa równoległe zjawiska: zmniejszenie (znaczne) realnych stóp procentowych i umiarkowane podejście do problemu deficytu budżetowego. (jask)

d2bu3gn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2bu3gn
Więcej tematów