Trwa ładowanie...
dvdj7a0

Nowości na Międzynarodowych Targach Książki

Na rozpoczęte w środę Międzynarodowe Targi Książki wydawcy tradycyjnie przygotowali wiele nowości, m.in. "Instynkt pięknej Ines" Fuentesa, pierwsze tomy "Dzieł zebranych" ks. Twardowskiego czy nowy tomik wierszy Julii Hartwig.

dvdj7a0
dvdj7a0

Carlos Fuentes, wymieniany od kilku lat jako kandydat do literackiego Nobla, gości w Polsce. Świat Książki opublikował niedawno jego powieść pt. "Instynkt pięknej Ines".

Na targach pojawi się też nowa książka Roberta Ludluma - "Protokół Sigmy" - jedna z trzech powieści, które zmarły rok temu autor zdążył ukończyć na krótko przed śmiercią. Akcja powieści rozgrywa się w Zurychu. Bohater, młody bankier, syn multimilionera, musi uciekać i ukrywać się przed zamachowcem. Jak zwykle w powieściach Ludluma mamy do czynienia ze spiskiem, w który zamieszane są międzynarodowe korporacje. Pierwszy nakład "Protokołu Sigmy" jest znacznie większy niż w przypadku poprzednich książek Ludluma - wydawnictwo Amber zdecydowało się na 50 tysięcy egzemplarzy.

William Wharton co prawda odwołał przyjazd na targi książki, ale będzie tam można kupić nową powieść tego pisarza "Nie ustawaj w biegu". W oryginale książka nosi tytuł "Run, run, run". W tej autobiograficznej powieści tytułowy bieg staje się wielką metaforą życia. Opisując swoje losy - dzieciństwo, edukację, udział w II wojnie światowej, podróże po Europie i pracę twórczą - Wharton kreśli portret artysty, jak sam siebie nazywa. Książkę, opublikowaną w serii Salamandra przez wydawnictwo Rebis, przetłumaczył Zbigniew Batko.

Nowością, którą wydawnictwo Znak przygotowało na targi jest długo oczekiwana książka autorstwa Normana Daviesa pt. "Mikrokosmos. Portret miasta środokowoeuropejskiego". Ta historia Wrocławia, do której materiały Davies zbierał przez ostatnich kilka lat, powstała przy współudziale Rogera Moorhouse'a. Autorzy stawiają sobie za cel przezwyciężenie historiograficznej rywalizacji, która doprowadziła do powstania dwu odmiennych wizji: niemieckiego miasta Breslau i polskiego Wrocławia.

dvdj7a0

Utworami dla dzieci Wydawnictwo M. rozpoczęło edycję "Utworów Zebranych" księdza Jana Twardowskiego. Pełne wydanie będzie liczyło 20 tomów. Trzy pierwsze tomy "Dzieł zebranych": "Zeszyty w kratkę" (zawierające wiersze z tomików "Zeszyt w kratkę" i "Nowy zeszyt w kratkę"), "Patyki i patyczki" ("Patyki i patyczki", "Kubek z jednym uchem", "Kasztan dla milionera", "Najmłodsi poeci i malarze") oraz "Dwa osiołki" ("Dwa osiołki", "Nie tylko wrona chodzi zdziwiona") będzie można kupić na targach. Cała edycja Utworów Zebranych ukaże się w latach 2002 i 2003 w trzech grupach tematycznych: "dla dzieci", "poezje" i "proza".

Inną targową nowością będzie "Impresjonista" - powieść, która przyniosła autorowi - Hariemu Kunzru - najwyższe jak dotąd honorarium za debiut literacki. Kunzru jest gościem majowych targów książki w Warszawie. Debiutancka powieść Kunzru wywołała sensację podczas zeszłorocznych targów książki w Londynie. Jak dotąd nigdy jeszcze nie zapłacono tak ogromnych kwot za prawa do wydania powieści, szczególnie debiutu - w sumie 1,8 mln dolarów. "Impresjonista" to historia urodzonego na początku XX w. na indyjskiej prowincji pół-Hindusa, pół-Brytyjczyka, który wciela się w różne postaci będące odbiciem oczekiwań spotykanych ludzi. W Polsce "Impresjonistę" wydała Muza.

Wydawnictwo Sic! przygotowało na targi nowy tomik wierszy Julii Hartwig. "Wiersze amerykańskie" to zapis pobytu poetki w Stanach Zjednoczonych w latach 1970-1974. Proste, wręcz surowe w formie utwory zawierają pełne ciepła wspomnienia ludzi, miast i krajobrazów. Inną nowością wydawnictwa Sic! jest książka "Intymny portret uczonych. Korespondencja Marii i Stanisława Ossowskich". Elżbieta Neyman, redaktora książki, obok prywatnej korespondencji małżeństwa umieściła fragmenty dziennika Stanisława Ossowskiego. Pochodzące z lat 1918-1963 listy odkrywają codzienność obojga uczonych. Znajdziemy w nich najważniejsze wątki twórczości Ossowskich: dążenie do prawdy, analiza norm moralnych, rola mitów etnicznych, funkcje ideologii.

W "Święcie kozła" - najnowszej wydanej po polsku powieści Maria Vargasa Llosy - wracamy do roku 1961, gdy stolica Dominikany nazywała się Miastem Trujillo. Llosa opisuje schyłek minionej epoki, przemawiając głosem autentycznych postaci historycznych: Trujillo i doktora Balaguere, który przez wiele lat sprawował funkcję prezydenta Republiki Dominikańskiej. Książkę opublikował Rebis.

dvdj7a0

Inną nowością tego wydawnictwa są dwa pierwsze tomy biografii Napoleona pióra Maxa Gallo. "Napoleon. Pieśń wymarszu" i "Słońce Austerlitz" to pierwsze z czterech części beletryzowanej biografii Napoleona. Obejmują one lata 1769-1805". Na kanwie powieści powstaje czteroczęściowy serial z Gerardem Depardieu, Johnem Malkovichem i Isabellą Rossellini w rolach głównych. Max Gallo, historyk i pisarz, uważany za niedoścignionego mistrza biografii, niezwykle wnikliwie śledzi losy najsławniejszego Francuza, wiernie odtwarzając wydarzenia jego życia. (aka)

dvdj7a0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dvdj7a0
Więcej tematów