Trwa ładowanie...

Niemiecki rząd zaskoczony budową makiety Reichstagu w Rosji. "To mówi samo za siebie"

Rząd Niemiec jest zaskoczony realizowanym przez resort obrony Rosji projektem budowy pod Moskwą makiety niemieckiego Reichstagu, na której rosyjska młodzież z organizacji Junarmia ma ćwiczyć zdobywanie obiektów. Pomysł zebrał nieprzychylne komentarze niemieckich polityków.

Niemiecki rząd zaskoczony budową makiety Reichstagu w Rosji. "To mówi samo za siebie"Źródło: REUTERS, fot: Fabrizio Bensch
d2vhafp
d2vhafp

- To zaskakujący pomysł, który mówi sam za siebie - powiedziała wicerzeczniczka rządu Ulrike Demmert. Sprawę skomentował też rzecznik niemieckiego MSZ Martin Schaefer. - My nie dostrzegamy konieczności wznoszenia podobnych obiektów dla niemieckiej młodzieży, by tam ćwiczyła i zdobywała tężyznę fizyczną. Dotyczy to też sposobu, w jaki to się odbywa - powiedział Schaefer.

Minister obrony Rosji Siergiej Szojgu informował wcześniej, że pod Moskwą budowana jest makieta niemieckiego Reichstagu, na której ćwiczyć ma młodzież z organizacji Junarmia. Jak wyjaśnił Szojgu, dzięki temu będzie można "szturmować konkretne miejsce", a nie "byle co".

Front z okopami już na ukończeniu

Szojgu powiedział o tym, relacjonując w środę w parlamencie działalność swojego resortu. - W parku Patriota budujemy Reichstag, nie w całości, lecz po to, by członkowie naszej Junarmii mogli szturmować nie byle co, tylko konkretne miejsce - mówił minister. Junarmia to dawny Ruch Młodych Patriotów, organizacja patriotyczna dla dzieci i młodzieży.

Szojgu zapowiedział również zbudowanie w parku Patriota "osady partyzanckiej w pełnej skali" i wyjaśnił, że obecnie kończy się budowa linii frontu z okopami i schronami.

d2vhafp

Niemcom się to nie podoba

Sprawa wzbudziła kontrowersje w Niemczech. Ministerstwo obrony Rosji wyraziło "niezrozumienie" w związku z wypowiedziami niemieckich polityków na ten temat. Rzecznik resortu obrony Igor Konaszenkow oświadczył, że makieta Reichstagu z 1945 r. stanie się "znaczącym elementem wojenno-historycznego krajobrazu parku Patriota, symbolizującym zwycięstwo nad nazizmem i wraz z innymi obiektami parku posłuży patriotycznemu wychowaniu młodych obywateli i gości Rosji z innych krajów".

Według Konaszenkowa "napaści" poszczególnych niemieckich polityków z tego powodu "wywołują nie tylko skrajne niezrozumienie, ale też zmuszają do zastanowienia się na tym, jakich w istocie trzymają się oni przekonań o budowniczych Trzeciej Rzeszy w latach 1933-1945".

Historyczna bitwa

Podczas bitwy o Berlin w 1945 r. w ostatnich dniach wojny Armia Czerwona przeprowadziła zwycięski szturm na historyczny gmach parlamentu (Reichstagu), nadając mu wielkie znaczenie symboliczne i propagandowe. Gmach został odbudowany w latach 60. XX wieku. Obecnie jest siedzibą niemieckiego Bundestagu.

Park wojskowo-patriotyczny Patriota powstał z inicjatywy resortu obrony Rosji koło Kubinki pod Moskwą. Odbywają się tam ekspozycje uzbrojenia i sprzętu wojskowego oraz rekonstrukcje bitew. Oficjalnie został otwarty latem 2015 r.

d2vhafp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2vhafp
Więcej tematów