Trwa ładowanie...
dc09m9l

LPR przeciwko prezydenckiemu projektowi zmian w Konstytucji

Tylko Liga Polskich Rodzin nie zagłosuje za prezydenckim projektem zmian w Konstytucji, umożliwiającym stosowanie w Polsce Europejskiego Nakazu Aresztowania. Pozostałe kluby opowiedzą się za pracami nad projektem. Chodzi o wprowadzenie przepisu, umożliwiającego stosowanie na naszym terytorium Europejskiego Nakazu Aresztowania. Obecnie konstytucja stanowi, że ekstradycja obywatela polskiego jest zakazana.

dc09m9l
dc09m9l

W Sejmie trwa się pierwsze czytanie i debata nad prezydenckim projektem zmian w Konstytucji oraz nowelizacji Kodeksu postępowania karnego. Prezydent chce, by ich zapisy umożliwiały stosowanie na terenie Polski Europejskiego Nakazu Aresztowania (ENA).

Marek Kotlinowski, prezentując w Sejmie stanowisko LPR powiedział, że choć podziela większość argumentów zawartych w uzasadnieniu projektu, to jego klub będzie głosował przeciw. Szacunek do Konstytucji wymaga, by jej zmiana przebiegała w innej atmosferze, nie pod presją czasu - argumentował.

Wojciech Szarama z PiS przypomniał, że Europejski Nakaz Aresztowania jest już w Polsce stosowany na mocy kodeksu postępowania karnego, ale Trybunał Konstytucyjny uznał to za niezgodne z konstytucją. Sejm ma czas do listopada na zmianę przepisów

Grzegorz Kurczuk z SLD przypomniał, że ENA będzie stosowany na zasadzie wzajemności z innymi krajami UE. Podkreślił, że ekstradycja obywatela polskiego do państw poza Unią nadal będzie zakazana.

dc09m9l

Przy tej okazji Cezary Grabarczyk z Platformy Obywatelskiej przypomniał,że zdaniem jego klubu zmiany wymagają także inne zapisy Konstytucji. PO chce między innymi wprowadzenia zakazu zasiadania w parlamencie osób prawomocnie skazanych. Grabarczyk przypomniał że w poprzedniej kadencji chciał tego także PiS.

W kwietniu 2005 Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis o ENA, wprowadzony do Kodeksu postępowania karnego, jest niezgodny z polską Konstytucją, która zakazuje ekstradycji. Jednocześnie TK odroczył o 18 miesięcy uchylenie tego przepisu kpk. Oznacza to, że ta kwestia musi zostać uregulowana do listopada. W przeciwnym razie nie można byłoby stosować ENA na terenie Polski.

Przepis o ENA jest według Trybunału Konstytucyjnego niezgodny z polską Konstytucją, która zakazuje ekstradycji. Trybunał orzekł tak w kwietniu 2005 r. Dał jednak czas na ewentualną nowelizację Ustawy Zasadniczej i odroczył o 18 miesięcy uchylenie przepisu o ENA.

Sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Robert Draba, który uzasadniał prezydencki projekt nazwał "niedopuszczalną" sytuację, w której ENA pozostałby niezgodny z Konstytucją.

Po pierwszym czytaniu projekt zmiany konstytucji wraz z nowelizacją kodeksu karnego trafi do komisji nadzwyczajnej. Jej skład posłowie wybiorą w najbliższy piątek. Nowe przepisy mają wejść w życie w listopadzie.

dc09m9l
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dc09m9l
Więcej tematów