Trwa ładowanie...
30-01-2016 00:56

Leszek Miller: Zbigniew Ziobro to mój ulubiony minister

• Miller w Polsat News: obawy w Polsce wynikają z tego, że prokuratorem generalnym i ministrem sprawiedliwości będzie Zbigniew Ziobro
• Jak powiedział, Ziobro to jego "ulubiony minister" i "po owocach go poznamy"

Leszek Miller: Zbigniew Ziobro to mój ulubiony ministerŹródło: WP, fot: Łukasz Szełemej
d3gq06d
d3gq06d

- Zbigniew Ziobro to mój ulubiony minister - powiedział Miller. - Widocznie, wybierając PiS, wielu Polaków chce zapoznać się jeszcze głębiej i dokładniej z tym politykiem niż w latach 2005-2007, ale być może Ziobro się zmienił - zastrzegł.

Jego zdaniem na ostateczne oceny jest jeszcze za wcześnie. - Dajmy sobie jeszcze chwilę, żeby poobserwować. Znamy przecież cudowną przemianę Szawła w Pawła - powiedział były premier.

Miller podkreślił, że "obawy w Polsce wynikają nie ze zmiany systemowej, ale z tego, że prokuratorem generalnym i ministrem sprawiedliwości będzie Ziobro". - Tu bardziej chodzi o człowieka i wspomnienia z jego poprzedniej działalności niż o zmianę konstrukcyjną - ocenił.

Były premier zaznaczył, że jeżeli Ziobro się nie zmieni, to zapisze "kolejny ponury rozdział swojej działalności". - Ale ponieważ zakładamy, że ludzie mogą się zmieniać pozytywnie, to powiedzmy: po owocach go poznamy - zastrzegł.

d3gq06d

Miller odniósł się także do głosów licznych polityków, szczególnie byłych ministrów sprawiedliwości i byłych premierów, którzy twierdzą, że połączenie stanowisk ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego jest skandalem. W ten sposób bowiem za jego premierostwa urzędy te funkcjonowały.

Ustawy łączące funkcje MS i PG

Połączenie funkcji ministra sprawiedliwości i szefa prokuratury przewidują m.in. ustawy reformujące prokuraturę, które Sejm przyjął w czwartek wieczorem. Ustawy trafiły do Senatu, który w piątek rozpoczął nad nimi prace.

Według ustaw Prokurator Generalny ma uzyskać prawo bezpośredniego kierowania prokuraturą, wydawać zarządzenia, wytyczne i polecenia. W miejsce Prokuratury Generalnej ma być powołana Prokuratura Krajowa; w miejsce prokuratur apelacyjnych - prokuratury regionalne. Jeden z przepisów stanowi, że z dniem wejścia ustawy w życie wygasają kadencje prokuratorów powołanych do pełnienia funkcji w jednostkach prokuratury powszechnej.

W Prokuraturze Krajowej będą mogły być prowadzone śledztwa w sprawach "o obszernym materiale dowodowym, a także zawiłych pod względem faktycznym lub prawnym" - niezależnie od ich właściwości miejscowej i rzeczowej, o czym będzie decydował Prokurator Generalny.

d3gq06d

Na poziomie PK funkcjonować też ma Wydział Spraw Wewnętrznych, którego zadaniem będzie prowadzenie postępowań przygotowawczych w sprawach "najpoważniejszych czynów przestępnych popełnionych przez sędziów, prokuratorów i asesorów".

Projekt znosi obowiązującą obecnie kadencyjność funkcji kierowniczych w prokuraturze. Zakładana jest likwidacja odrębnej prokuratury wojskowej. Obecną Krajową Radę Prokuratury ma zastąpić - złożona wyłącznie z prokuratorów - Krajowa Rada Prokuratorów przy PG.

Prokuratorskie postępowania dyscyplinarne mają stać się jawne. Jawne mają być też prokuratorskie oświadczenia majątkowe.

d3gq06d
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3gq06d
Więcej tematów