Trwa ładowanie...

Kraje Europy ostrzegają: Rosja może zaatakować. Finka odkryła drugie dno

Niebawem miną dwa lata od rosyjskiej inwazji na Ukrainę. W całej Europie coraz głośniej mówi się o eskalacji wojny i działaniach Moskwy przeciwko NATO. Badaczka z Fińskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych uważa, że pojawiające się niemal z każdej strony - poza Finlandią - ostrzeżenia mają jeszcze jeden cel.

Wojna w Ukrainie / Minna ÅlanderWojna w Ukrainie / Minna ÅlanderŹródło: East News, Twitter
dnzn04f
dnzn04f

Ogólny pogląd jest taki, że w obliczu wątpliwej pomocy ze strony Zachodu szanse Ukrainy na wygranie wojny z Rosją słabną, a ryzyko eskalacji konfliktu do rozmiarów wojny światowej - wzrasta, o czym ostrzegają kolejni eksperci i głowy poszczególnych państw NATO.

Premier Estonii Kaja Kallas oszacowała niedawno w wywiadzie dla magazynu "Times", że Zachód ma od 3 do 5 lat na przygotowanie się do wojny z Rosją. Zdaniem dowódcy Norweskich Sił Obronnych Eirika Kristoffersena - od roku do 3 lat. Z kolei admirał Rob Bauer, wysoki rangą urzędnik NATO, powiedział, że trzeba liczyć się z możliwością wybuchu zbrojnego konfliktu z Rosją w ciągu najbliższych 20 lat.

O przygotowanie się na ewentualną wojnę z Rosją zaapelował też m.in. szwedzki minister obrony cywilnej Carl-Oskar Bohlin, zaś premier nordyckiego kraju Ulf Kristersson stwierdził, że sytuacja w zakresie bezpieczeństwa narodowego jest najpoważniejsza od drugiej wojny światowej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Rosjanie uderzyli nocą. Obrońcy Ukrainy chwycili za broń

Minna Ålander, badaczka z Fińskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, zauważa, że ​​pojawiające się zewsząd groźby eskalacji wojny wprowadzono celowo, aby przygotować mieszkańców krajów europejskich na nieunikniony wzrost wydatków na obronę.

dnzn04f

- Politycy i wysocy rangą urzędnicy coraz częściej publicznie informują o konieczności przygotowania się na najgorsze - podkreśla w rozmowie z dziennikiem "Ilta-Sanomat".

Dodaje przy tym, że dla Finów ta nagła panika może wydawać się niezrozumiała, ponieważ Helsinki od dawna są świadome ewentualnych zagrożeń z zewnątrz, a co za tym idzie - są przygotowane. Jak podkreśla, obrona narodowa rozwija się tam od dziesięcioleci, niezależnie od NATO. Nie tak, jak w przypadku wielu krajów Europy Zachodniej, które po zakończeniu zimnej wojny błędnie założyły, że to koniec konfliktów na kontynencie.

Źródło: "Ilta-Sanomat"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dnzn04f
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Elementem współczesnej wojny jest wojna informacyjna, a sekcje komentarzy stają się celem działań farm trolli. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć komentarze pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
dnzn04f
Więcej tematów