Strona główna serwisu
Mariusz Staniszewski

Mariusz Staniszewski

Mariusz Staniszewski: oni z nas drwią. I to bezczelnie

Mariusz Staniszewski: oni z nas drwią. I to bezczelnie

Właściwie można by uznać, że zabranie, o przepraszam - wypożyczenie, z Pałacu Prezydenckiego ponad setki przedmiotów, by wyposażyć własny instytut, to taki sam przejaw arogancji Bronisława Komorowskiego, jak wydanie kilkudziesięciu milionów złotych z publicznej kasy na referendum, mające zatrzymać spadki poparcia. Były prezydent przyzwyczaił nas przecież do tego, że jego postępowanie to mieszanka rubaszności z bezczelnością - pisze Mariusz Staniszewski, zastępca redaktora naczelnego "Wprost", w felietonie dla Wirtualnej Polski.
Zniknięcie mebli, obrazów, żyrandola i niszczarki dokumentów to wcale nie jest kolejna głupia wpadka byłego prezydenta. To kwintesencja sposobu myślenia jego i ludzi w jego środowiska. Według nich państwo należy do nich i im się należy.

Właściwie można by uznać, że zabranie, o przepraszam - wypożyczenie, z Pałacu Prezydenckiego ponad setki przedmiotów, by wyposażyć własny instytut, to taki sam przejaw arogancji Bronisława Komorowskiego, jak wydanie kilkudziesięciu milionów złotych z publicznej kasy na referendum, mające zatrzymać spadki poparcia. Były prezydent przyzwyczaił nas przecież do tego, że jego postępowanie to mieszanka rubaszności z bezczelnością. Tak było, gdy namawiał prezydenta Obamę do pilnowania żony, czy kiedy w japońskim parlamencie właził na krzesło, by minister nazwany "Szogunem" cyknął mu "słitfocię". Można by więc skwitować to gorszące wydarzenie kwaśnym uśmiechem i wzruszając ramionami nad brakiem wychowania byłej głowy państwa pomyśleć sobie - no znowu Bronek nawywijał.

Ale zastanówcie się Państwo, co byście powiedzieli o lokatorze, który wyprowadzając się z wynajętego od Was mieszkania, wypożyczył sobie za darmo znaczną część wyposażenia? Czy wzruszylibyście ramionami? Czy poprzestalibyście tylko na uśmiechu i poczuciu niesmaku? Może jednak choć na chwilę zastanowilibyście się nad własną naiwnością, bo powierzyliście własny majątek osobie, która drwi z Was patrząc prosto w oczy? Może szerzej otworzylibyście oczy i dostrzegli, że lokatorzy w wynajętym od Was lokalu już wcześniej zachowywali się w sposób wątpliwy, ale Wy bardzo nie chcieliście tego zauważyć?


Przecież były prezydent i całe jego środowisko nigdy nawet nie udawali, że władza oznacza dla nich głównie takie korzystanie z państwa, by służyło ono interesom wąskiej grupy ludzi. Zwróćmy uwagę na to co się działo w polskiej polityce, zanim Donald Tusk zajął fotel przewodniczącego Rady Europejskiej. Nasz kraj de facto zaniechał budowy elektrowni atomowej. Zbiegiem okoliczności zbiegło się to w czasie z protestami niemieckich samorządów przeciwko tej inwestycji. Zrezygnowaliśmy z aktywnej polityki wschodniej i oddaliśmy to pole niemal zupełnie niemieckiej dyplomacji. Skutecznie odstraszyliśmy firmy poszukujące w Polsce gazu łupkowego, ponieważ technologia wydobywania tego paliwa bardzo kłuła w oczy niemieckich i francuskich zielonych. Radosław Sikorski namawiał Berlin do większej aktywności, którą my mieliśmy w ciemno popierać.

Podobne przykłady można mnożyć jeszcze długo. Ich wspólnym mianownikiem było takie dostosowanie działań państwa do interesów elity PO, by jej elita była ciepło przyjmowana na europejskich salonach. To prędzej czy później zawsze wiąże się z intratnymi posadami w Brukseli. To, że strategia ta była często sprzeczna z interesami naszego kraju, nie miało znaczenia. Liczyło się zawsze tu i teraz. Ciepła woda w kranie i trochę igrzysk.

To właśnie dlatego - w imię wygrania kolejnych wyborów - niegdysiejsi liberałowie wywłaszczyli obywateli z ich pieniędzy zgromadzonych w OFE. Dzięki tej operacji nie musieli oszczędzać - odchudzając administrację, likwidując niepotrzebne agencje czy ograniczając przywileje socjalne silnych grup społecznych - ale mogli uprawiać gierkowską politykę dobrobytu na kredyt. Kondycja państwa nie miała tu najmniejszego znaczenia, ważniejsze było utrzymanie przywilejów władzy. W ten sposób osiągnęli dla siebie stan niemal idealny - władza bez odpowiedzialności. A gdy trzeba tę odpowiedzialność ponieść, niszczy się wszystkie dokumenty, by nie było śladu po pięciu latach urzędowania.


To właśnie z perspektywy wywiezionych z pałacu mebli trzeba patrzeć na rozmowy w restauracji Sowa i Przyjaciele, gdy prezes Narodowego Banku Polskiego, w sprzeczności z konstytucją, ustala z ministrem spraw wewnętrznych dymisję ministra finansów. Nie chodzi przecież o żadne zasady, tylko o to, by nadal być wożonym służbowymi limuzynami i pić wino za kilkaset złotych na koszt podatników.

Ci ludzie uważali i uważają nadal, że władza, a zwłaszcza płynące z niej profity, naturalnie im się należą. Czy w innym przypadku Bronisław Komorowski wynająłby swoje prywatne mieszkanie od razu na dziesięć lat? Był pewny, że w Pałacu Prezydenckim spędzi dwie kadencje. Dlaczego? Bo to tak powinna biec historia! Bo jest członkiem środowiska, dla którego wybór obywateli ma być tylko potwierdzeniem stanu posiadania. Według tej logiki wyrażenie wobec nich wotum nieufności musi być objawem zbiorowego szaleństwa lub wielką nienawistną manipulacją. Nawet nie chcą próbować zrozumieć, że gabinety, zaszczyty, limuzyny, meble i obrazy nie będą już do ich dyspozycji.

Mariusz Staniszewski dla Wirtualnej Polski

Mariusz Staniszewski - zastępca redaktora naczelnego tygodnika "Wprost", wcześniej był publicystą "Do Rzeczy" oraz redaktorem naczelnym kwartalnika "Rzeczy Wspólne". Kierował także działem krajowym "Rzeczpospolitej". Ukończył nauki polityczne na Uniwersytecie Wrocławskim.

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (2029)
Nie zgadzam się z opinią
51
Zgadzam się z opinią
984
~niezapominajka 2015-10-07 (08:54) 10 godzin i 3 minuty temu

Pan Komorowski i PO tak bardzo zakochali się we władzy że nadal nie mogą zrozumieć że ludzie mają dość. Dość arogancji ustawiania swoich na stanowiskach w wojsku angaże na stanowiska dają już swoim na styczeń nie licząc się że to powinien robić już nowy minister i tak jest wszędzie dlatego dość

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
282
Zgadzam się z opinią
822
wio 2015-10-07 (13:42) 5 godzin i 15 minut temu

czy córka pary prezydenckiej nie wywoziła nic ciężarówkami

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 20

Nie zgadzam się z opinią
415
Zgadzam się z opinią
508
Marian Czarny 2015-10-07 (10:18) 8 godzin i 39 minut temu

Z tym krzesłem w Japonii nadal powielacie kłamstwo. To nie było krzesło.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 10

Nie zgadzam się z opinią
157
Zgadzam się z opinią
243
~Nikita 2015-10-07 (08:44) 10 godzin i 13 minut temu

Ja pierdziele jeżeli coś ukradł zrobił coś nie zgodnego z prawem to jaki problem żeby tym się zajęły organy ścigania .Skoro organy ścigania nic nie robią nie ma zgłoszenia o przywłaszczeniu, kradzieży to nie ma tematu .

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 4

Nie zgadzam się z opinią
106
Zgadzam się z opinią
166
~rm 2015-10-07 (09:30) 9 godzin i 27 minut temu

stara metoda, polizać tam gdzie światło nie dochodzi. puścić "bąka", idzie nowe może coś skapnie i zostawią resztki na talerzu. mentalność pismaka wzorem z okresu bieruta ,gomułki, gierka,wałęsy, kaina, abla. jedynie słuszna ideologia pokropku..

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
110
Zgadzam się z opinią
167
~rob 2015-10-07 (09:20) 9 godzin i 37 minut temu

Źródło - telewizja republika "Co ciekawe, wszystko odbyło się zgodnie z prawem, ponieważ w myśl zarządzenia Szefa Kancelarii z 1996 roku "w sprawie warunków techniczno – organizacyjnych oraz trybu przekazywania środków na utworzenie i funkcjonowanie biur byłych prezydentów" Komorowski ma prawo "użyczyć" wskazanych przedmiotów, aby urządzić nowe biuro. "

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
308
Zgadzam się z opinią
361
~Asd 2015-10-07 (11:33) 7 godzin i 24 minut temu

Nooo hejty PO robią robotę co widać po ilosci i treści komentarzy.....

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
336
Zgadzam się z opinią
385
~Jola 27 2015-10-07 (09:43) 9 godzin i 14 minut temu

Prawda jest taka,że Prezydent przejmując gabinet wyposaża go w/g własnego gustu, a więc skoro prezydent Komorowski zakupił te meble to dlaczego nie mógł ich zabrać do miejsca w którym teraz będzie pracował? Nie wiem o co jest ta awantura? Po prostu są ludzie którzy koniecznie chcą upodlić i wyśmiać byłego prezydenta, a moim zdaniem nie mają racji ponieważ gdyby P. Komorowski nie zabrał tych mebli do Instytutu to ich los byłby mizerny wylądowały by w piwnicy i tyle a za 10 lat zostałyby sprzedane za 1 zł. Tak dzieje się z meblami po innych dygnitarzach którzy pożegnali się z Urzędem. Kto uwierzy w to że obecny Pan Prezydent Andrzej Duda chciałby siedzieć w fotelu po swoim poprzedniku.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 11

Nie zgadzam się z opinią
70
Zgadzam się z opinią
119
~LUIS 2015-10-07 (09:16) 9 godzin i 41 minut temu

PREZYDENT KOMOROWSKI DOBRZE ZROBIŁ,NALEŻAŁO MU SIĘ TO. POPIERAM GO. TO BYŁ NASZ NAJLEPSZY PREZYDENT I ODWALCIE SIe

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
110
Zgadzam się z opinią
159
~zbijan 2015-10-07 (08:17) 10 godzin i 40 minut temu

jaka gazeta taki artykuł-krętactwa albo nieznajomość faktów

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
37
Zgadzam się z opinią
85
~pis never 2015-10-07 (13:52) 5 godzin i 5 minut temu

Bzdurne "wprost" pis-ze swoje bzdury. Ma w tym wprawę i po trotylach Gmyza, i po manipulacjach taśmami.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
44
Zgadzam się z opinią
92
~recenzent 2015-10-07 (13:51) 5 godzin i 6 minut temu

Artykuł sponsorowany z Torunia. Nie warto czytać.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
73
Zgadzam się z opinią
121
~"Otoczony przez bydło" 2015-10-07 (12:55) 6 godzin i 2 minuty temu

Duda ile wydał na hejtowanie Komorowskiego a ile mogła wydać PO. Wygrana Dudy mogła kosztować nawet 500mln zł. a może i cały miliard sprawdź i pisz prawdę . Bo nie wystarczy zatrudnić do kłamania "Matkę Księdza", ona dostanie rozgrzeszenie od syna ale kłamstwo zostanie zawsze kłamstwem?.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
83
Zgadzam się z opinią
131
~jan 2015-10-07 (12:22) 6 godzin i 35 minut temu

Staniszewski myśli, że jest bezkarny tak jak i ci nowi z kancelarii Dudy, nich liczą przedmioty, my też po nich policzymy i do z naszą dokładnością...

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
54
Zgadzam się z opinią
102
~EWA 2015-10-07 (12:16) 6 godzin i 41 minut temu

Z Pis-u tak samo kradną i wykorzystują .

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
104
Zgadzam się z opinią
152
~trwam 2015-10-07 (12:07) 6 godzin i 50 minut temu

jaki dziennikarz taka gazeta i taki artykuł - nieznajomość prawa nie upoważnia niekompetencji a szkalowanie innej osoby jest karalne - stwierdzam że na rynku prasowym pojawiła się następująca g........ówka

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
58
Zgadzam się z opinią
106
~m 2015-10-07 (11:24) 7 godzin i 33 minut temu

Panie Staniszewski porównywać Prezydenta do lokatora to żeś Pan popłynął jak cholera

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
306
Zgadzam się z opinią
354
~zuza 2015-10-07 (11:17) 7 godzin i 40 minut temu

Takie jest prawo szczucicielu. Duda tez będzie wypożyczalnia o ile takie prawo pozostanie

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 11

Nie zgadzam się z opinią
103
Zgadzam się z opinią
151
~Konsumatto90 2015-10-07 (10:56) 8 godzin i 1 minutę temu

Pissowska plota. PO wygra.Komorowski był super Prezydentem

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 3

Nie zgadzam się z opinią
137
Zgadzam się z opinią
185
~obiektywny 2015-10-07 (10:45) 8 godzin i 12 minut temu

Jak Duda jeździł za państwowe zarabiać prywatne, to jest ok., a jak Komorowski przyjął wyposażenie zgodnie z ustawami to jest bezczelność? Trochę miary, mociumpanie redaktorze!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 4