więcej

Bp Jan Bagiński: przeżyłem rzeź wołyńską dzięki pomocy ukraińskich sąsiadów.

Marcin Bartnicki

WP.PL |  dodane 2013-07-14 (12:00) 1 rok 10 dni 7 godzin i 4 minuty temu
drukuj
zobacz galerię Bp Jan Bagiński
Sąsiad Ukrainiec odważył się posłać swoją kilkunastoletnią córeczkę do nas, żeby przekazać, abyśmy natychmiast uciekali, dlatego że tej nocy zginiemy. Bez zastanowienia spakowaliśmy się i uciekaliśmy

bp Jan Bagiński

Na szczycie tego stosu ciał leżała jego żona, zastrzelona, z maleńkim syneczkiem na rękach. On wziął włosy odstrzelone z głowy żony i przyszedł z nimi do naszej wioski, to było 7-8 km. To już pamiętam, jako dziesięcioletni chłopak. On stał, jakby stracił rozum, jakby był nieprzytomny. Trzymał w rękach te zakrwawione włosy - wspomina swojego wujka ks. Jan Bagiński, biskup senior z diecezji opolskiej, który przeżył rzeź wołyńską dzięki pomocy ukraińskich sąsiadów. Po latach dowiedział się, jak ginęła jego rodzina. - Musieli kilka razy wbić jej nóż w brzuch. Bo szkoda kuli dla Polaka - wspomina biskup.

Marcin Bartnicki: Co ksiądz biskup pamięta z dzieciństwa na Wołyniu? Jakie były relacje z ukraińskimi sąsiadami?

Bp Jan Bagiński: W 1943 roku miałem 11 lat, trochę pamiętam, ale jest to wiedza dziecięca i fragmentaryczna. W naszej wiosce relacje z sąsiadami były bardzo dobre. Do tego stopnia, że również w czasie, gdyśmy już przez ten 1943 rok nocami musieli uciekać z domu, obawiając się, że to właśnie tej nocy przyjdą nas zamordować, nocowaliśmy, albo na polu w zbożu, albo u życzliwych sąsiadów Ukraińców, którzy narażali się w ten sposób. Gdyby wykryto, że mają u siebie polską rodzinę Bagińskich, to by się skończyło tragicznie również dla nich.

Kim byli ludzie, którzy przyszli mordować polskich mieszkańców wsi Kamionka? Był tam ktoś z najbliższego otoczenia, czy wszyscy byli zupełnie obcy?

- To byli ludzie z innych miejscowości, przynależący do banderowców. Oczywiście, ta tragiczna noc, kiedy już zniszczono i wymordowano tę nieliczną kolonię polską Kamionka, rozpoczęła się od tego, że w domu ukraińskich sąsiadów, przygotowywano plan eksterminacji rodzin polskich. Ten sąsiad Ukrainiec odważył się posłać swoją kilkunastoletnią córeczkę do nas, żeby przekazać, abyśmy natychmiast uciekali, dlatego że tej nocy zginiemy. Bez zastanowienia spakowaliśmy się i uciekaliśmy w kierunku miejscowości Bystrzyce nad rzeką Słucz, bo tam stacjonowali jeszcze Niemcy. Na tym etapie, jeszcze nas bronili.

Po drodze do Bystrzyc, gdy przechodziliśmy przez wioskę Rudnia Pohoryłowska, zostaliśmy ostrzeżeni przez ukraińskiego gospodarza, który miał dom przy drodze: wam to nie ujdzie, oni przecież są na koniach, dogonią was i zabiją, dlatego lepiej będzie, jak schowacie się w mojej stodole za słomą. Nie wiem, ile myśmy tam czekali, ale rzeczywiście stało się tak, jak ten człowiek przewidywał. Kilkunastu uzbrojonych mężczyzn pędziło w kierunku Bystrzyc, tą drogą, którą przypuszczali, że uciekamy. On oczywiście, siedząc lub stojąc przy płocie, pytany czy nie widział Bagińskich, powiedział: ależ tak, widziałem, to już trochę minęło, musicie szybko jechać, jeżeli chcecie ich dopaść przed Bystrzycami. Popędzili jak potrafili szybko. Oczywiście, jak już nas nie dopadli, wrócili. Zjedli posiłek u tego gospodarza, on postawił im wódkę i pojechali. Wtedy wyszliśmy ze stodoły i udaliśmy się w kierunku Bystrzyc, dzięki temu, nasza rodzina się uratowała.

Pamięta ksiądz nazwiska ludzi, którzy wam pomogli - sąsiada i gospodarza?

- Nie, nazwisk nie pamiętam, tylko nazwy miejscowości. Byłem za mały, żeby znać ludzi z innych wsi.

Co w tym czasie działo się we wsi, z której ksiądz uciekł?

- Z mojej wioski uciekliśmy my, wcześniej jeszcze jedna rodzina. Resztę wybili. Otoczyli naszych sąsiadów i wymordowali wszystkich, w tym rodzinę babci - Burawskich, siedem osób. Z naszej rodziny nie chciała uciekać tylko nasza prababcia. Powiedziała, że takiej staruszki nie zabiją. Nie chciała z nami jechać. Zabili ją.

Kto był w grupie, która się uratowała?

- To był dziadek, babcia, mama, ojciec i ja, mój stryj Kazimierz z żoną i trójka ich dzieci. Były też dwie siostry ojca. Mieszkaliśmy w dużej, patriarchalnej rodzinie i wspólnie udało nam się uratować.

Nadal was ścigano. Dokąd uciekaliście?

Wykopano bardzo potężny dół. Do mężczyzn strzelano pojedynczo. Kto uciekał do lasu, to Ukraińcy zastrzelili, bo obstawili wieś dookoła. Na koniec, starców, kobiety i dzieci - modlących się i płaczących rozstrzelano z broni maszynowej bp Jan Bagiński
- Po przekroczeniu rzeki, znaleźliśmy się w miejscowości Bronisławka - to już była całkowicie polska wioska. Takich wsi było w tej okolicy chyba pięć - tam byli już ludzie z Armii Krajowej, przerzuceni w celu stworzenia samoobrony. Nasi ojcowie stworzyli taką samoobronę - cały potężny oddział. Którejś nocy, banderowcy, przy pomocy miejscowych Ukraińców, którzy chcieli wziąć udział w tej wielkiej rzezi Polaków, zaatakowali tych pięć naszych polskich wiosek. Pierwsze szeregi Ukraińców szły w mundurach niemieckich. Nasi strażnicy sądzili, że to idą Niemcy, którzy wtedy stwarzali nam opiekę, więc mogli podejść dosyć blisko. Gdy już znaleźli się niedaleko naszych ludzi okopanych w lasku, krzyknęli po ukraińsku: hurra, rezat Lachow! Nasza ochrona, mając broń maszynową, karabiny i granaty, broniła się jak mogła, a oni byli jak lawina. Różne podawali potem liczby tych bandytów, że ich mogło być 700, 800. Nie wiadomo, czym by się ten ogromny napad skończył, gdyby nagle z boku nie uderzył w tych Ukraińców jakiś oddział uzbrojony po zęby.

Kto to był?

- Okazało się, że partyzanci rosyjscy koczujący w lasach, po dwóch, trzech godzinach tego strzelania, zaatakowali Ukraińców, którzy przez to się cofnęli. Ukraińców zginęło wtedy dużo. Później Rosjanie zrobili razem z naszą lokalną partyzantką przyjęcie i w czasie tego przyjęcia, partyzanci rosyjscy aresztowali dowództwo akowskie, które kierowało tym wszystkim i zabrali ich. W tej sytuacji, nasi miejscowi, rozeszli się do domów, ale mając przy sobie broń. W zasadzie, na naszych pięć wiosek, za mojej pamięci, takiego totalnego ataku nie było, tylko takie podjazdowe. Nie było co jeść, bo w tych wioskach zgromadzili się polscy uciekinierzy z okolic no i trzeba było robić wypady po jakąś żywność, i wtedy oni naszych ludzi zabijali.

Co stało się z akowcami zatrzymanymi przez Rosjan?

- Zabrano ich w głąb Rosji. To był kapitan o pseudonimie "Bomba" (kpt. Władysław Kochański - przyp. red.). Znaleźli się w więzieniu rosyjskim. Ich los nie jest mi znany, ale nie rozstrzelali ich natychmiast, tylko po prostu uwięzili (kpt. Kochański został odeskortowany do Kijowa, następnie trafił do Moskwy, został zesłany do kopalni na Kamczatce, wrócił do Polski dopiero w 1956 roku - przyp. red.).

Kiedy trafiliście do Polski?

- Ja wcześniej wyjechałem z mamą w lubelskie, do Chełma. Mój wujek i ojciec zostali wzięci do wojska polskiego na terenie ZSRR. Wujek był w ochronie generała i zorganizował wyjazd swojej drugiej żony (pierwszą mu zamordowali), mnie i mojej mamy. Dzięki temu nie byłem już na Kresach, gdy wywożono całą moją pozostałą rodzinie.

Jak radzili sobie ludzie, którzy przeżyli tę zbrodnie? Szukali zemsty, czy próbowali jakoś ułożyć sobie życie?

Bulbowcy byli o tyle łagodniejsi, że zabijali od razu. Natomiast banderowcy mieli jakieś niesamowite upodobanie w takich nieprawdopodobnych scenach, rozrzynania dzieci, nabijania na widły, wrzucania do studni, odcinania ludziom rąk, języków. Coś potwornego bp Jan Bagiński
- Zemsty? Myślę, że takie odwety mogły mieć miejsce, gdy Ukraińcy atakowali Polaków. Przecież te większe wioski polskie broniły się. Tego chyba nie można uznać za zemstę. Wspomniałem o wujku, którego żonę zabili. Tego dokonali wcześniej, w roku 1942, 16 grudnia. Też nie wiadomo, kto to zrobił. To była wielka polska wioska, nazywała się Jezierce. Miała 360-370 mieszkańców, była położona na leśnej polanie. Przejeżdżał tamtędy konwój niemieckich żołnierzy. Ktoś rzucił w ten konwój kilka granatów i ostrzelał ich bronią maszynową. Prawdopodobnie zginął jeden lub dwóch Niemców. To była taka prowokacja, żeby Niemcy wybili wieś przy pomocy ukraińskiej policji, która jeszcze wtedy była z Niemcami. I tak to zrobiono.

Na drugi dzień otoczono wieś. Przyjechało kilkunastu Niemców, ale z ogromnym oddziałem Ukraińców. Jak już zabrali dobra materialne, zboże, bydło, podpalili wszystko, a ludzi spędzili do środka wsi. Wykopano bardzo potężny dół. Do mężczyzn strzelano pojedynczo. Kto uciekał do lasu, to Ukraińcy zastrzelili, bo obstawili wieś dookoła. Na koniec, starców, kobiety i dzieci - modlących się i płaczących rozstrzelano z broni maszynowej. Za ręce i nogi wrzucano do tego dołu. I tak zamordowano około 350-360 osób. W tym grobie znalazła się cała rodzina mojej matki, to znaczy, mój dziadek, ciotki, żona wujka.

Jak udało się przeżyć wujkowi?

- Gdy to się działo, wujka nie było we wsi. Jak już odjechały oddziały mordujące, to wujek będący poza domem, z kolegą poszli na ten grób. Na szczycie tego stosu ciał leżała jego żona, zastrzelona, z maleńkim syneczkiem na rękach. On wziął włosy odstrzelone z głowy żony i przyszedł z nimi do naszej wioski, to było 7-8 km. To już pamiętam, jako dziesięcioletni chłopak. On stał, jakby stracił rozum, jakby był nieprzytomny. Trzymał w rękach te zakrwawione włosy. Matka podeszła, wzięła te włosy i wrzuciła do pieca. Kazała mu się rozebrać. Przez jakieś cztery dni wyglądał ciągle jak nienormalny.

Potem przyszedł do normy i poszukał jeszcze kilku mężczyzn, tak jak on nieobecnych we wsi Jezierce w czasie mordu. Stworzyli taki malutki oddział polski, który straszył Ukraińców. Chodzili po wioskach, szukali i pytali, czy jest ktoś należący do bandy. To wywołało strach. Jeśli mowa o odwecie, to takie sceny miały miejsce, w tej formie - szukali bandytów, którzy brali udział w rozstrzeliwaniu polskich rodzin. Ten wujek, jak już wcześniej wspomniałem, został wzięty do wojska, do ochrony generała i zginął w czasie wojny.


Bądź na bieżąco z wiadomości.wp.pl

oceń
tak 775 96.03%
nie 32 3.97%

Przeczytaj też

materiał wideo

Prezydent Bronisław Komorowski uderzony jajkiem podczas obchodów 70. rocznicy zbrodni wołyńskiej

aktualizacja 2013-07-14 (17:34) 1 rok 10 dni 1 godzinę i 30 minut temu

Janusz Palikot: partie są o krok od faszyzmu, przejmują język i retorykę nacjonalistyczną

aktualizacja 2013-07-13 (17:53) 1 rok 11 dni 1 godzinę i 11 minut temu

Ukraińcy o rzezi na Wołyniu: tam wszystko przepadło, został tylko zły osad

dodane 2013-07-11 (09:30) 1 rok 13 dni 9 godzin i 34 minuty temu

Wieliczka-Szarkowa: zbrodnia wołyńska była szczególnie okrutnym ludobójstwem

dodane 2013-07-11 (09:05) 1 rok 13 dni 9 godzin i 59 minut temu

Świadek zbrodni ukraińskich nacjonalistów: Wołynia nie da się zapomnieć

aktualizacja 2013-07-11 (05:16) 1 rok 13 dni 13 godzin i 48 minut temu

Trudna pamięć: Wołyń 1943 - sondaż CBOS

dodane 2013-07-05 (10:51) 1 rok 19 dni 8 godzin i 13 minut temu

W innych serwisach


Opinie (1047)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

1
0
~spawacz 2013-12-09 (03:47) 7 miesięcy 15 dni 15 godzin i 17 minut temu

Mam kolegów po fachu z ukrainy. sa tacy jak my lepsi i gorsi. kazdy ma swoje sumienie a ci co mordowali to po prostu był psi pomiot nie ludzie tylko wilki. takich znajdziemy w każdej narodowości. Trzeba żyć dalej.

odpowiedz

6
0
~Horst 2013-09-12 (08:37) 10 miesięcy 12 dni 10 godzin i 27 minut temu

Takich przypadków jest sporo.Moja rodzina z Tarnopola też się uratowała dzięki życzliwości UKRAIŃCA.Jeżeli będziemy tolerować reaktywację nastrojów banderowskich u Nas w Kraju i dalej patrzeć przez różowe okulary,czyli tzw. poprawność polityczną.To za kilka lat wejdą Nam na głowę bez pardonu.

odpowiedz

3
1
~napoleon 2013-09-12 (07:20) 10 miesięcy 12 dni 11 godzin i 44 minuty temu

CZY KTOŚ ZADAŁ PYTANIE DLACZEGO TO SIĘ WYDARZYŁO - CO BYŁO PRZYCZYNĄ OKRUTNEJ RZEŹI . DLACZEGO TEGO NIKT NIE WYTŁUMACZY. TYLKO BICIE PIANY

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

5
0
~GALL 2013-09-12 (08:13) 10 miesięcy 12 dni 10 godzin i 51 minut temu

Pan Bagiński trafił na przyzwoitych ludzi,ale tysiące Polaków właśnie zgineło z rąk ukraińskich sąsiadów.Panie Bagiński "jedna jaskółka wiosny nie czyni"

odpowiedz

18
115
~Kozak 2013-07-14 (14:41) 1 rok 10 dni 4 godziny i 23 minuty temu

Piszcie co chcecie wasza wola. Nie macie jedynie naszej zgody na jakiekolwiek wstrzymywanie Procesu Stowarzyszeniowego Naszego Kraju - Ukrainy, z Unią Europejską. Wspomaganie Nas w tym to wasze Prawo i pierwszy wasz Obowiązek, bo My was osłoniliśmy przed nawałą turecką i arkanami Tatarów.

odpowiedz

pokaż 12 ukrytych odpowiedzi

4
0
~TEDE 2013-08-29 (18:30) 10 miesięcy 25 dni i 34 minuty temu

UKAZAŁA SIĘ POWIEŚĆ "NAD RZEKĄ NIEPAMIĘCI" O TYCH CZASACH. WARTO PRZECZYTAĆ.

odpowiedz

166
10
~Ona 2013-07-12 (17:51) 1 rok 12 dni 1 godzinę i 13 minut temu

A w Polsce Akcja Wisła-przewieźli ich, żeby skończyć ludobójstwo na Warmie i Mazury. Po uciekinierach niemieckich pozostały murowane domy(nie słomiane lepianki z glinianą polepą), dobra ziemia, hektary, lasy, maszyny i całe wyposażenie domów.Dostali autonomię.Cały północny wschód to ukraińskie enklawy. Ze swoimi szkołami pałacami- patrz zespół Szkół w Górowie Iławeckim, którego dyrektorem był poseł Miron Szyc , a teraz jego żona.I oni nazywają to ludobójstwem? Marszałek woj Warm-Mazurskiego-ukrainiec, prezydent m Olsztyn- ukrainiec, szef oswiaty Olsztyn-ukrainka, marszalek woj W_M ukrainiec, Szef szem MPB- ukrainiec, wymieniac dalej?

odpowiedz

pokaż 16 ukrytych odpowiedzi

1
4
~rea 2013-08-09 (23:16) 11 miesięcy 14 dni 19 godzin i 48 minut temu

Dziadek mówił że podczas Akcji Wisłą można było brać co się chciało. Szedłeś brałeś krowę i nic Ci nie mogli zrobić bo wojsko nie reagowało, potem z opuszczonych chałup mogłeś brać co chciałeś. A teraz towarzystwo za pewnie czuje się i już stawiają podwójne nazwy swoich wiosek. Ale dobrze że się oznaczają, w przyszłości będzie wiadomo gdzie można iść i brać.

odpowiedz

4
4
~jjj 2013-08-08 (14:50) 11 miesięcy 16 dni 4 godziny i 14 minut temu

Polacy czy wam ciężko zrozumieć że dla Ukraińców zawsze byliście ciemiężcami?

odpowiedz

2
1
erems 2013-07-31 (05:45) 11 miesięcy 23 dni 13 godzin i 19 minut temu

Ukraincy mówią (robotnicy, rok 1996) a wśród nich inteligencja, pracująca jako robotnicy. Że rosjanie wcześniej określili, jak będzie wyglądała państwowość na tych terenach, po wyparciu wojsk niemieckich. Rosjanie określili, że taka będzie państwowość na określonym terenie, jaka będzie większość narodowa. Czy trzeba lepszego powodu?

odpowiedz

57
234
~Iv 2013-07-12 (18:09) 1 rok 12 dni i 55 minut temu

Mój, szef (były), już zmarły też mi opowiadał dziwna historię. Przeżył rzeż wołyńską, a jego brata zabili koledzy Ukraińcy, ale ... on twierdził, że tamtejsi Polacy, to też anioły nie były. Panowie-szlachta. Dla Ukraińców -obcy. Nie wiem ile w tym prawdy, ale zapamiętałam jego opowieść, tym bardziej, że starał się o odszkodowania za krzywdy wołyńskie i zdaje się, że je dostał...? Nie będę się kłóciła o fakty ( bo nie znam), ale wyznanie mojego byłego ( szefa) było dziwne... tam był jakiś konflikt na linii-Polacy i Ukraińcy i chyba Polacy nie byli takimi niewinnymi owieczkami...?

odpowiedz

pokaż 21 ukrytych odpowiedzi

13
28
wrock 2013-07-18 (16:16) 1 rok 6 dni 2 godziny i 48 minut temu

Po co to judzić, nasilać nienawiść, to niczego nie zmieni, to się już stało. Tak na zdrowy rozum, kto z nas czuje się winny śmierci obywatela Iraku, Afganistanu, Jugosławii, zamordowanego przez naszych najemników? Jaki wpływ na zbrodnie katyńską mieli obywatele Rosji , ZSRR? Jaki wpływ mieli na zbrodnię wołyńską postronni Ukraińcy nie biorący udziału w tej zbrodni? Naród Ukraiński liczył w tedy ponad 30 milionów obywateli , udział w zbrodni brało ok 5 tysięcy pozostali nawet nie wiedzieli o zbrodni. Nie da się żyć rozliczeniami za przeszłość, której nie da się zmienić!

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

1
0
~jerry q 2013-07-29 (23:30) 11 miesięcy 24 dni 19 godzin i 34 minuty temu

a ilu było dobrych Niemców którzy ratowali Polaków przed wysiedleniem i obozami........

odpowiedz

45
0
~Wojciech 2013-07-15 (14:12) 1 rok 9 dni 4 godziny i 52 minuty temu

Szowinistom spod znaku OUN i UPA chodziło o to, żeby pomiędzy Polakami a Ukraińcami wzbudzić taką nienawiść, która wykopie taką przepaść której nie będzie można przekroczyć. Terroryzowali i mordowali wszystkich, którzy się temu sprzeciwiali. W międzywojniu zabijali osoby które czyniły starania w celu normalnych przyjaznych stosunków między dwoma narodami. Zastanówmy się kto i dlaczego zasiał ludziom takie zło w głowie. Dla wielu to zło w czasie II wojny światowej było na rękę, ale kto zasiał nienawiść w umysłach ludzkich i kto próbuje ją dziś podtrzymywać? Odpowiedź na to jest kluczem do przyszłości.

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

12
0
~Polak 2013-07-27 (18:14) 11 miesięcy 27 dni i 50 minut temu

Święte słowa księdza, że na fałszowaniu historii nigdy nie zbudujemy dobrych relacji z ukraincami. Nie mogę pojąć tego,że nasz prezydent i sejm wstydzi się powiedzieć prawdę mimo wielu relacji osób, które były naocznymi świadkami tego ludobójstwa. Strach ich obleciał biedaków. Precz z nimi!

odpowiedz

50
1
~ef 2013-07-14 (15:36) 1 rok 10 dni 3 godziny i 28 minut temu

a komorowski pojechał i przeprosił, teraz ukraincy będą mówić że to Polacy mordowali, jak już mówią za granicą...

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

22
3
~Realista 2013-07-14 (18:21) 1 rok 10 dni i 43 minuty temu

ZARZEWIEM WSZELKICH NIESZCZĘSC W EUROPIE XX w...byli i pozostają niemcy !!!!!!!! To co się działo wtedy, ale też i to co teraz się dzieje - jest pochodną szwabskiej buty i szwabskiego parcia na wschód wtedy i teraz !! Szwabi w wycwaniony sposób podpuszczają a to Żydów, a to Ukraińców, rzadziej Rosjan, przujmując obecnie wredną i zdradliwą / jak zawsze zresztą / pozę cichego, niemego niewiniątka...Szkopy - w/g wszelkich znaków na niebie i ziemi - jeszcze raz podgrzeją Europę, bowiem nie mogą zdzierżyc utraty terytorialnej ! To tylko kwestia krótkiego czasu..Czy tak trudno skontastowac, że trzymanie tej nacji za pysk jak w kagańcu, skutkuje 70 - letnim okresem spokoju bez większych konfliktów wojennych w Europie ? W czym wielka, ale to naprawdę wielka zasługa Rosji !! A nie Francji i Anglii.....

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

17
46
~czuprynka 2013-07-14 (16:37) 1 rok 10 dni 2 godziny i 27 minut temu

Proszę księdza a nie pamięta ksiądz jak w tej samej wiosce Kamionce zabito na śmierć 12-letniego Ukraińca bijąc go batem do nieprzytomności za odmowę za darmo pracy dla polskiego Pana? Oj tego już nie ma w naszej tak światowej historii? szkoda . Jestem Polakiem a zonę mam Ukrainkę znam historię Polski i Ukrainy - jakoś nikt mnie tam nie prześladuje, co innego moja babka która w grobie musi się przekręcać zaraz po żydach najbardziej nienawidziła ukrainców. Babcia trzymaj się tam u Pana Boga.

odpowiedz

pokaż 5 ukrytych odpowiedzi

65
3
~Student 2013-07-15 (08:13) 1 rok 9 dni 10 godzin i 51 minut temu

A w POlsce wnuki banderowców dostają stypendia i studiują na polskich uczelniach, państwo polskie takim ukraińskim studentom daje darmowy akademik i pieniądze na utrzymanie za nic, co jest bardzo dziwne bo polscy studenci z biednych rodzin nie mogą liczyć nawet w połowie na taką pomoc państwa. Pamiętam jak kiedyś taki ukrainiec opowiadał i wychwalał dzielnych bohaterów z UPA a jak ja wspomniałem że to byli bandyci to był wielce oburzony. Szkoda że wtedy nic nie wiedziałem o bandytach z UPA, kim byli i co robili, bo to wszystko było tajne, słyszałem jedynie o bandach UPA, bo gdybym teraz wiedział to co teraz to takiemu bydlakowi bym ryja obił za bezczelne opowiadanie takich kłamstw w Polsce Polakom !!! Te bydlaki, pomioty banderowców masowo studiują w najlepszych polskich uczelniach, po studiach dostają polskie obywatelstwo bo mieli niby dziadka polaka (chyba tego którego cała rodzinę zamordowali) i pracują spokojnie w Polsce i dalej głoszą chwałę i bohaterstwo swoich pobratymców z UPA. Pamiętajcie o tym gdy spotkacie ukraińca w Polsce !!!

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

216
30
~roma 2013-07-12 (20:13) 1 rok 11 dni 22 godziny i 51 minut temu

Mam wielka nadzieje ze po dzisiejszym zeszmaceniu sie sikoeskiego,zostanie on wypieprzony na zbita morde ze stanowiska ministra.On zeszmacil te okrutnie szakatowanwe i zbesczeszczone istoty ludzkie.Jak ma chec lizac srake ukraincom to wynocha z Polski.Jask moze taki smarkacz wydziczac sie publicznie.O Parlamencie tez to nie swiadeczy dobrze ,bo natychmiast powinien byc zdymisjonowany za takie wypowiedzi.Tusk tez bral slub koscielny zeby dupe utrzymmac na korycie,a Mordowanie zwierzat przez hamow wioskowych jest mu bliskie.%Ten rzad jest do dupy i nalezy go szybko rozwiazac.On szkodzi Polsce.Tysk juz nie panujke nad sytuacja,Tusk sie gubi.

odpowiedz

pokaż 12 ukrytych odpowiedzi

Szukaj w serwisie

Bądź z nami na bieżąco

Marcin Bartnicki

Marcin Bartnicki - dziennikarz Wirtualnej Polski. Wcześniej pisał dla dzienników lokalnych - "Nowości" i "Express Bydgoski", był redaktorem tygodnika "7 dni Toruń". Autor publikacji naukowych z zakresu socjologii i badania mediów. Interesuje się dziennikarstwem śledczym.

reporter wp24 chcę wysłać

Zrobiłeś unikalne zdjęcie,
napisałeś ciekawą
wiadomość?

Wyślij je do nas lub załóż
własne konto, na którym
je opublikujesz.

Najlepsze materiały
publikujemy na stronie głównej serwisu.

Komentują dla nas

Agnieszka Niesłuchowska Agnieszka Niesłuchowska

Gen. Waldemar Skrzypczak: dosyć pieszczot z Władimirem Putinem, pora na zdecydowane kroki

Szokujące, że światowa opinia, politycy bawią się z Putinem. To, co się wydarzyło, patrząc na....

Andrzej Pągowski Andrzej Pągowski

Pągowski w Wirtualnej Polsce komentuje rzeczywistość

Andrzej Pągowski - Absolwent PWSSP w Poznaniu, Wydział Plakatu, dyplom u prof. Waldemara Świerzego....

Jarosław Marczuk Jarosław Marczuk

Rywalizacja o wodę w Azji Środkowej. Dostęp do rzek stanie się przyczyną przyszłych wojen?

Krwawe spory o dostęp do ropy naftowej, gazu czy metali szlachetnych, są dziś traktowane jako coś....

Tomasz Bednarzak Tomasz Bednarzak

B. Berdychowska dla WP.PL: rozpad koalicji na Ukrainie zamierzony, będą przyspieszone wybory

Wyjście Udaru i Swobody z koalicji rządzącej to prawdopodobnie krok podjęty w pełni w porozumieniu z....

Aneta Wawrzyńczak Aneta Wawrzyńczak

Tragiczna sytuacja syryjskich Kurdów - walczą o swoją autonomię

Syryjscy Kurdowie znów znaleźli się w potrzasku. Islamscy rebelianci uważają ich za "zdrajców....

Michał Staniul Michał Staniul

Kanał Nikaraguański. Chińska inwestycja, która odmieni oblicze Ameryki?

Już wkrótce kolosalna budowa, warta ponad 40 mld dolarów, może odmienić oblicze nie tylko....

Łukasz Warzecha Łukasz Warzecha

Łukasz Warzecha: koalicja trzeszczy w szwach

"Panie Waldku, pan się nie boi!" - śpiewał Kazik w piosence "Lewy czerwcowy" o obaleniu rządu Jana....

Jadwiga Staniszkis Jadwiga Staniszkis

Jadwiga Staniszkis: do czego doprowadzi zestrzelenie malezyjskiego samolotu?

W sierpniu 1983 roku, przy wschodniej granicy Związku Sowieckiego, zestrzelono pasażerski samolot....

Adam Parfieniuk Adam Parfieniuk

Ekspert dla WP.PL: Poroszenko może zapisać się w historii na dwa sposoby

Petro Poroszenko, oligarcha, "król czekolady" i był minister spraw zagranicznych jest nowym....

Małgorzata Gorol Małgorzata Gorol

Prof. Zbigniew Lewicki dla WP.PL: Rosja ponosi odpowiedzialność za wyhodowanie potwora

Rosja ponosi odpowiedzialność za wyhodowanie potwora - mówi Wirtualnej Polsce amerykanista, prof....

Joanna Stanisławska Joanna Stanisławska

Prof. Kuba Jałoszyński: Polska zagrożona - terroryści mogą nas "ukarać"

- Ten wyrok niewątpliwie wpływa na zagrożenie naszego kraju terroryzmem. To wyraźny sygnał dla....

Bogdan Góralczyk Bogdan Góralczyk

Geostrategiczna rozgrywka: Atlantyk czy Pacyfik?

Czy na naszych oczach świat wkracza w nową zimną wojnę, której osiami sporu są Atlantyk i Pacyfik....

Marcin Bartnicki Marcin Bartnicki

Polacy wierzą, że Unia Europejska uratuje gospodarkę... przed polskim rządem?

Ponad połowa Polaków widzi w Unii Europejskiej światowe mocarstwo. Polskie społeczeństwo, jako....

Ewa Koszowska Ewa Koszowska

Prof. Witold Kieżun dla WP.PL: większość moich studentów uważa Polaków za nazistów

Po raz pierwszy, w całej historii okupowanej Europy, wojenny rozkaz nie został wykonany. W związku z....

Jan Stanisławski Jan Stanisławski

Lokatorzy z piekła rodem. Jak pozbyć się nieuczciwego najemcy?

W dobie coraz bardziej powszechnego wśród Polaków wynajmu mieszkań nieuczciwi najemcy to prawdziwa....

Tomasz Otłowski Tomasz Otłowski

"Libia spełnia już kryteria państwa upadłego". To rosnący problem także dla Europy

Libia, jako państwo, w szybkim tempie rozpada się na naszych oczach i przekształca w "czarną dziurę"....

Aleh Barcewicz Aleh Barcewicz

Mieszkańcy Doniecka przerażeni: zaczyna się tu prawdziwa wojna domowa

Puste ulice, myśliwce i helikoptery nad głowami oraz rebelianci, rabujący sklepy i porywający ich....

Katarzyna Kwiatkowska Katarzyna Kwiatkowska

Doniecki separatysta dla WP.PL: jeśli wybuchnie wojna domowa, będzie to wina Kijowa

Kilkanaście osób rannych, siedem wziętych do niewoli - to smutny bilans poniedziałkowych wydarzeń w....

Dominika Leonowicz Dominika Leonowicz

Prof. Maciej Mrozowski: Polska potrzebna Rosji jako wróg

- Rosja potrzebuje wroga i w tym celu wykorzystuje Polskę w medialnej propagandzie. Dla Rosji....

Anna Kalocińska Anna Kalocińska

Te problemy dotyczą wielu matek. Psycholog Agnieszka Stein radzi, jak sobie z nimi radzić

O problemach związanych z macierzyństwem i o tym, jak je rozwiązywać rozmawiamy z psycholog i....

Robert Cheda Robert Cheda

Wspólnota Niepodległych Państw żyje w strachu przed Moskwą i powtórką z Ukrainy

Ani rewolucja na Ukrainie, ani rosyjska polityka wobec Kijowa nie wzbudziły entuzjazmu Wspólnoty....

Wiesław Dębski Wiesław Dębski

Wiesław Dębski: kto ma więcej do ukrycia ws. zestrzelonego boeinga?

- Ten pan jest bezstronnym świadkiem na moją korzyść – powiedział kiedyś w sądzie oskarżony....