Strona główna serwisu
Czy da się ochronić pustynię przed terenówkami? Rusza kampania w Emiratach Arabskich

Czy da się ochronić pustynię przed terenówkami? Rusza kampania w Emiratach Arabskich

Ministerstwo Środowiska Emiratów Arabskich chce wyrzucić terenówki z pustyni. Ruszyła kampania mająca na celu ochronę tych terenów przed postępująca dewastacją. Obecny, niekontrolowany ruch jest zagrożeniem dla środowiska.
Ulubione zajęcie turystów oraz obcokrajowców mieszkających w Dubaju czy Abu Zabi znajdzie się na cenzurowanym. Rząd rozpoczyna kampanię, której celem jest ochrona naturalnych piasków. Ogromnym problemem są osoby, które poruszają się poza szlakami, pozostawiając śmieci i niszcząc naturalną faunę i florę. Szef organizowanej przez ministerstwo środowiska kampanii Arif Ali Al Abbar podkreśla, że pustynię musimy chronić głównie przed samymi sobą. - Gdyby na pustyni nie było ludzi, to obroniłaby się sama - wyjaśnia.

Pustynie są uważane za część dziedzictwa narodowego kraju, który przed odkryciem ropy naftowej składał się z niewielkich oaz. To w nich toczyło się życie. Po szlakach, którymi poruszają się dzisiaj auta terenowe czy quady, przemieszczały się tylko karawany z wielbłądami. Jeden z Beduinów tłumaczy, że wielbłądy są jak statki na pustyni. To one prowadzą ludzi przez piaski, również w nocy. Ludzie jeździli wielbłądami od wielu lat i używali ich w czasie wyścigów.

Po pustyni obecnie jeżdżą nie tylko prywatne auta, ale przede wszystkim auta dziesiątek firm, które oferują turystom samochodowe safari. Postępująca w skutek tego degradacja środowiska przyjęła już alarmujące rozmiary. Kampania ministerstwa, która potrwa przez najbliższe 4 miesiące, będzie składać się m.in. z seminariów, warsztatów dla organizatorów tego typu aktywności, promocji alternatywnych form zwiedzania zagrożonych terenów, jak choćby konne lub motocyklowe wyprawy, edukacyjnych programów dla szkół i turystów.


Na terytorium Zjednoczonych Emiratów Arabskich leży między innymi Rub Al Khali - największa piaszczysta pustynia świata o pomarańczowym piasku.

IAR/BC
IAR

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (9)
Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
6
~abc 2016-01-19 (11:10) 14 godzin i 8 minut temu

Komus najwyrazniej brakuje piachu.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
4
~alibaba 2016-01-19 (11:51) 13 godzin i 27 minut temu

watpie zeby za zanieczyszczenie odpowiadali turysci z zachodu. najwiekszy brud jest tam gdzie mieszkaja muslimy. oni nie musza sprzastac, oni moga wszystko, niech inni sprzatna za nich. mieszkam w hol. widze pod ktora klatka jest czysto a gdzie syf i gdzie kto mieszka.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
8
Zgadzam się z opinią
11
~qqq 2016-01-18 (12:23) 12 godzin i 55 minut temu

Najwyższy czas - kilkunastu chłopców jeżdzi spobie po pustyni, a za pieniądze, które idą na utrzymanie każdego zespolu można by utrzymać niejedną wioskę przez rok. Nie wspomnę ile CO2 emitują te samochody...

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1