Strona główna serwisu
Tomasz Gdaniec

Tomasz Gdaniec

Gdańsk zorganizuje światowy zlot harcerzy w 2023 roku? Jest tylko jeden kontrkandydat

Gdańsk zorganizuje światowy zlot harcerzy w 2023 roku? Jest tylko jeden kontrkandydat

• Rosną szanse Gdańska na organizację światowego zlotu skautów
• Urzędnicy: zdajemy sobie sprawę z rozmiaru przedsięwzięcia
• Harcerze: to najważniejsze wydarzenie Światowej Organizacji Ruchu Skautowego
- World Scout Jamboree to najważniejsze wydarzenie Światowej Organizacji Ruchu Skautowego wymyślone dla młodych ludzi w wieku od 14 do 17 lat, którzy są członkami narodowych organizacji skautowych. WOSM to najliczniejsza członkowska organizacja pozarządowa na świecie, zrzeszająca kilkadziesiąt milionów ludzi - mówi Wirtualnej Polsce Monika Kubacka, rzecznik prasowy ZHP.

W Europie środkowej Jamboree odbyło się tylko raz, przed wybuchem drugiej wojny światowej. Co prawda cztery lata temu gospodarzem była Szwecja. Korea Południowa gościła już Jamboree 20 lat temu. Obecnie na placu boju o organizację Światowego Zlotu Skautów w 2023 roku pozostały dwa kraje - Polska oraz Korea Południowa. Latem do Gdańska przyjedzie specjalna komisja z ramienia Światowego Biura Skautowego. Jej zadaniem będzie ocena możliwości oraz skali przygotowań miasta do organizacji zlotu.

Siedzibą zlotu ma być gdańska Wyspa Sobieszewska. Koszty organizacji imprezy wahają się od 120 do 150 mln zł. Są one w 80 proc. pokrywane z opłat uczestników. Każdy kraj ma bowiem prawo do wysłania czterech, 10-osobowych zastępów. Dodatkowo miasto będzie się starać o pozyskanie środków z funduszy europejskich na budowę niezbędnej infrastruktury.


- Zdajemy sobie sprawę z rozmiaru przedsięwzięcia, w Jamboree uczestniczyć będzie około 40 tys. osób. Dołożymy wszelkich starań, aby Jamboree było zorganizowane na najwyższym, światowym poziomie. Mamy nadzieję, że w sierpniu 2017 roku, to my będziemy się cieszyć z wyboru Światowej Konferencji Skautowej. Jamboree jest również szansą dla rozwoju Wyspy Sobieszewskiej, która swoją niezwykłą przyrodą i położeniem ujęła już m.in. Stephena Pecka, który odwiedził Gdańsk w październiku 2015 r. - mówi Piotr Grzelak, zastępca prezydenta Miasta Gdańska.

Przed wydarzeniem odbędą się dwie próby. Najpierw w 2018 r. na wyspie odbędzie się ogólnopolski zlot ZHP, w którym będzie uczestniczyć ponad 15 tys. osób. Trzy lata później w tym samym miejscu przewidziana jest "próba generalna" - europejski zlot 18 tys. skautów.

Czytaj więcej informacji z Twojego regionu.


Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? Wyślij nam zdjęcia. Poinformuj Internautów o tym, co dzieje się w Twoim regionie.

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (7)
Nie zgadzam się z opinią
6
Zgadzam się z opinią
11
~nick@345 2016-02-03 (22:43) 23 godzin i 33 minut temu

Jestem po spotkaniu z Prezydentem Miasta z mieszkańcami Kokoszek. Usłyszeliśmy, że na nic nie ma pieniędzy nawet na łatanie dziur. Zmarnowany czas. Jednak pieniądze są tylko na promocje miasta i to dość drogą. Czy miasto stać na tak drogą imprezę jak na nic nie ma pieniędzy.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
6
~WB 2016-02-04 (10:41) 11 godzin i 35 minut temu

ostatnim skautem był Bruce Willis

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
2
~ckm 2016-02-05 (18:01) 4 godziny i 15 minut temu

już się bałam, ze może w tym roku, a hasłem będzie "róbta co chceta"

odpowiedz

zgłoś do moderacji