więcej

Wikileaks ujawnia informacje o Watykanie.

PAP |  dodane 2010-12-11 (08:00) 3 lata 7 miesięcy 17 dni 6 godzin i 22 minuty temu
drukuj

Watykan odmówił współpracy w śledztwie irlandzkim dotyczącym molestowania seksualnego dzieci przez księży w Dublinie, bo wnioski irlandzkie w tej sprawie nie były zgodne z oficjalnymi procedurami - wynika z depeszy ujawnionej przez Wikileaks.

Wnioski o udzielenie informacji kierowane przez komisję sędzi Yvonne Murphy, badającą przypadki pedofilii w irlandzkim Kościele, "uraziły wielu ludzi w Watykanie(...), gdyż uważali je oni za zniewagę wobec suwerenności Watykanu" - napisano w depeszy z 26 lutego, wysłanej z ambasady USA w Rzymie. Treść dokumentu publikuje dziennik "Guardian".

Według depeszy komisja pani Murphy zwróciła się bezpośrednio do przedstawicieli Watykanu, z pominięciem drogi dyplomatycznej. Wywołało to wściekłość Watykanu, który wyrzucił rządowi irlandzkiemu, że nie domaga się od komisji respektowania watykańskich procedur ubiegania się o informacje.

Ambasador Irlandii w Watykanie Noel Fahey określił ten okres jako "najtrudniejszy kryzys, z jakim miał do czynienia" - wynika z depeszy.

Opublikowanie w listopadzie 2009 r. raportu komisji pani Murphy na temat pedofilii w irlandzkim Kościele spowodowało ustąpienie z funkcji czterech irlandzkich biskupów, a piąty został odwołany przez Benedykta XVI.

20 marca papież Benedykt XVI w liście do katolików Irlandii na temat skandalu pedofilskiego napisał, że dzieli z nimi "przerażenie i poczucie zdrady" z powodu tych "grzesznych i przestępczych czynów".

(kab)

Bądź na bieżąco z wiadomości.wp.pl

oceń
tak 28 57.14%
nie 21 42.86%

Przeczytaj też

Surowa diagnoza stanu polskiego Kościoła

dodane 2010-12-14 (04:55) 3 lata 7 miesięcy 14 dni 9 godzin i 27 minut temu

Policja wie, gdzie jest założyciel Wikileaks

dodane 2010-12-02 (07:15) 3 lata 7 miesięcy 26 dni 7 godzin i 7 minut temu

USA ostrzegają: ta publikacja zagraża istnieniom ludzkim

aktualizacja 2010-11-28 (12:56) 3 lata 8 miesięcy 1 godzinę i 26 minut temu

W innych serwisach

  • Pytamy.pl: portal
  • Bloog.pl: Nowa publikacja Roberta Pawła Kamina

Opinie (262)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
Forrest Glemp 2010-12-15 (19:04) 3 lata 7 miesięcy 12 dni 19 godzin i 18 minut temu

Wikileaks o Polsce
Polska w oczach Watykanu miała być przeciwwagą dla sekularyzacji typowej dla zachodnich demokracji i obrońcą wartości chrześcijańskich - wynika z ujawnionych przez portal Wikileaks depesz dyplomatów USA. Pisze o tym brytyjski dziennik "The Guardian". Ujawniają one - jak relacjonuje "Guardian" - że "Watykan zamierzał wykorzystać Polskę w charakterze konia trojańskiego, aby szerzyć katolickie wartości rodzinne w strukturach unijnych w Brukseli".

odpowiedz

0
0
~ksieza sa niewinni 2010-12-15 (06:03) 3 lata 7 miesięcy 13 dni 8 godzin i 19 minut temu

NAGONKA NA KSIEZY .. o ile tak bylo no moze nie do konca
ale ludzie sa nie sprawdzeni jacy SA? tak jak i cywile..Te zboczenia ida po rodzicach lub dziadkach.... stosujacych antykoncepcje hormonalna ,wolnosc sexualna!!!! lub psychocznie stuknieci,,wielu ksiezom a sa -jak dzieci niewinni!!! kobiety same wchodza do łózek (gospodynie --suki), ale i mlodzi i starsi ludzie--zboczeńcy!!!!!!!, gwałcą ksiezy .. lub ich zabijaja

odpowiedz

0
0
~ksieza sa niewinni 2010-12-15 (06:01) 3 lata 7 miesięcy 13 dni 8 godzin i 21 minut temu

NAGONKA NA KSIEZY .. o ile tak bylo no moze nie do konca
ale ludzie sa nie sprawdzeni jacy SA? tak jak i cywile..Te zboczenia ida po rodzicach lub dziadkach.... stosujacych antykoncepcje hormonalna ,wolnosc sexualna!!!! lub psychocznie stuknieci,,wielu ksiezom a sa -jak dzieci niewinni!!! kobiety same wchodza do łózek (gospodynie --suki), ale i mlodzi i starsi ludzie--zboczeńcy!!!!!!!, gwałcą ksiezy .. lub ich zabijaja

odpowiedz

0
0
~Mariola 2010-12-11 (10:58) 3 lata 7 miesięcy 17 dni 3 godziny i 24 minuty temu

Po co komu Watykan ????
Kapiący od bogactwa i złota.. Czy tego chciał Jezus ??? Bardzo wątpię.

odpowiedz

pokaż 19 ukrytych odpowiedzi

0
0
~Myszorek 2010-12-14 (15:36) 3 lata 7 miesięcy 13 dni 22 godziny i 46 minut temu

Zakazana wiadomość
A, może jeszcze to że WATYKAN widział w Polsce konia trojańskiego wprowadzonego do Unii Europejskiej, w sprawie tzw. "korzeni chrześcijańskich ". CO DO TEJ WIADOMOŚCI POLSCY DEMOKRACI NIE DOJRZELI ?

odpowiedz

0
0
~NickH 2010-12-13 (11:35) 3 lata 7 miesięcy 15 dni 2 godziny i 47 minut temu

Katolicyzm to najwieksze plugastwo jakie mozna sobie wyobrazic.
HISTORIA nie klamie. Prosze sie doedukowac w zakresie zbrodni popelnionych przez sekte zwana Kosciolem Rzymsko-Katolickim. Istnienie tej sekty jest obraza dla myslacego czlowieka. O Bogu nawet nie wspominam...

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

0
0
~Janek 2010-12-11 (09:16) 3 lata 7 miesięcy 17 dni 5 godzin i 6 minut temu

Jesteśmy u progu decydującego starcia.
Rokiem przełomowym będzie rok 2017 dokładnie w 300-tną rocznice powstania loży masońskiej.Zgodnie z widzeniem papieża Leona XIII szatan otrzymał od Chrystusa 100 lat na próbę obalenia kościoła Chrystusowego.W 1917 r szatan przystąpił do ofensywy.Z jednej strony objawienia w Fatimie a z drugiej wybuch rewolucji bolszewickiej i 200-tna rocznica powstania loży masońskiej były jak strzał z Aurory sygnałem rozpoczęcia ery szatana.Co szatan uczynił przez te prawie 100 lat wszyscy wiemy,a szczególnie starsze pokolenie.Jednak w końcówce widzenia Chrystus zapewnia szatana,że lud boży wytrzyma tą próbę, na którą go wystawia i ostatecznie wygra decydujące starcie z szatanem.A wtedy powstanie jedna owczarnia i jeden pasterz.

odpowiedz

pokaż 21 ukrytych odpowiedzi

0
0
~platon 2010-12-13 (16:09) 3 lata 7 miesięcy 14 dni 22 godziny i 13 minut temu

Watykan przeżytek;
Radosnej epoki średniowiecza,złożony ze zboczeńców i degeneratów,oprócz jakiegoś Jezusa ponad wszystko ceni sobie blichtr i bogactwo,pozwala dewiantom ze swego otoczenia gwałcić dzieci i ich kryje twierdząc,,że czynią to w imię Boga.

odpowiedz

0
0
~Feniks 2010-12-12 (13:16) 3 lata 7 miesięcy 16 dni 1 godzinę i 6 minut temu

Polska - bazą wypadową kleru katolickiego na Wschód
Seminaria duchowne Białegostoku i Lublina szkolą ekspansjonistów w sutannach, a następnie wysyłają z sutanną w plecaku jako turystów na Białoruś, Ukrainę oraz Rosji, by podkradali "owieczki" z cudzego /prawosławnego/ stada. Za wszystko płaci polski podatnik.

odpowiedz

pokaż 5 ukrytych odpowiedzi

0
0
Legion718 2010-12-13 (07:09) 3 lata 7 miesięcy 15 dni 7 godzin i 13 minut temu

Czy Papa KIEDYKOLWIEK przeprosił OFIARY?!
Póki co usprawiedliwia ogół kleru i głaszcze rozjuszonych wiernych. Jeszcze ANI RAZU nie wyraził współczucia (cokolwiek to by znaczyło) wobec zniszczonych dzieci. Przejął się tylko reputacją kościoła.

odpowiedz

0
0
~Egon 2010-12-12 (11:40) 3 lata 7 miesięcy 16 dni 2 godziny i 42 minuty temu

Katolicy made in Vatican
Andrzej Frycz Modrzewski - "Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie". Życie - "Tacy będą katolicy, jak ich duchowieństwa zachowanie".

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~epsilon 2010-12-12 (20:06) 3 lata 7 miesięcy 15 dni 18 godzin i 16 minut temu

Mafia zapewnia ochronę swoim zołnierzom
Dość normalne,że mafia zapewnia ochronę swoim żołnierzom

odpowiedz

0
0
~REALISTA 2010-12-12 (03:02) 3 lata 7 miesięcy 16 dni 11 godzin i 20 minut temu

Polska jest ciagle wykorzystywana przez Vatican za posrednictwem roznego rodzaju Gowinow. Kto tego nie widzi ma IQ ponizej 100! POLSKA JEST PANSTWEM WYZNANIOWYM PODLEGLYM VATICANOWI! Mowiac panstwo wyznaniowe mamy na mysli nie tyle istnienie takiego zapisu w konstytucji, lecz pewne fakty np takie jak uprzywilejowana pozycja prawna i fiskalna pewnej organizacji religijnej w panstwie, finansowanie praktyk religijnych i nauki religii ze srodkow publicznych, stala obecnosc symboliki religijnej w ceremoniale panstwowym i w budynkach publicznych oraz obecnosc doktryn religijnych w oficjalnym dyskursie wladz panstwowych, wreszcie tak daleko posunieta niezaleznosc dominujacej instytucji religijnej od panstwa, iz nie ma ono mozliwosci kontrolowania jej dzialalnosci i finansow, tak jak kontroluje ono dzialalnosc i finanse wszystkich innych organizacji. Jesli jakies panstwo spelnia wszystkie lub prawie wszystkie te warunki, jest panstwem wyznaniowym.

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

0
0
~ciekawy 2010-12-11 (13:33) 3 lata 7 miesięcy 17 dni i 49 minut temu

Watykan odmówił współpracy w śledztwie, bo wnioski w tej sprawie nie były zgodne z procedurami ?
A czy molestowanie seksualne dzieci przez osoby duchowne podlegało wg. nich jakimś procedurom ?

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

0
0
~aqu 2010-12-12 (00:00) 3 lata 7 miesięcy 16 dni 14 godzin i 22 minuty temu

-informacje-o-Watykanie
http://humanizm.free.ngo.pl/flis.htmWatykan w znacznym stopniu przyczynił się do obalenia rządów parlamentarnych we Włoszech i przechwycenia władzy przez partię faszystowską11,dzięki czemu w kierowniczych gremiach tej partii - początkowo zdecydowanie antyklerykalnych - narodziło się przekonanie, iż hierarchia katolicka może być ważnym filarem nowego systemu. Kulminacyjną fazę współdziałania faszystów i Kościoła w sprawowaniu świecko-religijnej kontroli nad ludnością Italii,stanowiły Pakty Laterańskie z 11 lutego 1929 roku. W paktach tych Watykan poszedł wobec Mussoliniego na ustępstwa daleko większe aniżeli gotów był poczynić wobec któregokolwiek z przedfaszystowskich rządów włoskich:ograniczył do minimum żądania terytorialne, . Faszystowskie państwo Mussoliniego miało się stać - wedle zamierzeń stolicy Apostolskiej - wzorem do naśladowania dla innych krajów katolickich, połączonych w przyszłości ścisłym sojuszem. W następstwie Porozumień Laterańskich włoskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaczęło czynnie wspierać dyplomację watykańską i walnie przyczyniło się do podjęcia przez papiestwo pertraktacji z Hitlerem, zakończonych - w rekordowo krótkim czasie - konkordatem z nazistowskimi Niemcami. Na lezalo by pamietac,ze Hitler mordowal Zydow obrzezanych i nie iteresowal sie rzydami nieobrzezanymi gdyz ci wiekrzosci byli,, chrzescijanami,,(?)zatem nie byli na muszce kk. .Mordy ,gwaty,zboczenia ,grabierze ,wszystko to pod przykrywka religi i poboznosci.

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

0
0
walczyk 2010-12-11 (18:40) 3 lata 7 miesięcy 16 dni 19 godzin i 42 minuty temu

Obrońcy kościoła!
Naprawdę nie zdajecie sobie sprawy z tego, ze podstawa prawną kościoła zawsze były zbrodnie? Spójrzcie na dwie sprawy w ramach odległych od siebie wieków, Jasenowac i 11 milionów zamordowanych indian meksykańskich. Tylko te dwie odległe od siebie sprawy a łączy je jedno, kościół katolicki.

odpowiedz

pokaż 7 ukrytych odpowiedzi

0
0
~Azazel 2010-12-12 (12:25) 3 lata 7 miesięcy 16 dni 1 godzinę i 57 minut temu

Niech będzie pochwalony(no ciekawe czemu)JCh.
Chwała na wysokościach temu portalowi ! Dzieki niemu ,,autorytet moralny" Kościoła watykańskiego znalazł się na śmietniku. Bo czym różni się jakiś biskup od jakiegoś polityka? Tylko kałdun ma większy, jeździ lepszym wozek i całują go w pierścień. A jak gwałci dzieci to mu sie upiecze.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

0
0
~UCIELEŚNIENIE SŁOWA 2010-12-12 (10:54) 3 lata 7 miesięcy 16 dni 3 godziny i 28 minut temu

LICHEŃ TO TAKŻE DALSZA KOMERCJALIZACJA
I MATERIALIZACJA IDEOLOGII MATERIALIZMU RELIGIJNEGO SEKTY POWOŁUJĄCEJ SIĘ NA BOGA WATYKAŃSKIEGO...SŁOWO STAŁO SIĘ CIAŁEM...

odpowiedz

0
0
~... 2010-12-12 (09:58) 3 lata 7 miesięcy 16 dni 4 godziny i 24 minuty temu

TARGOWICA WATYKAŃSKA ?
...

odpowiedz

0
0
~KONKORDAT ? 2010-12-12 (03:41) 3 lata 7 miesięcy 16 dni 10 godzin i 41 minut temu

DZIĘKI CI JP 2 !
ZA WYMUSZENIE PASOŻYTNICZEGO OKRADAJĄCEGO POLSKĘ I POLAKÓW KONKORDATU ! ZA UTWORZENIE PAŃSTWA BEZKARNEGO KLERU WATYKAŃSKIEGO W PAŃSTWIE POLSKIM ! ZA WYCIĄGANIE COROCZNIE OD PODATNIKÓW RP PRZEZ KLER KATOLICKI ok. 20 MILIARDÓW ZŁOTYCH PRAKTYCZNIE BEZPODATKOWO ! ZA NISZCZENIE KONKORDATEM PAŃSTWOWOŚCI POLSKIEJ ! DZIĘKI CI JP 2 !

odpowiedz

Szukaj w serwisie

Bądź z nami na bieżąco

Najważniejsze wiadomości

Konflikt na Ukrainie. Siły rządowe opanowały kurhan Saur-Mogiła
dodane 2014-07-28 (12:18) 2 godziny i 4 minuty temu

materiał wideo

Tomasz Siemoniak: musimy być przygotowani na najgorsze
dodane 2014-07-28 (09:27) 4 godziny i 55 minut temu

materiał foto

Pągowski Wirtualnie
dodane 2014-07-28 (08:30) 5 godzin i 52 minuty temu

Ranna dziennikarka już po operacji. Będzie przewieziona do Kijowa
dodane 2014-07-28 (11:05) 3 godziny i 17 minut temu

więcej wiadomości

reporter wp24 chcę wysłać

Zrobiłeś unikalne zdjęcie,
napisałeś ciekawą
wiadomość?

Wyślij je do nas lub załóż
własne konto, na którym
je opublikujesz.

Najlepsze materiały
publikujemy na stronie głównej serwisu.

Sonda

Czy w kontekście ostatnich wydarzeń na Ukrainie czujesz się bezpiecznie w Polsce?

liczba oddanych głosów: 11963