Strona główna serwisu
W Jakucji stan wyjątkowy z powodu wilków

W Jakucji stan wyjątkowy z powodu wilków

Władze Jakucji - republiki w azjatyckiej części Rosji - postanowiły wprowadzić stan wyjątkowy z powodu coraz większej liczby ataków wilków, które dziesiątkują stada reniferów na tym rozległym terenie, gdzie od kilku tygodni jest najzimniej na świecie. Tworzone są specjalne brygady myśliwskie, które mają zająć się odstrzałem wilków.
Informują o tym rosyjskie media, na które powołuje się AFP.

Począwszy od 15 stycznia w republice ma zostać ogłoszony trzymiesięczny okres walki z wilkami. Odpowiednim resortom polecono sformowanie specjalistycznych brygad myśliwych i zapewnienie im sprzętu niezbędnego do polowań. Poza opłatą za każdą wilczą skórę (kwoty nie podano), dla najlepszych łowców zostaną ustanowione trzy "sześciocyfrowe" premie o wysokości nie mniejszej niż 100 000 rubli (ok. 10 000 zł).

Obecnie w Jakucji, której powierzchnia wynosi 3,1 mln km kwadratowych - 10-krotnie więcej niż Polska - a ludność nieco ponad milion, żyje ponad 3500 wilków. Ich optymalna liczba nie powinna zdaniem władz przekraczać 500. Z tego też powodu sezon polowań na wilki będzie trwał cały rok.


Według regionalnego Ministerstwa Rolnictwa w minionym roku wilki zabiły 313 koni i 16 111 reniferów. Poważne straty wilki poczyniły też w populacji dzikich zwierząt.

Jakucja jest regionem Rosji o ekstremalnych warunkach klimatycznych. Temperatura latem sięga tam 40 stopni Celsjusza, zimą zdarza się jej spaść do minus 60 stopni. Niedawno w jakuckich miejscowościach Ojmiakon i Wierchojańsk zanotowano minus 55 stopni.
PAP Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (155)
Nie zgadzam się z opinią
38
Zgadzam się z opinią
79
~bio 2013-01-07 (18:55) 23 godzin i 27 minut temu

500 wilkow na 3 mln km2 ?? a ludzi ile moze byc? boze nasz gatunek jest troche zbyt zuchwaly zeby decydowac gdzie ma byc ile zwierzat... chyba ich ... Pewnie debi** powybijali prawie wszystka zwierzyne w lesie to i drapiezniki nie maja na co polowac... a za pare lat wilkow bedzie przez nich bardzo malo i zaczna narzekac ze jest za duzo dzikow czy saren i ze niszcza pola albo cos w tym stylu, albo lisow, bo wilki na pewno konkurencje eliminuja. ludzie opamietajcie sie!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 4

Nie zgadzam się z opinią
14
Zgadzam się z opinią
48
~dj 2013-01-07 (19:53) 22 godzin i 29 minut temu

Wilki nie mają co jeść bo Ruskie kłusują w lesie i wszystko jest wystrzelane. Wilk też musi coś jeść, tym bardziej że żyje na takim mrozie.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
4
Zgadzam się z opinią
36
~janek 2013-01-07 (22:38) 19 godzin i 44 minut temu

my mamy swojego super wilka , zawsze z nieszczerym uśmiechem i ukrytymi za nim kłami

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 3