więcej

Tajny raport Watykanu: gwałty na zakonnicach to codzienność.

Logo dostawcy  WP.PL |  aktualizacja 2012-12-20 (20:33) 1 rok 11 miesięcy 28 dni 1 godzinę i 27 minut temu
drukuj


Tajny raport odkrywa kolejne tajemnice Watykanu
Tajny raport odkrywa kolejne tajemnice Watykanu opinie
Była włoska zakonnica-misjonarka chce odzyskać swoje dziecko, które urodziła w Wigilię ubiegłego roku i oddała do adopcji. Ojciec dziecka - ksiądz - nie chciał go uznać. Los i cierpienia zakonnic, które zaszły w ciąże na misjach, pozostają nadal jedną z najciemniejszych tajemnic Watykanu.

Jak donosi włoski dziennik "Il Resto del Carlino", w Macerata - miejscowości w regionie Marche - wybuchł spór sądowy o dziecko oddane do adopcji. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że matką rocznej dziewczynki jest była siostra zakonna, a ojcem - ksiądz.

Zakonnica walczy o swoje dziecko

Z informacji włoskich mediów wynika, że sprawa zaczęła się za granicą, na misji. Kiedy siostra zakonna zaszła w ciążę ze swoim przełożonym księdzem, a on nie miał zamiaru ani porzucić posługi kapłańskiej, ani uznać dziecka - pewne włoskie stowarzyszenie pomogło jej dyskretnie "rozwiązać problem". Misjonarka wróciła do Włoch by urodzić dziecko i oddać je do adopcji.

Dziewczynka urodziła się w Wigilię dokładnie rok temu i od razu została oddana do adopcji. Trybunał dla nieletnich w Ankonie wybrał rodzinę zastępczą i niechciany niemowlak trafił do nowej, kochającej rodziny.

Jednak po kilku miesiącach matka biologiczna się rozmyśliła. Opuściła zakon i rozpoczęła walkę w sądzie o dziecko. Przez dziesięć miesięcy pozostawało ono w rodzinie zastępczej, później jednak sąd orzekł, że córka ma wrócić do swojej rodzonej matki. Rodzice adopcyjni, którzy przywiązali się do małej, też rozpoczęli walkę o zatrzymanie dziecka. Sąd apelacyjny postanowił, że córka byłej siostry zakonnej ma pozostać w rodzinie zastępczej, aż do wydania ostatecznego orzeczenia.

Siostry gwałcone na misjach

W zeszłym roku ukazała się książka włoskiego dziennikarza tygodnika "Panorama" Carmelo Abbate pod tytułem "Sex and the Vatican", która opowiada o życiu seksualnym duchownych - homo- i heteroseksualnych. Autor poświęcił w niej kilka rozdziałów kobietom księży oraz siostrom zakonnym gwałconym na misjach przez swoich zwierzchników.

- Kościół musiał się do tego przyznać w 2001 roku.
W misjach prowadzonych w biednych krajach, przełożeni preferują młode siostry zakonne od lokalnych dziewczyn, ponieważ te złożyły śluby czystości i są dziewicami, więc jest mniejsze ryzyko, że mają AIDS. Carmelo Abbate
W misjach prowadzonych w biednych krajach, przełożeni preferują młode siostry zakonne od lokalnych dziewczyn, ponieważ te złożyły śluby czystości i są dziewicami, więc jest mniejsze ryzyko, że mają AIDS. Największą ilość gwałtów seksualnych odnotowuje się w Afryce, gdzie są też przypadki sióstr zmuszanych do brania pigułek antykoncepcyjnych oraz zgonów zakonnic podczas nielegalnych aborcji. Zakonnice gwałcone przez księży i biskupów są wyrzucane z Kościoła, gdy decydują się zgłosić to władzom cywilnym. Wszystko to jest znane Watykanowi, gdyż otrzymał tajny raport jednej z matek przełożonych zakonu misjonarek - mówi Carmelo Abbate.

Tajny raport

Jego słowa potwierdza artykuł Marco Politiego, który ukazał się w dzienniku "La Repubblica" w 2001 roku i opowiadał o tajnym raporcie, który 18 lutego 1995 roku został przekazany kardynałowi Eduardo Martinez Somalo, ówczesnemu Prefektowi Kongregacja ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego. Jego autorka - siostra Maria O'Donohue - koordynatorka z ramienia Caritasu programów zapobiegających AIDS, była bardzo jasna i precyzyjna w swoich oskarżeniach: "Nadużycia są powszechne i jest wiele zgłoszeń".

"Kandydatki do życia zakonnego są gwałcone przez księży, którym muszą przedstawiać certyfikaty zdrowia. Lekarze szpitali katolickich są często odwiedzani przez duchownych, którzy przyprowadzają siostry zakonne lub inne kobiety, by przerwały ciążę. Siostra O'Donohue opowiadała o historii jednej z zakonnic, która - zmuszona do aborcji - zmarła w wyniku zabiegu, a ksiądz odprawił za nią solenną mszę żałobną" - pisał Marco Politi w 2001 roku, cytując tajny raport.

Choć Kościół już wtedy postanowił podjąć odpowiednie kroki, aby także na misjach dbano o przestrzeganie celibatu, problem nadal istnieje. Los i cierpienia zakonnic, które zaszły w ciąże, pozostaje nadal jedną z najciemniejszych tajemnic Watykanu.

Specjalnie dla Wirtualnej Polski Agnieszka Zakrzewicz z Rzymu

Bądź na bieżąco z wiadomości.wp.pl

oceń
tak 509 51.05%
nie 488 48.95%

Przeczytaj też

Ksiądz oskarżyciel w sprawach pedofilii w Kościele opuszcza Watykan

dodane 2012-10-06 (13:40) 2 lata 2 miesiące 12 dni 8 godzin i 20 minut temu

Carlo Maria Martini: Kościół jest spóźniony o 200 lat

dodane 2012-09-10 (08:05) 2 lata 3 miesiące 8 dni 13 godzin i 55 minut temu

Celibat, czyli iluzja aseksualnych aniołów

dodane 2012-07-20 (09:01) 2 lata 4 miesiące 28 dni 12 godzin i 59 minut temu

"Watykanem trzęsie lobby homoseksualne"

dodane 2012-03-19 (07:39) 2 lata 8 miesięcy 29 dni 14 godzin i 21 minut temu

Klasztory opustoszeją? Drastycznie spada liczba powołań

aktualizacja 2012-02-01 (03:02) 2 lata 10 miesięcy 17 dni 18 godzin i 58 minut temu

To koniec zakonów w Polsce?

dodane 2012-01-31 (20:27) 2 lata 10 miesięcy 17 dni 1 godzinę i 33 minuty temu

Ksiądz upił, a potem molestował 15-latkę - zapadł wyrok

aktualizacja 2011-06-07 (13:44) 3 lata 6 miesięcy 11 dni 8 godzin i 16 minut temu

B. proboszcz skazany za gwałt, Kościół go nie karze

aktualizacja 2011-06-02 (15:30) 3 lata 6 miesięcy 16 dni 6 godzin i 30 minut temu

Ksiądz brutalnie zgwałcił parafiankę! Zrobił to na plebanii...

dodane 2011-06-02 (13:40) 3 lata 6 miesięcy 16 dni 8 godzin i 20 minut temu

Zakonnica dopuszczała do gwałtów - zaostrzono wyrok

aktualizacja 2011-05-24 (16:06) 3 lata 6 miesięcy 24 dni 5 godzin i 54 minuty temu

W innych serwisach


Opinie (1201)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

166
31
pers 2012-12-20 (19:31) 1 rok 11 miesięcy 28 dni 2 godziny i 29 minut temu

w wielu sprawach nie rozumiem watykanu jak i nizszych wladz koscielnych. uwazam ze nie jeden ksiadz powinien byc pozbawiony swojej pozycji. np u mnie w pińczowie proboszcz i na nieszczescie dziekan jest niesprawiedliwy a zarazem pyszalkowaty, wielu ludzi nie czuje do niego sympati nie tak dawno oznajmil mi ze moja corka nie jest juz parafianka poniewaz nie przebywala na terenie parafii 1 rok. tylko dlatego... zgroza ze ktos taki obejmuje tak wazne i odpowiedzialne stanowisko. jak tak mozna... bylem z tym w kurii ale tam tez mi nie pomogli, poprostu nie chcieli mi pomoc. ktos taki nie jest dla mnie zadnym autorytetem i nie mam szacunku do takich ludzi. tacy ludzie i takie zachowanie jak np w kurii zraza ludzi tak jak wlasnie mnie.. komu mam sie poskarzyc Bogu? do ktorej parafii moja corka obecnie przynalezy, tego nie wiem. a najgorsze jest to ze nie mozna sie wypisac i przenies do innej parafii. scyzoryk sie w kieszeni otwiera na takie sytuacje...

odpowiedz

pokaż 22 ukryte odpowiedzi

124
10
~amok 2013-06-28 (19:12) 1 rok 5 miesięcy 20 dni 2 godziny i 48 minut temu

Nie rozumie tego zdziwienia u niektorych czytelnikow. KK zbudowany byl na gwalcie, mordzie i krwi tysiecy ludzi. Jeden papiez lepszy od drugiego... wystarczy w karty historii zerknac i poczytac o wymyslach takich wspanialych przewodnikow tej wiary jak Stefan VI [wykopal cialo innego papieza i osmieszal publicznie] , Benedykt IX sprzedal swoja posade, Sergiusz III mial syna, ktory potem zostal papierzem a o jego orgiach do dzisiaj mozna poczytac... i tak mozna bylo by wymieniac. Ot, wiara Rzymsko Katolicka, przyniesiona do naszego kraju na ostrzach mieczy. A mialo byc tak pieknie...

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

125
20
LRO 2012-12-21 (09:25) 1 rok 11 miesięcy 27 dni 12 godzin i 35 minut temu

internet komputery - to zguba kościoła kiedyś mogli tuszować swoje nie godziwości a tu w internecie nie da się się powstrzyma prawdy .

odpowiedz

pokaż 11 ukrytych odpowiedzi

121
28
~CUDAK 2012-12-20 (22:55) 1 rok 11 miesięcy 27 dni 23 godziny i 5 minut temu

Gdyby Rabin molestował moje dziecko to nie mógł bym tego nagłośnić tylko dlatego że oskarżono by mnie o antysemityzm!!!!!!

odpowiedz

pokaż 8 ukrytych odpowiedzi

157
66
~kudlacz 2012-12-20 (20:00) 1 rok 11 miesięcy 28 dni 2 godziny i 1 minutę temu

Tajny raport? Buahahahaha, widzę, że bardzo tajny ;) Raczej artykuł sponsorowany, a nie tajny raport. "Zakonnice gwałcone przez księży i biskupów są wyrzucane z Kościoła" - dzięki za poprawienie humoru: to kwintesencja tego tajnego raportu :D

odpowiedz

pokaż 9 ukrytych odpowiedzi

88
4
~MIlena 2013-06-28 (16:28) 1 rok 5 miesięcy 20 dni 5 godzin i 32 minuty temu

Tak. To jest prawda. Ale trudno uwierzyć, że takie bezeceństwa dzieją się w KK.. To ja proponuję zapoznać się dokłądnie z historią Kościoła K. i przekonać się do czego byli zdolni księża, biskupi czy też inni poddani watykańscy.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

94
10
~kL 2012-12-20 (21:11) 1 rok 11 miesięcy 28 dni i 49 minut temu

Powiedzieć wam dlaczego nie chcą znieść celibatu? A no dlatego, że potem taka żona chcę dostać coś w spadku po mężu i jest problem z dzieleniem majątku, bo przecież kościół nie odda..

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

144
62
~AP 2012-12-20 (21:37) 1 rok 11 miesięcy 28 dni i 23 minuty temu

Czy ktoś pamięta jeszcze jak usuwano "Oburzonych" okupujących Wall Street z ich obozowiska? Najpierw poszła w świat informacja, że w jednym z namiotów doszło do gwałtu. Wiadomo, że w takiej sytuacji wzrosło oburzenie społeczne skierowane przeciwko "Oburzonym". I można było ich spokojniej pałować, bo kto stanie w obronie "gwałcicieli". Ten artykuł wygląda jak podobna propaganda. Mamy tu takie terminy jak: "tajny raport" (czyli nie da się go potwierdzić), "na misjach" (czyli nie pojedziemy i sami nie sprawdzimy), "nagminne nadużycia" (czyli nie wiadomo ile i jak daleko sięgające nadużycia, i co to są nadużycia). A na potwierdzenie tego wszystkiego jeden przypadek, który może być prawdziwy, ale kompletnie niepowtarzalny. I my (czytelnicy) niestety to "łykamy" i wydaje się nam, że rzeczywiście tak to wygląda. Tylko teraz pomyślmy. W Kościele mogą być tzw. "czarne owce". Wszędzie się trafiają, więc tam pewnie też są. Jednak nikt chyba nie zaprzeczy, że większość osób związanych z Kościołem, zarówno duchownych jak i świeckich, to ludzie, którzy rzeczywiście chcą żyć przyzwoicie i kierować się przykazaniami. I nikt z tych przyzwoitych nie zauważyłby, że coś jest nie tak, nie zaprotestowałby, nie nagłośnił? Przecież to nie ma zupełnie sensu.

odpowiedz

pokaż 17 ukrytych odpowiedzi

80
2
~Jacek 2013-06-28 (17:57) 1 rok 5 miesięcy 20 dni 4 godziny i 3 minuty temu

No i oczywiscie JP II o tym tez nie wiedział......

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

101
24
~Wolak 2012-12-20 (18:03) 1 rok 11 miesięcy 28 dni 3 godziny i 57 minut temu

Wielka jest chwała że mamy Internet i możemy poczytać o tych łajdakach w sukienkach. W średniowieczu to musiał być horror :(

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

78
4
~macs 2013-06-28 (15:38) 1 rok 5 miesięcy 20 dni 6 godzin i 22 minuty temu

Ech, znowu ten atak na Kościół... Przecież to nie był gwałty, tylko element ewangelizacji...

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

89
19
~Radykał 2012-12-21 (00:35) 1 rok 11 miesięcy 27 dni 21 godzin i 25 minut temu

Ksiądz tak -ale tylko bez jąder! Proszę o opinie.

odpowiedz

pokaż 9 ukrytych odpowiedzi

71
3
~heh 2013-01-29 (17:00) 1 rok 10 miesięcy 19 dni 5 godzin i 1 minutę temu

Bezsensowny celibat, który nie znajduje potwierdzenia w Biblii to jeden z głównych problemów fałszywej odmiany katolickiej.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

77
11
~Monia 2012-12-21 (08:42) 1 rok 11 miesięcy 27 dni 13 godzin i 18 minut temu

A ja uważam że celibat powinien być zniesiony przecież zarówno księża jak i siostry zakonne to ludzie tacy ja my więc mają takie same potrzeby w tym seksualne, tak zostaliśmy stworzeni i nic tego nie zmieni, co więcej wtedy bardziej zbliżyli by się do swoich wiernych bo mieliby takie same problemy i bardziej by rozumieli wiernych, jakoś w kościele prawosławnym pop może mieć żonę i nikomu to nie przeszkadza

odpowiedz

pokaż 9 ukrytych odpowiedzi

74
13
~root 2012-12-21 (07:32) 1 rok 11 miesięcy 27 dni 14 godzin i 28 minut temu

Jak grzyby po deszczu rosną świątynie projektowane przez pijanych cukierników. Naród wali niewyobrażalne pieniądze na budowanie, co raz to wymyślniejszych i absurdalnych budowli sakralnych.. Nie płacą podatków. Nie muszą się rozliczać ze swoich dochodów, przychodów i wydatków. Kościół decyduje o kształcie i formie oświaty i szkolnictwa. To kościół decyduje o życiu i zdrowiu kobiety ciężarnej. To proboszcz kształtuje kręgosłup moralny lokalnych społeczności. Zastępy dewotek i bigotów w moherowych beretach stanowią o wartościach moralnych społeczeństwa To, co wczoraj było po prostu śmieszne dzisiaj staje się normą społeczną. Żyję w państwie wyznaniowym. Moher w triumfalnym marszu zajmuje coraz to nowe pozycje. Czuję się osaczony dominującą w tym kraju religią. Jestem wystraszony szturmem kościoła katolickiego, który wciska mi się powoli wszędzie. A przecież wydawało mi się, że państwo polskie miało być państwem świeckim z wyraźnym rozdziałem kościoła od państwa. Widać tylko mi się tak wydawało. Zastanawiam się, kiedy na ulicach pojawią się kościelne komanda. Taka religijna policja. Brrrrrr............... ......skóra mi cierpnie. Pozdrawiam wszystkich ludzi wolnych od uzależnień religijnych.

odpowiedz

pokaż 5 ukrytych odpowiedzi

65
14
~kokospoko 2012-12-21 (08:41) 1 rok 11 miesięcy 27 dni 13 godzin i 19 minut temu

Mój przyjaciel który jest ginekologiem opowiadał ile skrobanek zrobił zakonnicom. Kk to jedna monstrualna OBŁUDA.

odpowiedz

pokaż 6 ukrytych odpowiedzi

53
4
~SDsa 2014-07-11 (12:18) 5 miesięcy 7 dni 9 godzin i 42 minuty temu

Za każdym razem jak widzę zakonnice to mam ochotę wykrzyczeć jej w twarz "WEŹ SIĘ K.... DO ROBOTY KOBIETO". Dlaczego mam płacić pasjonatce Jezusa składki emerytalne? Ja pasjonuje się informatyką i muszę płacić podatki i składki. Nic mnie nie obchodzi to że tu i ówdzie pracują jako wolontariuszki. Chcą pomagać to niech to robią na własny koszt.

odpowiedz

53
7
~sansa 2012-12-21 (01:38) 1 rok 11 miesięcy 27 dni 20 godzin i 22 minuty temu

Nie od dzis wiadomo ze ksieza kopuluja ze swoimi gosposiami i katechetkami.Niektorzy maja nawet rodziny.Oczywiscie nie chwala sie tym nie mowwia o tym ale i tak ludzie wiedza.Bywa tak w malych parafiach gdzie wszyscy wszystkich znaja i wszystko wiedza.Tak moi mili bracia i siostry moherowi wiara katolicka to najbardziej zaklamana wiara na swiecie.A raczej powinnam napisac sekta.Jezeli wierzysz w Boga to wiesz ze Bog jest wszedzie a nie w zlotych kosciolach.Przypominam ze Jezus niepotrzebowal bogactw zeby byc przewodnikiem duchowym.Pomyslcie sobie o tym moi drodzy parafianie.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

49
5
~ja 2013-01-01 (22:37) 1 rok 11 miesięcy 16 dni 23 godziny i 23 minuty temu

rzygać mi się chce jak czytam lub słyszę coś takiego i jak ma być osobą wierzącą??? Nie uwierzę, że Papież nie wie o takich rzeczach. I jak wierzyć, skoro Ci do których powinniśmy mieć zaufanie bezczeszczą naszą wiarę.

odpowiedz

53
9
~root 2012-12-21 (07:25) 1 rok 11 miesięcy 27 dni 14 godzin i 35 minut temu

980 r. -Beatyfikacja jezuity JosĂŠ de Anchieta, który twierdził: "Miecz i żelazny pręt to najlepsi kaznodzieje". Podczas beatyfikacji masowego mordercy Indian, papież Jan Paweł II nazwał go apostołem Brazylii, wzorem dla całej generacji misjonarzy i siebie samego. Nie pierwszy to przypadek wyniesienia zbrodniarza na ołtarze. Katolicy- czemu nie zbawiacie się za swoje pieniądze - ja nie potrzebuję waszego zbawienia, ani innych bredni z waszej mitologii. Czemu zatem z moich podatków utrzymujecie swoją sektę?

odpowiedz

pokaż 5 ukrytych odpowiedzi

Szukaj w serwisie

Bądź z nami na bieżąco

Najważniejsze wiadomości

Gen. Roman Polko: terroryści atakują tam, gdzie jest im łatwiej uderzyć
dodane 2014-12-18 (10:24) 11 godzin i 36 minut temu

materiał wideo

Włoska prasa o przełomie amerykańsko-kubańskim: osobisty sukces papieża
dodane 2014-12-18 (10:05) 11 godzin i 55 minut temu

Dziś odbędzie się pogrzeb ofiar tragedii w Rakowiskach
dodane 2014-12-18 (09:55) 12 godzin i 5 minut temu

Bronisław Komorowski podpisał ustawę o ratyfikacji umowy UE-Ukraina
dodane 2014-12-17 (12:00) 1 dzień 10 godzin i 1 minutę temu

Polski konwój jedzie na Ukrainę
dodane 2014-12-17 (12:30) 1 dzień 9 godzin i 30 minut temu

więcej wiadomości

Wyślij newsa #dziejesiewpolsce

Masz ciekawego newsa, zdjęcia film. Wyślij do nas.

wyślij

Najlepsze materiały publikujemy na stronie głównej serwisu.

Sonda

Czy zamierzasz wesprzeć jakąś akcję charytatywną przed Świętami Bożego Narodzenia?

liczba oddanych głosów: 28319