Strona główna serwisu
Starcia z policją przed redakcją opozycyjnej gazety "Zaman" w Ankarze. "To dzień hańby dla Turcji"

Starcia z policją przed redakcją opozycyjnej gazety "Zaman" w Ankarze. "To dzień hańby dla Turcji"

• Starcia policji i obrońców opozycyjnej gazety "Zaman" w Ankarze
• Przed redakcją zgromadziło się ok. 2 tys. demonstrantów
• Wcześniej rząd przejął kontrolę nad gazetą wprowadzając "kuratorów"
• "To dzień hańby dla Turcji" - skandowali protestujący
Jedna z ofiar policji w czasie demonstracji pod redakcją "Zaman" w Ankarze Jedna z ofiar policji w czasie demonstracji pod redakcją "Zaman" w Ankarze ()
Policja użyła armatek wodnych i pocisków gumowych przeciwko demonstrantom - w większości kobietom - którzy zgromadzili się w Ankarze pod redakcją opozycyjnego dziennika "Zaman". Rząd przejął pełną kontrolę nad gazetą ustanawiając swoich "kuratorów".

"To dzień hańby dla Turcji", "Zawiesili konstytucję", "Zaman nigdy nie zamilknie" - skandowali uczestnicy demonstracji.

Przed redakcją zgromadziło się - według agencji Reutera - około 2 tys. osób; były to w większości kobiety. Policja strzegąca dostępu do siedziby dziennika użyła gazów łzawiących i armatek wodnych, a następnie ostrzelała protestujących pociskami gumowymi.


"Zaman", nieprzyjazny wobec islamskiego konserwatysty, prezydenta Recepa Tayyipa Erdoga turecki dziennik, ukazujący się w największym w Turcji nakładzie, decyzją sądu został w piątek oddany pod nadzór administracji rządowej, która niezwłocznie przysłała do redakcji kilku swoich przedstawicieli.

Redakcja zdążyła przygotować wydanie specjalne, które ukazało się w sobotę rano. Na pierwszej, zaczernionej stronie gazety widnieją dwa słowa wypisane białymi literami: "Dzień hańby" i pod nimi "Konstytucja została zawieszona".

W sobotę przed południem dziennikarze "Zamana", którzy przyszli do pracy, byli kontrolowani przez policjantów. - Wszystkie połączenia internetowe dziennika zostały odcięte - powiedział sekretarz redakcji anglojęzycznej wersji gazety, "Today's Zaman", Sevgi Akarcesme.


Grupa medialna Zaman ma własną agencję prasową Cihan i jest uważana za zbliżoną do politycznego przeciwnika Erdogana, imama Fethullaha Guelena. Dawny sojusznik prezydenta został przez niego oskarżony o "tworzenie państwa równoległego". Stało się to, gdy zwolennicy przebywającego za granicą imama Guelena przyłączyli się do opozycji, która w 2013 roku oskarżyła ówczesnego premiera, a obecnie prezydenta Turcji, Recepa Tayyipa Erdogana o korupcję.

Wówczas napięcie narastające przez lata w stosunkach między Erdoganem a Guelenem przybrało formę otwartego konfliktu. Turecki rząd oskarża kaznodzieję, który schronił się w Stanach Zjednoczonych, o wykorzystywanie swych wpływów w policji i aparacie wymiaru sprawiedliwości do tworzenia "państwa równoległego" i przygotowywania zamachu stanu.

Unia Europejska ma poruszyć w poniedziałek, podczas szczytu z udziałem Turcji, sprawę ingerencji państwa tureckiego w działalność opozycyjnego dziennika.
PAP Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (126)
Nie zgadzam się z opinią
33
Zgadzam się z opinią
602
~: Bąk . 2016-03-05 (19:12) 11 godzin i 40 minut temu

Czy UE i KW też zainteresuje się ta " demokracją " w Turcji tak jak w POlsce.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 15

Nie zgadzam się z opinią
33
Zgadzam się z opinią
539
~rafff 2016-03-05 (19:28) 11 godzin i 24 minut temu

A co na to Komisja Wenecka?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 4

Nie zgadzam się z opinią
37
Zgadzam się z opinią
503
~Xxx2 2016-03-05 (19:11) 11 godzin i 41 minut temu

Jakoś Unia ani USA nie podnoszą alrmu że demokracja w Turcji jest zagrozona, choć w Polsce nikt kodów ów nie pasuje raz do nich nie strzela.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 6