Strona główna serwisu
Rosja oburzona aktem wandalizmu, którego ofiarą padł Pomnik Wdzięczności dla Armii Czerwonej w Szczecinie. Mocne oskarżenia pod adresem polskich władz

Rosja oburzona aktem wandalizmu, którego ofiarą padł Pomnik Wdzięczności dla Armii Czerwonej w Szczecinie. Mocne oskarżenia pod adresem polskich władz

• Rosyjski MSZ protestuje przeciwko dewastacji pomnika w Szczecinie
• Ofiarą nieznanych sprawców padł Pomnik Wdzięczności dla Armii Czerwonej
• Kreml oskarża Polskę o przyzwolenie na niszczenie rosyjskich miejsc pamięci
• Żąda odnalezienia i ukarania sprawców
Kreml Kreml ()
Rosyjskie ministerstwo spraw zagranicznych wystosowało ostry protest wobec niedawnego zdewastowania Pomnika Wdzięczności dla Armii Czerwonej w Szczecinie. W nocy z czwartku na piątek nieznani sprawcy uszkodzili monument.

Rosyjskie MSZ w oświadczeniu cytowanym przez agencję TASS nazwało incydent "cynicznym aktem wandalizmu". Kreml podkreśla, że to kolejne podobne zdarzenie w ostatnich miesiącach w Szczecinie, przypominając, że we wrześniu ubiegłego roku nieznani sprawcy skradli gwiazdy z kilku mogił żołnierzy Armii Czerwonej na szczecińskim cmentarzu.

Zdaniem Rosjan polskie władze, nie zabezpieczając pomników przed wandalami, naruszają międzyrządową umowę o ochronie grobów i miejsc pamięci poległych obywateli obu państw.


"Częstotliwość aktów wandalizmu, ich cynizm oraz fakt, że dochodzi do nich przy pobłażliwości, a nawet bezpośrednim nakłanianiu ze strony polskich władz, daje powody, by stwierdzić, że mamy do czynienia z polityką państwową, która jest oparta na historycznym rewizjonizmie" - brzmi oświadczenie.

"Żądamy, by winni zostali odnalezieni i ukarani, a pomnik odnowiony, i żądamy podjęcia wyczerpujących środków, by nie dopuścić do podobnych incydentów w przyszłości" - napisał rosyjski MSZ.

W nocy z czwartku na piątek nieznani sprawcy oderwali część płyt z podstawy monumentu w Szczecinie. Pomnik Wdzięczności dla Armii Czerwonej od lat wzbudza wiele kontrowersji, środowiska patriotyczne domagają się jego przeniesienia na cmentarz żołnierzy radzieckich lub jego usunięcia. Likwidacji domaga się też szczeciński oddział IPN.


Plany usunięcia pomnika wzbudzają zdecydowane protesty ze strony Moskwy, której zdaniem podlega on pod umowę międzyrządową o ochronie grobów i miejsc pamięci, zawartą między Polską i Rosją na początku lat 90.

Czy jesteś za usunięciem sowieckich pomników z Polski?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

TASS, WP

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (716)
Nie zgadzam się z opinią
155
Zgadzam się z opinią
652
~ja...m 2016-01-17 (15:55) 12 godzin temu

pomnik, to nie nagrobek!!!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 7

Nie zgadzam się z opinią
392
Zgadzam się z opinią
539
~der 2016-01-17 (14:41) 13 godzin i 14 minut temu

to wstyd ze taki "pomnik " stoi w Szczecinie. Dawno powinien byc rozebrany

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 9

Nie zgadzam się z opinią
33
Zgadzam się z opinią
155
~Eliza 2016-01-17 (18:22) 9 godzin i 33 minut temu

Jest duze prawdopodobienstwo, ze to prowokacja. Rosjanie przeciez moga sie tego domyslec. Zainteresowanymi taka prowokacja sa np. Ukraincy, ale tez inni, ktorym w tej chwili zalezy na zwiekszeniu napiecia miedzy Polska a Rosja, zwlaszcza gdy istnieje prawdopodobienstwo jakiegos zblizenia sie obydwu krajow. Dlaczego niby akurat w ostatnim czasie mialy sie tak nienaturalnie nasilic podobne akty wandalizmu? Przeciez te pomniki stoja tam juz od lat i nikogo nie kluly w oczy. A teraz nagle taki "wysyp" wandali??? Jedzie mi tu czolg?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 3