więcej

Putin podsumował manewry rosyjskich wojsk - oto słaby punkt armii.

Logo dostawcyZamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.  PAP |  dodane 2013-05-13 (19:53) 1 rok 4 miesiące 18 dni 16 godzin i 32 minuty temu
drukuj


Władimir Putin
Władimir Putin opinie
Prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin oświadczył, że marcowe, niezapowiedziane ćwiczenia wojskowe na południu Rosji pokazały, iż słabym punktem Sił Zbrojnych FR jest wciąż łączność.

Putin polecił ministerstwu obrony, aby uwzględniło wnioski z tych manewrów w przygotowaniach do planowanych na jesień wspólnych z Białorusią ćwiczeń Zapad-2013 (Zachód-2013).

Sprawy te były tematem spotkania prezydenta z kierownictwem ministerstwa obrony i Rady Bezpieczeństwa FR. Putin zwołał je w swojej letniej rezydencji w Soczi nad Morzem Czarnym. W naradzie uczestniczyli m.in.: minister obrony Siergiej Szojgu, szef Sztabu Generalnego Walerij Gierasimow i sekretarz Rady Bezpieczeństwa Nikołaj Patruszew.

Niezapowiedziane ćwiczenia

Manewry na Morzu Czarnym i w Kraju Krasnodarskim gospodarz Kremla zarządził w nocy z 27 na 28 marca, gdy wracał samolotem ze szczytu BRICS w RPA. BRICS to nieformalna grupa państw rozwijających się, którą - oprócz Rosji i RPA - tworzą Chiny, Indie i Brazylia.

Rozkaz rozpoczęcia wcześniej niezapowiedzianych ćwiczeń generałowi Szojgu przekazano o godzinie 4 rano czasu moskiewskiego (wówczas godz. 1 w nocy czasu polskiego). Następnego dnia Putin przybył do Anapy nad Morzem Czernym, gdzie przesiadł się do śmigłowca, którym w towarzystwie szefa resortu obrony obleciał rejon manewrów.

W ćwiczeniach wzięły udział siły Południowego Okręgu Wojskowego, piechota morska, zwiadowcy, lotnictwo i okręty Floty Czarnomorskiej, w tym desantowe, okręty Floty Bałtyckiej stacjonujące w Noworosyjsku oraz jednostki wojsk powietrzno-desantowych z Moskwy, Riazania i Tuły - łącznie około 7 tys. żołnierzy, 250 transporterów, 50 dział, 20 samolotów i helikopterów bojowych, a także 36 okrętów.

Obawy przed olimpiadą

Kraj Krasnodarski leży w pobliżu niespokojnych, głównie muzułmańskich republik Północnego Kaukazu - Czeczenii, Dagestanu, Inguszetii, Kabardo-Bałkarii i Karaczajo-Czerkiesji. Operujący w tych republikach radykałowie, skupieni w proklamowanym w 2007 roku Emiracie Kaukaskim, dążą do utworzenia w regionie niezależnego państwa opartego na szariacie.

Faktycznie trwa tam pełzająca wojna partyzancka. Według danych MSW FR tylko w 2012 roku z rąk islamistów na Północnym Kaukazie zginęło 78 cywilów, a 257 zostało rannych. Śmierć poniosło też 211 funkcjonariuszy sił bezpieczeństwa, a 405 zostało rannych. Po stronie islamistów zginęło 391 bojowników.

Stolica Kraju Krasnodarskiego Soczi w lutym 2014 roku będzie areną zimowych igrzysk olimpijskich. Kreml obawia się, że północnokaukascy islamiści mogą zagrozić olimpiadzie.

Bądź na bieżąco z wiadomości.wp.pl

oceń
tak 2 22.22%
nie 7 77.78%

W innych serwisach

Wojny, konflikty, zamachy

Kiedy świat płonie, najwięcej informacji znajdziesz w nowym serwisie Konflikty.wp.pl


Opinie (175)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~POLSKA 2014-02-17 (19:26) 7 miesięcy 14 dni 16 godzin i 59 minut temu

NA PEWNO --TEŻ LOTNICTWO --NIE JEST MOCNE --RADZIECKIE --I TO TRZEBA POPRAWIĆ --EKSTRA BROŃ PANCERNA I [PRZECIWLOTNICZA --TAKIE FAKTY NASZEGO ISTNIENIA......

odpowiedz

7
11
~jack 2013-05-13 (21:29) 1 rok 4 miesiące 18 dni 14 godzin i 56 minut temu

A pocziemu elektoniki u tiebija Putin NIET? Sowietskije gołowy twierdoje , blać sobaka jobana wrot? Nada uczić sia , rużio w otstawku i w szkołu nada idti ha ha ha. Cziechi gawariat tak: uć se wole budesz panem budesz letać aeroplanem - a ty co Putin ? Kak lietać kak nie imiejesz ELEKTRONIKI ?

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

12
5
~Żeby nie było III WŚ... 2013-05-13 (22:41) 1 rok 4 miesiące 18 dni 13 godzin i 44 minuty temu

Niemcy "zabijali cywilów pod byle pretekstem: Żołnierz ZotlĂśterer: "Zastrzeliłem Francuza od tyłu. Jechał na rowerze". Żołnierz Weber: "Z bardzo bliska?". ZotlĂśterer: "Tak". Żołnierz Heuser: "Czy Francuz chciał cię wziąć do niewoli?". ZotlĂśterer: "Bzdura. Chciałem mieć ten rower". Pewien podporucznik z Frankfurtu relacjonował: "Raz złapaliśmy rosyjską kobietę szpiega, która włóczyła się po okolicy. Najpierw biliśmy ją kijem po cycuszkach, potem tłukliśmy karabinem po tyłku. Potem ją wypieprzyliśmy. Wreszcie wyrzuciliśmy tę kobietę i strzelaliśmy do niej. Leżała na plecach, rzucaliśmy w nią granatami. Za każdym razem, kiedy granat upadł w pobliżu, krzyczała". Ośmiu niemieckich oficerów śmiało się, słuchając tej historii. Podobno tylko jeden, według własnej relacji, wstał i powiedział: „Moi panowie, to za wiele".

odpowiedz

pokaż 6 ukrytych odpowiedzi

5
2
~andrzej.moderski 2013-05-13 (23:23) 1 rok 4 miesiące 18 dni 13 godzin i 2 minuty temu

A co, Rosjaniedo dzis uzywaja tam-tamow afrykanskich???

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

9
5
~Bartek 2013-05-13 (23:42) 1 rok 4 miesiące 18 dni 12 godzin i 43 minuty temu

tam wszystko jest problemem , Rosja to meksyk europy tam znikają ludzie inni nie wiadomo za co żyją a 90 % sprzętu rosyjskiej armii pamięta jeszcze czasy ZSRR

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

57
45
~Polish at home 2013-05-13 (21:36) 1 rok 4 miesiące 18 dni 14 godzin i 49 minut temu

Trza iść na Ukraina lać banderowców i na Wilno lać litwinów i trza odbić polską Białoruś ,a potem pogonić tą ruską swołocz po same Chiny.Niech żyje Wielka Polska !

odpowiedz

pokaż 8 ukrytych odpowiedzi

11
1
scoorv 2013-05-13 (23:03) 1 rok 4 miesiące 18 dni 13 godzin i 22 minuty temu

Ach.. gdyby Polska w najbliższym 20 leciu miała takiego przywódcę jak Putin. Takiego, którego nie ru...ają sąsiedzi ani sojusznicy. Prawdziwego kozaka, który gra pierwsze skrzypce, nic nie dzieje się bez jego woli, a w międzyczasie, co ciekawe, jest zajęty ru.. niem sąsiadów i sojuszników. Męża Stanu Polsce potrzeba. Tylko proszę, drodzy internauci, zmiłujcie się, nie wyskakujcie tu z Kaczyńskim.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

20
25
~qkqlka 2013-05-13 (21:30) 1 rok 4 miesiące 18 dni 14 godzin i 55 minut temu

A miliony Rosjan cierpią głód...

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

26
28
~J@ś 2013-05-13 (22:05) 1 rok 4 miesiące 18 dni 14 godzin i 20 minut temu

ruscy - słabizna! Only propaganda! Nic własnego, tylko to co ukradzione!

odpowiedz

pokaż 6 ukrytych odpowiedzi

9
8
~geramn 2013-05-13 (23:35) 1 rok 4 miesiące 18 dni 12 godzin i 50 minut temu

Czytajac te wypowiedzi stwierdzam:najwiekszym przeklenstwem czlowieka, jest urodzic sie polakiem...No ale coz w koncu wszyscy jestesmy ludzmi..no i sa jeszcze polacy...

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

10
0
~łobywatel 2013-05-13 (22:32) 1 rok 4 miesiące 18 dni 13 godzin i 53 minuty temu

czemu tylko manewry robi typu zachód?..., może niech poćwiczą przy Chińskiej granicy... typu wschód...

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

25
35
~witcher 2013-05-13 (21:02) 1 rok 4 miesiące 18 dni 15 godzin i 23 minuty temu

Ruska armia robi wrażenie na defiladach,de facto to wrak.Np.mają tylko jeden lotniskowiec z prawdziwego zdarzenia.Kiedyś,podczas manewrów,samolot,podczas lądowania,tak zrył pokład startowy,że natychmiast wyeliminowało go użytku.Na dodatek,popsuł się napęd i zaczął za sobą ciągnąć olbrzymią smugę oleju,widoczną nawet z satelity.Ten hiperskomplikowany okręt,obsługiawli w większości rekruci,którzy pierwsz raz w życiu,widzieli lądujące na okręcie samoloty.

odpowiedz

pokaż 5 ukrytych odpowiedzi

13
5
~Polsak Mały 2013-05-13 (23:18) 1 rok 4 miesiące 18 dni 13 godzin i 7 minut temu

Ostatnio bardzo ładnie machali kulosami przed tym swoim towarzyszem fiurerem - jeszcze zamaszyściej niż ich byli sojusznicy ze swastykami z którymi do spółki podpalili świat w 1939 roku napadając na naszą biedną Polskę.

odpowiedz

pokaż 5 ukrytych odpowiedzi

1
0
~kill bill 2013-06-07 (13:32) 1 rok 3 miesiące 24 dni 22 godziny i 53 minuty temu

Polscy żołnierze zaprawieni w bojach zagranicznych strzelali by do ruskich jak do kaczek ,ich armia to patologia ,jedyne broń jądrowa daje reżimowi Putina gwarancję bycia u władzy i okradania rodaków.Choć teraz zapewne znajdziecie się pod silniejszą presją z jej strony. Gdy zostaliście bowiem zdradzeni przez Stany Zjednoczone, które wycofały się z planu rozmieszczenia tarczy antyrakietowej na waszym terytorium – Kreml uznał, że jesteście „ranni”. Poczuł krew i zapewne będzie teraz dokręcać śrubę. Wszystko to jest jednak tylko grą. Rosja w dającej się przewidzieć przyszłości nie zaatakuje Polski, bo nie ma czym. Dyscyplina w rosyjskim wojsku właściwie nie istnieje, sprzęt jest w opłakanym stanie. Ta armia się degeneruje i rozpada. To właściwie nie jest wojsko, tylko horda maruderów. Na pewno widział pan zdjęcia obdartych rosyjskich żołnierzy w tenisówkach, którzy zdobywali w 2008 roku Gruzję. To, co starczyło na niewielkie państewko, nie starczy na Polskę.Władymir Bukowski o wojnie z Rosją.

odpowiedz

0
0
~zygmunt.ratajczak 2013-05-31 (12:37) 1 rok 4 miesiące 23 godziny i 48 minut temu

Ja w wojsku nie byłem.

odpowiedz

15
1
~Lechu Wawelski 2013-05-13 (23:18) 1 rok 4 miesiące 18 dni 13 godzin i 7 minut temu

Ja brzoza, ja brzoza, jak mnie słychać, odbiór!

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

13
4
~EMIN 2013-05-14 (12:07) 1 rok 4 miesiące 18 dni i 18 minut temu

Nasza armia może tylko pomarzyć o takiej potędze. Polski już na nic nie stać, co najwyżej dostaniemy stare f16, stare statki. Nawet Stocznia pozamykana. U nas po dorwaniu solidarności jest bezrobocie i bieda. A bezrobocie w Rosji jest obecnie na poziomie 5,2% to mniej niż średnia unijna. Poza tym mają dużo mniejsze bezrobocie niż Grecja, Hiszpania, Polska ... To też o czymś mówi. Wiek emerytalny kobiet 55 lat mężczyzn 60 lat. ludziom się żyje lepiej niż w Polsce. zresztą otworzyli ostatnio pracę dla polaków, tam tez są zmywaki. Mówi ci to coś. Rosja: Kamaz - zysk netto w 2012 to 187 000 000$, 210% więcej niż w 2011. A gdzie polskie Stary O przepraszam - już nie są polskie, tylko niemieckie... Kazam Helicopters (np. Mi-8, Mi-17) zysk netto w 2011 to 1 090 000 000$, w 2012 18,2% więcej! A jak się mają polskie zakłady lotnicze? O przepraszam, przecież Polska już nie ma swoich zakładów lotniczych... sprzedane PZL Mielec Amerykanom za... 58 mln zł - TO MNIEJ NIŻ CENA ZŁOMU, a parę miesięcy potem polska armia zamówiła tam Bryzy za 650 mln zł, płacąc 250 mln zł zaliczki. Cena Bryz była 3x wyższa niż przed prywatyzacją... Nikt w Rosji nie chodzi na zgiętych kolanach. To tylko w Polsce. Tyle nam przyszło przez dorwanie się Solidarności do władzy. Że nie ma już Polski. Wszystko sprzedane.

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

12
12
~kik 2013-05-13 (20:39) 1 rok 4 miesiące 18 dni 15 godzin i 46 minut temu

Jeśli wskazał na łączność to inne słabe punkty są poważniejsze.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

23
5
~Prophet 2013-05-13 (21:21) 1 rok 4 miesiące 18 dni 15 godzin i 4 minuty temu

Co tam słychać za to w polskie armiji? ha ha. Składa się z najemniczej dywizji volksturmu która rotacyjnie dla kasy jeździ do Afganistanu, tysięcy zapasionych trepów w kraju których chronią dorabiające do emerytur mundurowe "dziadki" po pięćdziesiątce z prywatnych agencji ochroniarskich. Zapomniałem o batalionie reprezentacyjnym WP i tysiącach pułkowników i setkach jenerałów jest ich więcej niż w kilkumilionowej armii chińskiej. Panie Putin chyba nie masz w planie ataku na Polskę, jak coś to wal w chlew na Wiejską, Polacy tylko przyklasną.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

16
15
~pani einstein 2013-05-13 (20:55) 1 rok 4 miesiące 18 dni 15 godzin i 30 minut temu

jakbym ja byla przywódcą naszego kraju to ten sztuczny macho ze swoim móżdżkiem móglby się schować, bo zrobiłabym z naszego kraju potęgę światową, wreszcie byśmy przestali być plebsem świata pełzającym za chlebem po wszystkich krajach

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

Szukaj w serwisie

Bądź z nami na bieżąco

Najważniejsze wiadomości

"Wall Street Journal" i "Financial Times" o expose premier Ewy Kopacz
dodane 2014-10-02 (10:55) 1 godzinę i 30 minut temu

Rosyjski "Kommiersant" komentuje objęcie sterów NATO przez Jensa Stoltenberga
dodane 2014-10-02 (10:00) 2 godziny i 25 minut temu

Znęcali się nad dwunastoma dziećmi. Jest akt oskarżenia
dodane 2014-10-02 (11:15) 1 godzinę i 10 minut temu

14. premier III Rzeczypospolitej wygłosiła exposé
dodane 2014-10-01 (10:05) 1 dzień 2 godziny i 20 minut temu

więcej wiadomości

Wyślij newsa #dziejesiewpolsce

Masz ciekawego newsa, zdjęcia film. Wyślij do nas.

wyślij

Najlepsze materiały publikujemy na stronie głównej serwisu.

Sonda

Czy obietnice zawarte w expose Ewy Kopacz są realne do spełnienia?

liczba oddanych głosów: 1996