Strona główna serwisu
Polska otwiera się na indyjska gospodarkę

Polska otwiera się na indyjska gospodarkę

• W Bombaju przebywa polska misja gospodarcza, której przewodniczy wicepremier Piotr Gliński
• Jednym z celów wizyty jest udział polskiej delegacji w międzynarodowych targach i forum biznesowym "Make in India"
Prezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych Sławomir Majman podkreśla, że Polska coraz bardziej otwiera się na Indie. Potwierdzają to, według niego, między innymi coraz częstsze misje gospodarcze. Niedługo pojawi się w Indiach kolejna misja - tym razem górnicza. Planowane jest także przedstawienie oferty polskich firm, co powinno wesprzeć eksporterów.

Prezes Indyjsko-Polskiej Izby Gospodarczej J.J. Singh ocenia, że polskie firmy z roku na rok są bardziej zainteresowane tym, by inwestować na indyjskim rynku. W drugą stronę też widać ruch. Dodaje, że po to, by działać na tutejszym rynku, oprócz przedstawicielstwa warto mieć lokalnego partnera.

Według danych resortu rozwoju, w ciągu 11 pierwszych miesięcy ubiegłego roku polsko-indyjskie obroty handlowe wyniosły ponad 2 miliardy dolarów, a więc były o 3,3 procent niższe niż w analogicznym okresie 2014 roku.


Przedstawiciele polskich władz udadzą się po południu na cmentarz katolicki Świętego Piotra w Bombaju. Złożą wieniec na grobie pierwszego konsula generalnego Rzeczpospolitej w Indiach, Eugeniusza Banasińskiego i jego małżonki - Kiry. Oboje w czasie II wojny światowej organizowali przyjmowanie uchodźców w Indiach i ewakuację Polaków ze Związku Sowieckiego.

Konsul generalny Rzeczpospolitej Polskiej w Bombaju Leszek Brenda dodaje, że Kira i Eugeniusz Banasińscy ofiarnie pomagali Polakom. Dzięki staraniom ich, a także ministerstwa pracy i spraw społecznych rządu londyńskiego, udało się zorganizować dwa obozy dla obywateli polskich. W przypadku osiedla dla sierot polskich w Gudżaracie pomocy udzielił też maharadża indyjski, który został przez naszych rodaków określony mianem Dobrego Maharadży.

Szacuje się, że w czasie II wojny światowej w Indiach mogło przebywać około 10 tysięcy Polaków.


Zobacz także: Umowa o wolnym handlu. Szansa czy zagrożenie?

IAR

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (25)
Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
44
~Poeta 2016-02-14 (17:44) 19 godzin i 2 minuty temu

Nadal pismaki nie rozróżniają gospodarki Polskiej (której już nie ma) od w Polsce które nawet nie płacą podatków

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
13
~iran 2016-02-14 (05:34) 7 godzin i 12 minut temu

INDYJSKA GOSPODARSKA? A może Irańska zamiast indyjskiej?! Znów zaspaliśmy...Włosi właśnie sprzedali kilkanaście składów szybkiej kolei , Francuzi kilkaset samolotów a my?...... kilka ton jabłek .....bez komentarza...

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
11
~Artur 2016-02-14 (09:13) 3 godziny i 33 minut temu

Chiny,teraz Indie. Tak trzymać!

odpowiedz

zgłoś do moderacji