Strona główna serwisu
Papież: rok naznaczony przez przemoc, śmierć i cierpienie, ale dobro zwycięża

Papież: rok naznaczony przez przemoc, śmierć i cierpienie, ale dobro zwycięża

• Papież: rok 2015 naznaczony przez przemoc, śmierć i cierpienie
• Były również wielkie gesty dobroci - mówił Franciszek
• "Dobro zwycięża, nawet jeśli wydaje się słabsze i ukryte"
Papież Franciszek Papież Franciszek ()
Papież Franciszek powiedział podczas nieszporów za kończący się rok, że był on naznaczony przez przemoc, śmierć i cierpienie, ale także przez wielkie gesty dobroci i solidarności. Mówił, że tych znaków miłości nie przyćmi zło.

- Mamy zadanie sprawdzić, czy to, co się stało na świecie, było zgodne z wolą Boga, czy też kierowaliśmy się przede wszystkim planami ludzi, często przepełnionymi prywatnymi interesami, niezaspokojonym pragnieniem władzy i czystej przemocy - powiedział papież w czasie nabożeństwa w bazylice Świętego Piotra w ostatnim dniu roku.

Podkreślił następnie, iż "nie możemy zapomnieć, że wiele dni zostało naznaczonych przez przemoc, śmierć, niewypowiedziane cierpienia tylu niewinnych osób, uchodźców zmuszonych do opuszczenia swej ojczyzny, mężczyzn, kobiet i dzieci bez stałego miejsca zamieszkania, jedzenia i środków do życia".


Ale były też, dodał Franciszek, "wielkie gesty dobroci, miłości i solidarności, które wypełniły dni tego roku, chociaż nie stały się wiadomościami w telewizyjnych dziennikach".

- Te znaki miłości nie mogą i nie powinny zostać przesłonięte przez władzę zła. Dobro zwycięża nad złem, nawet jeśli w pewnych momentach może wydawać się słabsze i ukryte - stwierdził papież.

Jako biskup Rzymu zauważył następnie, że także Wieczne Miasto nie było wolne od uwarunkowań całego świata. Zaapelował do mieszkańców o przezwyciężenie obecnych trudności oraz zaangażowanie, by "odzyskać fundamentalne wartości służby, uczciwości i solidarności". Dzięki temu, dodał, można będzie pokonać obecny klimat niepewności i brak poczucia poświęcenia na rzecz dobra wspólnego.


Te słowa to zapewne nawiązanie do politycznych wydarzeń tego roku we włoskiej stolicy, gdzie ustanowiony został zarząd komisaryczny po dymisji burmistrza, oskarżanego o nieprawidłowości i nadużycia, a także do gigantycznego skandalu korupcyjnych i mafijnych powiązań przedstawicieli dawnych władz miasta i biznesmenów. Są oni obecnie sądzeni.

Franciszek wyraził pragnienie, by Rzym, zgodnie ze swą historią, był miastem "wiary, gościnności, braterstwa i pokoju".

Podczas nieszporów odśpiewano hymn "Te Deum" za kończący się rok.

Po mszy papież poszedł na plac Świętego Piotra, by zobaczyć stojącą tam szopkę z Trydentu. Franciszek wszedł do szopki i dotknął figurki Dzieciątka Jezus. Następnie pobłogosławił setki ludzi zgromadzonych na placu.
PAP Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (43)
Nie zgadzam się z opinią
3
Zgadzam się z opinią
56
~Natalia 2015-12-31 (19:50) 2 godziny i 58 minut temu

gesty dobroci ??? Te paczki dla biednych i akcje ,, Pomóż dzieciom przetrwać zimę '' może obeszłoby się bez tych gestów gdyby bogacze płacili adekwatnie za pracę na całym świecie . Polecam ,, Pracodawco nie poniżaj jałmużną , dziel się zyskiem '' na ,, YT '' . Dobrze , ze Papież chociaż krytykuje zło i nawołuje do czynów dla dobra ogólnego tylko , ze słuchają go tylko biedniejsi .

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
11
Zgadzam się z opinią
49
~pra2da 2015-12-31 (19:13) 3 godziny i 35 minut temu

Papierz to popiera, w końcu kazał przyjmować terrorystów !!!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 5

Nie zgadzam się z opinią
16
Zgadzam się z opinią
45
~Sylw 2015-12-31 (19:41) 3 godziny i 7 minut temu

Trochę manipuluje, jak każdy klecha. Modlą sie aby tylko im było dobrze.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
21
~Londyn 2015-12-31 (21:47) 1 godzinę i 1 minutę temu

Coroczne 'pierdu et orbi' a Watykan i ONZ to organizacje ktore NIC nie robią a tylko kasę doją!!!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
21
~dd3 2015-12-31 (19:24) 3 godziny i 24 minut temu

Orędzia na czasy ostateczne. ostrzezenie.net  Biskupom i kardynałom już dawno niszczącym kościół od środka dziękuję. Oliwa sprawiedliwa .... Modernizm, Neokatehumenat, Nowaewangelizacja, Więc proszę uważać. Kościół już nie jest monolitem. Już św. Franciszek pisał że będą dni w który wiary nie będzie, że z jego zakonu zostanie kilku. lub Ostrzeżenie z zaświatów.pdf Bonawentury. Kapłani pycha was pcha w ręce diabła. Wróćcie do prostej wiary w Jezusa bez tłumaczenia Ewangelii na miliony sposobów. Aż w końcu wybierzecie sobie parę ciekawych szczegółów, a inne zanegujecie. Przestaniecie być Pana Jezusa

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
4
Zgadzam się z opinią
23
~F HD 2015-12-31 (19:39) 3 godziny i 9 minut temu

Ci biedni imigranci mają kasę i to terroryści,. Którzy teraz wywołują wojnę w europie 80%to mężczyźni Którzy gwalcom europejki i zabijają chrześcijan, kradnom to tylko biedni muzułmanie.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
20
~b gnbxfgn 2015-12-31 (19:14) 3 godziny i 34 minut temu

zpomniales dodac dziadek OKRADANIE!!!!! jak to robicie w moim kraju--polsce

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
4
Zgadzam się z opinią
20
~Linka 2015-12-31 (20:37) 2 godziny i 11 minut temu

Ooooo......, co za nowość. Papa ekolog / lewacka encyklika/ przypomina sobie o cierpiących i wojnach?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
5
Zgadzam się z opinią
18
~golono-strzyżono 2015-12-31 (20:32) 2 godziny i 16 minut temu

Za mało się twoje barany modliły, pasterzu.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
4
Zgadzam się z opinią
15
~sgtr 2015-12-31 (21:55) 53 minut temu

I kto to mówi? Antychryst No.1

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
10
~pawel 2016-01-01 (07:35) 15 godzin i 13 minut temu

już kościół zafundował takie lata ...wyprawy krzyżowe,inkwizycja Torquemada!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
3
Zgadzam się z opinią
12
~Polak niekatolik 2016-01-01 (00:10) 22 godzin i 38 minut temu

Nie chce mi się już słuchać tych papieżaków...

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
10
~tom 2016-01-01 (04:56) 17 godzin i 52 minut temu

Nawet Franciszek na uslugach merkel ? Ktoż nam czyni te zło papiezu? Ctomzy to my chrzescijanie zabijamy sie miedzy soba? A moze islam niszczy wiare chrzescijanska o ktorym niechcesz powiedziec a doskonale jak malo kto o tym wiesz. Islam nadchodzi...i opanuje swiat bez wojny.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
9
~real 2016-01-01 (00:54) 21 godzin i 54 minut temu

O naiwny klecho ,zobaczymy jak muslimy przypłyną do Europy z całego Świata i zrobią z Watykanu wielki meczet !

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
8
~kosmita 2016-01-01 (00:32) 22 godzin i 16 minut temu

Papież F. i kanclera M. grają do jednej bramki co Michnik."Dobro zwycięża nad złem, nawet jeśli w pewnych momentach może wydawać się słabsze i ukryte - stwierdził papież. " Papież mówi, że nie może mówić.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
7
~H2o 2015-12-31 (23:15) 23 godzin i 33 minut temu

Ten Buffon I buffoneria niech siada, podszywacze się pod .. Ehhh szkoda mówić ślepe kozy z was albo diabelskie lub obydwa!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
4
~To agent 2016-01-01 (15:45) 7 godzin i 3 minuty temu

Ten papież to agent antychrzescijanski. Nie słuchajcie go!!! Nie wpuszczajmy muzulmanow do Europy bo zobaczycie prawdziwa twarz islamu jak poczuja sie silniejsi I spadna nasze glowy!!!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
4
~wolnyradom pl 2016-01-01 (12:42) 10 godzin i 6 minut temu

A podatek do kościelnej kasy z całego świata płynie. I różowe kluseczki w fioletowych czapeczkach uwodzą kolejne rzesze ministrantów luksusem swoich rezydencji..

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
4
~tr 2016-01-01 (12:24) 10 godzin i 24 minut temu

Czy ktoś może wskazać gdzie w Słowie Bożym jest określenie papież ? Czy Piotra tytułowano papież lub papa ? jeżeli tak to gdzie to pisze ?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
2
~Nie do wiary 2016-01-01 (15:42) 7 godzin i 6 minut temu

Oczekuje mojego wpisu..Gdzie on sie podzial?

odpowiedz