Strona główna serwisu
MSZ Ukrainy: Rosja odmawia rozmów ws. Sawczenko

MSZ Ukrainy: Rosja odmawia rozmów ws. Sawczenko

• Rosja nie chce rozmawiać z Ukrainą o uwolnieniu Nadii Sawczenko
• Władze Rosji oskarżają Sawczenko o współudział w zabójstwie rosyjskich dziennikarzy
• Sawczenko prowadzi protest głodowy
Nadia Sawczenko Nadia Sawczenko ()
Rosja nie chce rozmawiać z Ukrainą o uwolnieniu przetrzymywanej przez Moskwę lotniczki wojskowej Nadii Sawczenko i innych ukraińskich więźniów politycznych - oświadczył w piątek Dmytro Kułeba, ambasador do zadań specjalnych MSZ w Kijowie.

Dyplomata ocenił, że jedyną nadzieją dla Sawczenko są naciski dyplomatyczne i presja międzynarodowej opinii publicznej.

- Na początku myśleliśmy, że z Rosją można się porozumieć i dojść do kompromisu. Rosja jednak zajęła stanowisko "nie, bo nie", dlatego powinniśmy stwarzać takie kombinacje i takie warunki międzynarodowe, w których uwolnienie Sawczenko i innych więźniów będzie w interesie samej Rosji - powiedział.


Władze Rosji oskarżają 34-letnią Sawczenko o współudział w zabójstwie dwóch rosyjskich dziennikarzy w czasie walk w Donbasie w 2014 roku. Ukrainka, która została porwana ze swego kraju i wywieziona do Rosji, nie przyznaje się do winy. Twierdzi, że dowody w jej sprawie zostały sfałszowane.

Rosyjska prokuratura żąda dla Sawczenko kary 23 lat pozbawienia wolności. Ogłaszanie wyroku w jej sprawie rozpocznie się 21 marca. Proces lotniczki trwa w Doniecku w obwodzie rostowskim na południu Rosji. Sawczenko w ubiegłym tygodniu rozpoczęła protest głodowy, w trakcie którego nie przyjmowała jedzenia i napojów. W czwartek zaczęła pić wodę, jednak jej obrońcy twierdzą, że jej stan jest ciężki.

Lotniczka nie jest jedynym ukraińskim więźniem przetrzymywanym przez Moskwę. Niedawno władze w Kijowie wystąpiły do Rosji z wnioskiem o przekazanie im czterech obywateli ukraińskich skazanych przez rosyjskie sądy. Chodzi o reżysera Ołeha Sencowa, Ołeksandra Kolczenkę, Hennadija Afanasjewa i Jurija Sołoszenkę.


Sencow, Afanasjew i Kolczenko zostali w Rosji oskarżeni o terroryzm. W sierpniu 2015 roku Sencow otrzymał wyrok 20 lat kolonii karnej za rzekome przygotowywanie zamachów terrorystycznych na Krymie po inkorporacji półwyspu przez Rosję. Kolczenko, aktywista społeczny, został skazany na dziesięć lat, Afanasjew - na siedem lat więzienia.

Czwarty obywatel Ukrainy, którego dotyczy wniosek, to 73-letni Sołoszenko, skazany w zeszłym roku przez sąd w Moskwie na sześć lat kolonii karnej za szpiegostwo. Jego proces nie był jawny; według agencji RIA-Nowosti chodziło o zamiar wywiezienia z Rosji części jakiegoś rosyjskiego sprzętu wojskowego.
PAP Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (16)
Nie zgadzam się z opinią
20
Zgadzam się z opinią
69
~ej olginoooooooooooooooooooooo 2016-03-11 (20:22) 10 godzin i 53 minut temu

Wyjątkowo niskie ceny ropy sprawiają, że wpływy do rosyjskiego budżetu dramatycznie spadły. Jeśli władze Kremla szybko nie znajdą pieniędzy, za 3 lata państwowa kasa może świecić pustkami. Analitycy Deutsche Banku policzyli, że przy cenie ropy poniżej 66 dolarów za baryłkę (159 litrów), rosyjski budżet w tym roku się nie zrównoważy się - podobny los może go czekać nawet i w kolejnych. W raporcie sugerują, że przy utrzymującym się deficycie rezerwy finansowe Kremla wyczerpią się w ciągu 3 lat. To będzie oznaczać katastrofę. Tymczasem eksperci oczekują dalszych spadków cen ropy. Wpływy ze sprzedaży ropy i gazu stanowią blisko połowę budżetu Rosji. Sam ich eksport to aż 17 proc. rocznego produktu krajowego brutto. To już drugi rok recesji w Rosji. PKB od kilku kwartałów systematycznie spada. Tylko w ostatnich trzech miesiącach 2015 roku gospodarka skurczyła się o 3,8 proc. - W niektórych regionach ceny dramatycznie poszły w górę. Przekłada się to znaczące obniżenie poziomu życia Rosjan - zauważa doktor Marek Wróblewski z Instytutu Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Wrocławskiego. Nie dość, że inflacja sięga 10 proc., to jeszcze dostęp społeczeństwa do finansowania jest mocno ograniczony przez równie wysoki poziom stóp procentowych. Podczas gdy w strefie euro, USA czy Japonii koszt pieniądza jest niemal zerowy, w Rosji niedawno przekraczał 16 proc. Mimo coraz trudniejszej sytuacji, prezydent Władimir Putin dalej ma mandat społeczny do kontynuacji twardej polityki wobec Zachodu, której konsekwencją są m.in. sankcje. Według ostatnich sondaży, w przypadku rozpisania wcześniejszych wyborów, poparcie dla niego sięgnęłoby rekordowych 74 proc. Jednocześnie tylko 15 proc. ankietowanych Rosjan deklaruje sprzeciw wobec kandydatury Putina. Dlaczego? Coś, co nazywane jest kryzysem w gospodarkach wysoko rozwiniętych, w Rosji nie musi być tak samo interpretowane - zauważa doktor Marek Wróblewski. Tłumaczy, że wynika to z m.in. uwarunkowań historycznych, tradycji i przyzwyczajenia do konieczności zaciskania pasa.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
30
Zgadzam się z opinią
74
~NIE SŁUCHAM WRZASKÓW OLGINO 2016-03-11 (20:19) 10 godzin i 56 minut temu
Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
2
~Evita 2016-03-30 (15:20) 15 godzin i 55 minut temu

prowadzi strajk głodowy miedzy posiłkami a w międzyczasie drze japę skacze jak małpa po kratach i ubliża wszystkim naokoło. Gdyby rzeczywiście głodowała to by dawno już nie żyła ta groteskowa banderówa

odpowiedz

zgłoś do moderacji