Strona główna serwisu
Chiny zamierzają wysłać lądownik na niewidoczną półkulę Księżyca

Chiny zamierzają wysłać lądownik na niewidoczną półkulę Księżyca

• Chiny chcą w 2018 r. wysłać lądownik na niewidoczną z Ziemi półkulę Księżyca
• Ma to być najbardziej ambitny krok w chińskim programie badań Srebrnego Globu
Chiny zamierzają w 2018 r. wysłać lądownik na niewidoczną z Ziemi półkulę Księżyca - poinformowała w piątek agencja Xinhua. Ma to być kolejny, najbardziej ambitny z dotychczasowych, krok w chińskim programie badań Srebrnego Globu.

Niewidoczna półkula Księżyca od dawna intryguje naukowców. W odróżnieniu od widocznej z Ziemi, jest bardzo mało znana. Była już zdalnie badana i fotografowana przez kilka wysłanych z Ziemi pojazdów kosmicznych, ale żaden z nich nie podjął próby lądowania. Tymczasem właśnie na tej półkuli znajduje się kilka niezwykle intrygujących naukowców formacji.

Niecałe dwa lata temu na widocznej z Ziemi półkuli Księżyca wylądował chiński próbnik Chang'e-3 z niewielkim pojazdem nazwanym Jaspisowy Królik.


Według Liu Jizhonga, szefa rządowego ośrodka badań kosmicznych, pojazd Chang'e-4, który ma podjąć próbę lądowania, jest nieco większy od poprzednika i może przenosić większy ładunek. Jego zadaniem będzie zbadanie budowy geologicznej niewidocznej półkuli Srebrnego Globu.

Reuter podkreśla, że rozwój chińskiego programu kosmicznego jest traktowany priorytetowo przez obecnych chińskich przywódców. Prezydent Xi Jinping nie ukrywa, że dąży do uzyskania przez Chiny statusu supermocarstwa kosmicznego.

Pekin zapewnia, że jego program ma charakter pokojowy, ale Departament Obrony USA wskazuje, że Chiny mogą wykorzystać swój potencjał w przypadku kryzysu.


Według Xinhua, Chiny zaprosiły w ub. roku inne kraje do udziału w planowanej misji księżycowej. Nie wiadomo jednak, czy zaproszenie wywołało jakiś odzew.

Zobacz także: Szczątki rosyjskiej rakiety kosmicznej nad Tajlandią

PAP Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (10)
Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
14
~Ro 2016-01-15 (10:38) 11 godzin i 32 minut temu

Chiny to jest kraj prowadzony przez porzadnych ludzi z zasadami, rozwijaja sie pokojowo

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
12
~xxx 2016-01-15 (06:35) 15 godzin i 35 minut temu

Księżyc ma tyle samo surowców co Ziemia (a może i więcej - względem powierzchni). Pewnie już teraz wiedzą gdzie, jakie złoża się znajdują. Uran, deuter, złoto, platyna i kto wie co jeszcze można tam znaleźć. Kto pierwszy wyląduje i zacznie wydobywać zajmie najlepsze miejsca. Bogate państwa będą jeszcze bogatsze. Musimy w końcu jako naród zacząć walczyć o swoje a nie wierzyć, że ciężką pracą dogonimy innych. Przepaść zawsze będzie gdy zasady dyktuje silniejszy (UE).

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
10
~mat 2016-01-15 (07:45) 14 godzin i 25 minut temu

wow świetnie brawo chiny ! a co hamerykanie już gacie mają pełne ?

odpowiedz

zgłoś do moderacji