więcej

Sanepid będzie ważył tornistry uczniów.

PAP |  dodane 2009-08-06 (00:35) 5 lat 5 miesięcy 26 dni 10 godzin i 34 minuty temu
drukuj


Sanepid będzie ważył tornistry uczniów
opinie
Tornister ucznia ważącego 20 kg, nie powinien być cięższy niż 2 kg. Najcięższe uczniowskie plecaki mają ponad 6 kg i wielokrotnie przekraczają dopuszczalne normy - alarmuje "Dziennik Polski".

Te normy, według Światowej Organizacji Zdrowia, są takie: ciężar tego, co dziecko dźwiga na plecach nie powinien przekraczać 10% jego wagi. Sanepid postanowił sprawdzić, ile tak naprawdę ważą uczniowskie teczki. Któregoś dnia września - Sanepid nie chce zdradzić, kiedy to będzie - jego pracownicy, uzbrojeni w wagi, pojawią się w szkołach i zważą tornistry.

Poprzednie kontrole, które wybiórczo organizowały powiatowe stacje sanitarno-epidemiologiczne, pokazały, że ponad 40 proc. dzieci nosi zbyt ciężkie tornistry. "Rekordzistką" okazała się uczennica krakowskiej podstawówki - jej plecak ważył 9 kg.

W MEN trwają prace nad nowelizacją rozporządzenia w sprawie bezpieczeństwa i higieny w szkołach. Projekt jest właśnie konsultowany. Resort przewiduje, że nowe rozporządzenie wejdzie w życie we wrześniu tego roku. Jeśli tak się stanie, szkoły zostaną zmuszone do zapewnienia uczniom możliwości zostawiania w szkole części podręczników i przyborów szkolnych - podkreśla "Dziennik Polski".

(ab)

Bądź na bieżąco z wiadomości.wp.pl

oceń
tak 15 93.75%
nie 1 6.25%

Przeczytaj też

M. Kaczyńska: drobny klaps nie jest niczym złym

dodane 2009-06-19 (09:00) 5 lat 7 miesięcy 13 dni 2 godziny i 9 minut temu

Koniec roku szkolnego. I co dalej?

dodane 2009-06-18 (11:05) 5 lat 7 miesięcy 14 dni i 4 minuty temu

Uczniu, pamiętaj, że już nie musisz zakładać mundurka

dodane 2008-08-30 (10:05) 6 lat 5 miesięcy 2 dni 1 godzinę i 4 minuty temu

W innych serwisach

Czekamy na Twoje zgłoszenie!

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem ważnego zdarzenia? Poinformuj Internautów o tym, co dzieje się w Polsce, na świecie, w Twojej okolicy!

Wyślij nam zdjęcie, film lub artykuł! Najciekawsze opublikujemy!


Opinie (68)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~mantra 2009-08-06 (09:57) 5 lat 5 miesięcy 26 dni 1 godzinę i 12 minut temu

ważenie
Też bez sensu ważyć tornistry we wrześniu, jak większość dzieci nie będzie miała jeszcze skompletowanych podręczników oraz ćwiczeń. Wiadomo,że waga później się zwiększy.

odpowiedz

0
0
~mantra 2009-08-06 (09:50) 5 lat 5 miesięcy 26 dni 1 godzinę i 19 minut temu

ciężkie
W podstawówce z ciekawości zważyłam... 7kg.. pamiątka-skrzywienie kręgosłupa :/

odpowiedz

0
0
~kk 2009-08-06 (09:02) 5 lat 5 miesięcy 26 dni 2 godziny i 7 minut temu

odp
ciekawe gdyby Tobie włożyli worek na plecy o wadze 30 kg ( bo tak mniej więcej odczuwalny dla małego dziecka jest 6 kg plecak) i kazali każdego dnia chodzić do pracy jak długo wytrzymasz nie mówiąc juz o kręgosłupie!!!!

odpowiedz

0
0
~Roman 2009-08-06 (09:00) 5 lat 5 miesięcy 26 dni 2 godziny i 9 minut temu

MEN o 10 lat do tyłu
Problemem powinien zająć się resort edukacji już dawno - dzieci od 4 klasy już od dawna muszą przynosić na każde zajęcia przedmiotowe: podręcznik,ćwiczenia,zwykly zeszyt,kretki itp. Kiedyś wystarczył jeden podręcznik - dlatego mamy u dzieci skoliozy itp. Gdy jako rodzic zaprotestowałem na wywiadówce, to usłyszałem- niech się dziecko dogada z drugim w ławce kto ma nosić podręcznik a kto ćwiczenia - żeby były lżejsze tornistry!

odpowiedz

0
0
~aga 2009-08-06 (08:57) 5 lat 5 miesięcy 26 dni 2 godziny i 12 minut temu

obowiązek szkolny
Jakisz czas temu było głośno o obowiązku szkolnym,tzn.uczymy sie w szkole i nie ma obowiązku odrabiania lekcji w domu ,to po co dżwigać te tornistry?Wystarczy notatnik,coś do pisania i lektura do przeczytania.Pozdrawiam rodziców którzy wiedzą ile zbędnych "pomocy naukowych"muszą nosić ich pociechy.

odpowiedz

0
0
~TRU 1 2009-08-06 (08:53) 5 lat 5 miesięcy 26 dni 2 godziny i 16 minut temu

Socjalizm !
Socjalizm to ustroj w ktorym meznie walczy sie z problemami nie znanymi w innym ustroju !

odpowiedz

0
0
~agusia 2009-08-06 (08:52) 5 lat 5 miesięcy 26 dni 2 godziny i 17 minut temu

Ciekawe
Któregoś września...? ... może 2-go?

odpowiedz

0
0
~ilona 2009-08-06 (08:51) 5 lat 5 miesięcy 26 dni 2 godziny i 18 minut temu

Nareszcie!!!!!!!!! Kiedyś sama ledwie unioslam tornister
swego syna. Szkoły powinny mieć obowiązek zapewnienia dzieciomszafek. Jak w kazdym normalnym kraju europejskim.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~myszka 2009-08-06 (08:49) 5 lat 5 miesięcy 26 dni 2 godziny i 20 minut temu

a kto zważy głupotę urzędasów?
w knajpach w Krakowie zwierzęta na zapleczu. a oni tornistrami chcą się zajmować

odpowiedz

0
0
~zbychur 2009-08-06 (08:49) 5 lat 5 miesięcy 26 dni 2 godziny i 20 minut temu

tornister to pikuś
zważcie tornister z książkami ucznia 1 klasy

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~gk 2009-08-06 (08:49) 5 lat 5 miesięcy 26 dni 2 godziny i 20 minut temu

Niech się sami zważą
.

odpowiedz

0
0
~kornik 2009-08-06 (08:45) 5 lat 5 miesięcy 26 dni 2 godziny i 24 minuty temu

A, KIEDY WAŻENIE JAJ W EPISKOPACIE?????
Jaj wielkanocne-czym zajmuje sanepid? Niczm-jestesmy zatruwani codziennie przez śmrody i odchody, a sanepid zajmuje się ważeniem? amen!!

odpowiedz

0
0
~Julek 2009-08-06 (08:41) 5 lat 5 miesięcy 26 dni 2 godziny i 28 minut temu

Tornister może być cięższy pod warunkiem
Że uczeń myśli o przyszłości i nosi w tornistrze buławę marszałkowską.

odpowiedz

0
0
coco 2009-08-06 (08:39) 5 lat 5 miesięcy 26 dni 2 godziny i 30 minut temu

ni i co?
teraz cały zestaw żądany przez nauczyciela tyle waży i codziennie każdy uczeń musi go nosić. Mogą tornister przynosić do szkoły rodzic lub wynajęty opiekun. Taki jest program, ktoś dopasował książki(żeby wspomóc rodzinne drukarnie) a Ty sam dbaj, żeby Twa latorośl miała proste plecy.

odpowiedz

0
0
~tomek 2009-08-06 (08:23) 5 lat 5 miesięcy 26 dni 2 godziny i 46 minut temu

postęp
Według mnie uczeń powinien mieć osobisty komputer w domu i netbooka w szkole. Do szkoły powinien zabierać tylko kartę pamięci z czytnikiem albo pendriva.

odpowiedz

0
0
~a 2009-08-06 (08:21) 5 lat 5 miesięcy 26 dni 2 godziny i 48 minut temu

plecak
niekoniecznie sprawa rodzicow, bo jesli nauczyciel wymaga żeby przyniesc zeszyt ksiazke i cwiczenia na cztery przedmioty, stroj na w-f i jeszcze cos na plastyke to nie mam jako rodzic wpływu na wage plecaka

odpowiedz

0
0
~akira 2009-08-06 (08:18) 5 lat 5 miesięcy 26 dni 2 godziny i 51 minut temu

plecaki szkolne
oj, jaki to bezrozumny naród. dzieci muszą sie wprawiać do dźwigania ciężarów, przecież to dodatek do WF-u na korytarzu. "od zawsze" szkolnictwo polskie przygotowywało narybek do zwycięstwa w podnoszeniu ciężarów. przecież tak trudno o naśladownictwo zachodu w postawieniu szafek na podręczniki, wprowadzeniu zajęć ruchowych. A Sanepid niech zajmie sie tym do czego został powołany.

odpowiedz

0
0
~Wkurzony 2009-08-06 (08:17) 5 lat 5 miesięcy 26 dni 2 godziny i 52 minuty temu

Nic nowego
Nie od dziś o tym wiadomo, że maluchy dźwigają za dużo ale nierobą z ministerstwa to nie przeszkadza. Oni mają nadzór nad szkołami a dźwiganie nadmiernych ciężarów jest szkodliwe dla zdrowia i tu chyba powinien już dawno wkroczyć prokuratorale on też woli sobie poleżeć zamiast wziąść się za pracę

odpowiedz

0
0
~Egzekutor 2009-08-06 (08:11) 5 lat 5 miesięcy 26 dni 2 godziny i 58 minut temu

pewnie biblie tyle ważą!!!
więc trzeba poprawić!!!

odpowiedz

0
0
~Julka 2009-08-06 (08:11) 5 lat 5 miesięcy 26 dni 2 godziny i 58 minut temu

zostawianie książek w szkole to dobry pomysł
Ale będzie wiązał się z koniecznością zakupienia dwóch kompletów książek - do zostawiania w szkole i do odrabiania lekcji w domu.

odpowiedz

Szukaj w serwisie

Bądź z nami na bieżąco

Najważniejsze wiadomości

Ekspert ds. Rosji: Zawęża się krąg ludzi wokół Władimira Putina
dodane 2015-02-01 (08:35) 2 godziny i 34 minuty temu

Awantura na pokładzie samolotu linii Norwegian. Maszyna lądowała w Warszawie
dodane 2015-02-01 (09:19) 1 godzinę i 50 minut temu

materiał wideo

Państwo Islamskie informuje o egzekucji japońskiego zakładnika
dodane 2015-01-31 (21:35) 13 godzin i 34 minuty temu

Premier Grecji zapewnia, że nie chce konfliktu z UE i innymi partnerami
dodane 2015-01-31 (21:00) 14 godzin i 9 minut temu

Adam Jarubas kandydatem PSL na prezydenta
dodane 2015-01-31 (13:55) 21 godzin i 14 minut temu

Decyzja ws. kandydatury Ryszarda Kalisza na prezydenta - 28 lutego
dodane 2015-01-31 (14:50) 20 godzin i 19 minut temu

więcej wiadomości

Wyślij newsa #dziejesiewpolsce

Masz ciekawego newsa, zdjęcia film. Wyślij do nas.

wyślij

Najlepsze materiały publikujemy na stronie głównej serwisu.

Sonda

Czy planujesz zaszczepić się przeciwko grypie?

liczba oddanych głosów: 5419