więcej

Sanepid będzie ważył tornistry uczniów.

PAP |  dodane 2009-08-06 (00:35) 4 lata 11 miesięcy 19 dni i 25 minut temu
drukuj


Sanepid będzie ważył tornistry uczniów
opinie
Tornister ucznia ważącego 20 kg, nie powinien być cięższy niż 2 kg. Najcięższe uczniowskie plecaki mają ponad 6 kg i wielokrotnie przekraczają dopuszczalne normy - alarmuje "Dziennik Polski".

Te normy, według Światowej Organizacji Zdrowia, są takie: ciężar tego, co dziecko dźwiga na plecach nie powinien przekraczać 10% jego wagi. Sanepid postanowił sprawdzić, ile tak naprawdę ważą uczniowskie teczki. Któregoś dnia września - Sanepid nie chce zdradzić, kiedy to będzie - jego pracownicy, uzbrojeni w wagi, pojawią się w szkołach i zważą tornistry.

Poprzednie kontrole, które wybiórczo organizowały powiatowe stacje sanitarno-epidemiologiczne, pokazały, że ponad 40 proc. dzieci nosi zbyt ciężkie tornistry. "Rekordzistką" okazała się uczennica krakowskiej podstawówki - jej plecak ważył 9 kg.

W MEN trwają prace nad nowelizacją rozporządzenia w sprawie bezpieczeństwa i higieny w szkołach. Projekt jest właśnie konsultowany. Resort przewiduje, że nowe rozporządzenie wejdzie w życie we wrześniu tego roku. Jeśli tak się stanie, szkoły zostaną zmuszone do zapewnienia uczniom możliwości zostawiania w szkole części podręczników i przyborów szkolnych - podkreśla "Dziennik Polski".

(ab)

Bądź na bieżąco z wiadomości.wp.pl

oceń
tak 15 93.75%
nie 1 6.25%

Przeczytaj też

M. Kaczyńska: drobny klaps nie jest niczym złym

dodane 2009-06-19 (09:00) 5 lat 1 miesiąc 5 dni 16 godzin i 1 minutę temu

Koniec roku szkolnego. I co dalej?

dodane 2009-06-18 (11:05) 5 lat 1 miesiąc 6 dni 13 godzin i 55 minut temu

Uczniu, pamiętaj, że już nie musisz zakładać mundurka

dodane 2008-08-30 (10:05) 5 lat 10 miesięcy 24 dni 14 godzin i 55 minut temu

W innych serwisach

Czekamy na Twoje zgłoszenie!

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem ważnego zdarzenia? Poinformuj Internautów o tym, co dzieje się w Polsce, na świecie, w Twojej okolicy!

Wyślij nam zdjęcie, film lub artykuł! Najciekawsze opublikujemy!


Opinie (68)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~ilona 2009-08-06 (08:51) 4 lata 11 miesięcy 18 dni 16 godzin i 9 minut temu

Nareszcie!!!!!!!!! Kiedyś sama ledwie unioslam tornister
swego syna. Szkoły powinny mieć obowiązek zapewnienia dzieciomszafek. Jak w kazdym normalnym kraju europejskim.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~mantra 2009-08-06 (09:57) 4 lata 11 miesięcy 18 dni 15 godzin i 3 minuty temu

ważenie
Też bez sensu ważyć tornistry we wrześniu, jak większość dzieci nie będzie miała jeszcze skompletowanych podręczników oraz ćwiczeń. Wiadomo,że waga później się zwiększy.

odpowiedz

0
0
~mantra 2009-08-06 (09:50) 4 lata 11 miesięcy 18 dni 15 godzin i 10 minut temu

ciężkie
W podstawówce z ciekawości zważyłam... 7kg.. pamiątka-skrzywienie kręgosłupa :/

odpowiedz

0
0
~zbychur 2009-08-06 (08:49) 4 lata 11 miesięcy 18 dni 16 godzin i 11 minut temu

tornister to pikuś
zważcie tornister z książkami ucznia 1 klasy

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~kk 2009-08-06 (09:02) 4 lata 11 miesięcy 18 dni 15 godzin i 58 minut temu

odp
ciekawe gdyby Tobie włożyli worek na plecy o wadze 30 kg ( bo tak mniej więcej odczuwalny dla małego dziecka jest 6 kg plecak) i kazali każdego dnia chodzić do pracy jak długo wytrzymasz nie mówiąc juz o kręgosłupie!!!!

odpowiedz

0
0
~Roman 2009-08-06 (09:00) 4 lata 11 miesięcy 18 dni 16 godzin i 1 minutę temu

MEN o 10 lat do tyłu
Problemem powinien zająć się resort edukacji już dawno - dzieci od 4 klasy już od dawna muszą przynosić na każde zajęcia przedmiotowe: podręcznik,ćwiczenia,zwykly zeszyt,kretki itp. Kiedyś wystarczył jeden podręcznik - dlatego mamy u dzieci skoliozy itp. Gdy jako rodzic zaprotestowałem na wywiadówce, to usłyszałem- niech się dziecko dogada z drugim w ławce kto ma nosić podręcznik a kto ćwiczenia - żeby były lżejsze tornistry!

odpowiedz

0
0
~aga 2009-08-06 (08:57) 4 lata 11 miesięcy 18 dni 16 godzin i 3 minuty temu

obowiązek szkolny
Jakisz czas temu było głośno o obowiązku szkolnym,tzn.uczymy sie w szkole i nie ma obowiązku odrabiania lekcji w domu ,to po co dżwigać te tornistry?Wystarczy notatnik,coś do pisania i lektura do przeczytania.Pozdrawiam rodziców którzy wiedzą ile zbędnych "pomocy naukowych"muszą nosić ich pociechy.

odpowiedz

0
0
~ola 2009-08-06 (04:27) 4 lata 11 miesięcy 18 dni 20 godzin i 33 minuty temu

To sprawa rodziców,od tego dzieci mają rodziców.
Sanepid lepiej niech się zajmie tym do czego został powołany,do kontroli czystości w restauracjach i hipermarketech gdzie panuje bród smród i ubustwo.Uczniowie mają rodziców którzy za nich odpowiadają.Ważenie tornistrów to największa bzdura o jakiej słyszałem,a wiecie dlaczego tak jest? Do głosu w Polsce doszły nieprawdopodobne miernoty w każdej dziedzinie i chcą życie człowieka ująć w przepisy co jest niemożliwe dlatego życie jest piękne.Inaczej stało by się nieznośne.Jak tak dalej pójdzie to będziemy mieli kwadraturę koła.

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

0
0
~TRU 1 2009-08-06 (08:53) 4 lata 11 miesięcy 18 dni 16 godzin i 7 minut temu

Socjalizm !
Socjalizm to ustroj w ktorym meznie walczy sie z problemami nie znanymi w innym ustroju !

odpowiedz

0
0
~agusia 2009-08-06 (08:52) 4 lata 11 miesięcy 18 dni 16 godzin i 8 minut temu

Ciekawe
Któregoś września...? ... może 2-go?

odpowiedz

0
0
~myszka 2009-08-06 (08:49) 4 lata 11 miesięcy 18 dni 16 godzin i 11 minut temu

a kto zważy głupotę urzędasów?
w knajpach w Krakowie zwierzęta na zapleczu. a oni tornistrami chcą się zajmować

odpowiedz

0
0
~gk 2009-08-06 (08:49) 4 lata 11 miesięcy 18 dni 16 godzin i 11 minut temu

Niech się sami zważą
.

odpowiedz

0
0
~rodzic 2009-08-06 (07:33) 4 lata 11 miesięcy 18 dni 17 godzin i 27 minut temu

Po co w ogóle nosisć książki do szkoły
Uważam, że książki powinny służyć dzieciom tylko w domu do samodzielnej nauki. Nauczyciel powinien być do lekcji przygotowany i odpowiednio wyposażony, żeby nie było potrzeby korzystania na lekcji z podręczników.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~kornik 2009-08-06 (08:45) 4 lata 11 miesięcy 18 dni 16 godzin i 15 minut temu

A, KIEDY WAŻENIE JAJ W EPISKOPACIE?????
Jaj wielkanocne-czym zajmuje sanepid? Niczm-jestesmy zatruwani codziennie przez śmrody i odchody, a sanepid zajmuje się ważeniem? amen!!

odpowiedz

0
0
~Julek 2009-08-06 (08:41) 4 lata 11 miesięcy 18 dni 16 godzin i 19 minut temu

Tornister może być cięższy pod warunkiem
Że uczeń myśli o przyszłości i nosi w tornistrze buławę marszałkowską.

odpowiedz

0
0
coco 2009-08-06 (08:39) 4 lata 11 miesięcy 18 dni 16 godzin i 21 minut temu

ni i co?
teraz cały zestaw żądany przez nauczyciela tyle waży i codziennie każdy uczeń musi go nosić. Mogą tornister przynosić do szkoły rodzic lub wynajęty opiekun. Taki jest program, ktoś dopasował książki(żeby wspomóc rodzinne drukarnie) a Ty sam dbaj, żeby Twa latorośl miała proste plecy.

odpowiedz

0
0
~mirla 2009-08-06 (07:49) 4 lata 11 miesięcy 18 dni 17 godzin i 11 minut temu

To sprawa nas wszystkich
To nie sprawa rodziców ,jak ktoś tu napisał.Szkoła,nauczyciel decyduje o ilości podręczników,zeszytów ćwiczeń itd.Pozwolę sobie na uwagę do nauczycieli.Na początku każdego roku szkolnego prawie każdy nauczyciel sprawdza (czasem na ocenę!!!)czy są podręczniki ,ćwiczenia,a potem z podręczników kozysta sporadycznie,a ćwiczenia w większości pozostają puste,i to nie z winy ucznia.Mam trójkę bardzo dobrze uczących się dzieci.Ćwiczenia uzupełniaja na ...wakacjach w ramach przypomnienia sobie co było w roku szkolnym.Po co wymagać noszenia ich do szkoły ?

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~tomek 2009-08-06 (08:23) 4 lata 11 miesięcy 18 dni 16 godzin i 37 minut temu

postęp
Według mnie uczeń powinien mieć osobisty komputer w domu i netbooka w szkole. Do szkoły powinien zabierać tylko kartę pamięci z czytnikiem albo pendriva.

odpowiedz

0
0
~a 2009-08-06 (08:21) 4 lata 11 miesięcy 18 dni 16 godzin i 39 minut temu

plecak
niekoniecznie sprawa rodzicow, bo jesli nauczyciel wymaga żeby przyniesc zeszyt ksiazke i cwiczenia na cztery przedmioty, stroj na w-f i jeszcze cos na plastyke to nie mam jako rodzic wpływu na wage plecaka

odpowiedz

0
0
~akira 2009-08-06 (08:18) 4 lata 11 miesięcy 18 dni 16 godzin i 42 minuty temu

plecaki szkolne
oj, jaki to bezrozumny naród. dzieci muszą sie wprawiać do dźwigania ciężarów, przecież to dodatek do WF-u na korytarzu. "od zawsze" szkolnictwo polskie przygotowywało narybek do zwycięstwa w podnoszeniu ciężarów. przecież tak trudno o naśladownictwo zachodu w postawieniu szafek na podręczniki, wprowadzeniu zajęć ruchowych. A Sanepid niech zajmie sie tym do czego został powołany.

odpowiedz