Strona główna serwisu
"Kapuściński współpracował z SB, zachowały się meldunki"

"Kapuściński współpracował z SB, zachowały się meldunki"

- Ryszard Kapuściński współpracował z bezpieką, ale nie przekreśla go to ani jako człowieka, ani jako reportera. Był człowiekiem uwikłanym w PRL, ale jednocześnie był człowiekiem bardzo wybitnym - powiedział szef IPN Janusz Kurtyka w "Kontrwywiadzie" RMF FM.
Dla szefa IPN doniesienia o współpracy Kapuścińskiego z SB nie są niczym nowym. - Ta współpraca była taka, jak wynika z dokumentów. Zachowały się nawet jakieś meldunki - mówił.

- Współpraca z wywiadem PRL była jednym z aspektów jego biografii.
Po Kapuścińskim zostaną przede wszystkim książki. Janusz Kurtyka
Po Kapuścińskim zostaną przede wszystkim książki. Ale ponieważ był człowiekiem wybitnym, pisanie książek o kimś takim ma oczywiście swój głęboki sens. I bardzo dobrze, że ta książka się ukaże - uważa Kurtyka.

Kontrowersje wokół biografii polskiego reportera pojawiły się wraz z zapowiedzią książki Artura Domosławskiego. W "Kapuściński. Non fiction" dziennikarz "Gazety Wyborczej" i przyjaciel reportera pisze m.in. o nieścisłościach i zmyśleniach w książkach Kapuścińskiego, który czasem podporządkowywał fakty sile opowiadanej historii.


Miała być, ale nie będzie zakazu publikacji książki o Kapuścińskim. Sąd Okręgowy w Warszawie oddalił wniosek wdowy po pisarzu o wydanie zakazu do czasu wyroku w sprawie, jaką wytoczyła autorowi i wydawcy.

O wydaniu postanowienia dowiedziała się Polska Agencja Prasowa w Sądzie Okręgowym w Warszawie. Od decyzji, której szczegóły nie są jeszcze znane, można się odwołać do Sądu Apelacyjnego w Warszawie. Alicja Kapuścińska zapowiada apelację.

Autor książki pt. "Kapuściński non-fiction" Artur Domosławski określał wcześniej działanie Alicji Kapuścińskiej jako "cenzurę prewencyjną", a wydawca Świat Książki zapewniał, że 3 marca biografia autora "Cesarza" trafi do księgarń. Książkę odrzuciło wcześniej wydawnictwo Znak. Kwestionuje ona wierność szczegółów opisywanych w słynnych reportażach Kapuścińskiego; zawiera też wiele szczegółów m.in. o życiu intymnym pisarza.


- To bardzo dobrze, że książka wyjdzie, ludzie ją poznają i będą mogli sami ją ocenić, spierać się o nią - powiedział autor książki Artur Domosławski podkreślając, że pisał książkę "Kapuściński non-fiction" z wielkim szacunkiem wobec bohatera, którego uważa za swojego mistrza i przyjaciela.

Ryszard Kapuściński zmarł 23 stycznia 2007 r. w Warszawie w wieku 74 lat. Pisano o nim jako o mistrzu reportażu literackiego i najwybitniejszym pisarzu wśród reporterów. Był podróżnikiem, reporterem, pisarzem, w latach 1958-1972 dziennikarzem i korespondentem Polskiej Agencji Prasowej. Mówiono o nim jako o kandydacie do literackiej Nagrody Nobla. Dzięki wyprawom do Etiopii i Iranu powstały dwie książki, które przyniosły Kapuścińskiemu międzynarodową sławę -"Cesarz" (1978) i "Szachinszach" (1982).

Czy zamierzasz przeczytać książkę pt. "Non-Fiction" o R. Kapuścińskim?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

RMF FM, TOK FM, PAP Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (122)
Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
3
~j23 2010-03-03 (10:04) 3 godziny i 14 minut temu

NIECH MI KTOŚ POWIE ,KTO TO JEST KAPUŚCIŃSKI ?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
1
~gac 2010-02-27 (10:02) 3 godziny i 16 minut temu

w tym czsie popierana przez Sovieckich oficerów i Cubanskich rebeliantów oraz DDRowskich lotnikow MPLA w Angoli rozprawia sie z portugalskimi bialymi obywatelami oraz FNLA i UNITA !!! z drugiej strony najemnicy z RPA mocną tluka MPLA zeby nie pomoc sojuszniczych narodow historia by sie dawno odwrocila , a nasz decydent wychwala ich po niebiosa !! z Walvisbay statkiem rybackim B-29 trawler plynie do Luandy z czterema sovieckimi oficerami jeden to litwin przesiadl sie ze statku aprowizacyjnego TUNEK -zarejestrowany Klajpeda ( pamietam , ze pito spirytus kubkami popijajac piwem ) reszta zamustrowala sie w Namibi . 3 dni pozniej na przesiadaja sie na jednostke wojskowa widac z daleka Luande w Angoli. W tym czasie sprawdzilem ksiege okretowa zero wpisu o gosciach W Angoli tracimy o nim wiadomosci.!! Oficjalnie przebywa w ameryce lacinskiej.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
1
~efemerydek1 2010-04-06 (16:28) 20 godzin i 50 minut temu

Chciał Polski dla Polaków, dlatego tak teraz szumią i mieszają.

odpowiedz

zgłoś do moderacji