Strona główna serwisu
Zbigniew Ziobro: orzeczenie polskiego Trybunału Konstytucyjnego utrudnia zapobieganie zamachom

Zbigniew Ziobro: orzeczenie polskiego Trybunału Konstytucyjnego utrudnia zapobieganie zamachom

• Zbigniew Ziobro: orzeczenie polskiego Trybunału Konstytucyjnego z 2014 roku utrudnia zapobieganie zamachom
• "Niektórzy terroryści mogą przez dłuższy czas pozostawać w uśpieniu"
• "W walce z terroryzmem najważniejsze jest zapobieganie zamachom"
Zbigniew Ziobro Zbigniew Ziobro ()
Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro uważa, że w walce z terroryzmem najważniejsze jest zapobieganie zamachom. We wtorkowych atakach terrorystycznych w Brukseli zginęły 34 osoby, a ponad 200 zostało rannych.

Minister powiedział w Trójce, że aby zapobiegać aktom terroru, służby specjalne powinny mieć możliwości inwigilacji podejrzanych. Tymczasem - jak podkreślał minister- belgijski Trybunał Konstytucyjny w zeszłym roku odebrał tamtejszym służbom takie uprawnienia, ograniczając możliwości pozyskiwania danych o terrorystach. Gość Trójki powiedział, że "lekkoduchy", które mówią o prawach człowieka, zapominają o prawach ofiar terroryzmu.

Dodał, że także orzeczenie polskiego Trybunału Konstytucyjnego z 2014 roku utrudnia zapobieganie zamachom. Zabroniło ono bowiem stosowania podsłuchów dłużej niż przez półtora roku.


Minister wyjaśnił, że niektórzy terroryści mogą przez dłuższy czas pozostawać w "uśpieniu", a potem przygotować zamach na polecenie zwierzchników. Ludziom takim nie można wcześniej postawić zarzutów i ich zatrzymać, a więc trzeba ich obserwować. Zdaniem Zbigniewa Ziobry, trzeba zmienić ustawę będącą konsekwencją wyroku Trybunału. Ziobro dodał, że środowiska obrońców praw człowieka, które protestowały przeciwko uchwalonej niedawno ustawie o inwigilacji, powinny się zastanowić, do czego to prowadzi.

Tak zwaną ustawę inwigilacyjną, przygotowaną przez posłów Prawa i Sprawiedliwości, Sejm uchwalił 15 stycznia tego roku. Przyjęcie nowelizacji wymusił wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 2014 roku - sędziowie zadecydowali wtedy, że część zasad inwigilacji jest niezgodna z konstytucją. Koalicja Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego miała na przygotowanie nowelizacji kilkanaście miesięcy, ale projekt nie został ukończony. Rzecznik Praw Obywatelskich zaskarżył ustawę inwigilacyjną do Trybunału Konstytucyjnego.

RPO ma wątpliwości co do zgodności przepisów, dotyczących stosowania kontroli operacyjnej i pobierania danych telekomunikacyjnych, pocztowych i internetowych, z Konstytucją, Konwencją o ochronie praw człowieka i Kartą praw podstawowych Unii Europejskiej.
IAR

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (121)
Nie zgadzam się z opinią
38
Zgadzam się z opinią
116
~Tfu 2016-03-23 (10:45) 8 godzin i 16 minut temu

Panie ziobro to proszę opublikować wyrok TK

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 3

Nie zgadzam się z opinią
35
Zgadzam się z opinią
111
~ert 2016-03-23 (10:48) 8 godzin i 13 minut temu

Już niech się lepiej nie wypowiada wielki znawca terroryzmu. Ma ustawę inwigilacyjną to niech ją wykorzystuje do "zaobiegania" aktom terroru a nie szpiegowania zwykłych obywateli.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
38
Zgadzam się z opinią
106
~J.J 2016-03-23 (10:45) 8 godzin i 16 minut temu

Naprawdę trzeba mieć stalowe nerwy ażeby to czytać co ten " pa***c" mówi.

odpowiedz

zgłoś do moderacji