więcej

łódzkie

W łódzkim szpitalu pomylili grupę krwi; 67-letni pacjent zmarł.

PAP |  dodane 2012-05-25 (17:25) 2 lata 5 miesięcy i 35 minut temu
drukuj

Wstępne ustalenia po przeprowadzeniu sekcji zwłok 67-letniego pacjenta, który zmarł w łódzkim szpitalu po przetoczeniu mu niewłaściwej krwi, potwierdzają, że do śmierci mężczyzny mogło dojść w wyniku tego błędu.

Prokuratura Rejonowa Łódź-Bałuty prowadzi śledztwo w sprawie nieumyślnego spowodowania śmierci 67-letniego pacjenta w Centrum Leczenia Chorób Płuc i Rehabilitacji w łódzkich Łagiewnikach. Zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa skierował do prokuratury dyrektor Centrum.

Przebywający w szpitalu w ciężkim stanie pacjent zmarł 22 maja po tym, jak przetoczono mu krew innej grupy. Jak powiedział rzecznik łódzkiej prokuratury okręgowej Krzysztof Kopania, przeprowadzona została sądowo-lekarska sekcja zwłok zmarłego pacjenta. - Wstępne ustalenia posekcyjne zdają się potwierdzać tezę o istnieniu związku przyczynowego pomiędzy błędem polegającym na przetoczeniu niezgodnej grupowo krwi, a śmiercią pacjenta - wyjaśnił Kopania.

Dodał, że do jednoznacznej oceny konieczne będzie przeprowadzenie bardziej szczegółowych badań, przede wszystkim toksykologicznych i szczegółowych badań krwi, które zostały zlecone wyspecjalizowanej placówce. - Chodzi o badania próbek krwi zabezpieczonych podczas sekcji zwłok. Trafiły one już do badań i czekamy na wyniki - zaznaczył.

Według śledczych kluczowe znaczenie w sprawie będzie miało ustalenie okoliczności, w jakich doszło do pomyłki, ustalenie kręgu osób, które brały udział w zdarzeniu i w jakim zakresie przyczyniły się one do błędu.

- Przede wszystkim podstawowa kwestia to jednoznaczne rozstrzygnięcie czy błąd miał związek przyczynowy ze śmiercią pacjenta. Prawdopodobne jest, że po zebraniu materiału dowodowego konieczne będzie zasięgnięcie opinii biegłych, którzy pomogą nam dokonać ustaleń w tym zakresie - podkreślił rzecznik prokuratury.

Śledczy zabezpieczyli dokumentację medyczną zmarłego mężczyzny. W czwartek przesłuchany został dyrektor szpitala, który złożył zawiadomienie. Planowane są kolejne przesłuchania personelu medycznego placówki.

Za nieumyślne spowodowanie śmierci grozi kara do pięciu lat pozbawienia wolności.

(tw)

Bądź na bieżąco z wiadomości.wp.pl

oceń
tak 15 15.79%
nie 80 84.21%

Przeczytaj też

Lekarze usunęli żywego robaka z oka pacjenta

dodane 2012-06-29 (18:06) 2 lata 3 miesiące 25 dni 23 godziny i 54 minuty temu

Zmarł przed budynkiem szpitala - prokuratura wszczęła śledztwo

dodane 2012-06-26 (13:45) 2 lata 3 miesiące 29 dni 4 godziny i 15 minut temu

Anestezjolog znieczulał będąc pod wpływem morfiny. Grozi mu do 10 lat

dodane 2012-06-04 (14:30) 2 lata 4 miesiące 21 dni 3 godziny i 30 minut temu

Prawdziwy horror. Na operację czekają nawet 8 lat!

dodane 2012-05-29 (06:18) 2 lata 4 miesiące 26 dni 11 godzin i 42 minuty temu

Śledztwo ws. śmierci pacjenta po przetoczeniu niewłaściwej krwi

dodane 2012-05-24 (14:25) 2 lata 5 miesięcy 1 dzień 3 godziny i 35 minut temu

Prokuratura umorzyła śledztwo w sprawie tajemniczej śmierci 2-latka z Cieszyna

dodane 2012-04-24 (16:00) 2 lata 6 miesięcy 1 dzień 2 godziny i 1 minutę temu

Prokuratura ustala, czy pacjent w karetce zmarł wskutek wypadku

dodane 2012-03-23 (15:32) 2 lata 7 miesięcy 2 dni 2 godziny i 28 minut temu

Prokuratura wyjaśni, czy pogotowie ratunkowe naraziło życie pacjenta

dodane 2012-03-15 (15:00) 2 lata 7 miesięcy 10 dni 3 godziny i 1 minutę temu

Szpital naraził życie dzieci? Zbada to prokuratura

dodane 2012-02-22 (15:40) 2 lata 8 miesięcy 3 dni 2 godziny i 20 minut temu

Lekarz dyżurował 5 dni, zmarł w pracy - śledztwo umorzone

dodane 2012-01-02 (17:00) 2 lata 9 miesięcy 23 dni 1 godzinę i 1 minutę temu

W innych serwisach

Czekamy na Twoje zgłoszenie!

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem ważnego zdarzenia? Poinformuj Internautów o tym, co dzieje się w Polsce, na świecie, w Twojej okolicy!

Wyślij nam zdjęcie, film lub artykuł! Najciekawsze opublikujemy!


Opinie (137)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~ajwaj 2012-05-27 (19:51) 2 lata 4 miesiące 27 dni 22 godziny i 9 minut temu

bo osiągnął ustawowo przewidziny przez rząd PO/PSL/POlikota wiek emerytalny, dalej już nie nado! Budżet by chciał jeszcze okraść?

odpowiedz

18
1
~Pindellina 2012-05-25 (20:14) 2 lata 4 miesiące 29 dni 21 godzin i 46 minut temu

Krew przetaczana w szpitalach jest bez właściwego nadzoru, sama byłam świadkiem kiedy pacjentka miała przetaczaną krew i straciła w przytomoność, krew sobie ściekała, odwiedzający innych pacjentów byli na sali ale nie było ani lekarza ani pielęgniarki ani nawet salowej. W pewnym momencie jedna z odwiedzających inną pacjentkę zauważyla że pacjenka, której przetaczano krew zrobiła się woskowa na buzi o czym mnie poinformowała i pobiegłyśmy po lekarza, coż lekarz przyszedł odłączył krew mówiąc już jej nie będzie potrzebna. Spytałyśmy lekarza co się stało a lekarz że Pani już wczoraj była umierająca, co nas zbulwersowało ponieważ wczoraj jeszcze pacjentkę przywiązywali pasami, ponieważ uciekała z łóżka a rano w dniu śmierci była w łazience i nikt jej w tym nie pomagał.

odpowiedz

pokaż 7 ukrytych odpowiedzi

0
0
~Kowalski 2012-05-26 (04:56) 2 lata 4 miesiące 29 dni 13 godzin i 4 minuty temu

Lowcy skor dalej dzialaja tylko zamiast Pavulonu teraz podmieniaja grupy krwi,biada pacjentom z Lodzi I nie tylko!!!7

odpowiedz

0
0
~Kowalski 2012-05-26 (04:56) 2 lata 4 miesiące 29 dni 13 godzin i 4 minuty temu

Lowcy skor dalej dzialaja tylko zamiast Pavulonu teraz podmieniaja grupy krwi,biada pacjentom z Lodzi I nie tylko!!!7

odpowiedz

7
2
~Or-Wald 2012-05-25 (21:18) 2 lata 4 miesiące 29 dni 20 godzin i 42 minuty temu

To był bez wątpienia błąd pilota, inaczej być nie mogło.

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

16
8
~Łódź 2012-05-25 (21:20) 2 lata 4 miesiące 29 dni 20 godzin i 40 minut temu

Proszę państwa do pomyłki doszło ale pomyłka nie dotyczyła grupy krwi. Artykuł napisany jest w skrócie żeby ludzie mogli zrozumieć że podano złą krew. 1) Dyrektor złożył zawiadomienie-chyba ma taki obowiązek- nie wiem. 2) jedna z pielęgniarek pomyliła się przy wypełnianiu dokumentów, inne pielęgniarki wraz z lekarzem działali na podstawie tych dokumentów. Ale odpowiadają za to że nie sprawdzili wszystkiego dokładnie. 3) Pacjent chorował na raka od dłuższego czasu był umierający w ciężkim stanie. Dlatego nie wiadomo czy podanie krwi przyspieszyło zgon. Tak jak pisałem wcześniej pomyłka nie polegała na podanie złej grupy krwi. Grupa była odpowiednia, jakiś "element" nie wiem jak to nazwać nie był odpowiedni. Proszę państwa pomyłki się zdarzają tylko że w przypadku większości zawodów co najwyżej firma traci pieniądze. I dlatego nie słychać o tym w w wiadomościach. Obawiam się że większość osób nigdy nie zrozumie jak odpowiedzialna jest praca w szpitalu. Łatwo jest osądzać pisząc na forum i nie znając szczegółów sprawy. Gwarantuje że wszystkie osoby które się pomyliły dały by bardzo bardzo wiele żeby naprawić sytuację. Niestety nie da się. Pacjent był w ciężkim stanie, umierający i niestety na raka w tak zaawansowanej formie lekarstw nie wymyślono.

odpowiedz

pokaż 11 ukrytych odpowiedzi

1
6
~fgfg 2012-05-25 (22:40) 2 lata 4 miesiące 29 dni 19 godzin i 20 minut temu

uśpić cały personel tej mordowni!!!

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

26
9
~kika 2012-05-25 (20:12) 2 lata 4 miesiące 29 dni 21 godzin i 48 minut temu

PO raz kolejny okazuje się, że transfuzja to najgorsze zło. Tylko w Polsce się jeszcze ja stosuje masowo, inne, cywilizowane kraje dawno już zamieniły ja na alternatywne metody leczenia i dużo lepiej pacjenci na tym wychodzą.

odpowiedz

pokaż 8 ukrytych odpowiedzi

0
0
~?????????????????? 2012-05-25 (23:28) 2 lata 4 miesiące 29 dni 18 godzin i 32 minuty temu

A tak właściwie to o co chodzi??????????

odpowiedz

7
1
general50 2012-05-25 (20:34) 2 lata 4 miesiące 29 dni 21 godzin i 26 minut temu

Zlikwidać NFZ, a pieniądze, które biorą pierdistołki dać na szpitale!!! Będzie więcej lekarzy i pielęgniarek. Mój przyjaciel, chirurg, czasem siedzi na dyżurze siedzi po 36 godzin. Czy po 30-tu godzinach on się nadaje do normalnego myślenia, nie mówiąc już o operacji? Ja jestem programistą. Po 20-tu godzinach sam przestaję precyzyjnie myśleć, olewam robotę i idę spać.

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

3
0
~Antyłoś 2012-05-25 (23:18) 2 lata 4 miesiące 29 dni 18 godzin i 42 minuty temu

Jakoś mi ta informacja nie współgra z dzisiejszymi peanami Tuska nad swoimi rządowymi osiągnięcieami.Ani chybi musi to być kaczka dziennikarska, niemozliwe że na naszej Zielonej Wyspie , miodem i mlekiem płynacej pacjent zmarł w szpitalu bo podano złą krew. To jest niemożliwe. Tak samo jak nieprawdą jest ,że ludzie emigrowali do Irlandii i Anglii. Ci ludzie poprostu czasowo oddali miejsca pracy bardziej potrzebującym i udali się za swoje zarbione w Polsce pieniądze na wczasy do tych krajów.Uwierzci mi.Naprawdę. Przecież Tusk mówił, że mają siłę na dalsze reformy.Nie mogę się doczekać emerytury. Nadejdzie szybko, będzie godziwa i bedę prowadził wesołe życie staruszka. Tak będzie.

odpowiedz

0
1
~szpital 121 2012-05-25 (23:16) 2 lata 4 miesiące 29 dni 18 godzin i 44 minuty temu

na bank wyniki badan zostaną sfałszowane i oczywiście nikt za to nie beknie ,a znając polskie realia to jeszcze pacjent bedzie winny własnej smierci!!!! bo to jest polska i tu się umiera !!!!!!!!!!!!!!!!!!!

odpowiedz

0
0
~axl 2012-05-25 (23:13) 2 lata 4 miesiące 29 dni 18 godzin i 47 minut temu

Co za łoś w dzisiejszych czasach daje sobie pompować krew obcą? Są zdrowsze metody.

odpowiedz

0
0
~ffffffffffffff 2012-05-25 (23:10) 2 lata 4 miesiące 29 dni 18 godzin i 50 minut temu

...kto się urodził,umrzeć musi.......

odpowiedz

0
0
~XYZ 2012-05-25 (23:08) 2 lata 4 miesiące 29 dni 18 godzin i 52 minuty temu

To już pavulonu nie stosują?

odpowiedz

0
0
~NIE PLATFORMIE 2012-05-25 (23:04) 2 lata 4 miesiące 29 dni 18 godzin i 56 minut temu

No to facet nie doczekał Tuskowej emerytury.

odpowiedz

0
0
~Franek 2012-05-25 (22:42) 2 lata 4 miesiące 29 dni 19 godzin i 18 minut temu

Szpital w Garwolinie, oddział wewnętrzny, umieralnia, wyjątkowo chamska obsługa

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

8
0
~assss 2012-05-25 (22:59) 2 lata 4 miesiące 29 dni 19 godzin i 1 minutę temu

lekarze mylą się dość często i nie spotyka ich z tego powodu żadna przykrość w przeciwieństwie do pacjentów..tak to już jest w PL pacjent jest nikim

odpowiedz

4
1
~67lat 2012-05-25 (22:57) 2 lata 4 miesiące 29 dni 19 godzin i 3 minuty temu

1 dzień na emeryturze

odpowiedz

3
1
~dooman 2012-05-25 (22:51) 2 lata 4 miesiące 29 dni 19 godzin i 9 minut temu

lekarze!! ten pan i tak już miał emeryturę! a tuska rozporządzenie o zabijaniu ludności to od pewnego rocznika zależy,i chorych na raka by rent przypadkiem za dużo nie wzieli za dużo i dla tego leków co jakiś czas brakuje.!a oni 20.000 tys. od pacjenta i podwyżki jeszcze we łbie a lekarz pewnie jeszcze ma prywatną firmę!ale tusk pewnie policzył mu ile wzioł emerytury i to było za dużo pewnie! a lekarz zwali to na pielęgniarkę bo sam oczów nie miał by zerknąć na woreczek z krwią!

odpowiedz

Szukaj w serwisie

Bądź z nami na bieżąco

Najważniejsze wiadomości

Ukraińska CKW: wyborów nie będzie w 15 okręgach na wschodzie
dodane 2014-10-25 (13:43) 4 godziny i 17 minut temu

materiał wideo

Amerykanin skoczył z ponad 41 km. Pobił kosmiczny rekord Felixa Baumgartnera
dodane 2014-10-25 (14:56) 3 godziny i 4 minuty temu

"Samotne wilki" dżihadu polują na Zachodzie z inspiracji Al-Kaidy i IS
dodane 2014-10-25 (12:03) 5 godzin i 57 minut temu

Donald Tusk zabrał głos w sprawie spotkania z Władimirem Putinem
dodane 2014-10-24 (07:35) 1 dzień 10 godzin i 25 minut temu

Wybuch gazu w Katowicach. Akcja została zakończona
dodane 2014-10-24 (06:24) 1 dzień 11 godzin i 36 minut temu

więcej wiadomości

Wyślij newsa #dziejesiewpolsce

Masz ciekawego newsa, zdjęcia film. Wyślij do nas.

wyślij

Najlepsze materiały publikujemy na stronie głównej serwisu.

Sonda

Czy Radosław Sikorski powinien zostać odwołany z funkcji marszałka sejmu?

liczba oddanych głosów: 14809