więcej
Pokaż Ukraińcom, że jesteś z nimi! 1096719solidarnych Solidarni z Ukrainą

Tragedia w Pucku - dzieci katowane w rodzinie zastępczej.

WP.PL, PAP |  aktualizacja 2012-09-19 (15:02) 1 rok 7 miesięcy 5 dni 15 godzin i 57 minut temu
drukuj


Anna Cz. na sali rozpraw
Anna Cz. na sali rozpraw opinie video
Rodzice zastępczy dwójki małych dzieci, które zmarły będąc pod ich opieką, trafią do aresztu na trzy miesiące - zdecydował sąd. Prokuratura zarzuciła obojgu śmiertelne pobicie jednego dziecka, a kobiecie - zabójstwo drugiego. Małżeństwo przyznało się do winy.

Anna i Wiesław Cz. w sądzie - zobacz zdjęcia

Sąd przychylił się do wniosku puckiej prokuratury rejonowej o aresztowanie na trzy miesiące 32-letniej Anny Cz. oraz 36-letniego Wiesława Cz. Jako uzasadnienie wniosku śledczy podali surową karą, która grozi małżeństwu oraz obawę utrudniania przez nich postępowania karnego.

5-letnia dziewczynka, jej 3-letni brat oraz jeszcze trójka ich rodzeństwa zostali umieszczeni w rodzinie Cz. w styczniu br. 3 lipca 3-latek zmarł. Jego opiekunowie wyjaśnili, że doszło do nieszczęśliwego wypadku - dziecko miało spaść ze schodów. 12 września zmarła 5-latka - także tym razem rodzice zastępczy stwierdzili, że doszło do wypadku podczas kąpieli w brodziku: dziewczynka miała poślizgnąć się, upaść i uderzyć, a następnie zachłysnąć wodą.

Kobieta kopała dziewczynkę w brzuch w głębokim brodziku prysznicowym, przez co doprowadziła do licznych obrażeń wewnętrznych, między innymi oderwania płata wątroby
W poniedziałek śledczy zdecydowali o zatrzymaniu obydwojga rodziców, a we wtorek przedstawili im zarzuty. Kobiecie - za udział w śmiertelnym pobiciu 3-latka oraz zabójstwo "z zamiarem ewentualnym" [zarzut ten dotyczy sytuacji, gdy dokonująca zabójstwa osoba nie działa z premedytacją, ale ma świadomość, że skutkiem jej działań może być czyjaś śmierć] 5-latki grozi nawet kara dożywocia, mężczyźnie - za pobicie ze skutkiem śmiertelnym 3-latka - do 10 lat więzienia.

Tragiczna śmierć dzieci

W uzasadnieniu sądu można było usłyszeć, jak bardzo zastępcza matka znęcała się nad dziewczynką i psychicznie i fizycznie. Dziecko miało liczne obrażenia wewnętrzne. Kobieta kopała dziewczynkę w brzuch w głębokim brodziku prysznicowym, przez co doprowadziła do licznych obrażeń wewnętrznych, między innymi oderwania płata wątroby.

Po śmierci 5-latki trójka jej rodzeństwa została przeniesiona do innej rodziny zastępczej, z kolei biologiczne dzieci małżeństwa Cz. - przekazane rodzinie.

"Sygnałem ostrzegawczym powinna być śmierć pierwszego dziecka"

Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak jest zbulwersowany tą sprawą. - Należy sprawdzić jak w ogóle doszło do sytuacji, że te osoby opiekowały się piątką małych dzieci - powiedział na antenie TVN24. Podkreślił, że sygnałem ostrzegawczym powinna być śmierć pierwszego dziecka.

Rzecznik zapewnił, że badana jest też sytuacja pozostałych dzieci obecnych w tej rodzinie. - Te dzieci także były w domu, w którym być może przechodziły wielką traumę, inne dzieci nie są izolowane, one widzą co się dzieje w domu - powiedział.

Nadzór nad śledztwem

Prokurator generalny zwrócił się do gdańskiej prokuratury apelacyjnej o informacje nt. śledztwa dot. śmierci dwójki dzieci w rodzinie zastępczej z Pucka. Postępowanie puckiej prokuratury objęte zostało zwierzchnim nadzorem służbowym gdańskiej prokuratury okręgowej.

Jak poinformował rzecznik prokuratora generalnego Mateusz Martyniuk, wstępna informacja powinna trafić do PG jeszcze w środę. - Prokurator generalny zdecydował się poprosić o szczegółową informacje dot. tego śledztwa, gdyż sprawa jest bardzo bulwersująca, dotyczy śmierci dzieci w rodzinie zastępczej - zaznaczył.

Z naszej strony wszystkie działania były prawidłowe, rodzina miała dobrą opiekę Dyrektor puckiego PCPR Beata Kryszak
Rzeczniczka gdańskiej prokuratury okręgowej Grażyna Wawryniuk poinformowała z kolei, że postępowanie prokuratury w Pucku w sprawie śmierci rodzeństwa objęte zostało zwierzchnim nadzorem służbowym i jest przedmiotem badania Prokuratury Okręgowej w Gdańsku.

Jak powiedziała, "ponadto we wtorek dodatkowo sprawa została objęta zwierzchnim nadzorem służbowym". Poinformowała, że "w środę prokurator prokuratury okręgowej będzie badał sprawę i dopiero po zapoznaniu się z aktami będzie można ewentualnie wyciągnąć jakieś wnioski co do prawidłowości bądź nieprawidłowości realizowanych w tej sprawie czynności".

Centrum Pomocy Rodzinie: działaliśmy prawidłowo

Rodzina zastępcza prowadzona przez małżeństwo C. pozostawała pod opieką Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie (PCPR) w Pucku. - Z naszej strony wszystkie działania były prawidłowe, rodzina miała dobrą opiekę - twierdzi Beata Kryszak, dyrektor placówki.

Zgodnie z wtorkową decyzją wojewody pomorskiego Ryszarda Stachurskiego, w środę w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Pucku rozpoczęła się kontrola. - Od rana trzech pracowników wydziału polityki społecznej prowadzi taką kontrolę; sprawdzana jest cała dokumentacja związana z prowadzeniem tej rodziny od momentu kiedy dzieci zostały powierzone zastępczym rodzicom, aż do tragicznych wydarzeń - wyjaśnił rzecznik wojewody Roman Nowak.

Dodał, że sprawdzane jest, czy był prawidłowy nadzór nad tą rodziną, czy starostwo realizowało obowiązki nałożone na nie przez Ustawę o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.

Jak powiedział Nowak, wstępnie założono, że kontrola potrwa do piątku, ale nie można wykluczyć, że potrwa dłużej.

Jak poinformowała dyrektor puckiego PCPR, rodzina C. przeszła w 2010 r. odpowiednie szkolenie i spełniała wszelkie wymogi, a piątka dzieci (rodzeństwo) została powierzona jej opiece w styczniu tego roku i były to pierwsze dzieci, które trafiły do tej rodziny.

Kryszak dodała, że tuż po śmierci pierwszego dziecka rodzina została objęta pomocą psychologiczną. - Był psycholog nasz z PCPR, był psycholog z poradni, który zajął się dziećmi. Ta pomoc była kontynuowana cały czas do momentu drugiego wypadku - powiedziała Kryszak dodając, że w pierwszym tygodniu po śmierci pierwszego dziecka psycholog bywał w rodzinie "niemal codziennie", a potem - średnio raz na tydzień.

Jak powiedziała Kryszak, pracownicy Centrum nie zauważyli niczego nieprawidłowego w rodzinie zastępczej prowadzonej przez małżeństwo C. - Z opinii psychologów wynikało, że sytuacja jest naturalna, jak po wypadku. Nie mieliśmy sygnałów, że chodzi o jakieś inne działania niż zwykły wypadek - powiedziała dyrektor.

Wyjaśniła, że od stycznia rodzinę C. odwiedzał też koordynator rodzinnej opieki zastępczej. - To były wizyty przynajmniej raz w tygodniu i w niezapowiedzianych porach - powiedziała dodając, że koordynator także nie zauważył niczego niepokojącego. Żadnych zastrzeżeń nie zawierała także opinia ze szkoły, do której chodziło dziecko naturalne państwa C. i jedno z powierzonych dzieci.

Kryszak wyjaśniała też, że po 12 września, kiedy doszło do śmierci drugiego dziecka, natychmiast została podjęta decyzja o przeniesieniu pozostałej trójki dzieci do innej rodziny zastępczej. Dyrektor dodała, że ta decyzja była też "poparta wnioskiem z prokuratury i postanowieniem sądu". Wyjaśniła, że naturalnymi dziećmi C., po zatrzymaniu małżeństwa, zajęła się rodzina.


(kab, ap, db, pp)

oceń
tak 11 2.75%
nie 389 97.25%

Przeczytaj też

materiał wideo

Paweł Moczydłowski o tragedii w Pucku: brak profesjonalizmu

dodane 2012-09-20 (11:00) 1 rok 7 miesięcy 4 dni 19 godzin i 59 minut temu

Prokuratura: nieprawidłowości w śledztwie dot. śmierci dzieci w Pucku

aktualizacja 2012-09-20 (15:36) 1 rok 7 miesięcy 4 dni 15 godzin i 23 minuty temu

Biologiczna matka dzieci z Pucka: nie wybaczę oprawcom

dodane 2012-09-20 (05:54) 1 rok 7 miesięcy 5 dni 1 godzinę i 5 minut temu
materiał wideo

Zastępczy rodzice z Pucka: spokojni, chodzili do kościoła

dodane 2012-09-19 (19:07) 1 rok 7 miesięcy 5 dni 11 godzin i 52 minuty temu

Tragedia w rodzinie zastępczej w Pucku. Inne dzieci też mają obrażenia

dodane 2012-09-19 (18:35) 1 rok 7 miesięcy 5 dni 12 godzin i 24 minuty temu

Centrum Pomocy Rodzinie z Pucka: nasze działania były prawidłowe

dodane 2012-09-19 (11:40) 1 rok 7 miesięcy 5 dni 19 godzin i 19 minut temu

materiał wideo

Śledztwo ws. śmierci rodzeństwa z Pucka. Rodzice usłyszeli zarzuty

aktualizacja 2012-09-18 (17:13) 1 rok 7 miesięcy 6 dni 13 godzin i 46 minut temu

Tragedia w rodzinie zastępczej - zmarło drugie dziecko

dodane 2012-09-18 (06:59) 1 rok 7 miesięcy 7 dni i 1 minutę temu

W innych serwisach

Czekamy na Twoje zgłoszenie!

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem ważnego zdarzenia? Poinformuj Internautów o tym, co dzieje się w Polsce, na świecie, w Twojej okolicy!

Wyślij nam zdjęcie, film lub artykuł! Najciekawsze opublikujemy!


Opinie (989)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~inna 2013-02-04 (14:13) 1 rok 2 miesiące 20 dni 16 godzin i 46 minut temu

takie unas jest prawo jak jest biedniejsza rodzina to trzeba zabrac dzieci......a opieka spoleczna muwi ze jusz niemamy jusz pani pomogliszmy jusz niedamy rady musi sobie pani radzic sama bo my jusz nie pomorzemy ..... czy my pani kazaly miec dzieci to jest ich wypowiedz jak sie stanie cos niedobrego to muwia my pani pomagali wypieraja sie wszystkiego taka jest pomoc......daje sie pomoc bogatym a biednych sie zbywa bo to jes marginez.......przekonalam sie jak mialam dzieci i merza alkocholika jest bardzo niesprawiedliwosc w polsce mamy jednakowe zolatki panstwo wolalo placic rodzinie zastepczej tyl pieniedzy nisz dac tej matrze chociasz polowe to niebylo by tragedri/////////

odpowiedz

0
0
~jula 2012-11-19 (21:13) 1 rok 5 miesięcy 5 dni 9 godzin i 46 minut temu

,,,nasi przodkowie walczyli za Polske, gdyby to wszystko zobaczyli umarli by jeszcze raz,,,totalne,,,nie powiem glosno co,,,,

odpowiedz

1
0
~dedo 2012-11-13 (13:08) 1 rok 5 miesięcy 11 dni 17 godzin i 51 minut temu

za pobicie ze skutkiem śmiertelnym 3-latka - do 10 lat więzienia? Tylko dożywocie, i miejmy nadzieje ze ktoś z kolegów celi pozwoli mu zasnąć na zawsze

odpowiedz

0
0
~:( 2012-10-27 (13:40) 1 rok 5 miesięcy 28 dni 17 godzin i 19 minut temu

"Nie było w tamtym czasie żadnych niepokojących sygnałów" - twierdzi Małgorzata Jurzyk, psycholog z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Pucku, która udzielała pomocy psychologicznej rodzinie zastępczej po śmierci 3-letniego chłopca. Dwa miesiące po zgonie dziecka, zmarła jego 5-letnia siostra. wiadomości tvn

odpowiedz

6
13
~lekarz 2012-09-19 (16:32) 1 rok 7 miesięcy 5 dni 14 godzin i 27 minut temu

Niewątpliwie straszna tragedia. Niemniej wydaje mi się, że czasem trudno czemuś takiemu zapobiec (chociaż w tej konkretnej sytuacji nadzór nad rodziną po śmierci pierwszego dziecka pownien być wyjątkowy). Nie jestem psychologiem a lekarzem psychiatrą i chciałbym coś wyjaśnić tym, którzy są zbulwersowani rolą psychologów w takim procesie. Pamiętajcie, że ocena zdrowia psychicznego, i ta z punktu widzenia lekarza psychiatry, jak i ta przeprowadzana przez psychologa jest niestety zgrubna. Niestety, tu nie ma systemu zerowo-jedynkowego. Albo się jest zaburzonym i nie daje się takim osobom dzieci do wychowania albo "zdrowym" i jest o.k.. Pamiętajcie, że psycholog bada takich ludzi kilkukrotnie; jeżeli prezentują wyraźne objawy zaburzeń psychicznych; tzn. ewidetną psychozę, zaburzony afekt, nasilone zaburzenia osobowości - wtedy takim osobom się nie przyznaje dzieci. Ale odpowiedzcie mi: jak "prześwietlić" inteligentnego socjopatę. Sorry ale w tomografii czy badaniach krwi to "nie wyjdzie". Uwierzcie mi, że są ludzie, którzy perfekcyjnie przechodzą wszystkie testy, wiedzą, co odpowiadać, nie wzbudzają w klinicyście żadnych podejrzeń. Nie mówię tu o sytuacjach, kiedy do pracy trafia niekompetentny lekarz czy psycholog, którego to zlewa. Czasem po prostu, mimo doświadczenia, kompetencji i najlepszej woli dochodzi do takich tragedii...

odpowiedz

pokaż 7 ukrytych odpowiedzi

1
0
~marzena 2012-10-17 (15:47) 1 rok 6 miesięcy 7 dni 15 godzin i 12 minut temu

Zastanawiam się dlaczego opieka społeczna wylicza koszt utrzymania dziecka na 170zl miesięcznie, gdy np matka jest samotna i nie może podjąć pracy ze względu na brak miejsc w żłobku chociażby,a nie ma innej rodziny i grozi matce,że zabierze jej dziecko, bo jest w pełni sił i powinna podjąć pracę( jak było w moim przypadku)a skoro jej nie podejmuje, to jest niezdolna wychowawczo, a rodzinie zastępczej płaci się na utrzymanie dziecka 2000zł? Czyżby to dziecko w rodzinie zastępczej miało inny żołądek? Szybciej rosło? Otóż nie,ale potem takie dzieci z rodzin niepełnych mają swoje problemy psychiczne spowodowane biedą, a ludzie, którym zależy na szybkim zarobku znów mają się lepiej kosztem biednych dzieci, i tych z rodzin zastępczych i tych , które miały nieszczęście urodzić się w biednych rodzinach i myślę,że dopóki ta proporcja nie zostanie wyrównana to takie przypadki jak ten z Pucka będą się zdarzać, a cierpieć bedą zawsze dzieci, tutaj akurat zakatowane na śmierć dla pieniędzy!!!!!!!

odpowiedz

3
1
~KLoc 2012-09-26 (17:21) 1 rok 6 miesięcy 29 dni 13 godzin i 38 minut temu

Dla Polski nie ma już ratunku. Nic nie mamy. Nie mamy fabryk, swoich technologii...pozbawiono nas wszystkiego nastawiając na konsumpcję. Telewizje komercyjne zarzucają nas filmami, które otumaniają ludzi. Przemoc, narkotyki, gwałty i sex. Dobra publicystyka ostała się tylko w TVP ale w godzinach 3 - 4 rano kiedy normalni ludzie śpią. To przemyślane i celowe działania. Połowa kraju sprzedana w obce ręce. Polską ziemią cieszą się wszyscy tylko nie Polacy, którzy w porównaniu z pensją Niemca są biedakami. Co w takim kraju się dzieje? Wzrasta spożycie alkoholu i innych używek a to powoduje wzrost patologii. Wymyślone w grach komputerowych naganne wzorce zachowań stają się lepem dla młodych i nie tylko młodych mózgów. Są grupy medialne, dla których liczy się tylko pieniądz, rozmowy o ich działaniach charytatywnych są zasłoną do wyciągnięcia z ludzi jeszcze więcej pieniędzy bazując na uczuciach. W tym wszystkim są dzieci, na których też chce się utłuc interes. To ohydne i odrażające. Polacy nie byli przygotowani do demokratyzacji państwa.Państwo było demokratyzowane przez pryzmat PZPR-u i jego popleczników, którzy teraz obsypują się pieniędzmi jak wiosennym deszczem. Żałosna ta Polska i ludzie dla których liczy się tylko konto w Szwajcarii. Nasi dziadowie w grobach się przewracają patrząc na podzielony celowo kraj, który jeszcze nie tak dawno jak jedna pięść walczył z okupantem. Wstyd przed dziećmi i przodkami.

odpowiedz

34
1
~TT 2012-09-19 (19:14) 1 rok 7 miesięcy 5 dni 11 godzin i 45 minut temu

mężczyźnie - za pobicie ze skutkiem śmiertelnym 3-latka - do 10 lat więzienia. TO KPINA Z WYMIARU SPRAWIEDLIWOŚCI Powinno być za zabicie 3-latka przez pobicie dożywocie

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

10
1
~meggi 2012-09-20 (10:47) 1 rok 7 miesięcy 4 dni 20 godzin i 12 minut temu

co sie tutaj dzieje w tym chorym kraju,nic nikogo nie obchodzi ,nikt nie reaguje,gina dzieci,kazdy ma to w dupie ,dobrze ,ze wyjechalam z tego syfu,

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

3
2
~misia 2012-09-20 (12:37) 1 rok 7 miesięcy 4 dni 18 godzin i 22 minuty temu

Biedne dwa anioki...tak krotko zyly na swiecie a tyle okrucienstwa doswiadczyly...gdzie jest BOG ja sie pytam...:(

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

2
0
~mala 2012-09-26 (13:31) 1 rok 6 miesięcy 29 dni 17 godzin i 28 minut temu

dlaczego polacy opuszczaja kraj ? dlatego zeby sie im lepiej zylo bo polska to nieudolny kraj z nieudolnym rzadem na czele i urzednikami zarazem. Ja mieszkam juz 2.5 roku za granica z 2 dzieci maz ma stala prace ja sezonowa dzieci chodza do przedszkola i szkoly zyje nam sie dobrze w polsce nie mielismy nawet na chleb, wiec mowie do ludzi ktorzy mnie oskarzyli ze okradam obce panstwo i podatnikow w tym panstwie ze ja i moj maz pracujemy i rozliczamy sie tutaj nie w polsce wiec kogo okradamy i w jaki sposob?

odpowiedz

19
0
wiewiora_ik 2012-09-19 (23:03) 1 rok 7 miesięcy 5 dni 7 godzin i 56 minut temu

"w pierwszym tygodniu po śmierci pierwszego dziecka psycholog bywał w rodzinie "niemal codziennie" - co to w takim razie był za psycholog, który nie zauważył, że dzieci są maltretowane ??? rodzinę C. odwiedzał też koordynator rodzinnej opieki zastępczej przynajmniej raz w tygodniu i w niezapowiedzianych porach- BRAWO ZA BRAK KOMPETENCJI - POWINNI OBOJE STANĄĆ PRZED SĄDEM, GDYŻ SĄ WSPÓŁWINNI ŚMIERCI KOPANEJ PO BRZUCHU MAŁEJ DZIEWCZYNKI, ponieważ olewali swoją pracę

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

5
0
~stary 2012-09-25 (22:35) 1 rok 6 miesięcy 30 dni 8 godzin i 24 minuty temu

a ja mam nadzieje ze chlopaki w kryminale odpowiednia zajma sie morde3rcamy dzieci,bo jak tradycja nakazuje,nalezy sue tym oprawcom specjalna opieka,czy niemam racji chlopaki????

odpowiedz

4
0
~PolCanadian 2012-09-25 (22:32) 1 rok 6 miesięcy 30 dni 8 godzin i 27 minut temu

w Polsce w tym wzgledzie odboerania dzieci biologicznym matkom,rodzicom jest chore,Polska jest patologia w tym wzgledzie.Nigdzie na swiecie nie postepuyje sie w ten sposob a te smierci niewinnych dzieci uzasadniaja diskonale o czym pisze,Polska to chory kraj od rzadu do samorzadow,a te swiete krowy co decyduja gdzie dzieciom bedzie lepiej i odbieraja biedny rodzinom te pociech,natychmiast pozamykac w wariatkowie,ilez jeszcze bedzie cieprie3c niewinnych dzieci przez takie stare swzmaty??????

odpowiedz

2
0
~Kaja 2012-09-24 (23:01) 1 rok 7 miesięcy 7 godzin i 58 minut temu

Ludzie jakie my mamy Państwo, karza za male rzeczy drobne ciagaja po Sadach a kiedy takie cos sie dzieje ze ginie dziecko to okresla sie zamiar ewentualny itd...czy dzialano z premedytacja czy nie...brak słow. !!!! Trj dziewczynce z powodu bicia oderwala PŁAT BRZUSZNY wiec byla to proba zabicia dziecka ? Jesli ktos podnosi reke na dziecko to ma rozum- PRAWDA, o czym my tu mowimy SMIERC ZA SMIERC !! GDYBY TAK BYLO TO MORDESTW BYLOBY MNIEJ NAWET HISTORA DONOSI ZE TAKIE WYROKI OGRANICZAJA ZABOJSTWO !!!!!

odpowiedz

3
0
~vinnicjus 2012-09-24 (14:55) 1 rok 7 miesięcy 16 godzin i 4 minuty temu

... jestem bezwzględnie za zaostrzeniem kary za znęcanie sie nad dziecmi , a zwłaszcza za pobicie ze skutkiem smiertelnym z całą stanowczością - prwao karne Państwa Polskiego powinno być natychmiast zreformowane i bezwzględnie zaostrzone. Za krzywdy wobec bezbronnych dzieci winni ( w ekstremalnym złamaniu prawa) powinno się karać śmiercią !!! TAK !!! tak uważam. Nie twierdzę tego pod wpływem " ostatnich emocji" . To co niektóre dzieci przechodzą w tzw. _normalnych rodzinach_ przekracza wyobrazenie wielu normalnych ludzi. Wiem coś o tym bo sam to przechodziłem. Prawo Polskie musi być ZAOSTRZONE w tym przedziale karnym!!!!

odpowiedz

3
0
zaszokowana 2012-09-22 (22:18) 1 rok 7 miesięcy 2 dni 8 godzin i 41 minut temu

I co pani psycholog z dziećmi nie rozmawiała czy jak??że nie zauważyła że je maltretują.No jak to jest.Z resztą z tego co obserwuję to czy to chodzi o OPS czy też o lekarzy lub psychologów za bardzo uwagi na dzieci oni nie zwracają przy wywiadach rodzinnych głównie kierują się tym co im dorośli mówią.A może by tak dla odmiany zamienić słowo z dzieckiem można by się w tedy wielu ciekawych rzeczy dowiedzieć!!!!

odpowiedz

6
0
~novitas 2012-09-21 (15:16) 1 rok 7 miesięcy 3 dni 15 godzin i 43 minuty temu

Kary za krzywdzenie dzieci powinny być bardzo surowe , a wtedy takim paniom jak wyżej wymieniona lub Katarzyna W. i innym tego pokroju odechciałoby się krzywdzić dzieci.Nasze państwo nie robi nic aby polepszyć jakakolwiek sytuację swoim rodakom. Zastanawiają się tylko gdzie mogą zgarnąć więcej kasy , zabierając becikowe? Podwyższając opłaty za przedszkola? Czy wynajdując kolejny dziwne podatki żeby wyssać z nas ostatni grosz....

odpowiedz

13
0
~ines 2012-09-21 (11:03) 1 rok 7 miesięcy 3 dni 19 godzin i 56 minut temu

DLACZEGO RODZICOM Z BIEDNEJ RODZINY ZABIERAJĄ DZIECI A TAKIM SKU....YNOM DAJĄ DOFINANSOWANIE 1000 OD DZIECKA??????? DLACZEGO TE CHOLERNE PAŃSTWO NIE DOFINANSOWUJE BIEDNYCH RODZIN ???? DLACZEGO ZABIERAJĄ DZIECI BIEDNYM RODZINOM A NAMAWIAJĄ CI NASI ZASRANI POLITYCY ABY RODZIĆ DZIECI ?????? GDZIE TU JEST SENS ???? KARA ŚMIERCI DLA TEJ SUKI (NIE OBRAŻAJĄC PSÓW)

odpowiedz

5
0
~AGA 2012-09-21 (10:38) 1 rok 7 miesięcy 3 dni 20 godzin i 21 minut temu

O właśnie ktoś dobrze napisał,płaci się rodzinom zastępczym a dlaczego nie rodzicom biologicznym ,na to mają pieniądze,ale żeby dać zapomogę to niema!!!!Dzieciak niby spadł ze schodów,nawet się nie zainteresowali tym,tylko tak na słowo uwierzyli,to jest chore!!!!!

odpowiedz

Szukaj w serwisie

Bądź z nami na bieżąco

Najważniejsze wiadomości

John Kerry: kończy się czas dla Rosji zmiany polityki wobec Ukrainy
dodane 2014-04-25 (01:25) 5 godzin i 34 minuty temu

Rosja domaga się od USA presji na Kijów ws. operacji wojskowej
dodane 2014-04-24 (21:55) 9 godzin i 4 minuty temu

Tusk: Europa powinna być przygotowana na czarny scenariusz na Ukrainie
dodane 2014-04-24 (19:13) 11 godzin i 46 minut temu

Łukasz Warzecha dla WP.PL: złodzieje znów mnie okradli
dodane 2014-04-24 (17:47) 13 godzin i 12 minut temu

Polski pomysł na raka
dodane 2014-04-25 (05:05) 1 godzinę i 54 minuty temu

Nie ma to jak praca w służbach mundurowych
dodane 2014-04-25 (05:20) 1 godzinę i 39 minut temu

więcej wiadomości

reporter wp24 chcę wysłać

Zrobiłeś unikalne zdjęcie,
napisałeś ciekawą
wiadomość?

Wyślij je do nas lub załóż
własne konto, na którym
je opublikujesz.

Najlepsze materiały
publikujemy na stronie głównej serwisu.

Sonda

Czy zamierzasz śledzić wydarzenia związane z kanonizacją Jana Pawła II?

liczba oddanych głosów: 5277