Strona główna serwisu
Solidarna Polska: zakaz palenia e-​papierosów przez młodzież i w miejscach publicznych

Solidarna Polska: zakaz palenia e-​papierosów przez młodzież i w miejscach publicznych

Złożenie w sejmie projektu ustawy zakazującej używania e-papierosów w miejscach publicznych i sprzedaży ich nieletnim zapowiedział poseł Solidarnej Polski Andrzej Romanek. Według niego producenci e-papierosów obchodzą zakazy dotyczące zwykłych papierosów.
- Producenci za pomocą nowych technologii, nowinek technologicznych obchodzą przepisy dotyczące zakazu palenia papierosów (...) i sprzedaży papierosów ludziom młodym. Niestety stało się to modne wśród młodzieży, wśród dzieci jest to "trendy" - przekonywał poseł SP na czwartkowej konferencji w sejmie.

Romanek mówił, że rynek e-papierosów wart jest kilkanaście milionów złotych i rośnie w tempie 10-20 proc. rocznie. Jak zaznaczył, e-papieros jest "niebezpiecznych gadżetem", który prowadzi do używania nikotyny, przed czym trzeba chronić młodzież.

Podkreślił, że zakaz musi być tak sformułowany, by uniemożliwić obchodzenie prawa. Przygotowany przez SP projekt nowelizacji ustawy o ochronie zdrowia zakazuje sprzedaży e-papierosów zawierających wsad nikotynowy lub wkłady imitujące smak wyrobów tytoniowych osobom niepełnoletnim.


Romanek dodał, że regulacja ma też na celu wprowadzenie zakazu używania e-papierosów w miejscach publicznych. - E-papierosy palone w miejscach publicznych są często przejawem arogancji - ocenił. Jak powiedział, "puszczanie e-dymka" w miejscach publicznych w nowej ustawie będzie karane mandatem do 500 zł.

Polityk alarmował ponadto, że produkcja e-papierosów nie podlega obecnie kontroli. Autorzy projektu ustawy podkreślili w jego uzasadnieniu, że zarówno w Polsce, jak i na terenie Unii Europejskiej "brakuje jakichkolwiek regulacji prawnych, które wymagałyby od producentów i dystrybutorów kontroli jakości i bezpieczeństwa tych produktów tak, jak ma to miejsce w przypadku tradycyjnych papierosów".

Natomiast - jak podali - w Australii sprzedaż e-papierosów zawierających nikotynę jest nielegalna; również w Finlandii sprzedaż, a także kupno z zamiarem sprzedaży wkładów zawierających nikotynę są zabronione.
PAP Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (121)
Nie zgadzam się z opinią
6
Zgadzam się z opinią
75
~Greenline 2013-04-25 (12:31) 16 godzin i 29 minut temu

Że niby co? Panu posłowi coś się pomyliło. Niech najpierw zapozna się z tematem jak chce żyć z naszych pieniędzy. Przecież e-papierosy nie "puszczają dymka". Poza tym pozwalają ludziom przejść ze zwykłych papierosów na nieszkodliwe nowej generacji. Więc jaki jest sens zakazywania. Lepiej wydawać miliardy na leczenie raka płuc? Niech najpierw pomyśli zanim coś zaproponuje. A zrobi najmniej szkody jak nie będzie przeszkadzał normalnym ludziom skoro już tracimy na jego utrzymanie (tego posła). Jak ma takie ustawy proponować to niech lepiej się zwolni i zajmie się pracą pożyteczną. Naród mu będzie wdzięczny.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
46
~zapadka 2013-04-25 (13:17) 15 godzin i 43 minut temu

JASNE - przeciętnie jeden palacz analoga przynosi zysk około 500-800 zł miesięcznie na E-papierosa wydaje się ledwie 60-80 zł miesięcznie i to przy naprawdę intensywnym użytkowaniu !.... sama przeszłam na e ponad rok temu wiec wiem ile zostaje mi w kieszeni, i spodziewałam się wcześniej czy później takich "alarmujących krzyków troski" hehehehe... rozmawialiśmy ze znajomymi o tym nie raz zastanawiając się tylko KIEDY ? Troska o nieletnich ?... BZDURA !... to czysta kalkulacja ! i rozpacz że rośnie pokolenie UZALEŻNIONYCH ZA MAŁE PIENIĄDZE !... 10 milionów polaków pali regularnie, od trzech lat rośnie liczba tych co odstawiają analogi i przechodzą na "e"- już to jest bolesne finansowo dla tych co z tego doją.... a co dopiero wizja utraty możliwości wyhodowania sobie kolejnych pokoleń nałogowych palaczy analogów za spora kasę :)...to już faktycznie wymaga szybkiej interwencji w postaci takich kretynizmów ....

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
3
Zgadzam się z opinią
42
~tadwasi 2013-04-25 (13:02) 15 godzin i 58 minut temu

Panie pośle lepiej się pan weźmie za uzdrawianie naszej gospodarki,a uzdrawianie narodu zostaw pan medykom.A prawo to najlepiej obchodzą nasi wybrańcy.Zabrać im immunitety.

odpowiedz

zgłoś do moderacji