więcej

Rodzice niepełnosprawnych dzieci wciąż protestują w sejmie.

Logo dostawcyZamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.  PAP |  aktualizacja 2014-03-21 (15:57) 8 miesięcy 1 dzień 13 godzin i 34 minuty temu
drukuj

Protestujący w sejmie rodzice niepełnosprawnych dzieci nie zamierzają opuszczać budynku, czekają aż spotka się z nimi premier. Rodzice nie przyjmują do wiadomości, że dojście do płacy minimalnej dla opiekunów dzieci niepełnosprawnych będzie możliwe dopiero w 2015 lub 2016 r.


Taką datę podał minister pracy i polityki społecznej, Władysław Kosiniak-Kamysz. Protestujący rodzice domagają się zrealizowania postulatu o płacy minimalnej natychmiast.

- My chcemy, żeby ta ustawa była dla nas gotowa już w poniedziałek, wtorek i podpisana - powiedziała po konferencji ministra jedna z protestujących matek Maja Szulc.

- Jest taka możliwość, skoro możliwe jest natychmiastowe procedowanie projektu o świadczeniach pielęgnacyjnych, to dlaczego dla nas nie ma takiej możliwości - dodała.

- Zostajemy w sejmie do skutku. Nie wyjdziemy stąd, dopóki nie będzie decyzji o płacy minimalnej dla opiekunów dzieci niepełnosprawnych i dopóki nie przyjdzie do nas pan premier Tusk. My czekamy na niego i mam nadzieję, że dzisiaj po konferencji z ministrem zdrowia przyjedzie tutaj - zajmie mu to 5, maksymalnie 10 minut. I porozmawia z nami i zrobi wszystko, żeby ta ustawa jak najszybciej weszła w życie - zadeklarowała.

Marszałek sejmu Ewa Kopacz powiedziała po spotkaniu ws. rodziców dzieci niepełnosprawnych, że w wielu kwestiach uzyskany został konsensus ponad podziałami politycznymi. Protestujący podkreślali, że nie chcą rozmawiać w zaciszu gabinetu. - Nie przyjęli propozycji rozmów - podsumowała marszałek sejmu Ewa Kopacz.

Kopacz spotkała się z przedstawicielami klubów i ministrem pracy i polityki społecznej Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem. Jak dodała, mimo zaproszenia protestujący od środy w sejmie rodzice nie chcieli uczestniczyć w tych rozmowach.

- Z przedstawicielami wszystkich klubów ustaliśmy wiele ważne rzeczy. W wielu sprawach był konsensus ponad politycznym. Podjęliśmy tego rodzaju decyzje, które mogą skutkować przyjmowaniem rozwiązań dość ryzykownych i jesteśmy w stanie jako cała izba podjąć takie rozwiązania - dodała.

- Myślę, że możemy spodziewać się szybkiego rozwiązania tego problemu - zaznaczyła.

- Kwota 820 zł zasiłku pielęgnacyjnego dla rodzica z tytułu całkowitej rezygnacji z pracy zostanie utrzymana na pewno do końca 2014 r. - poinformował minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Kosiniak-Kamysz, który w uczestniczył w Konwencie Seniorów, przypomniał, że na wtorkowym posiedzeniu rząd ma się zająć projektem ustawy przywracającej świadczenia pielęgnacyjne ok. 140 tys. osób, które straciły je w lipcu zeszłego roku. W grudniu Trybunał Konstytucyjny uznał, że było to niezgodne z konstytucją. Projekt przygotowało MPiPS.

Marszałek sejmu Ewa Kopacz zapewniła, że jeśli rząd przyjmie ten projekt, to sejm zajmie się nim na następnym posiedzeniu.

Minister pracy mówił także o projekcie, który ma zlikwidować specjalny zasiłek opiekuńczy i wprowadzić jeden rodzaj pomocy - świadczenie pielęgnacyjne dla wszystkich opiekunów zajmujących się niepełnosprawnym członkiem rodziny, bez względu na wiek powstania niepełnosprawności osoby, nad którą sprawowana jest opieka.

Świadczenie przyznawane będzie zarówno w przypadku rezygnacji przez opiekuna z pracy w związku ze sprawowaniem opieki, jak i w przypadku niepodejmowania przez niego zatrudnienia. Zniknie także kryterium dochodowe. Warunkiem otrzymania świadczenia będzie konieczność sprawowania bezpośredniej opieki. Projekt ma wprowadzić ocenę zakresu potrzebnej opieki dla osoby niepełnosprawnej w oparciu o pięciostopniową skalę. Ocena dokonywana będzie przez Wojewódzki Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności. W związku z tym wysokość wsparcia ma być zróżnicowana.

Temu - jak powiedział minister - sprzeciwiają się opiekunowie. - Na ostatnim spotkaniu, które odbyło się w lutym w MPiPS, to rozwiązanie, mówiące o kategorii zaangażowania w opiekę nad osobą niepełnosprawną, zostało zakwestionowane przez grupę, która dzisiaj jest w Sejmie. Dlatego daliśmy sobie czas na znajdywanie najlepszych, możliwych, rozwiązań - powiedział Kosiniak-Kamysz.

Obecnie rodzic, który sam opiekuje się niepełnosprawnym dzieckiem w domu, otrzymuje jedynie 153 zł zasiłku pielęgnacyjnego na dziecko i 820 zł zasiłku pielęgnacyjnego dla rodzica z tytułu całkowitej rezygnacji z pracy. Renta socjalna dla dorosłej osoby niepełnosprawnej wynosi 611 zł.

W sejmie protestuje od środy ok. 20 osób - rodziców ze swymi niepełnosprawnymi dziećmi. Domagają się m.in. tego, by ich całodobowa opieka nad dziećmi była traktowana jako zawód.

Część rodziców zrezygnowała z protestu, pozostali zapowiadają, że pozostaną w sejmie, choć w piątek kończy on obrady.

Marszałek sejmu Ewa Kopacz zaprosiła na spotkanie do swojego gabinetu rodziców dzieci niepełnosprawnych, którzy od środy protestują w sejmie. Protestujący podkreślają, że nie chcą rozmawiać w zaciszu gabinetu; chcą rozmawiać w sejmowym holu - w miejscu protestu.

- Nawołuję nie do uprawiania polityki na tym nieszczęściu, tylko do merytorycznej pracy, która zakończy się tym, że dzieci wrócą do domów, a opiekunowie będą mieli pozytywną perspektywę na przyszłość. Jest wiele dobrej woli do tego, by wrócić do rozmów, usiąść przy stole i w ten sposób zakończyć konflikt - powiedziała Kopacz dziennikarzom.

Jedna z protestujących matek podkreśliła, że spotkania za zamkniętymi drzwiami z przedstawicielami władz nie przyniosły efektów, dlatego protestujący chcą rozmawiać w miejscu protestu. - Jesteśmy tu od trzech dni i nikt nie mógł do nas przyjść, i poświęcić nam pięciu minut - zaznaczyła.

Kopacz pytana przez dziennikarzy, czy premier spotka się z protestującymi, podkreśliła, że szef rządu przebywa obecnie na szczycie w Brukseli. To nie jest wyjazd, który premier sobie zaplanował na okoliczność dzisiejszego posiedzenia sejmu. Ten wyjazd, sprawy, które toczą się na Ukrainie, którymi wszyscy żyjemy od pewnego czasu, są sprawami wymagającymi obecności lidera Europy Środkowo-Wschodniej podczas szczytu - powiedziała Kopacz.

Zapewniła, że protestujący będą otrzymywać pomoc tak długo, jak zdecydują się protestować w budynku sejmu. Podkreśliła, że rodzice i dzieci otrzymują posiłki, ciepłe napoje. Dodała, że zaproponowano protestującym także nocleg w hotelu, z czego skorzystała jedna z kobiet z dzieckiem.

W petycji do premiera Donalda Tuska protestujący domagają się m.in. pisemnej deklaracji o wpisaniu kwoty 200 zł z pomocy rządowej (w ramach rządowego programu opiekunowie dostają te pieniądze jako dodatkowe; obecny trwa do końca marca) do ustawy oraz jasnego stanowiska rządu dotyczącego dojścia do kwoty najniższego wynagrodzenia i zapisania tego w ustawie.

Chcą też zmian w orzecznictwie, by niepełnosprawność orzekana była zgodnie z obowiązującą definicją, a nie np. na podstawie jednej operacji, która nie powoduje długotrwałych ograniczeń w prawidłowym funkcjonowaniu; a także, by dodatkowo uzależnić wysokość zasiłków dla rodziców od stopnia samodzielności niepełnosprawnego.Kaczyński razem z rodzicami

W piątek przed południem do protestujących przyszedł prezes PiS Jarosław Kaczyński. Rodzice dzieci apelowali do polityka, aby PiS zmobilizował się z innymi partiami i pomógł spełnić ich postulaty. Jedna z matek przekonywała: - Wiem, że wszystkie partie, oprócz PO, są po naszej stronie. Wiem, że mówią, że mogą napisać projekt i ten projekt może być przez was przegłosowany.

Kaczyński zadeklarował, że PiS jest zdecydowanym zwolennikiem wprowadzenia zasady minimalnej płacy dla rodzica opiekującego się niepełnosprawnym dzieckiem.

Lider PiS powiedział jednocześnie, że jeszcze w piątek PiS przeprowadzi konsultacje z innymi klubami ws. propozycji ustawy odpowiadającej na postulaty rodziców niepełnosprawnych dzieci; przypomniał też, że PiS w lipcu ubiegłego roku złożył projekt na ten temat. - Jeżeli państwo nie są w błędzie, mówiąc, że wszystkie - czyli także PSL, czyli partia koalicyjna - wszystkie partie są za tym, by ustawę uchwalić, to my oczywiście jesteśmy gotowi podjąć bardzo szybko konsultacje z tymi partiami, zapytać, czy rzeczywiście - powiedział Kaczyński.

Lider Prawa i Sprawiedliwości zaznaczył jednocześnie, że jego partia jest obecnie w opozycji. - Dużej, ale duża niestety też nie ma większości i przegrywa - powiedział. Zadeklarował, że jeszcze w piątek rodzice zostaną poinformowani o wynikach konsultacji PiS z partiami. - Bardzo liczymy na to - powiedziała jedna z protestujących.

Petycja do Tuska - szczegóły

W petycji do premiera Donalda Tuska protestujący domagają się m.in. pisemnej deklaracji o wpisaniu kwoty 200 zł z pomocy rządowej (w ramach rządowego programu opiekunowie dostają te pieniądze jako dodatkowe; obecny trwa do końca marca) do ustawy oraz jasnego stanowiska rządu dotyczącego dojścia do kwoty najniższego wynagrodzenia i zapisania tego w ustawie.

Chcą też zmian w orzecznictwie, by niepełnosprawność orzekana była zgodnie z obowiązującą definicją, a nie np. na podstawie jednej operacji, która nie powoduje długotrwałych ograniczeń w prawidłowym funkcjonowaniu; a także, by dodatkowo uzależnić wysokość zasiłków dla rodziców od stopnia samodzielności niepełnosprawnego.

Rodzice domagają się również przeniesienia świadczenia pielęgnacyjnego do ZUS i jego waloryzacji, zlikwidowania kryteriów do zasiłków rodzinnych, ponieważ - jak tłumaczą - aż 80 proc. świadczeniobiorców w ogóle nie może otrzymać dodatku z tytułu rehabilitacji. Domagają się również szczególnej pomocy państwa w przypadku, kiedy w rodzinie jest więcej niż jedno dziecko niepełnosprawne, darmowych leków podtrzymujących życie i środków zapewniających pielęgnację dziecka niepełnosprawnego, bezkolejkowego dostępu do lekarzy specjalistów, a także bezpłatnych przejazdów z dzieckiem celem leczenia i diagnozowania w specjalistycznych klinikach i szpitalach.

Chcą też podwyższenia kwoty renty socjalnej z tytułu niepełnosprawności i całkowitej zmiany ustawy o pomocy i wsparciu opiekunów i rodziców dzieci niepełnosprawnych, tak by uwzględniała opiekę wytchnieniową (opiekę zastępczą na czas odpoczynku lub nieobecności opiekuna dziecka - przyp.red.).

Minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz zapowiedział na przyszły tydzień rozmowy w sprawie tych postulatów. Podkreślił, że w ciągu kilku lat uda się "dojść do minimalnej pensji", choć zależy to od sytuacji budżetowej.

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w przesłanym do PAP stanowisku podkreśliło, że poza świadczeniem pielęgnacyjnym w wysokości 620 zł opiekunowie niepełnosprawnych dzieci dostają dodatkowe 200 zł ze specjalnego programu rządowego. Są za nich odprowadzane składki ZUS w wysokości 246 zł; łączne wydatki państwa na osobę opiekującą się niepełnosprawnym dzieckiem wynoszą 1046 zł miesięcznie, czyli 12,6 tys. rocznie. Dodatkowo takie rodziny mogą starać się o wsparcie z pomocy społecznej oraz PFRON. Resort dodał, że w 2013 na wsparcie osób niepełnosprawnych i ich opiekunów przekazało 11,2 mld zł, w tym na zasiłki pielęgnacyjne przeznaczono 1,7 mld zł, a na świadczenia rodzinne dla osób niepełnosprawnych - 340 mln zł.


(asz, kab, pg, ap, meg)

Bądź na bieżąco z wiadomości.wp.pl

oceń
tak 562 89.21%
nie 68 10.79%

Przeczytaj też

W sejmie trwa protest rodziców z niepełnosprawnymi dziećmi

aktualizacja 2014-03-20 (12:05) 8 miesięcy 2 dni 17 godzin i 26 minut temu

Protest rodziców z niepełnosprawnymi dziećmi w sejmie

aktualizacja 2014-03-19 (18:06) 8 miesięcy 3 dni 11 godzin i 25 minut temu

W Warszawie protest rodziców niepełnosprawnych dzieci

dodane 2014-03-19 (08:37) 8 miesięcy 3 dni 20 godzin i 54 minuty temu

W innych serwisach

Czekamy na Twoje zgłoszenie!

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem ważnego zdarzenia? Poinformuj Internautów o tym, co dzieje się w Polsce, na świecie, w Twojej okolicy!

Wyślij nam zdjęcie, film lub artykuł! Najciekawsze opublikujemy!


Opinie (1422)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
1
~ona 2014-04-04 (13:57) 7 miesięcy 18 dni 15 godzin i 34 minuty temu

wy sie wszyscy albo nie orietujecie albo macie to gdzies.....po pierwsze oddanie dziecka to tez ke zycia na dom opieki dla dziecktowac reszosztuje rodzice musza zaplacic i placic i pewnie nie malo a komu sie to oplaca pracowac do konca zycia na oplacenie domu opieki dla dziecka....lepiej brac siedziec w domku i jezdzic na wypoczynek za granice jak p. maja ...bodajze tak ma na imie tak tak ta co najwiecej krzyczy ze nie ma ....a ma !!!!!!!!!!!!!!!!!!! NO ILU Z WAS BYWA ZA GRANICA TYRAJAC JAK WOLY.......ja nie biore i nie daje i nie chce aby z moich podatkow to finansowano

odpowiedz

4
1
~tui 2014-03-24 (08:41) 7 miesięcy 29 dni 20 godzin i 50 minut temu

Brak badań prenatalnych, dostępu do antykoncepcji i edukacji seksualnej ma swoją cenę.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

2
1
~ola/// 2014-03-26 (18:42) 7 miesięcy 27 dni 10 godzin i 49 minut temu

tym którzy tak negatywnie piszą o tych kobietach życzę aby doznały w życiu niepełnosprawności i liczyły każdy grosz w kieszeni! zresztą takie osoby pewnie oddałby dzieci do zakładu opiekuńczego gdzie państwo zapłaciło by z 4 tys na miesiąc za opieke i to sie należy a matka która sie poświeciła niech sobie radzi.!!!!!!

odpowiedz

32
15
~__myszka 2014-03-21 (12:46) 8 miesięcy 1 dzień 16 godzin i 45 minut temu

_____ Współczuję tym rodzicom i dzieciom, ale <podrzucanie> tego tematu w okresie, gdy za wschodnią granicą się pali, to jak działanie V kolumny przeciwko Polsce. ______ Kto <podrzucił> ten temat, kto wprowadził tych rodziców do Sejmu właśnie teraz, kiedy rzecz idzie o polską rację stanu, o bezpieczeństwo w Europie??? Trudno mi uwierzyć, aby to było z inspiracji Kremla.

odpowiedz

pokaż 5 ukrytych odpowiedzi

1
0
~Wkurzony samotny 2014-03-25 (21:21) 7 miesięcy 28 dni 8 godzin i 10 minut temu

Proszę czytelników . odnośnie pana Mularczyka czemu on tam się pcha do tych pań. postawił dużą wille i sądzi się z panem BEZDOMNYM ,który mieszka w baraku . który on zasłania mu widok na miasteczko raczej jest to wieś . myślę że to chodzi o zabawy grilowe z wyższych swer

odpowiedz

2
0
~nie 2014-03-25 (19:50) 7 miesięcy 28 dni 9 godzin i 41 minut temu

skad przyklad braku kultury do PREMIERA panstwa polskiego?????Wiemy !Jaki posel te panie nakreca?Widac !Co pis dal tym dzieciom? kto i co zyskal za rzadow tej partii,jakie ,,obiecanki zostaly spelnione? jak postapil z pielegniarkami?Wiemy !Szantazystą mowimy NIEEEEEEEEEEE ,rzad nie moze ulegac jednej grupie spolecznej ,i jej widzimisie a podkrecaja je bo nie rzadza ,chca pograzyc nasze panstwo aby dac trzeba zabrac

odpowiedz

89
3
~MOJA HISTORIA 2014-03-21 (12:59) 8 miesięcy 1 dzień 16 godzin i 32 minuty temu

Jak ktoś myśli, że niepełnosprawność, choroba lub starość to coś co go nie dotyczy moim zdaniem jest w błędzie. jak ktoś myśli, że powodzenie w życiu (zdrowie, praca) są dane raz na zawsze też jest w błędzie. 6 lat temu robiłam karierę, dobre zarobki, doktorat, mieszkanie kupiłam bez problemu, za chwilę miałabym dom i wszystko bez kredytu, miałam urodzić zdrowe dziecko, pech chciał, że w święto, a potem poszła lawina niekompetencji i olewactwa, dziecko uszkodzone przy porodzie, ja ledwo uszłam z życiem, w promocji dla nas zakażenie szpitalne i kolejne trzy miesiące razem w szpitalach, jak wyszliśmy w końcu była już inna pora roku .... i inne życie. Na początek by ratować dziecko sprzedaliśmy dwa samochody, rehabilitowałam je sama po 15 razy dziennie i 12 razy same nogi dodatkowo, karmienie nawet 18 razy na dobę, już wtedy wiedziałam, że to kim byłam i co miałam minęło, patrzyłam jak wszystko to tracę, a zyskuję cierpienie. Potem jeszcze były kolejne nieudane operacje, kolejne zakażenia szpitalne, sepsa, błędne diagnozy i wysiłek ponad siły. Były dni, że nie miałam siły się umyć, jadłam dopiero w nocy, więc nie wyglądam też jak kiedyś. Nadal mnie rusza, gdy ktoś mówi, że takie osoby jak ja są nierobami, mam nadzieję, że kiedyś przestanie. Ale też coś zyskałam mam poczucie, że to co robię ma głęboki sens, poznałam co to znaczy na prawdę ciężka praca, co to znaczy cieszyć się z najmniejszego sukcesu, teraz mam 1-go przyjaciela zamiast kilkunastu, ale ten 1-en jest prawdziwy. Jestem z siebie dumna i tego nie odbierze mi nikt. Jednak duma to za mało by za to kupić aparaty słuchowe, za które trzeba dopłacić 16 000 itd. ..... . Powiem tak dziś ja, a jaką masz pewność, że jutro to nie będziesz Ty, jaką?

odpowiedz

pokaż 8 ukrytych odpowiedzi

9
2
~ona 2014-03-23 (17:14) 7 miesięcy 30 dni 12 godzin i 17 minut temu

poszukajcie tych pan na fejsbuku na jakie wakacje jezdza...buuuuhhhhaa dajcie im wiecej

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

2
1
~zbulwersowana 2014-03-25 (19:08) 7 miesięcy 28 dni 10 godzin i 23 minuty temu

no wlasnie pokazuja kochane mamusie jak im zalezy na dzieciach ,podloga, brudne bo przeciez nie kompane,zreszta widac po tlustych wlosach,jak mozecie tak meczyc te kaleki????Wam nie zalezy na dzieciach,to Pan Premier musi was zignorowac -dostaliscie i tak duzo ,ZADUZO Sejm to nie przytulisko-wywiesc ich do przytulku i niech tam protestuja ile chca !

odpowiedz

22
15
~wspierająca 2014-03-22 (21:38) 8 miesięcy 7 godzin i 53 minuty temu

Szkoda, że nikt nie zauważył, że w 2016 roku, kwota 1680 zł będzie tyle warta ile dziś kwota którą otrzymują! Popieram walkę tych kobiet! Poza tym Premier powiedział dziś coś takiego, że kwot do wypłaty nie mogą ustalać grupy których to dotyczy. Pytam więc kto ustala diety i wszystkie wypłaty jakie otrzymują posłowie? Czyżby nie robili tego oni sami? I jeszcze jedno. Polska jest gotowa przyjąć ileś tam uchodźców z Ukrainy i utworzyć coś na miarę miasteczek. PYTAM ZA CO? Dodam, że żal mi tych ludzi, ale PRIORYTETEM powinni być obywatele Polski. Sorki, ale tak uważam!

odpowiedz

pokaż 6 ukrytych odpowiedzi

14
5
~wir 2014-03-23 (09:12) 7 miesięcy 30 dni 20 godzin i 19 minut temu

Chowanie dzieci nie pełnosprawnych jest katorgą, ale nie można żądać rzeczy niemożliwych!! Pan Premier przychylił się do prośby i od maja przyznał podwyżkę. Od następnych lat zmiany te wzrosną. Ale nie - protestujący chcą, za namową dupka z partii Solidarnej, aby od razu dać nie możliwe z pkt budżetu., niech odda 1tys. ze swoich apanaży i zrobią też inni z Solidarnej Polski i będzie fajnie. U nas w Polsce albo na trupach albo na chorych chce robić się politykę i wchodzić do parlamentu lub UE. Na to trzeba zapracować!!!!!! Trzeba znać języki i mieć rozum!!!!!

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

17
12
~Rozbawiona 2014-03-21 (16:08) 8 miesięcy 1 dzień 13 godzin i 23 minuty temu

Zakłamanie Kaczyńskiego sięga zenitu. To przecież PiS nie zgadza się, aby partie były finansowane poza budżetem. To Kaczyński wydaje na swoją ochronę milion rocznie. Jak zwykle, jest za to pierwszy w rozdawaniu nie swojego. A nie łaska dać coś chorym dzieciom ze swojej wypchanej kiesy? Dziwię się protestującym, że łykają jego kłamstwa.

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

9
4
~PYTAM 2014-03-23 (14:52) 7 miesięcy 30 dni 14 godzin i 39 minut temu

Pisowska jazda na trupach się sończyła? TERAZ SIĘ ZACZĘŁA NA KALEKICH DZIECIACH?

odpowiedz

15
1
~kijo 2014-03-23 (08:04) 7 miesięcy 30 dni 21 godzin i 27 minut temu

ludzie nie mają nigdy dość wciąż im mało wszystkiego.....taka jest natura człowieka ..ale są też i tacy którzy potrafią cieszyć się z tego że słońce świeci ,że pracują że jeszcze żyją,a przecież wielu ich znajomych już nie ma...............nie bądżmy tacy zachłanni.........wyciszajmy się.......opamiętajmy się......przecież do grobu niczego nie weżmiemy..........nie musisz być bogaty .......bądż spokojny i dobry....a będziesz szcięśliwszy......ja taką mam zasadę.....i jest mi z tym dobrze............

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

10
2
~DIANA 2014-03-23 (12:06) 7 miesięcy 30 dni 17 godzin i 25 minut temu

Dać palec to zechcą całą rękę....Solidarna Polska podpuszcza i wykorzystuje niepełnosprawnych ,żeby zyskać przy wyborach - WSTYD !!! ,gdzie byli wcześniej ?

odpowiedz

11
4
~OCIO.M 2014-03-23 (10:52) 7 miesięcy 30 dni 18 godzin i 39 minut temu

P.KEMPA I SPÓŁKA WALCZĄ O GŁOSY WYBORCÓW PRZY POMOCY KALEKICH DZIECI. DZIADOSTWO POLITYCZNE.

odpowiedz

5
12
~ble 2014-03-21 (14:38) 8 miesięcy 1 dzień 14 godzin i 53 minuty temu

ta kopaczowa to falszywiec tak samo jak mowila ze w smolensku zaraz po wypadku ziemia zostala przekopana na pol metra w dol i wszystko zostalo zebrane

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

13
5
~kipek 2014-03-23 (09:18) 7 miesięcy 30 dni 20 godzin i 13 minut temu

po co opuszczać sejm jak dają żarcie i nie ma kłopotów, ja też idę do sejmu bo naukowiec ma emerytury po 40 latach 2tys., a ks. ........ pijaczyna(?) dostał 10 tys. dajcie mi taką emeryturę, nawet połowę przyjmę!!!!

odpowiedz

12
8
~berlinczyk 2014-03-23 (07:34) 7 miesięcy 30 dni 21 godzin i 57 minut temu

Obciazyc kosciol za narodziny niepelnosprawnych.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

17
10
~mario 2014-03-21 (16:43) 8 miesięcy 1 dzień 12 godzin i 48 minut temu

Moze Kaczynski im pomoze tyle gledzi pisze listy czyli duzo moze. Panie Kaczynski gdzie pan jest,?

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

Szukaj w serwisie

Bądź z nami na bieżąco

Najważniejsze wiadomości

Tysiące domów na Podlasiu bez prądu
dodane 2014-11-22 (08:41) 20 godzin i 50 minut temu

materiał wideo

PiS: przedstawimy analizę ws różnicy między exit polls a wynikami wyborów
dodane 2014-11-21 (13:40) 1 dzień 15 godzin i 51 minut temu

materiał wideo

Wyniki wyborów w sejmikach wojewódzkich
dodane 2014-11-22 (22:50) 6 godzin i 41 minut temu

Rosyjskie pociski spadają na Ukrainę. Artyleryjski ostrzał
dodane 2014-11-21 (13:02) 1 dzień 16 godzin i 29 minut temu

Paweł Kowal: Putin za często mówi o broni nuklearnej; błąd krymski może być powtórzony
dodane 2014-11-21 (12:40) 1 dzień 16 godzin i 51 minut temu

Grzegorz Schetyna w "Sueddeutsche Zeitung": UE musi mieć nowe sankcje dla Rosji
dodane 2014-11-21 (07:13) 1 dzień 22 godziny i 18 minut temu

więcej wiadomości

Wyślij newsa #dziejesiewpolsce

Masz ciekawego newsa, zdjęcia film. Wyślij do nas.

wyślij

Najlepsze materiały publikujemy na stronie głównej serwisu.

Sonda

Czy powinno się unieważnić wybory samorządowe?

liczba oddanych głosów: 9115