więcej

Protest - niespodzianka pod domem Tuska.

TVN24, IAR, PAP | aktualizacja 2009-08-27 (18:00)

fot. PAP

opinie
drukuj

Samorząd Sopotu wydał Solidarności Stoczni Gdańsk zgodę na pikietę przed sopockim domem premiera Donalda Tuska. Związek chce od piątkowego popołudnia do niedzieli wieczór urządzić tam miasteczko namiotowe. To osobliwa forma protestu, łamie dobre obyczaje, godzi w rodzinę premiera - odpowiada rzecznik rządu.

Jak powiedział wiceprezydent Sopotu Wojciech Fułek, prawo do zgromadzeń jest jednym z podstawowych praw demokracji. - Urząd przyjmuje do wiadomości zgłoszenie o planowanej pikiecie, mając jednocześnie nadzieję, że organizatorzy będą przestrzegać zadeklarowanych przez siebie warunków i ogólnie prawa, w tym m.in. prawa do ciszy nocnej - stwierdził wiceprezydent, dodając, że w piśmie do organizatorów urząd zaznaczył, że tereny zielone nie są właściwym miejscem do stawiania namiotów, czy przenośnych toalet.

"W związku z koniecznością zachowania ciszy nocnej, nie ma żadnego uzasadnienia dla montażu namiotów w miejscu dla tego nie przeznaczonym i nieprzystosowanym" - napisał Fułek w piśmie do związkowców, wskazując jednocześnie kilka innych miejsc, jak choćby pobliski camping, które mogą "bez dodatkowych zagrożeń i ewentualnych szkód stanowić zaplecze socjalne dla uczestników zgromadzenia".

Fułek poinformował też związkowców w piśmie, że w razie jakichkolwiek zniszczeń w mieniu publicznym, miasto obciąży organizatorów kosztami. Dodał, że zgodnie z przepisami o planowanej pikiecie powiadomione zostały wszelkie niezbędne służby, w tym policja oraz straż miejska, które w przypadku łamania prawa będą interweniować.

Zarówno w piśmie do organizatorów pikiety, jak i za pośrednictwem mediów na konferencji prasowej, wiceprezydent zaapelował też o "zachowanie pokojowego charakteru zgromadzenia oraz uszanowanie prywatności mieszkańców Sopotu".

Fułek zwrócił również uwagę, że związkowcy w piśmie do urzędu, w którym prosili o zgodę na manifestację, informowali o maksymalnie 50 uczestnikach pikiety. Jak zaznaczył wiceprezydent Sopotu, w mediach związkowcy mówili o większej liczbie protestujących. Fułek przypomniał też, że organizatorzy pikiety nie mają zgody na zajęcie pasa drogowego.

Rzecznik rządu Paweł Graś nazwał miasteczko namiotowe "niezwykle osobliwą" formą protestu, taką, która przyjmuje właściwie formy "szantażu", czy "zastraszania" i godzi przede wszystkim w rodzinę premiera. -
Wydaje się, że to zaczyna przekraczać pewne granice, w Polsce dotychczas nieprzekraczalnePaweł Graś
Wydaje się, że to zaczyna przekraczać pewne granice, w Polsce dotychczas nieprzekraczalne - powiedział Graś. Rzecznik zaznaczył, że nikt w Polsce nie zakazuje protestów, które odbywają się i w Warszawie, i w innych miastach.

- Ale wkraczanie przez demonstrantów do domów prywatnych, atakowanie rodziny, czy Bogu ducha winnych sąsiadów - tak jak na przykład w przypadku pana premiera - uważamy za formę, która łamie dobre zasady życia publicznego, dobre obyczaje, nie służy wyjaśnieniu jakichkolwiek postulatów, a tylko zadymie i medialnemu poklaskowi organizatorów tego protestu na czele z panem Guzikiewiczem - podkreślił Graś.

Wiceprzewodniczący stoczniowej Solidarności Karol Guzikiewicz powiedział, że związek ma nadzieję, iż premier spotka się z uczestnikami pikiety. - Trzeba rozmawiać, a my nie mieliśmy innego wyjścia i stąd nasza determinacja, aby postawić miasteczko namiotowe - powiedział.

Guzikiewicz dodał, że przed kamienicą, gdzie mieszka Tusk, ustawionych zostanie ok. 10-14 namiotów. - Na stałe będzie pięćdziesięcioosobowa grupa stoczniowców, którzy będą się co jakiś czas wymieniać - wyjaśnił Guzikiewicz. Organizatorzy manifestacji przed domem premiera oczekują, że przyłączą się do niej pracownicy innych stoczni i zakładów związanych z przemysłem okrętowym.

Pikieta "S" ma związek z planowanymi zwolnieniami w Stoczni Gdańsk. Z zakładu, który od stycznia 2008 r. jest własnością ukraińskiej spółka ISD Polska, w ramach restrukturyzacji ma odejść ok. 300 osób. Ludzie ci mają - zgodnie z ustawą o zwolnieniach grupowych, otrzymać odprawy w wysokości trzech, dwóch lub jednej pensji (w zależności od stażu pracy). Związek chce, by pracownicy dostali taką samą pomoc, jak stoczniowcy w Gdyni i w Szczecinie w ramach specustawy stoczniowej: odszkodowania od 20 do 60 tys. zł, ofertę szkoleń zawodowych oraz zasiłek na czas przekwalifikowania się i poszukiwania zatrudnienia.

(meg, bart)

oceń
70
27
Podziel się

Przeczytaj też

Pikieta przed domem premiera Donalda Tuska

dodane 2009-12-24 (18:45)

Minister Grad zostaje... na razie

dodane 2009-08-31 (20:41)

Tusk tłumaczy się chrzcinami

dodane 2009-08-29 (07:55)

Stoczniowcy pod pustym domem Tuska

aktualizacja 2009-08-28 (19:00)

Szykuje się zamieszanie przed domem Tuska

dodane 2009-08-21 (08:40)

Czekamy na Twoje zgłoszenie

Masz ciekawy pomysł na artykuł? Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Napisz do nas, wyślij zdjęcie lub film! Opublikujemy Twój materiał!

Opinie (905)

Ocena: 0 [0]
~RUDA [2009-08-27 15:51]

MIESZANIE SPRAW ZAWODOWYCH Z PRYWATNYMI
CI LUDZIE PRZESADZAJą. CO MA DOM PREMIERA, JEGO RODZINA I żYCIE PRYWATNE DO TEGO CO DZIEJE SIę ZE STOCZNIAMI, ZRESZTą PRZECIEż SAMI STOCZNIOWCY SOBIE NAJBARDZIEJ SZKODZą, A WłAśCIWIE STOCZNIOM, A ZAłOżę SIę żE NAJBARDZIEJ W SZCZEGóLNOśCI CI KTóRZY NAJWIęCEJ KRZYCZą. cIEKAWE CO BY ZROBIł TEN GUZIKIEWICZ GDYBY TO POD JEGO DOM JAKAS GRUPA LUDZI Z MEDIAMI PRZYJECHAłA MANIFESTOWAć POZDRAWIAM

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

Ocena: 0 [0]
~jerryx [2009-12-25 13:38]

NARESZCIE
PRZYNAJMNIEJ CZĘŚĆ NARODU PRZEJRZAŁA NA OCZY I TAK JUŻ BĘDZIE DO KOŃCA TUSKA I JEGO BANDY.

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~has [2009-08-29 13:48]

Schetyna zrób porzadek
przed domem wodza

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: 0 [0]
~Alicja [2009-08-28 22:43]

NIE POZWÓLMY SPRZEDAĆ ANI JEDNEGO ZAKŁADU PRACY !!!!!
tu jest nasze miejsce i tu jest nasz dom , tu jest nasze zycie , TUSKI PALIKOTY CHCĄ POZBAWIĆ POLAKÓW PRACY I ZAROBKÓW I PUŚCIĆ W SKARPETKACH JAKBY NIC NIE MIELI < I TE PALIKOTY , Tuski , Niesiołowskie WZBOGACILI SIĘ KOSZTEM NARODU OSZUSTWEM I ZAKŁAMANIEM !!!!!

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~Zorro [2009-08-28 19:15]

tak to jest jak ktos jest inny
VOR/DME KRT i LUK to kochankowie lubia zoologie ....

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~Onomatopeja [2009-08-27 19:15]

Luk to zdziecinnialy kretyn
miesza pojecia zaraz napisze ze Solidarnosc to komuchy a ruskie wyzwolili nasz kraj he hee

odpowiedz

pokaż 7 ukrytych odpowiedzi

Ocena: 0 [0]
MICHAVAN [2009-08-27 20:37]

OBECNI STOCZNIOWCY
to banda nierobów i zadymiarzy niemających nic wpólnego z solidarnością ,którzy zamiast szukać innej pracy(przecież fachowcy są poszukiwani wystarczy trochę się rozejrzeć) to wolą sterczeć pod domem premiera zakłócając spokój nie tylko rodziny tuska ale także jego sąsiadów-ludzi którzy nic nie mają ze stoczniami ani polityką.A co samych stoczni to ja bym zrobił tam muzea solidarności które przyniosły o wiele większy dochód niż takie utrzymywanie zakładów na siłę.

odpowiedz

pokaż 15 ukrytych odpowiedzi

Ocena: 0 [0]
~Adam R. [2009-08-27 18:41]

Hołota Solidarnościowa nie rozumie,
kto tak naprawdę narobił najwięcej szkód polskim stoczniom.Rządy Millera i Kaczyńskiego są odpowiedzialne za zaniechania w restrukturyzacji tych stoczni,a rząd premiera Tuska usiłuje je uratować za wszelka cenę.Jak myślicie,czy łatwo jest znaleźć inwestora,który chciałby kupić gnijące już gów.o?Kto chce utopić pieniądze w rozpadającej się ruinie?

odpowiedz

pokaż 21 ukrytych odpowiedzi

Ocena: 0 [0]
~Vitek [2009-08-27 20:42]

cud cha chacha
cud Pewien fircyk - bez krępacji, CUD obiecał całej nacji. Trafnie uznał - lud to kupi! Lud naiwny, ciemny, głupi. No i młodzież uwierzyła, Do urn wartko podążyła. I we Wronkach i w Półtusku, Dali głos Donaldu Tusku. No nareszcie jest nadzieja! Naród wybrał czarodzieja. Media wielce mu pomogły Nawet Doda wzniosła modły. To co najpierw obiecywał, Po wyborach odwoływał. Toż to kawał hipokryty, Rude włosy, wzrok kosmity. Serki, jabłka podrożały, A indeksy pospadały! No i w końcu stał się CUD, Czary mary... mamy SMRÓD !!!

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

Ocena: 0 [0]
~Tomek [2009-08-27 17:13]

Spałować Stoczniowców
Stoczniowcy to grupa zawodowa (ostatni bastion komunizmu), która znów wyciąga łapę po moje pieniądze. Przez cały okres zatrudnienia okradali stocznię: kradli materiały, sprzęt, na majątku stoczni robili "fuchy". Bezczelna banda nierobów, która nadaje się do spałowania. Premierze odwagi, nie daj się zastraszyć temu marginesowi społecznemu. Zabraniam Ci oddawać im kolejny raz moje pieniądze. ZABRANIAM!!!!!!!!!!!!!!!!

odpowiedz

pokaż 13 ukrytych odpowiedzi

Ocena: 0 [0]
~GUZIK [2009-08-28 16:38]

Zwiazkowcy do roboty
Zwiazkowcy na czele z Guzikiewiczem powinni byc usunieci z miasteczka sila. Jego zachowanie jest ponizej krytyki , rece mu sie trzesa tylko dlaczego. Obojetnie z jakiej partii bylby premier to nalezy sie szacunek. Nawet Prezydent jest przeciwny takim burdą i tak tez powinni postapic mieszkancy wzywajac policje, ze zaklucaja spokoj. Panie premierze niech Pan oleje Guzikiewicza i warcholow.

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
luk [2009-08-27 16:52]

BRACIA KACZYŃSCY ZROBIĄ WSZYSTKO DLA PEŁNEJ WŁADZY NAD POLSKĄ
W 2007 ludzie Braci Guzikiewicz i jego związkowi stoczniowcy z Gdańska palili opony żądając PRYWATYZACJI stoczni Gdańsk. Wiedząc, że PRYWATYZACJA TO NAJLEPSZA DEKOMUNIZACJA osobiście popierałem i popieram ówczesną sprzedaż tej stoczni firmie z Ukrainy. Mimo, że decyzję podjął Jarosław K. a rząd PO-PSL nie bardzo się palił do zrealizowania decyzji Wodza Jarosława. Dziś ci sami związkowcy z Gdańska obiecują blokadę domu obecnego PREMIERA Polski, którego w 2007 nakłaniali do zrealizowania decyzji poprzednika!!! Dlaczego? Ponieważ właściciel stoczni zwolni część z nich. Możliwe, że właśnie tych którzy palili opony w 2007 i nie raz robili rozróby w Warszawie. Czyje domy powinni blokować ci ludzie? A może dom ich Wodza Jarosława K, któremu pozostają wierni do dziś?

odpowiedz

pokaż 104 ukryte odpowiedzi

Ocena: 0 [0]
~kawusia [2009-08-28 10:39]

Premier chciał się spotkać, to wtedy nie przyszli!
Premier chciał się z nimi spotkać, to nie przyszli! Ludzie, idziemy z jajkami na stoczniowców!

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~dawwwo1 [2009-08-28 08:26]

Jaka niespodzianka???
Dawno było wiadomo. Już od kilku dni krzyczeli że będą pod domem premiera.

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~Rokmen [2009-08-28 06:19]

Miasteczko u premiera
Można demonstrować przed domem gen.Wojciecha Jaruzelskiego można też demonstrować przed domem premiera Donalda Tuska.Jest demokracja.

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
VOR/DME KRT [2009-08-27 19:38]

Związki zawodowe są zbrojnym ramieniem pisobandy i mają rację tylko w atmosferze konfliktu i płonących opon ! Związki zawodowe prowadzą cyniczną grę na wyniszczenie i w tej grze interesy pracowników są najmniej ważne !!! Oj ,panowie widać ,że kaski uciskają ! Dobrze to widać na przykładzie stoczni-dzisiaj sytuacja jest taka, że Rząd Pana Premiera Donalda Tuska jest pierwszym rządem który po latach zaniechań poprzedniej ekipy usiłuje NAPRAWDĘ rozwiązać problem stoczni! I tu wyraźnie widać ,że związkom nie chodzi o prawa pracownicze- to cyniczna gra polityczna ! Tu nie chodzi stoczniowców -tu chodzi o popieranie pisobandy przez tzw. PiSolidarność . Tak ! PiSolidarność - zdecydowanie protestuję przeciwko obrażaniu pamięci Solidarności nazywając tych chuliganów związkowcami . A różnica z okresem pierwszej S jest taka ,że dziś broniąca porządku Policja stoi tam gdzie kiedyś stali robotnicy walczący o demokrację a podpuszczona przez pisokomunę pseudozwiązkowa tłuszcza dewastująca miasto i zakłócająca spokój stoi tam gdzie kiedyś stało ZOMO !

odpowiedz

pokaż 26 ukrytych odpowiedzi

Ocena: 0 [0]
~stalowiec [2009-08-27 23:05]

zapytajcie stoczniowcy Tuska o ten grad obiecywanek!
o lepsze życie n a s wszystkich? o tę druga Irlandię! a przy okazji zróbcie mu drugą "irlandię", cala Polska znów będzie z wami! precz z tłaktatem lisbony! precz z eurokratami złodziejskimi z brukselki!

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~portier [2009-08-27 23:00]

dozorca willi szwaba
broni wnuczka dziadkowego?! a to się Polska doczekała rządzicieli i lualicyji!!!?

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~georginia [2009-08-27 22:57]

czym przypłynie do Gdańska Aniela?
na pancerniku, czy na lotniskowcu czy w bombowcu? a PUTin kłajtorpeda?

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~oLo [2009-08-27 22:20]

Spróbujcie pod moim domem pisuary
a przejdziecie do historii jakby przez ogień.

odpowiedz

Szukaj w serwisie

reporter wp24 chcę wyslać

Zrobiłeś unikalne zdjęcie,
napisałeś ciekawą
wiadomość?

Wyślij je do nas lub załóż
własne konto, na którym
je opublikujesz.

Najlepsze materiały
publikujemy na stronie głównej serwisu.

Sonda

Czy uważasz, że powinny być przedterminowe wybory do parlamentu?

liczba oddanych głosów: 2118
Polecane: Pogoda | Wyznaczanie trasy | BMI | Tarot | Program tv | Plotki | Moje IP | Wiadomości | Sport | Top News
Copyright © 1995-2012 Wirtualna Polska