Strona główna serwisu
Polskie wojsko otrzymało osiem armatohaubic Krab
Polskie wojsko otrzymało osiem armatohaubic Krab

Polskie wojsko otrzymało osiem armatohaubic Krab

Osiem armatohaubic typu Krab odebrali od producenta przedstawiciele Wojsk Lądowych podczas obchodów Święta Wojsk Rakietowych i Artylerii na poligonie w Toruniu. W ciągu czterech lat armia otrzyma 24 Kraby warte 550 mln złotych. Porównywalnym działem w NATO dysponują obecnie tylko Niemcy i Turcja.
Samobieżna armatohaubica Krab Samobieżna armatohaubica Krab ()
- Krab to owoc wieloletnich wysiłków wojska, Huty Stalowa Wola oraz innych przedsiębiorstw i dziś możemy mieć satysfakcję, że rozpoczynamy wieloletni program wyposażania artylerii, tego rodzaju wojsk, który w wielu najlepszych armiach świata jest otoczony wielką atencją i szczególnym wsparciem. Mimo, że artyleria liczy sobie setki lat tradycji, to dziś jest to bardzo nowoczesna, cyfrowa broń, wymagająca bardzo wiele od żołnierzy - podkreślił podczas uroczystości minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak.

Krab to samobieżna armatohaubica kalibru 155 mm, przeznaczona dla Wojsk Lądowych. Pierwszych osiem dział przekazanych w piątek do testów w Toruniu, tworzy tak zwany moduł ogniowy, w którego skład wchodzą także wozy dowodzenia i logistyki.

Większy zasięg, niezwykła celność

Jak podkreślają przedstawiciele wojska, nowa broń ma większy zasięg niż dotychczas posiadana i pozwala korzystać z amunicji precyzyjnej, zgodnej ze standardami NATO. Amunicja naprowadzana laserowo i przez GPS pozwala trafiać w cel z dokładnością do kilku metrów i niszczyć go punktowo, a nie przez pokrycie ogniem całego obszaru.

- Od dziś możemy przystąpić do badań eksploatacyjno-wojskowych, które potrwają półtora roku. Ich celem jest sprawdzenie jak funkcjonują te działa i usunięcie ewentualnych niedomagań, jak żołnierze są zadowoleni z ich ergonomii, a także czy inżynierowie przewidzieli wszystkie nasze potrzeby. Przejście na kaliber amunicji stosowany w NATO pozwoli na przejście do zwalczania celów w sposób punktowy, a to z kolei ma proste przełożenie na koszty, które będą znacznie niższe; jest to prawdziwa rewolucja dla armii - mówił gen. bryg. Jarosław Wierzcholski, szef wojsk rakietowych i artylerii Wojsk Lądowych.

Szczególne uznanie generała wzbudził komputerowy system kierowania ogniem. - Znam systemy amerykańskie i śmiało mogę powiedzieć, że ten jest z nimi porównywalny - ocenił.

Na toruńskim poligonie pokazano jak armatohaubice zajmują stanowiska ogniowe i przygotowują się do oddania strzału. Pokazu ogniowego nie przygotowano, gdyż wojskowa obsługa zapoznaje się ze sprzętem dopiero od dwóch miesięcy, a to zbyt krótki okres, aby dobrze opanować prowadzenie ognia.

Światowa czołówka

Krab może strzelać na odległość 40 km, podczas gdy dotychczas używane armatohaubice Dana mają zasięg 18 km. Dzięki temu w razie konfliktu można odsunąć własną artylerię na bezpieczniejszą odległość.

- Porównywalnym działem w NATO dysponują obecnie tylko Niemcy i Turcja, która zakupiła sprzęt z Korei, a to stawia naszą armię w pierwszym szeregu pod tym względem. Porównując do angielskiego działa, które było podstawą do konstrukcji uzbrojenia Kraba, można powiedzieć, że nasi inżynierowie osiągnęli bardzo wiele i jesteśmy już lepsi od Anglików - ocenił ppłk Dariusz Rybak, wyznaczony na dowódcę przekazanego w piątek armii modułu ogniowego.

Szef MON podkreślił, że w programie budowy armatohaubic Krab przeważający udział ma krajowy przemysł, gdyż ponad 80 procent tego systemu to polska myśl techniczna. Pierwszy dywizjonowy moduł ogniowy trafił do 11. Mazurskiego Pułku Artylerii im. Józefa Bema w Węgorzewie. Tworzy go osiem Krabów, w tym prototypy zmodernizowane do wersji seryjnej, trzy wozy dowódcze i dowódczo-sztabowe i dowodzenia, wóz amunicyjny oraz wóz remontów uzbrojenia i elektroniki.

Dotychczas w obsłudze nowego sprzętu przeszkoliło się ponad 80 żołnierzy. Do końca 2015 Huta Stalowa Wola dostarczy jeszcze 16 Krabów, osiem wozów dowodzenia i pięć wozów amunicyjnych, a w 2016 r. dywizjonowy moduł ogniowy ma być w pełni kompletny i liczyć łącznie 24 działa. Wartość umowy na zakup sprzętu dla całego dywizjonu to 550 mln zł.

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (352)
Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
44
~Jajcarz 2012-11-30 (19:14) 1 godzinę i 57 minut temu

Mamy 8 armat!Już nam Rosja nie podskoczy.A,gdy będziemy mieli 24,załatwimy nawet Chiny.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 4

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
39
von basior 2012-11-30 (17:47) 3 godziny i 24 minut temu

W sejm dadzą rade trafić?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
37
~mantis 2012-11-30 (21:41) 23 godzin i 30 minut temu

my to powinnismy miec tak: okolo 200-300 f16, takich krabow z 2500, chociazby 10 glowic nuklearnych, okolo 200 black hawkow, 100 bezzalogowych, nowoczesna i polska marynarke wojenna, a wtedy to putin by co tydzien w polsce byl i juz by tyle nie mial do powiedzenia, jak to polanski powiedzial: trzeba napi..... !

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 4

Nie zgadzam się z opinią
6
Zgadzam się z opinią
41
~blondynka 2012-11-30 (19:04) 2 godziny i 7 minut temu

A kogo będą ostrzeliwać? Jakaś "misja pokojowa" się szykuje?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 4

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
31
~marco 2012-12-01 (13:33) 7 godzin i 38 minut temu

Aby tworzyły element odstraszania potencjalnego przeciwnika, powinno być przynajmniej pięć dywizjonów czyli 120 sztuk ! Jeden dywizjon może być jedynie demonstratorem dla potencjalnych nabywców z zewnątrz.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
4
Zgadzam się z opinią
31
~ted 2012-11-30 (17:24) 3 godziny i 47 minut temu

niestety pociski sa bardzo drogie i WP przewiduje wystrzelenie jedengo pocisku/dzialo raz na 5 lat.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 3

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
25
~zdzichu 2012-11-30 (18:20) 2 godziny i 51 minut temu

no i co z tego ja na Hute Stalowa Wola nie ma pieniedzy a wszystko wykupuje chinczyk:/ zenada taki ogromny zaklad i wszystko trafil ...

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 4

Nie zgadzam się z opinią
3
Zgadzam się z opinią
25
~Adam 2012-11-30 (20:34) 37 minut temu

Super maszyna. Te osiem Krabów starczy do obrony Sejmu przed zbuntowanym ludem.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
3
Zgadzam się z opinią
25
~nino-si 2012-11-30 (17:19) 3 godziny i 52 minut temu

Jak by ich było 1000szt. to może coś by znaczyły, a do tego prznajmniej 2000 czołgów ???

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
20
~T34 2012-11-30 (17:17) 3 godziny i 54 minut temu

A wojsko to my mamy? jakoś ich nie widać,pewnie wyjechali.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
4
Zgadzam się z opinią
23
Real 2012-11-30 (20:20) 51 minut temu

No to z Ożarowa można trafić w Sejm. Podoba mi się to działo, tylko kaliber mógłby być większy, no i więcej dział np. w Ożarowie. Tak ze 100, odpalamy na trzy cztery.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
19
Real 2012-11-30 (23:22) 21 godzin i 49 minut temu

Gdyby rząd dał kasę, to polscy naukowcy i inżynierowie skonstruowaliby wiele rodzajów doskonałej lub co najmniej bardzo dobrej broni. Nie wymaga to wcale bilionowych nakładów, bo ze sprzedażą dobrej broni i w miarę taniej nie ma problemów. Eksport by wystarczył na sfinansowanie nowoczesnej i świetnie wyszkolonej broni. Polska potrzebuje własnego systemu antyrakietowego i własnych rakiet o zasięgu tak do Uralu i do Renu. Lotnictwo też jest potrzebne, ale za bardzo nie ma gdzie schować przed Rosjanami i Niemcami tego lotnictwa. Dlatego system antyrakietowy i rakietowej obrony przeciwlotniczej jest niezbędny. W przeciwnym razie lotnictwo polskie pada w ciągu kilku minut. Zawodowa armia owszem jest konieczna, lecz obowiązek odbycia Zasadniczej Służby Wojskowej musi zostać przywrócony, tak jak to było za czasów PRL-u, do wojska nie brano tylko tych nie mieli nóg, albo między nogami.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
5
Zgadzam się z opinią
22
~anna 2012-11-30 (19:08) 2 godziny i 3 minuty temu

Osiem haubic i na Kowno .... HURAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
21
Zgadzam się z opinią
36
~antyklerykał 2012-11-30 (19:07) 2 godziny i 4 minuty temu

armia demokratycznej polski katolickiej dysponuje jeszcze bardziej groźniejszą tajną bronią niż te haubice tabunami kapelanów z krzyżami której nikt sie nie oprze !!!!!!!!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
15
~rfe 2012-11-30 (19:04) 2 godziny i 7 minut temu

Krab był gotowy 10 lat temu...

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
3
Zgadzam się z opinią
18
~tttt 2012-11-30 (18:26) 2 godziny i 45 minut temu

brakuje nam helikopterów bojowych z prawdziwego zdarzenia włącznie z inteligentnym uzbrojeniem oraz systemów obrony p. lotniczej, a oni kupują haubice do których z samolotów i helikopterów będą strzelać jak do kaczek? gdzie logika? Wystarczy przełamać obronę powietrzną i zapewnić sobie panowanie co zajmie np. Rosji nie więcej jak 3-4 godziny i kraby staną się bezużyteczne, zupełnie jak w 39' wtedy leżało lotnictwo i wojska pancerne, dobrze chociaż że w polską zbrojeniówkę inwestują może powstanie jakiś hit eksportowy, niech zlecą jakimś biurom konstrukcyjnym konstrukcje śmigłowca bojowego, przecież mamy zdolnych konstruktorów!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
15
~REFORMATOR 2012-11-30 (20:49) 22 minut temu

Jedna jaskółka wiosny nie czyni. Powinno być 600 szt.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
15
~Jestem w szoku.. 2012-11-30 (17:14) 3 godziny i 57 minut temu

nie zdawałem sobie sprawy że jesteśmy już mocarstwem - zawdzięczamy to redakcji WP!!!!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
7
Zgadzam się z opinią
20
~Jeszcze_Polak 2012-11-30 (18:29) 2 godziny i 42 minut temu

teraz jak nas Niemcy najadą to ludzie kwiaty będą rzucać pod gąsiennice i jeszcze im pomogą żeby tylko pozbyć się nieudaczników z wiejskiej

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
4
Zgadzam się z opinią
17
~Demos 2012-11-30 (17:45) 3 godziny i 26 minut temu

Mamy dziesięciu żołnierzy i osiem haubic . Co za armia. To kolejny sukces żondu.

odpowiedz