więcej

"Polska rośnie w siłę na arenie międzynarodowej".

PAP |  dodane 2009-02-23 (14:25) 5 lat 9 miesięcy 1 dzień 6 godzin i 38 minut temu
drukuj

Trzy czwarte Polaków uważa, że w ciągu ostatnich dwudziestu lat wzrosła pozycja Polski na arenie międzynarodowej. 72% jest zdania, że lata te przyniosły zwiększenie bezpieczeństwa naszego kraju w świecie - wynika z sondażu CBOS.

CBOS zapytał Polaków o zmiany w różnych dziedzinach życia społecznego i politycznego w związku z przypadającą w tym roku 20. rocznicą obrad okrągłego stołu i zapoczątkowanymi wówczas przemianami ustrojowymi. W pierwszej trójce dziedzin, w których Polacy najczęściej dostrzegają zmiany na lepsze, jest także gospodarka. 70% badanych oceniło, że stan polskiej gospodarki poprawił się od końca lat osiemdziesiątych.

60% respondentów wskazało polepszenie się relacji Polski z sąsiadami. Poprawę materialnych warunki życia w Polsce dostrzegło 59% Polaków. Tyle samo uznało także, że staliśmy się bardziej pracowici. Zdaniem 58% respondentów poprawiło się szkolnictwo i edukacja. 57% Polaków uważa, że po 20 latach przemian ustrojowych obywatele mają większy wpływ na sprawy kraju. 56% badanych uważa, że obecnie Polacy mają wyższe poczucie własnej wartości, a 49% jest zdania, że wzrosła duma z własnego kraju. Również 49% respondentów oceniło, że w minionym dwudziestoleciu Polacy stali się bardziej tolerancyjni dla odmiennych poglądów.

Rzadziej Polacy dostrzegają poprawę w takich dziedzinach jak: bezpieczeństwo socjalne (36%), gotowość niesienia pomocy innym (34%), opieka zdrowotna (29%), intensywność życia towarzyskiego (26%). O niekorzystnych zmianach Polacy najczęściej mówią w kontekście przestępczości. 68% badanych oceniło, że w minionych 20 latach wzrósł jej poziom. 54% badanych wskazuje na pogorszenie się stanu służby zdrowia. Tyle samo uważa, że od końca lat osiemdziesiątych Polacy są mniej życzliwi wobec siebie.

CBOS przeprowadził sondaż w dniach 9-15 stycznia 2009 roku na liczącej 1089 reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

(mg)

Bądź na bieżąco z wiadomości.wp.pl

oceń
tak 15 37.5%
nie 25 62.5%

Przeczytaj też

"Kataklizm w Polsce, a ludzie wciąż popierają rząd"

dodane 2009-02-19 (13:00) 5 lat 9 miesięcy 5 dni 8 godzin i 3 minuty temu

Polacy: sprawy w kraju idą w złym kierunku

dodane 2009-02-16 (17:55) 5 lat 9 miesięcy 8 dni 3 godziny i 8 minut temu

Czekamy na Twoje zgłoszenie!

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem ważnego zdarzenia? Poinformuj Internautów o tym, co dzieje się w Polsce, na świecie, w Twojej okolicy!

Wyślij nam zdjęcie, film lub artykuł! Najciekawsze opublikujemy!


Opinie (148)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

1
0
~olo 2011-01-27 (11:49) 3 lata 9 miesięcy 28 dni 9 godzin i 14 minut temu

:)
Tylko narzekacie. Mi się żyje dobrze i żyje coraz lepiej. Jak się nie chce robić to i w Niemczech będzie do dupy. Jak się nie podoba to zasilać grono emigrantów, więcej nierobów wyjedzie, więcej będzie pracy!

odpowiedz

0
0
~janka 2009-02-25 (10:58) 5 lat 8 miesięcy 30 dni 10 godzin i 5 minut temu

PiSiory przegrają wybory
POzdrawiam

odpowiedz

0
0
~ekonomista 2009-02-23 (15:49) 5 lat 9 miesięcy 1 dzień 5 godzin i 14 minut temu

Wiarygodny CBOS
PO 75%, PiS 10%. Jaki rzetelny takie wyniki , które są tematami zastępczymi. Mogliby wysondować kiedy $ b edzie miał 5zł.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

1
0
~stary komuch 2009-02-23 (18:31) 5 lat 9 miesięcy 1 dzień 2 godziny i 32 minuty temu

Żyje się lepiej, żyje się weselej
Cały świat podziwia nas jako dziesiątą potęgę gospodarczą na Ziemi.

odpowiedz

0
0
~Steff 2009-02-23 (18:31) 5 lat 9 miesięcy 1 dzień 2 godziny i 32 minuty temu

Ten sondaż jest tyle wart, jak te przed wyborami.
Nigdy nie wygrywają ci, którzy wygrać wg sondaży mieli. Długów mamy ponad pół biliona. Gierek za kilkanaście miliardów zabudował pół Polski. A w ostatnich 20 latach za owe pół biliona nie tylko nic nie wybudowano ale jeszcze większość co lepszego majątku sprzedano. I jak wierzyć temu sondażowi. Czy nie lepiej o kant stołu go potłuc?

odpowiedz

0
0
metro66 2009-02-23 (15:29) 5 lat 9 miesięcy 1 dzień 5 godzin i 34 minuty temu

1089 osobowa reprezentatywna grupa
ciągle ta sama, kim trzeba być, aby twierdzić że jesteśmy w lepszej sytuacji teraz ( na ok 50 miejscu na świecie) . Ta sama reprezentatywna grupa w każdym badaniu. Centrum Bałamucenia Opinią Społeczną. W ramach cięć proponuję połączyć CBOS i OBOP - po cholerę nam teraz dwie sondażownie. Są kraje w Europie gdzie nie ma takich ośrodków i nieźle się mają

odpowiedz

pokaż 9 ukrytych odpowiedzi

0
0
~pismak 2009-02-23 (16:26) 5 lat 9 miesięcy 1 dzień 4 godziny i 37 minut temu

Polska znaczyła coś jak papieżem był Polak
teraz coraz mniej znaczy,a Zachód sie cieszy z durnego rządu tuskowego

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

0
0
~ale nam pożyczyli 2009-02-23 (18:08) 5 lat 9 miesięcy 1 dzień 2 godziny i 55 minut temu

kto weźmie odpowiedzialność za dezinformację narodu
a te długi to kto ma , jak policzyli każdy obywatel jest winien zagranicy 15 000 zł , czy przy tak dużym zadłużeniu każdego obywatela możliwe jest takie samopoczucie jak opisane w sondażu ? wybrani uczestnicy sondażu nie byli w pełni świadomi sytuacji .

odpowiedz

0
0
~filutek 2009-02-23 (18:03) 5 lat 9 miesięcy 1 dzień 3 godziny i 1 minutę temu

Polska rośnie i rosnie....szkoda tylko...
....z pożytkiem dla UE i obcych bankierów,z roku na rok stajemy się najwiekszymi frajerami dla UE i innych krajów.Strach byc Polakiem-smutne to ale prawdziwe.

odpowiedz

0
1
~intron 2009-02-23 (17:57) 5 lat 9 miesięcy 1 dzień 3 godziny i 6 minut temu

Polska rośnie w siłę na arenie międzynarodowej"
Totalna bzdura , nasza sila to tylko pielgrzymki i PiS

odpowiedz

0
0
~b 2009-02-23 (17:56) 5 lat 9 miesięcy 1 dzień 3 godziny i 7 minut temu

I co się burzycie?
Miały być cuda i są ! Nawet w sondażach ! Mieli wracać Polacy z zagranicy i wracają.Jeśli dobrze pamiętam to pierwszy wrócił Henryk S.

odpowiedz

0
0
~b 2009-02-23 (17:56) 5 lat 9 miesięcy 1 dzień 3 godziny i 7 minut temu

I co się burzycie?
Miały być cuda i są ! Nawet w sondażach ! Mieli wracać Polacy z zagranicy i wracają.Jeśli dobrze pamiętam to pierwszy wrócił Henryk S.

odpowiedz

0
0
~bogdo 9 2009-02-23 (17:54) 5 lat 9 miesięcy 1 dzień 3 godziny i 9 minut temu

Albiny Siwaki Bronią przewodniej roli PO
Dupki żołędne.

odpowiedz

0
0
~jak 2009-02-23 (17:52) 5 lat 9 miesięcy 1 dzień 3 godziny i 11 minut temu

mamy sile dlugow
ktorych nasze prawnuki nie splaca, a szumowna dalej bierze kredyty sobie na odprawy diety itp bo na zbozny cel nie poszlo ani zlotowki. [podajcie kto i ille zacagnal kredytow i na co one poszly?.

odpowiedz

0
0
~obserwator 2009-02-23 (17:51) 5 lat 9 miesięcy 1 dzień 3 godziny i 12 minut temu

Może to i prawda,
ale nam żyje się coraz trudniej i gorzej. Jedno z drugim nie idzie w parze.

odpowiedz

0
0
~abc 2009-02-23 (17:50) 5 lat 9 miesięcy 1 dzień 3 godziny i 13 minut temu

Po komentarzach pod tym newsem
widać jakie Polacy mają kompleksy. Ludzie! To nie kraj ma problem, ale wy!

odpowiedz

0
0
~bogdo 9 2009-02-23 (17:49) 5 lat 9 miesięcy 1 dzień 3 godziny i 14 minut temu

JAK BYM WIDZIAł ALBINA SIWAKA
Oj mamy Siwaków w Polsce. Oni tak bronili PZPR.

odpowiedz

0
0
~Ja 2009-02-23 (17:47) 5 lat 9 miesięcy 1 dzień 3 godziny i 16 minut temu

SONDAŻ ???
Robiony z grona posłów i senatorów PO . Nawet ,, Joanty Rutowicz" dziennikarstwa typu Parandowska , Olejnik , Lis , Żelichowski , Wołek w PO przestają wierzyć .

odpowiedz

0
0
~filutek 2009-02-23 (17:47) 5 lat 9 miesięcy 1 dzień 3 godziny i 16 minut temu

Polska rośnie i rosnie....szkoda tylko...
....z pożytkiem dla UE i obcych bankierów,z roku na rok stajemy się najwiekszymi frajerami dla UE i innych krajów.Strach byc polakiem-smutne to ale prawdziwe.

odpowiedz

0
0
R.R. 2009-02-23 (17:45) 5 lat 9 miesięcy 1 dzień 3 godziny i 18 minut temu

Gdyby zapytali
pod jakim względem Polska rośnie w siłę, zapewne żaden by nie odpowiedział.

odpowiedz

Szukaj w serwisie

Bądź z nami na bieżąco

Najważniejsze wiadomości

Będą kłopoty z wynikami wyborów? PKW znów przetestuje system
dodane 2014-11-24 (14:37) 6 godzin i 26 minut temu

materiał wideo

Koniec procesu Sławomira Nowaka w sprawie zegarka
dodane 2014-11-24 (11:47) 9 godzin i 16 minut temu

Prawie 40 proc. Niemców za uznaniem aneksji Krymu przez Rosję
dodane 2014-11-24 (11:19) 9 godzin i 44 minuty temu

Andrzej Biernat: PiS uzna wybory dopiero, jak je wygra
dodane 2014-11-24 (08:47) 12 godzin i 16 minut temu

Prof. Kazimierz Kik: głosy nieważne to ukryty protest
dodane 2014-11-23 (14:34) 1 dzień 6 godzin i 29 minut temu

więcej wiadomości

Wyślij newsa #dziejesiewpolsce

Masz ciekawego newsa, zdjęcia film. Wyślij do nas.

wyślij

Najlepsze materiały publikujemy na stronie głównej serwisu.

Sonda

Czy powinno się unieważnić wybory samorządowe?

liczba oddanych głosów: 16899