więcej

Pojawił się film z odczytu czarnych skrzynek Tu-154M.

TVN24, PAP |  aktualizacja 2010-04-23 (21:19) 4 lata 7 miesięcy 19 godzin i 50 minut temu
drukuj


Rosyjska telewizja RTR nagrała krótki film, na którym polscy i rosyjscy eksperci rozszyfrowują w Moskwie zapisy z dwóch czarnych skrzynek. Jak podaje TVN24 wśród osób, które biorą udział w odczycie nagrań czarnych skrzynek jest płk Zbigniew Rzepa. Nagranie odbyło się za zgodą Międzypaństwowego Komitetu Lotniczego (MAK).

Czytaj również: Wstępny zapis czarnych skrzynek za 2 tygodnie w Polsce?

Ekipa telewizyjna nie dostała zgody na nagranie dźwięku. Na krótkim filmie widać jak czterech ekspertów odczytuje zapisy z rejestratorów Tu-154M. Widoczne są też oba rejestratory, które udało się znaleźć na miejscu katastrofy prezydenckiego samolotu.

- Piloci samolotu prezydenckiego o złej pogodzie w Smoleńsku wiedzieli 50 km od celu - powiedział gen. Anatol Czaban, szef Szkolenia Sił Powietrznych.

Płk Zbigniew Rzepa, który uczestniczył w Moskwie w odsłuchiwaniu czarnych skrzynek z Tu-154M, poinformował, że nie zostały one uszkodzone. Jedna z nich miała lekko uszkodzoną osłonę, ale po dokładnych oględzinach okazało się, że we wnętrzu nie uległa uszkodzeniu. W celu identyfikacji głosów zarejestrowanych na rejestratorze głosu do Moskwy wysłano jednego z pilotów 36. pułku. Jako osoba znająca dobrze pilotów, miał pomóc śledczym w rozpoznaniu zapisanych głosów.

Obecnie, jak mówił płk Rzepa, trwa synchronizacja nagranych rozmów pilotów z parametrami lotu. Taśmy z nagraniami z rejestratorów lotu zgrano w Moskwie do specjalnego komputera, który pozwala odczytać odgłosy rozmów z parametrami lotu.

Prokurator poinformował, że rejestrator rozmów rejestruje ostatnie pół godziny lotu, a rejestrator parametrów - cały lot. - Spisano treść rozmów z rejestratora, do Moskwy sprowadzono jednego z pilotów 36. Specjalnego Pułku Lotnictwa Transportowego, który miał rozpoznać poszczególne głosy swych kolegów, członków załogi. Dopiero kiedy uda się zsynchronizować w czasie nagrane rozmowy z parametrami lotu, będzie można powiedzieć, że zakończono badanie rejestratorów lotu - powiedział.

W perspektywie dwóch tygodni do Polski może trafić sporządzona w Rosji wstępna analiza zapisu czarnych skrzynek prezydenckiego samolotu - oświadczył Prokurator Generalny Andrzej Seremet na wspólnej konferencji z Naczelnym Prokuratorem Wojskowym płk. Krzysztofem Parulskim. Ten ostatni zapewnił, że jest za tym, żeby wszelkie materiały postępowania zostały ujawnione. Według Parulskiego optymalnym terminem, aby to zrobić, byłby moment po zakończeniu śledztwa.


Bądź na bieżąco z wiadomości.wp.pl

oceń
tak 139 25.79%
nie 400 74.21%

Przeczytaj też

Żona ofiary ze Smoleńska ujawniła szczegóły identyfikacji

dodane 2010-04-29 (04:35) 4 lata 6 miesięcy 26 dni 12 godzin i 34 minuty temu

Seremet przypilnuje, aby Rosjanie przekazali dowody

dodane 2010-04-26 (17:30) 4 lata 6 miesięcy 28 dni 23 godziny i 39 minut temu

Kiedy opinia publiczna dowie się, co stało się w Smoleńsku?

aktualizacja 2010-04-24 (22:19) 4 lata 6 miesięcy 30 dni 18 godzin i 50 minut temu

B. Klich o wypowiedziach E. Klicha: to niestosowne

aktualizacja 2010-04-24 (12:56) 4 lata 7 miesięcy 4 godziny i 13 minut temu

Ostatni hołd; ciała 21 ofiar katastrofy już w Polsce

aktualizacja 2010-04-23 (20:36) 4 lata 7 miesięcy 20 godzin i 33 minuty temu

Ostatnia podróż 21 ofiar tragedii - znamy trasę konduktu

aktualizacja 2010-04-23 (16:24) 4 lata 7 miesięcy 1 dzień i 45 minut temu

Klich i Kwiatkowski pojadą do Moskwy

aktualizacja 2010-04-22 (09:09) 4 lata 7 miesięcy 2 dni 8 godzin i 1 minutę temu

Nie ma nagrań z kabiny pasażerskiej rozbitego Tu-154

dodane 2010-04-19 (12:25) 4 lata 7 miesięcy 5 dni 4 godziny i 44 minuty temu

materiał foto

Uroczystości żałobne

dodane 2010-04-16 (13:52) 4 lata 7 miesięcy 8 dni 3 godziny i 17 minut temu

W innych serwisach

Czekamy na Twoje zgłoszenie!

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem ważnego zdarzenia? Poinformuj Internautów o tym, co dzieje się w Polsce, na świecie, w Twojej okolicy!

Wyślij nam zdjęcie, film lub artykuł! Najciekawsze opublikujemy!


Opinie (1535)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~Anna 2010-05-26 (21:58) 4 lata 5 miesięcy 28 dni 19 godzin i 11 minut temu

katastrofa
Strasznie szkoda najlepsza elita śmietanka' a przecież czyja to wina to zasługa prezydenta że zebrał wszystkich w 1 samolot. Ludzie kto tak robi?????

odpowiedz

0
0
~Autonom 2010-05-03 (12:21) 4 lata 6 miesięcy 21 dni 4 godziny i 48 minut temu

Ej gościu, dopalacze się kolekcjonuje, a nie spożywa!

odpowiedz

0
0
Feainn 2010-05-02 (04:57) 4 lata 6 miesięcy 22 dni 12 godzin i 12 minut temu

Międzynarodowa Komisja
witam zachęcam do oddania głosu w sprawie powołania Międzynarodowej Komisji Technicznej ds. zbadania okoliczności katastrofy prezydenckiego samolotu List otwarty prof. Jacka Trznadla do premiera http://www.jacektrznadel.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=73&Itemid=1

odpowiedz

0
0
~Normalniusz 2010-04-24 (09:29) 4 lata 7 miesięcy 7 godzin i 40 minut temu

Polecam wywiad Antoniego Macierewicza na stronach PiS
oto fragment:"..jednak główna odpowiedzialność spada na premiera Donalda Tuska, bo to on rozstrzygał i doprowadził do sytuacji, w której wizyta prezydenta RP stała się swoistą pułapką dla elit niepodległościowej Polski. Doprowadzono do rozdzielenia wizyt premiera i prezydenta. Pan premier zgodził się na narzucenie przez Rosję warunków, zgodnie z którymi odmówiono polskiemu prezydentowi przyjęcia go w Katyniu 7 kwietnia, stworzono osobną wizytę, która nie miała statusu wizyty oficjalnej, ale była wizytą prywatną. To oznaczało w konsekwencji zupełnie inny reżim, inne zasady bezpieczeństwa, a dokładnej mówiąc - zupełny brak zasad bezpieczeństwa. Skoro była to wizyta prywatna, to Rosjanie nie poczuwali się do żadnej odpowiedzialności i zobowiązań. Pan Tusk musiał mieć tego pełną świadomość. To samo tyczy się jego odpowiedzialności za działalność służb. To przecież jemu one bezpośrednio podlegają. Doskonale wiemy, że kiedy z wizytą leci prezydent USA czy jakakolwiek ważna osoba Izraela, to na wiele dni wcześniej przylatuje specjalna ekipa, która taką wizytę przygotowuje, także z punktu widzenia bezpieczeństwa. Tutaj nic nie zrobiono. Urzędy podporządkowane premierowi Tuskowi w sposób straszliwy to zignorowały. Zignorowano też odpowiedzialność za zabezpieczenie śledztwa."

odpowiedz

pokaż 66 ukrytych odpowiedzi

0
0
~URIELMS 2010-04-23 (22:38) 4 lata 7 miesięcy 18 godzin i 31 minut temu

TO BYL ZAMACH!!!
Zyski Rosyjskie wynikające z "katastrofy": 1) Rozbicie środowiska państw Europy Środkowej Wschodniej zjednoczonego wokół Polski w opozycji do Rosji - Rosja może teraz każde państwo rozgrywać pojedynczo 2) Strach wśród polskich elit i wojska przed potęgą Rosji - z obawy o własne życie co najmniej nie będą jej przeszkadzać, o ile nie zaczną służyć 3) Zemsta za Gruzję na prezydencie 4) Zemsta za Solidarność (Walentynowicz) i rozbicie ZSRR 5) Zemsta za prawdę o Katyniu - szefostwo Rodziny katyńskich 6) Zemsta za zlikwidowanie WSI ("oficjalnej" agentury Rosyjskiej w strukturach państwa Polskiego) - Wassermann 7) Wybory prezydenckie w Polsce pod pełną kontrolą uległych Rosji PO'wców - wszystkie służby i instytucje w rękach Tuska i Komorowskiego, żadne materiały nie wydostaną się już z BBN i IPN 8) Pokazanie jaki to Putin jest dobry i wspaniałomyślny, jest człowiekiem współczującym i dobrym (mimo swojej przeszłości i mordów w Czeczenii) 9) Ostatecznie uzyskanie pełnej kontroli na Europą Wschodnią przez faktyczne podporządkowanie sobie Polski - największego przeciwnika w regionie 10) Media prywatne w Polsce są w rękach zagranicznych i większość ludzi uwierzy w najgorsze kłamstwo (wystarczy, że będzie ich 51% w wyborach). Zyski PO po "katastrofie": 1) Dostęp do urzędów na które normalnie musieli by czekać jeszcze kilka lat (kadencyjność szefów) 2) Lech Kaczyński i jego ministrowie był wbrew pozorom trudnym merytorycznie przeciwnikiem w kampanii przedwyborczej, a jego dokonania wielkie - ludzie mogli się o tym dowiedzieć i zmienić swoje zapatrywania polityczne 3) Krótki okres zbierania podpisów wyklucza kandydatów niezależnych 4) Jarosław Kaczyński jest znacznie łatwiejszym przeciwnikiem, a bez zaplecza najlepszych ludzi z PiS (którzy też zginęli) i dominującą rolą przeciwnych mu mediów jest praktycznie bez szans 5) Przejmując władzę w NBP i przyspieszając wybory można zapchać dziurę budżetową może nawet do następnych wyborów parlamentarnych 6) Przejmując IPN i BBN zabezpieczają się przed wyciekiem niewygodnych faktów ze swojego życiorysu w wyborach (fakt że tak bronią Wałęsy o czymś świadczy) 7) W samolocie miał też lecieć Jarosław - gdyby zginął opozycje była by podzielona i niezdolna do jakiejkolwiek walki 8) Morał: Nie warto się starać, lepiej "płynąć z prądem", zawsze coś skapnie ze stołu Panów liberałów 9) Tusk i Komorowski symbolem pojednania Polsko - Rosyjskiego, wiecznego pokoju z Putinem i Miedwiediew(jak za króla Stanisława Augusta Poniatowskiego) 10) Wszystko to jest również w interesie Rosji, a więc największego sojusznika PO ze względu na kopie najistotniejszych materiałów SB jakie znajdują się w archiwach KGB

odpowiedz

pokaż 8 ukrytych odpowiedzi

0
0
~japonka 2010-04-24 (20:13) 4 lata 6 miesięcy 30 dni 20 godzin i 56 minut temu

NIE! POGRZEBANIU PRAWDY
Wiele filmów krążyło , Niektórzy autorzy już nie żyją. Ale prawdy nie da się zdusić. Nie może nasz rząd wasalny domagać się, aby czarne skrzynki wróciły wraz ze Szczątkami do kraju ? Mamy do tego prawo z którego Tusk nie skorzystał. Dlaczego ? Tylko solidarnie możemy władze RP zmusić do odpowiedzialności. W historyjki Klicha czy innych gawędziarzy mogą wierzyć tylko ludzie małego serca!!!

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

0
0
~realista 2010-04-29 (09:31) 4 lata 6 miesięcy 26 dni 7 godzin i 38 minut temu

W takiej sprawie winni/y jeat zawsze i trzeba to wyjasnic-nawet na sile!
prawda tym razem niech bedzie ujawnionw szybciej niz za 70 lat , jak po Katyniu...

odpowiedz

0
0
~polak 2010-04-29 (09:23) 4 lata 6 miesięcy 26 dni 7 godzin i 46 minut temu

Rosjanie zestrzelili samolot
Jestem pewny w 99,9% iz Rosjanie zestrzelili ten samolot i był to zamach,teraz mają więcej praw do tej sprawy niz Polacy!!!Pewnie za parę lat dopiero Polscy naukowcy i badacze tej tragedii dojda to tego że nie warto "bratać"sie z Rosjanami!!!Tragedia jest tragedią ale robią juz z tego istny"cyrk".MOIM ZDANIEM KAŻDEGO 10 DNIA KAŻDEGO MIESIĄCA O GODZINIE 8.56 POWINNISMY UCZCIC OFIARY TEJ KATASTROFY!!!TERAZ PEWNIE MAJĄ SIE LEPIEJ NIŻ MY!!!SPOCZYWAJCIE W POKOJU:-(

odpowiedz

0
0
~max 2010-04-29 (07:34) 4 lata 6 miesięcy 26 dni 9 godzin i 35 minut temu

poziom godny nas
ten poziom dyskusji i szukanie na siłę winy tam gdzie pewnie jej nie ma ,to cecha charakterystyczna dla Polaków.Zastanawiam sie czy ja jestem Polakiem bo choc mam obywatelstwo i jestem osoba wierzaca nie ma we mnie tyle nienawisci i roznych teorii spiskowych co w wiekszosci z Was.Nie bede wdawał sie w polemike z niektórymi oszołomami gdybajcie sobie dalej ,szczekajcie na siebie.Ale polecam w wolnym czasie chwile refleksji,kim jestes,i w imie czego i dla kogo to robisz,czy takie sa kanona postepowania homo sapiens a moze chrzescijanina,po co te pielgrzymki przed trumnami po katastrofie skoro nic sie dalej nie zmieniło,acha obłuda wszystkiemu winna a ze jest w was to pewnie wina Premiera. POWODZENIA CHRZESCIJANIE URWIJCIE ŁEB BLIZNIEMU bo to Wy jestescie najmadrzejsi.

odpowiedz

0
0
~Ula 2010-04-29 (07:35) 4 lata 6 miesięcy 26 dni 9 godzin i 34 minuty temu

Ach my Polacy
A tak miało być pięknie, po chrześcijańsku!

odpowiedz

0
0
~mim 2010-04-29 (07:13) 4 lata 6 miesięcy 26 dni 9 godzin i 56 minut temu

Tak...?
Oj durni, Wy, durni. Jak Pan Bóg chce kogoś ukarać, to mu rozum odbiera. Za Was tak okrutnie pokarał?

odpowiedz

0
0
~mmmmm 2010-04-29 (07:04) 4 lata 6 miesięcy 26 dni 10 godzin i 5 minut temu

Od czytania takich bzdur robi się niedobrze!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

odpowiedz

0
0
~Wojtek- 2010-04-25 (10:40) 4 lata 6 miesięcy 30 dni 6 godzin i 29 minut temu

Przeklete PO
nie ulega watpliwosci ze Komorowski, Tusk, Klich maja na swoich dloniach krew tych co zgineli w samolocie

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~japonka 2010-04-24 (20:13) 4 lata 6 miesięcy 30 dni 20 godzin i 56 minut temu

NIE! POGRZEBANIU PRAWDY
Wiele filmów krążyło , Niektórzy autorzy już nie żyją. Ale prawdy nie da się zdusić. Nie może nasz rząd wasalny domagać się, aby czarne skrzynki wróciły wraz ze Szczątkami do kraju ? Mamy do tego prawo z którego Tusk nie skorzystał. Dlaczego ? Tylko solidarnie możemy władze RP zmusić do odpowiedzialności. W historyjki Klicha czy innych gawędziarzy mogą wierzyć tylko ludzie małego serca!!!

odpowiedz

0
0
Władysław 2010-04-24 (14:17) 4 lata 7 miesięcy 2 godziny i 52 minuty temu

Dlaczego Komorowski i Schetyna
Dzień przed 10. 04. wycofali się z tego lotu? Oni wiedzieli - bo inaczej tego nie można wytłumaczyć. Zresztą są powiazani ze służbami - jeden z MSW drugi z WSI.

odpowiedz

pokaż 8 ukrytych odpowiedzi

0
0
~mizarstar 2010-04-24 (16:39) 4 lata 7 miesięcy i 30 minut temu

komórki zniszczone,ciała spalone,agenci dostali dna-alibi
czy wszyscy tacy naiwni i kupują kota w worku,śmieszni aż straszni nasi rządzący

odpowiedz

0
0
~logiks 2010-04-24 (16:10) 4 lata 7 miesięcy i 59 minut temu

do Gabonu z taką mistyfikacją i propagandą
Polak za cwany by to łyknął,czarnych skrzynek zwrotu żądamy,to nie trofea wojenne złodzieje

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~Asia 2010-04-24 (16:21) 4 lata 7 miesięcy i 48 minut temu

pilot
bożę,, co wy gadacie? nadal myślicie że to była wina pilota ? przecież ostatnią decyzję zawsze ma prezydent. dziwne.. jeżeli ten pilot nie miał żadnych kwalifikacji to czemu latał aż tyle ? i wg?

odpowiedz

0
0
~hn 2010-04-24 (15:37) 4 lata 7 miesięcy 1 godzinę i 32 minuty temu

zginela opozycja,
.........

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~tusek 2010-04-24 (14:44) 4 lata 7 miesięcy 2 godziny i 25 minut temu

jajka
PRAWIE GO W JAJKA POCALOWAL :*

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Szukaj w serwisie

Bądź z nami na bieżąco

Najważniejsze wiadomości

Będą kłopoty z wynikami wyborów? PKW znów przetestuje system
dodane 2014-11-24 (14:37) 2 godziny i 32 minuty temu

materiał wideo

Koniec procesu Sławomira Nowaka w sprawie zegarka
dodane 2014-11-24 (11:47) 5 godzin i 22 minuty temu

Prawie 40 proc. Niemców za uznaniem aneksji Krymu przez Rosję
dodane 2014-11-24 (11:19) 5 godzin i 50 minut temu

Andrzej Biernat: PiS uzna wybory dopiero, jak je wygra
dodane 2014-11-24 (08:47) 8 godzin i 22 minuty temu

Prof. Kazimierz Kik: głosy nieważne to ukryty protest
dodane 2014-11-23 (14:34) 1 dzień 2 godziny i 35 minut temu

więcej wiadomości

Wyślij newsa #dziejesiewpolsce

Masz ciekawego newsa, zdjęcia film. Wyślij do nas.

wyślij

Najlepsze materiały publikujemy na stronie głównej serwisu.

Sonda

Czy powinno się unieważnić wybory samorządowe?

liczba oddanych głosów: 15833