Strona główna serwisu
Niemowlę zmarło po podaniu wycofanej szczepionki

Niemowlę zmarło po podaniu wycofanej szczepionki

Prokuratura Rejonowa w Przemyślu w woj. podkarpackim prowadzi śledztwo w sprawie śmierci 1,5 miesięcznego chłopca. Sprawdza m.in. czy zgon dziecka miał związek ze szczepionką przeciw żółtaczce, którą podano dziecku w tym samym dniu, w którym została wycofana z obrotu.
Jak poinformowała rzeczniczka przemyskiej prokuratury okręgowej Marta Pętkowska, szczepionka została wycofana z użycia w całym kraju 25 września decyzją Głównego Inspektora Farmaceutycznego. Chłopca zaszczepiono w tym samym dniu.

Czekamy na wyniki badań histopatologicznych, które wyjaśnią, czy śmierć niemowlaka miała związek z podaniem szczepionki. Sprawdzamy też, jak i kiedy informacja o jej wycofaniu dotarła do przychodni, gdzie zaszczepiono dziecko - powiedziała prokurator i dodała, że śledztwo jest prowadzone "w sprawie" a nie "przeciwko".

Rodzice przywieźli umierające dziecko z niewydolnością oddechową do szpitala 27 września. Lekarz od razu stwierdził zgon.


Szczepionka ACT-HIB nr serii A9739-2, z datą ważności 11.2009, podmiot odpowiedzialny: Aventis Pasteur S.A. została wstrzymana w obrocie decyzją z dnia 25 września "w związku z podejrzeniem braku spełnienia wymagań jakościowych" - czytamy na stronie Głównego Inspektora Farmaceutycznego. Decyzji nadano rygor natychmiastowej wykonalności.

W uzasadnieniu napisano, że do Głównego Inspektora Farmaceutycznego właśnie 25 września wpłynęła informacja "o poważnym niepożądanym odczynie poszczepiennym" po podaniu tej szczepionki. W związku z tym nie może ona być przedmiotem obrotu oraz "nie może być stosowana w lecznictwie do czasu wyjaśnienia wątpliwości".

Ofiara innej szczepionki?


W podobnej sprawie postępowanie prowadzi Prokuratura Rejonowa w Zgierzu w woj. łódzkim. Bada sprawę śmierci sześciotygodniowego Jasia, który zmarł ponad dobę po otrzymaniu trzech szczepionek, m.in. koreańskiej szczepionki Euvax B, przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby. Prokuratura oczekuje na wyniki sekcji zwłok chłopca, które mają być znane najwcześniej pod koniec października.

Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Łodzi Krzysztof Kopania zaznaczył, że "obecnie prokuratura nie jest w stanie wyciągać wniosków co do tego, czy między zgonem dziecka a podaniem szczepionek zachodzi związek przyczynowy".

Dodał, że będzie to możliwe po otrzymaniu opinii biegłych, która opracowana zostanie po przeprowadzeniu szczegółowych badań, a zwłaszcza histopatologicznych i toksykologicznych.

Zastępca głównego inspektora farmaceutycznego Zbigniew Niewójt poinformował wówczas, że szczepionka Euvax B (dwóch serii: UVA08010 i UVA07027) została wstrzymana w obrocie decyzjami z 25 września i 9 października.
PAP Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (152)
Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
7
~magda 2008-11-05 (11:38) 6 godzin i 48 minut temu

kto finansuje te wszystkie pseudo badania? a wiesz jak testuje sie nowe szczepionki? testuje sie je NA DZIECIACH, także NASZYCH!!!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
7
~Dana 2008-10-28 (00:05) 18 godzin i 21 minut temu

takich jak zapalenie mózgu , cudem przeżyła ale jest teraz dzieckiem niepełnosprawnym z głębokim upośledzeniem umysłowym, szczepiona była w 18 miesiącu życia. Takich dzieci jak ona znam więcej, i znam przypadek dziewczynki, której w wieku( 6-7lat) powtórzono tą szczepionkę co w 18 miesiącu dostała moja córcia i również dostała powikłań. Nie dajcie się zwariować, ja miałam zdrowe dziecko a teraz każdy dzień to walka o jej życie . Młodszą córkę nie szczepię i jestem zadowolona .

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
7
~z branży 2008-10-24 (09:57) 8 godzin i 29 minut temu

Do wytępienia chorób infekcyjnych przyczyniły się nie szczepienia, ale spełnienie następujących warunków: 1. Nienagannie czysta, bakteriologicznie sterylna woda 2. Kontrolowane usuwanie i oczyszczanie ścieków 3. Czyste, jasne i ogrzewane mieszkania 4. Wystarczająca ilość jedzenia ( Dopiero od 1950 roku wszyscy ludzie w zachodniej Europie mają codzienie wystarczającą ilość jedzenia) Jeśli te warunki wśród ludności są spełnione, szczepienie nie jest potrzebne. Wpisane w cztery kwadranty krzyża, nazywa sie te 4 warunki krzyżem higieny. Tak więc decydujące znaczenie przy zachorowaniu na którąś z chorob infekcyjnych mają nie szczepienia, ale warunki życia dotkniętej osoby. To też wyjaśnia, dlaczego przykładowo gruźlica w USA ma coraz większy zasięg. Kto zna zrujnowane stosunki socjalne potęgi militarnej, jaką jest USA, ten wie o ciągłym powiększaniu się slamsów w amerykańskich metropoliach, o konsekwencjach brakującego w Stanach ubezpieczenia zdrowotnego itd.

odpowiedz

zgłoś do moderacji