Strona główna serwisu
Macierewicz i generałowie z PRL

Macierewicz i generałowie z PRL

W ramach antykomunistycznej sanacji PiS ogłosił po dojściu do władzy, że w służbach mundurowych będzie promował wyłącznie oficerów, którzy rozpoczęli służbę po 1989 r. - czytamy w "Rzeczpospolitej".
Pal licho, że taka cezura wcale nie świadczy o oficerskiej moralności - czego dowodem jest to, że już na początku lat 90. wywodzący się z demokratycznego zaciągu funkcjonariusze Urzędu Ochrony Państwa inwigilowali prawicowe ugrupowania krytyczne wobec prezydenta Lecha Wałęsy. Większy problem jest taki, że bardzo szybko PiS wpadł we własne sidła. Gdy okazało się, że wiceszef policji nadinsp. Cezary Popławski rozpoczynał służbę w ZOMO w latach 80., szefostwo MSW próbowało chować głowę w piasek. Ostatecznie nadinspektor podał się do dymisji - podobno to była jego decyzja.

Teraz „Rzeczpospolita" opisuje ciepłe kontakty resortu obrony - rządzonego wszak przez najtwardszego z twardych antykomunistę Antoniego Macierewicza - z klubem zrzeszającym generałów z PRL oraz Związkiem Żołnierzy Wojska Polskiego, także zanurzonym głęboko w przeszłości.

Dobrze byłoby, gdyby - jak twierdzą przedstawiciele rządu - była to tylko przypadkowa wpadka. Problem bowiem polega na tym, że PiS ma długą praktykę w mówieniu o antykomunistycznym oczyszczeniu, któremu towarzyszy przeciąganie przedstawicieli poprzedniego systemu na swoją stronę i eksponowanie ich. Kiedyś wiceministrem sprawiedliwości w rządzie PiS był komunistyczny sędzia Andrzej Kryże, dziś twarzą zmian w organach ścigania i Trybunale Konstytucyjnym jest były prokurator z czasów PRL Stanisław Piotrowicz, a prezesem największej państwowej firmy paliwowej dawny działacz PZPR Wojciech Jasiński. Zresztą w pierwszych szeregach PiS jeszcze paru właścicieli czerwonych książeczek by się znalazło. To dowód na to, że lider PiS Jarosław Kaczyński przyznał sobie jednoosobowe prawo rozgrzeszania z komunistycznej przeszłości i nadawania niepodległościowego obywatelstwa. Tyle że gdy dawni komuniści robią kariery w partii antykomunistycznej, trudno uznać, że to sanacja.
Andrzej Stankiewicz

Zobacz także: Szef podkomisji ds. Smoleńska: są nieznane do dziś zdjęcia z miejsca katastrofy, zbadamy je


Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (192)
Nie zgadzam się z opinią
132
Zgadzam się z opinią
498
~alicja 2016-02-05 (07:32) 9 godzin i 57 minut temu

Ciekawe gdzie ksztalcil się pan Macierewicz, czy nie przypadkiem w PRL?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 15

Nie zgadzam się z opinią
151
Zgadzam się z opinią
406
~samOn 2016-02-05 (07:52) 9 godzin i 37 minut temu

Cholera, zaraz Kaczyński i s-ka oprotestują słońce, bo do cholery, po co świeciło za komuny!!!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 4

Nie zgadzam się z opinią
93
Zgadzam się z opinią
327
~emeryt 2016-02-05 (07:44) 9 godzin i 45 minut temu

a czy Antoni to czasem nie jest z czasów PRLu ? .

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 5