więcej

Jaruzelski i Kiszczak stracą specjalne emerytury.

PAP, IAR |  dodane 2009-12-16 (16:05) 5 lat 3 dni 11 godzin i 15 minut temu
drukuj


- Od nowego roku emerytury dziewięciu byłych członków Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego, w tym m.in. generałów Wojciecha Jaruzelskiego i Czesława Kiszczaka, będą mniejsze o połowę - poinformował dyrektor departamentu prasowo-informacyjnego MON płk Wiesław Grzegorzewski, tłumacząc, że obniżka emerytur wynika z tzw. ustawy dezubekizacyjnej.

Organ odpowiedzialny w resorcie obrony narodowej za wojskowe świadczenia przesłał już zainteresowanym odpowiednie informacje. - 25 listopada MON wysłało dokumenty osobom objętym regulacją - powiedział płk Wiesław Grzegorzewski.

Z danych resortu wynika, że nowe regulacje dotyczące ustalenia wysokości świadczeń członkom WRON dotyczą dziewięciu świadczeniobiorców wojskowego systemu emerytalnego.

Jak informuje MON, przeciętne świadczenie emerytalne tych osób wynosi obecnie 8495 zł. Po przeliczeniu według zasad obowiązujących od 1 stycznia 2010 r., przeciętne świadczenie wynosić będzie ok. - 4143 zł (brutto).

WRON, której szefował ówczesny premier, szef MON i szef PZPR gen. Wojciech Jaruzelski, administrowała od grudnia 1981 r. do lipca 1983 r. stanem wojennym. Składała się z 22 wyższych wojskowych; część z nich już nie żyje.

Ankieta

Czy podzielasz opinię Trybunału o niekonstytucyjności obniżania emerytury członkom WRON?



W skład WRON wchodzili m.in.: dowódca Marynarki Wojennej adm. Ludwik Janczyszyn, szef SG WP gen. Florian Siwicki, wiceminister MON gen. Tadeusz Tuczapski, szef Głównego Zarządu Politycznego WP gen. Józef Baryła, szef MSW gen. Czesław Kiszczak oraz ppłk Mirosław Hermaszewski (pierwszy polski kosmonauta, dziś generał, który twierdzi, że został członkiem WRON bez swej wiedzy i zgody).

Nowa ustawa

Na mocy specjalnej ustawy, od 1 stycznia 2010 r. oficerowie służb PRL i członkowie WRON (lub wdowy po nich) stracą prawo do uprzywilejowanych świadczeń - wyższych, niż mają zwykli emeryci. Od decyzji o obniżce można się odwołać do sądu.

Członkom WRON emerytura wojskowa naliczana będzie po 0, 7% podstawy wymiaru za każdy rok służby w wojsku - począwszy od 8 maja 1945 r. Gen. Jaruzelski - sądzony za bezprawne wprowadzenie stanu wojennego w grudniu 1981 r. - zapowiadał, że nie skorzysta z emerytury, jaka przysługuje mu jako b. prezydentowi.

Przepisy regulacji 13 stycznia zbada pełny skład Trybunału Konstytucyjnego. Lewica zaskarżyła ustawę do Trybunału, zarzucając jej m.in. odpowiedzialność zbiorową wobec funkcjonariuszy z PRL. Niektórzy prawnicy uważali, że nie powinno być konstytucyjnych problemów z odebraniem wyższych emerytur oficerom służb PRL; za wątpliwą uznawali zaś konstytucyjność odbierania ich członkom WRON.

Na mocy nowych przepisów, emerytury dla byłych oficerów z PRL będą obliczane nie tak jak obecnie - według wskaźnika w wysokości 2, 6% podstawy wymiaru za każdy rok służby za lata 1944-1990 - lecz 0, 7% (tak jak za okres nieskładkowy, za okres składkowy wynosi on 1,3%).

Przywileje zachowaliby ci funkcjonariusze, którzy pomagali opozycji demokratycznej, ale musieliby to udowodnić. Szerzej znany jest jeden taki przypadek: oficera SB Adama Hodysza, który od końca lat 70. informował gdańską opozycję o akcjach SB - za co skazano go w latach 80. na sześć lat więzienia.

Przywileje za lata służby w PRL stracą także funkcjonariusze SB, którzy w 1990 r. zostali pozytywnie zweryfikowani i przyjęci do Urzędu Ochrony Państwa - np. szefowie UOP gen. Gromosław Czempiński i gen. Andrzej Kapkowski. Krytykowali to szefowie MSW po 1990 r., m.in. Krzysztof Kozłowski i Andrzej Milczanowski. - Zatrudniałem tych ludzi na określonych warunkach płacowych i emerytalnych. Po blisko 20 latach ustanawia się nowe zasady, rażąco niekorzystne, uważam to za skandal - mówił Milczanowski.

IPN w związku z tzw. ustawą dezubekizacyjną rozpatrzył zapytania dotyczące ponad 194 tys. świadczeniobiorców; ponad 41 tys. z nich straci wyższe świadczenia. W tajnym, tzw. zastrzeżonym zbiorze IPN znajdują się akta dotyczące ok. 2 tys. funkcjonariuszy, którzy nie straciliby swych przywilejów, gdyby ich akta pozostały tajne. Trwają konsultacje IPN ze służbami ochrony państwa co do udostępnienia zawartości akt wobec tych osób.

Odbieranie przywilejów emerytalnych służb PRL ma swą historię. W grudniu 1992 r. sejm przyjął ustawę odbierającą tzw. emerytury mundurowe funkcjonariuszom PRL stosującym represje, ale prezydent Lech Wałęsa zawetował ją, a weta nie zdołano oddalić. W grudniu 1997 r. rząd koalicji AWS-UW przeforsował zmiany zasad waloryzacji emerytur mundurowych, które skutecznie zawetował Aleksander Kwaśniewski.

Od 1998 r. można zaś odbierać wyższe emerytury sędziom i prokuratorom, którzy w latach 1944-56 pracowali w NKWD, UB, Informacji Wojskowej i innych organach represji PRL i ZSRR. TK nie zakwestionował tego rozwiązania, które zaskarżył prezydent Kwaśniewski. Prawo do wyższych emerytur tracą też sędziowie, którym dowiedzie się, że w PRL łamali zasadę niezawisłości.

Ponadto można odbierać lepszą emeryturę wojskową, jeśli danej osobie udowodni się, że w latach 1944-1956 w związku ze służbą w Informacji Wojskowej, prokuraturze wojskowej lub sądach wojskowych stosowała represje wobec działających na rzecz niepodległości.


(pp)

Bądź na bieżąco z wiadomości.wp.pl

oceń
tak 23 32.86%
nie 47 67.14%

Przeczytaj też

IPN: Jaruzelski agentem, zwerbował go Kiszczak

aktualizacja 2010-03-17 (18:56) 4 lata 9 miesięcy 2 dni 8 godzin i 24 minuty temu

"To był szok, na wszelki wypadek żegnałem się z rodziną..."

dodane 2009-12-13 (08:47) 5 lat 6 dni 18 godzin i 33 minuty temu

W niedzielę 13 grudnia gen. Jaruzelski przejął władzę

dodane 2009-12-13 (07:50) 5 lat 6 dni 19 godzin i 30 minut temu
materiał foto

Stan wojenny w Polsce

dodane 2010-12-13 (08:20) 4 lata 6 dni 19 godzin i 1 minutę temu

W innych serwisach

Czekamy na Twoje zgłoszenie!

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem ważnego zdarzenia? Poinformuj Internautów o tym, co dzieje się w Polsce, na świecie, w Twojej okolicy!

Wyślij nam zdjęcie, film lub artykuł! Najciekawsze opublikujemy!


Opinie (607)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~ELA 2010-03-17 (22:58) 4 lata 9 miesięcy 2 dni 4 godziny i 22 minuty temu

jako Pokrzywdzona mam niska emeryture
bo chlopaki od Kiszczaka chodzili do mojej dyrekcji i glupoty na mnie gadali od 1970 r przez 19 lat jak przyjechalam od Dziadka Kombatanta II-ch wojen swiatowych z Francji. Przez to musialam czesto zmieniac oprace i nie dopracowalam wymaganego zatrudnienia, stad mam nizsza emeryture i brak wiary , gdyz pomimo ukonczenia studiow wyzszych stale bylam referentem

odpowiedz

0
0
prof 2010-03-17 (21:50) 4 lata 9 miesięcy 2 dni 5 godzin i 30 minut temu

Emerytura Wałęsy
Za zawetowanie ustawy w 1992r przez Wałęse powinno się mu zmniejszyć emeryture podobnie jak Jaruzelskiemu.

odpowiedz

0
0
~Alicja-vx 2010-02-25 (13:26) 4 lata 9 miesięcy 24 dni 13 godzin i 54 minuty temu

Zabrać (zaraz po odcięciu od koryta)świadczenia Kaczyńskim!
Jak nie zdechną z głodu to znaczy że złodzieje,bo nakradli na zapas!

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~Andrew 2010-02-25 (13:20) 4 lata 9 miesięcy 24 dni 14 godzin i 1 minutę temu

Pozbawione sensu!Politycy robią business na dobijaniu staruszków minionej epoki!
Czy-pomijając różne oceny np.Generała Jaruzelskiego-jest to moralne?Czy mieści się w jakichkolwiek ramach ludzkiej przyzwoitości?Dla mnie odpowiedż jest prosta!Gdy myślę o Generale który ratował Polskę przed upadkiem i widzę jednocześnie np.Braci Kaczyńskich toczących pianę z ust w hoholim tańcu przy boku zasłużonego ale starego już Generała,napawa mnie to wstrętem i oburzeniem!Generał ryzykował życiem ratując Polskę,a przytoczeni dla przykładu Kaczyńscy grają na uczuciach społeczeństwa nie robiąc nic pożytecznego!Generał to prawdziwy Mąż Stanu!A jak pasuje to określenie do B.Kaczyńskich?Podsumowując;to co zrobiono w imię sprawiedliwości jest nieuczciwe i niemoralne!To taki taniec szczura nad zwłokami lwa!Tylko że Ten Lew ratował życie wielu szczurom...

odpowiedz

0
0
~Andrew 2010-02-25 (13:18) 4 lata 9 miesięcy 24 dni 14 godzin i 2 minuty temu

Pozbawione sensu!Politycy robią business na dobijaniu staruszków minionej epoki!
Czy-pomijając różne oceny np.Generała Jaruzelskiego-jest to moralne?Czy mieści się w jakichkolwiek ramach ludzkiej przyzwoitości?Dla mnie odpowiedż jest prosta!Gdy myślę o Generale który ratował Polskę przed upadkiem i widzę jednocześnie np.Braci Kaczyńskich toczących pianę z ust w hoholim tańcu przy boku zasłużonego ale starego już Generała,napawa mnie to wstrętem i oburzeniem!Generał ryzykował życiem ratując Polskę,a przytoczeni dla przykładu Kaczyńscy grają na uczuciach społeczeństwa nie robiąc nic pożytecznego!Generał to prawdziwy Mąż Stanu!A jak pasuje to określenie do B.Kaczyńskich?Podsumowując;to co zrobiono w imię sprawiedliwości jest nieuczciwe i niemoralne!To taki taniec szczura nad zwłokami lwa!Tylko że Ten Lew ratował życie wielu szczurom...

odpowiedz

0
0
~coco 2010-02-25 (06:38) 4 lata 9 miesięcy 24 dni 20 godzin i 42 minuty temu

teraz oni
czas posłom zabrać emerytury, wysokie diety na siebie i biuro, emerytury. Wtedy będzie demokratycznie.

odpowiedz

0
0
~zofia 2010-02-25 (05:40) 4 lata 9 miesięcy 24 dni 21 godzin i 40 minut temu

mnie to nie cieszy
bo i tak moje dzieci będą pracowac za granicą i tak nie bedę mogła dostac sie do lekarza lepiej niech zrobią cos dla nas a zabrac to takie proste

odpowiedz

0
0
~Babcia 2010-01-01 (22:17) 4 lata 11 miesięcy 18 dni 5 godzin i 3 minuty temu

Nie jest to o`key
NIe powinno się odbierać raz ustanowionych świadczeń.Byli funkcjonariuszami państwowymi.Taka była rzeczywistość.Komu potrzebny ten odwet?

odpowiedz

0
0
~Towarzysz 2010-01-01 (21:22) 4 lata 11 miesięcy 18 dni 5 godzin i 58 minut temu

Emerytury
Towarzysze domagajmy się by dali nam rekompesate w rublach bo wiernie służyliśmy towarzyszom ZSRR !

odpowiedz

0
0
~Tom 2009-12-27 (17:56) 4 lata 11 miesięcy 22 dni 9 godzin i 24 minuty temu

Słusznie
Słuszna opinia W pełni się zgadzam Gratuluję normalnego toku myślenia.Pozdrawiam

odpowiedz

0
0
~dziecko 2009-12-23 (00:28) 4 lata 11 miesięcy 27 dni 2 godziny i 52 minuty temu

modlitwa nieśmiertelnika
nieśmiertelnikiem jestem przestrzelonym jak polski wrzesień i imię, które noszę ' spalonym jak wioski rozjechanym czołgami jak miasta rozstrzelanym przy murze ' wywiezionym na sybir kibitką w gułagu umierającym zastygłym na mrozie ' byli tu dwaj jeźdźcy apokalipsy imię jednego nazizm drugiego komunizm * Święty Boże! Święty Mocny! Święty a Nieśmiertelny! ustrzeż nas przed ich powrotem

odpowiedz

0
0
~dziecko 2009-12-23 (00:28) 4 lata 11 miesięcy 27 dni 2 godziny i 52 minuty temu

modlitwa nieśmiertelnika
nieśmiertelnikiem jestem przestrzelonym jak polski wrzesień i imię, które noszę ' spalonym jak wioski rozjechanym czołgami jak miasta rozstrzelanym przy murze ' wywiezionym na sybir kibitką w gułagu umierającym zastygłym na mrozie ' byli tu dwaj jeźdźcy apokalipsy imię jednego nazizm drugiego komunizm * Święty Boże! Święty Mocny! Święty a Nieśmiertelny! ustrzeż nas przed ich powrotem

odpowiedz

0
0
~jadzia 2009-12-18 (22:22) 5 lat 1 dzień 4 godziny i 58 minut temu

To jest złodziejstwo, żeby ludzie mieli emerytury do 1 tys zł., w stosunku do tych
co dziś zarabiają z kasy państwowej dziesiątki tysięcy, a ich emeryturki za kilka lat nie zliczę.

odpowiedz

0
0
~orlik 2009-12-18 (21:22) 5 lat 1 dzień 5 godzin i 58 minut temu

Poparcie
Teraz rząd i posłowie rozpalił sobie ognisko. wszystkie służby mundurowe odwrócą się plecami w obawie przed utratą praw emerytalnych, gdy dojdzie bo obalenia rządu i rozliczania za grabież przez naród. Jest coraz głośniej, Niech tylko podniosą sobie płace,a myślą też o emeryturach dla siebie.Nie pozwólmy,

odpowiedz

0
0
~Olać Darmozjadów 2009-12-18 (11:26) 5 lat 1 dzień 15 godzin i 54 minuty temu

To które "prawo" jest obowiązujące w danym momencie?
"Przywileje zachowaliby ci funkcjonariusze, którzy pomagali opozycji demokratycznej, ale musieliby to udowodnić." Skoro wtedy łamali "prawo" jedni a teraz łamią "prawo" drudzy? Banda PRZESTĘPCÓW ta sama tylko "koryto" się skurczyło. Trzeba więcej okradać uczciwych obywateli. Kiedy "demokratyczni" ZŁODZIEJE zaczną odpowiadać za zadłużanie obywatela bez jego zgody? Czyto nie Powinno być ścigane karnie?

odpowiedz

0
0
~Uczciwy paragraf 2009-12-18 (10:19) 5 lat 1 dzień 17 godzin i 1 minutę temu

Kogo upokorzymy zabierając częśc emerytury?
Na pewno nie poszkodowanych! ! ! Upokorzymy samych siebie, nasz wymiar sprawiedliwości, naszą uczciwość i sprawiedliwość!

odpowiedz

0
0
~Orzeł Biały 2009-12-18 (10:15) 5 lat 1 dzień 17 godzin i 5 minut temu

Z dziadkiem w Wermachcie ...
trudno patriotyzmu się doczekać!

odpowiedz

0
0
~Etyk 2009-12-18 (10:07) 5 lat 1 dzień 17 godzin i 13 minut temu

Odbierając bandycko część emeytur haniebną ustawą...
robi się z poszkodowanych bohaterów. Upokorzona zostały - uczciwość, demokracja, Polska,wymiar sprawiedliwości !

odpowiedz

0
0
~Kleryk 2009-12-18 (10:00) 5 lat 1 dzień 17 godzin i 20 minut temu

Mierzi was gamonie ...
że papież z Jaruzelskim przed odjazdem dodatkowo ok. pól godziny dyskutował w cztery oczy a wy mieliście co najwyżej uścisk dłoni i chłodne lub uprzejme spojrzenie!

odpowiedz

0
0
~Statystyk 2009-12-18 (09:53) 5 lat 1 dzień 17 godzin i 27 minut temu

A Tusiowi ...
podobno rośnie!

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

Szukaj w serwisie

Bądź z nami na bieżąco

Najważniejsze wiadomości

Ukraińskie służby: zapobiegliśmy zamachowi terrorystycznemu w centrum Kijowa
dodane 2014-12-19 (11:00) 16 godzin i 20 minut temu

Polski konwój z polską pomocą humanitarną dotarł do Charkowa
dodane 2014-12-19 (11:05) 16 godzin i 15 minut temu

Zuzanna M. i Kamil N. nie okazują emocji
dodane 2014-12-19 (10:15) 17 godzin i 5 minut temu

Gen. Roman Polko: terroryści atakują tam, gdzie jest im łatwiej uderzyć
dodane 2014-12-18 (10:24) 1 dzień 16 godzin i 56 minut temu

Włoska prasa o przełomie amerykańsko-kubańskim: osobisty sukces papieża
dodane 2014-12-18 (10:05) 1 dzień 17 godzin i 15 minut temu

więcej wiadomości

Wyślij newsa #dziejesiewpolsce

Masz ciekawego newsa, zdjęcia film. Wyślij do nas.

wyślij

Najlepsze materiały publikujemy na stronie głównej serwisu.

Sonda

Czy zamierzasz wesprzeć jakąś akcję charytatywną przed Świętami Bożego Narodzenia?

liczba oddanych głosów: 29603