więcej

"Hipoteza, że Pyjas zginął przez Maleszkę jest prawdopodobna".

Logo dostawcy  PAP |  dodane 2008-06-25 (05:05) 6 lat 4 miesiące 6 dni 15 godzin i 52 minuty temu
drukuj


"Hipoteza, że Pyjas zginął przez Maleszkę jest prawdopodobna"
opinie
Hipoteza, że Stanisław Pyjas zginął przez Lesława Maleszkę jest prawdopodobna - mówi w środowym "Dzienniku" poseł PiS, były opozycjonista związany ze Studenckim Komitetem Solidarności Ryszard Terlecki.

To jedna z tych możliwości, że tajemnica, którą poznał Staszek, była przyczyną jego śmierci, i tą tajemnica było, że Maleszka donosił - mówi Terlecki. Dodaje, że ma nadzieję, iż znajdą się dokumenty wyjaśniające tę sprawę, bądź Maleszka sam coś powie.

Także reżyser Krzysztof Krauze, który nakręcił filmy o śmierci Pyjasa uważa, że hipoteza o związku między śmiercią Pyjasa a działaniami Maleszki jest prawdopodobna. Jednocześnie podkreśla, że trudno udowodnić, iż działania Maleszki były bezpośrednią przyczyna śmierci Pyjasa.

Taki człowiek, który donosi jest też w swoim środowisku prowokatorem. Jest osoba, która odgrywa dwie role. Z jednej strony donosi, z drugiej pokazuje swoim kolegom, że można pójść dalej, że można się ośmielić, że system nie jest taki opresyjny, jak im się wydaje. Pyjas poszedł tak daleko i zginął - mówi Krauze na łamach "Dziennika".

W poniedziałek i wtorek TVN wyemitowała film "Trzech kumpli" o przyjaźni studentów i opozycjonistów - Stanisława Pyjasa, Bronisława Wildsteina oraz Lesława Maleszki, zdemaskowanego później jako b. tajnego współpracownika SB o pseudonimie "Ketman".

Pyjas został w 1977 r. śmiertelnie pobity prawdopodobnie przez ludzi SB. Wildstein na fali odwilży Sierpnia 1980 dostał paszport i wyemigrował na Zachód (wrócił do Polski w 1989 r.); Maleszka został publicystą i zastępcą redaktora naczelnego "Gazety Krakowskiej", a później pracował w "Gazecie Wyborczej".

Bądź na bieżąco z wiadomości.wp.pl

oceń
tak 0 50%
nie 0 50%

Przeczytaj też

Wassermann: jak SB chciała zabijać, to zabijała

dodane 2008-06-27 (10:11) 6 lat 4 miesiące 4 dni 10 godzin i 46 minut temu

IPN wykorzysta materiały z filmu "Trzech kumpli"?

dodane 2008-06-25 (15:40) 6 lat 4 miesiące 6 dni 5 godzin i 17 minut temu

Jarosław Kurski: wszyscy jesteśmy ofiarami Maleszki

dodane 2008-06-25 (08:34) 6 lat 4 miesiące 6 dni 12 godzin i 23 minuty temu

60% Polaków za otworzeniem archiwów IPN

dodane 2008-06-25 (02:10) 6 lat 4 miesiące 6 dni 18 godzin i 47 minut temu

Maleszka: moje donosy mogły mieć daleki związek ze śmiercią Pyjasa

dodane 2008-06-25 (00:00) 6 lat 4 miesiące 6 dni 20 godzin i 57 minut temu

Historia TW "Ketmana" w filmowym kadrze

dodane 2008-06-23 (23:00) 6 lat 4 miesiące 7 dni 21 godzin i 57 minut temu

W innych serwisach

Czekamy na Twoje zgłoszenie!

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem ważnego zdarzenia? Poinformuj Internautów o tym, co dzieje się w Polsce, na świecie, w Twojej okolicy!

Wyślij nam zdjęcie, film lub artykuł! Najciekawsze opublikujemy!


Opinie (147)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~Barman 2008-06-25 (09:30) 6 lat 4 miesiące 6 dni 11 godzin i 27 minut temu

Niektórzy się boją.....!
Każdy krok w wyjaśnieniu sprawy się bardzo liczy ale zwolennikom PO to nie na rękę , ta organizacja zrzesza ludzi o nieczystych rękach ,dlatego tak się trzesą jak dochodzi do kolejnych wyjasnień i szukania dowodów.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~mirela 2008-06-25 (09:35) 6 lat 4 miesiące 6 dni 11 godzin i 22 minuty temu

Tego nie da się już słuchać!
Ile można się w tym babrać. Takie sprawy powinny być osądzone, ale dlaczego bez przerwy angażowani są w to wszyscy?! Od tego są sądy! Ile można słuchać o tych wszystkich zdradach, teczkach, PRLu itd. Może przejdźmy do teraźniejszości, bo kompletnie wszyscy ją zlewają, a potem znowu za 10-20 lat będzie głośna rozpacz. A TVNowi i TVN24 też narazie podziękuję. Teraz włączasz te stacje i o niczym innym tam nie usłyszysz, jak tylko o Bolkach, Maleszce itp. Zastanawiam się, jak długo będziecie karmić wszystkich tymi odgrzewanymi kotletami. W ten sposób wypaczacie tylko pamięć o ludziach żyjących w tamtych czasach. Dlaczego? Dlatego, że można mieć tego wszystkiego po prostu dość! Młodych bardziej interesują sprawy UE, ich wykształcenia, galopujące ceny, gigantyczne koszty pracy, olimpiada w Chinach, stadiony, których nie ma, drogi, na których dezelują swoje samochody, czy Etiuda, na którą wstyd zaprowadzić obcokrajowca.I z całym szcunkiem i współczuciem dla rodziny p.Pyjasa, ale jest to dla mnie tylko historia, która ma głęboki sens, kiedy przekazywana jest na lekcjach historii, wykładach, ale oburza mnie, kiedy 90% polityków, mediów zajmuje się tylko takimi sprawami zamiast tym, co dotyka nas teraz, na bieżąco.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~tori 2008-06-25 (10:31) 6 lat 4 miesiące 6 dni 10 godzin i 26 minut temu

niestety
Ten porządek, który teraz robią tacy ludzie jak ksiądz Zalewski i Wildstein, miał zrobić Wałęsa po odzyskaniu wolności...gdyby nie współpracował z UB, zupełnie inaczej wyglądałaby Polska. Została rozgrabiona przez komunistów (niby prywatyzacja). Oni do dziś śmieją się z prawicy; macie wolność, a my pieniądze (ogromne emerytury i renty, zakłady przejęte lub sprzedane za złotówkę). Ustawili się i nie chcą tego stracić, dlatego tak walczą przeciw prawdzie!

odpowiedz

0
0
~bambo 2008-06-25 (08:31) 6 lat 4 miesiące 6 dni 12 godzin i 26 minut temu

dajcie już spokój
To już nas nie interesuje.Mam 30 lat i dość historii. Zajmijcie się ekonomią i organizacją Euro12 bo wam zabiorą.

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

0
0
~jerni 2008-06-25 (09:20) 6 lat 4 miesiące 6 dni 11 godzin i 37 minut temu

Jarosławie Wielki, prosimy wróć!!
Wróć i zrób porządek w Polsce. Bydło powinno być w oborze a nie na salonach.GW wyborcza powinna być niszczona przed przeczytaniem.

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

0
0
~bystra pisówa 2008-06-25 (10:03) 6 lat 4 miesiące 6 dni 10 godzin i 54 minuty temu

a jaki wpływ ma PIS na to co emitują w TVN!?
jaki?

odpowiedz

0
0
~represjonowany 2008-06-25 (09:53) 6 lat 4 miesiące 6 dni 11 godzin i 4 minuty temu

ujawnić nazwiska wszystkich kapusi i esbeków
No i własnie, znowu dzieciaki wypisują głupoty. Wczorajszy film powinien być przyczynkiem do zadumy i refleksji, cząstkowe wyznania kapusia maleszki/ z małej litery / świadczą o jego wyjątkowej perfidii. Donosiciel leciutko bije się w pierś, teraz !!!tak jak by nie miał na to 30-stu minionych lat, gdyby nie I.P.N. w dalszym ciągu czołowe dzienniki /G.W./ pisałyby o potrzebie spalenia esbeckich dokumentów, które /o zgozo/ są bardzo wiarygodnym materiałem, na podstawie lektury "moich" zgromadzonych przez SB materiałów mogę autorytatywnie stwierdzić że, zdarzają się w nich tylko drobne pomyłki.Należy OTWORZYĆ archiwa IPN-u i raz na zawsze będzie spokój.Oczywiście należy też esbekom zabrać wysokie emerytury, na które składają się również i ci młodzi ludzie piszący często w tej materii bzdury.

odpowiedz

0
0
~kasia 2008-06-25 (08:59) 6 lat 4 miesiące 6 dni 11 godzin i 58 minut temu

czekam na nastepne życiorysy
np. Moniki Olejnik i Tomasza Lisa

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~kol 2008-06-25 (09:52) 6 lat 4 miesiące 6 dni 11 godzin i 5 minut temu

Prawdopodobienstwo
Równie prawdopodobne jest ,że w najblizszą sobotę trafię główną wygraną w Totolotka , zwłaszcza że nie skreslam kuponów.

odpowiedz

0
0
~adam 2008-06-25 (09:49) 6 lat 4 miesiące 6 dni 11 godzin i 8 minut temu

kto to jest Pyjas
Nie wiem kto to jest i pewnie wiekszośćnie wie ale każdy o nim mówi Pyjas to i tamto. Zrobili zadymę i teraz każdy rozmawia o pyjasie ale nikt nie wie naqwet kto to jest

odpowiedz

0
0
~kolo 2008-06-25 (09:14) 6 lat 4 miesiące 6 dni 11 godzin i 43 minuty temu

co jeszcze zrobi PIS aby mu trochę urosło w sondażach?
Do czego jeszcze zniżą się działacze PIS? Prawo i sprawiedliwość w ich wydaniu jako jedynie słuszna prawda. Skąd to znamy?

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

0
0
~maitre 2008-06-25 (09:49) 6 lat 4 miesiące 6 dni 11 godzin i 8 minut temu

dlategowłaśnie Jarosław Wieli jest tam gdzie jest i nie są to salony

odpowiedz

0
0
~kondor 2008-06-25 (09:48) 6 lat 4 miesiące 6 dni 11 godzin i 9 minut temu

A kto to był ten Pyjas?
I co on mnie obchodzi?Gdyby nie kumplował się z Wildsajnem pewnie by żył.

odpowiedz

0
0
~emelelek 2008-06-25 (09:47) 6 lat 4 miesiące 6 dni 11 godzin i 10 minut temu

tylko PiS zrobi porządek
z komunistami.Teraz zaczynają się budzić chcą zniszczyć kościół a nastepnie marzy im się władza.Trzeba sie zabrać za Prezia Olka,Warchlaczka i innych.Panie Jarosławie niech PAN WRACA!!!!!

odpowiedz

0
0
~j23 2008-06-25 (09:38) 6 lat 4 miesiące 6 dni 11 godzin i 19 minut temu

tak sobie myślę
że do każdego świństwa można dorobić jakąś ideologię żeby wybielić siebie, a podkopać innych.to jest tzw. polskie bagienko.

odpowiedz

0
0
~Hipoteza 2008-06-25 (09:44) 6 lat 4 miesiące 6 dni 11 godzin i 13 minut temu

jak i ta że z powodu Dzikiego Kamienia
Można stawiać dowolne hipotezy. Wszak mamy demokrację, nieprawdaż?

odpowiedz

0
0
~sąsiad 2008-06-25 (09:07) 6 lat 4 miesiące 6 dni 11 godzin i 50 minut temu

Fajnie jest, ......
agenci, eSBeccy kapusie i szmalcownicy mają się dobrze, pod skrzydłami rządu Tuska i jego mentora z Polanki ! Polacy, czy wam nie wstyd dawać z siebie robić dur niów, co dobitniej można zobaczyć w komisji pod wodzą niejakiego Czumy, a w sejmie przez kaprala Komorowskiego ! Wstyd tym bardziej, że uważacie się za mądrych, a cwaniacy robią z was de bili !!!

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~Mietaek 2008-06-25 (09:38) 6 lat 4 miesiące 6 dni 11 godzin i 19 minut temu

postulat
wódko ! pozwól żyć.

odpowiedz

0
0
~janka258 2008-06-25 (09:37) 6 lat 4 miesiące 6 dni 11 godzin i 20 minut temu

widać gdzie byli kapusie i SB
wśród zarządów mediów - kapusie, a drudzy jako: właściciele stacji radiowych, telewizyjnych, koncernów medialnych itp.

odpowiedz

0
0
~Aleks 2008-06-25 (09:03) 6 lat 4 miesiące 6 dni 11 godzin i 54 minuty temu

bez lustracji
Konfidenci,oprawcy z SB, kapusie i donosiciele z ciemnych czasów PRL żyją sobie dostatnio i spokojnie,mają wysokie emerytury i nikt ich nie ruszy. A to dlatego że układ okrągłostołowy i gruba kreska (Mazowieckiego, Wałęsy itd) im to zapewniły. Ten sam układ nie dopuści do rzetelnej lustracji i tak nigdy do końca nie dowiemy się o nikczemnych postaciach PRL-u. Tym bardziej że obecna ekipa jest z tego układu okrągłostołowego i postkomunistycznego.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

Szukaj w serwisie

Bądź z nami na bieżąco

Najważniejsze wiadomości

Kto zostanie sekretarzem generalnym Platformy Obywatelskiej?
dodane 2014-10-31 (07:05) 13 godzin i 52 minuty temu

Mocne słowa Michała Kamińskiego: Jarosław Kaczyński to tchórz
dodane 2014-10-31 (08:45) 12 godzin i 12 minut temu

"Wprost" pozywa Romana Giertycha i "Gazetę Wyborczą"
dodane 2014-10-31 (07:45) 13 godzin i 12 minut temu

Mężczyzna zginął pod kołami autobusu
dodane 2014-10-31 (09:06) 11 godzin i 51 minut temu

Autobus staranował dziewięć aut we Wrocławiu
dodane 2014-10-30 (14:07) 1 dzień 6 godzin i 50 minut temu

Jakie są szanse na ekstradycję Polańskiego?
dodane 2014-10-30 (04:55) 1 dzień 16 godzin i 2 minuty temu

więcej wiadomości

Wyślij newsa #dziejesiewpolsce

Masz ciekawego newsa, zdjęcia film. Wyślij do nas.

wyślij

Najlepsze materiały publikujemy na stronie głównej serwisu.