Strona główna serwisu
Czy ktoś kradnie jedzenie pacjentom szpitali?

Czy ktoś kradnie jedzenie pacjentom szpitali?

Służby sanitarne skontrolują, czy nie dochodzi do kradzieży żywności dla pacjentów - informuje "Rzeczpospolita".
Rzecznik praw pacjenta Krystyna Kozłowska chce, by w szpitalach żywiono pacjentów lepiej. Zwróciła się więc do głównego inspektora sanitarnego, by ten zlecił podległym jednostkom sanepidu kontrolę posiłków podawanych w szpitalach w całej Polsce.

- Zastrzeżenia pacjentów do jakości żywności w szpitalach czy innych placówkach realizujących stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne pojawiają się regularnie w zgłoszeniach kierowanych do biura rzecznika praw pacjenta. W ostatnim roku było ich blisko 90. Dla porównania: w 2013 r. takie zgłoszenia były sporadyczne - informuje „Rz" Krystyna Kozłowska. - Obiekcje pacjentów budzi przede wszystkim jakość podawanych w szpitalach posiłków - za małe porcje, zbyt zimne posiłki, brak urozmaiconego menu oraz niedostosowanie posiłków do choroby pacjenta i wynikającej z niej diety (np. dieta cukrzycowa, bezglutenowa czy wątrobowa) - dodaje.

Przyznaje też, że liczba zgłoszeń rośnie wraz z popularnością w serwisach społecznościowych stron, na których publikowane są zdjęcia szpitalnych posiłków. Pacjenci, widząc, że niektóre szpitale żywią lepiej, zaczynają walczyć o podniesienie standardów także tam, gdzie sami się leczą.


- W sieci jest mnóstwo zdjęć słabej jakości posiłków. My na przykład otrzymujemy ich ok. 100 dziennie. Na naszą stronę zagląda aż 1,4 mln osób tygodniowo, a codziennie internauci pozostawiają pod zdjęciami aż 1,5 tys. komentarzy. Trudno pozostać wobec tego obojętnym - mówi Tomasz Krzemiński, twórca fanpage'u na FB „Posiłki w szpitalach." Założył stronę po tym, jak sam kilkakrotnie był w szpitalu i podawano mu wówczas nieco „dziwne" jedzenie. Nie wiadomo jednak, kiedy te kontrole się odbędą ani jak konkretnie będą one wyglądać. - Nie jesteśmy w stanie kontrolować jakości posiłków szpitalnych, bo to nie leży w naszych kompetencjach. My sprawdzamy jedynie, czy są one przygotowywane z zachowaniem należytej staranności i czy warunki panujące w kuchniach nie grożą zatruciem. Robimy to od dawna - mówi Jan Bondar, rzecznik GIS. - Odpowiedzieliśmy już pani rzecznik, że nie będziemy wszczynać dodatkowych kontroli.

Bondar tłumaczy jednak, że sanepid co roku sprawdza, jak wygląda menu w szpitalach, ale nie po to, by kogokolwiek karać, ale by wiedzieć, jaka jest sytuacja. Bo odpowiednie karmienie pacjentów jest częścią procesu leczniczego. - Nie jest najlepiej. W około 40 proc. szpitali w Polsce żywi się pacjentów źle, choć menu szpitalne zazwyczaj opracowują dietetycy - zdradza rzecznik sanepidu. Nie oznacza to jednak, że w szpitalach nic się nie zmieni. Jan Bondar zdradza, że ostatnio GIS podpisał porozumienie z Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów. - Za pomocą jego zbrojnego ramienia, czyli Inspekcji Handlowej, będziemy sprawdzać, czy np. zgadza się waga podawanych porcji. Słowem, czy kotlety są tak duże, jak być powinny. Chcemy także zwiększyć nadzór nad firmami kateringowymi dostarczającymi żywność do szpitali - wyjaśnia Bondar.

Nieoficjalnie mówi się także, że Ministerstwo Zdrowia chce, by przygotowane zostało specjalne rozporządzenie określające normy żywienia szpitalnego. Miałoby być ono podobne do tego, które mówi o zasadach żywienia w szkołach i przedszkolach. Nie wiadomo jednak, czy ono powstanie, bo z uwagi na różnorodność chorób zmieniają się także zalecenia co do diety. - Nie sposób tego opisać w jednym dokumencie - mówi nam osoba z bliskiego otoczenia Ministerstwa Zdrowia.
Joanna Ćwiek

Zobacz także: W Krakowie 6 przypadków świńskiej grypy

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (232)
Nie zgadzam się z opinią
20
Zgadzam się z opinią
582
~sklave 2016-02-01 (06:12) 11 godzin i 25 minut temu

A więźniom to nawet ptasiego mleka nie brakuje. Koszt utrzymania jednego osadzonego to około 3 000 złotych. Darmowa opieka medyczna, darmowe lekarstwa, jedzenie przynoszone pod nos! To tylko niektóre z przywilejów, jakimi cieszą się osadzeni w polskich więzieniach! Na starość i jak ciężko zachorujesz tylko wiezienie cię uratuje by godnie żyć. Więcej na sklave.polityka

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 7

Nie zgadzam się z opinią
19
Zgadzam się z opinią
425
~Otka 2016-02-01 (06:46) 10 godzin i 51 minut temu

kotlety są tak duże, jak być powinny. .???Kotlet w szpitalu?Piszący ten art.dawno nie byl w szpitalu,

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 4

Nie zgadzam się z opinią
40
Zgadzam się z opinią
410
~dawid 4789753 2016-02-01 (07:35) 10 godzin i 2 minuty temu

zlikwidowona kuchnie które były w szpitalach jest teraz dowozone jedzenie od dostawców oni kradna + do tego kradna lekarze pielęgniarki i salowe wiec co tu dużo mowic

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 21