więcej

Czy USA pomogą Polsce w śledztwie smoleńskim?.

PAP |  dodane 2011-01-21 (18:50) 3 lata 8 miesięcy 9 dni 1 godzinę i 3 minuty temu
drukuj

Wniosek o pomoc prawną skierowany do Stanów Zjednoczonych w postępowaniu dotyczącym katastrofy smoleńskiej to jeden z tematów spotkania przedstawicieli Prokuratury Generalnej i wojskowej z urzędnikami Departamentu Sprawiedliwości USA.

Wizyta amerykańskich urzędników zaplanowana była na dwa dni. W środę spotkali się z nimi przedstawiciele polskiego resortu sprawiedliwości zajmujący się współpracą międzynarodową, w czwartek kilkuosobowa amerykańska delegacja rozmawiała z przedstawicielami departamentu współpracy międzynarodowej Prokuratury Generalnej oraz z prokuratorami wojskowymi.

Już wcześniej rzecznik prasowy Prokuratury Generalnej, prok. Mateusz Martyniuk informował, że zwykle podczas tego typu rozmów poruszane są kwestie wniosków ekstradycyjnych i wniosków o pomoc prawną, które obie strony wysłały do siebie w związku z prowadzeniem różnych śledztw. Jednym z ostatnich takich wniosków jest - skierowany do USA na początku lipca ubiegłego roku przez polską prokuraturę wojskową - wniosek o pomoc prawną w śledztwie dotyczącym katastrofy smoleńskiej.

Rzecznik prasowy Naczelnej Prokuratury Wojskowej, płk Zbigniew Rzepa, powiedział, że "spotkanie miało charakter roboczy i konsultacyjny". Dodał, że sprawa wniosku do USA została poruszona podczas spotkania, na ten temat toczyła się rozmowa, ale nie ujawnił jej szczegółów. Przyznał, że strona polska nie otrzymała na razie żadnych materiałów z USA.

Przedstawiciele prokuratury mówili wcześniej, że tego typu spotkania z przedstawicielami różnych krajów odbywają się cyklicznie, co pewien czas.

We wniosku o pomoc prawną do Departamentu Sprawiedliwości USA prokuratura wniosła m.in. - jak przyznawał w lipcu prokurator generalny Andrzej Seremet - o udostępnienie ewentualnie posiadanych przez stronę amerykańską zapisów nasłuchów "rozmów w przestrzeni". Zaprzeczył on doniesieniom mediów, by wniosek dotyczył rozmów z telefonu satelitarnego z pokładu prezydenckiego tupolewa. Potwierdził zaś, że obejmuje on m.in. wątek ewentualnego zamachu przy użyciu broni elektronicznej.

Oprócz wniosku do USA polscy prokuratorzy skierowali w sprawie smoleńskiej sześć wniosków o pomoc prawną do Rosji, które na razie zostały zrealizowane częściowo oraz jeden wniosek - już zrealizowany - do Białorusi. W przygotowaniu jest siódmy wniosek do Rosji. Polska prokuratura w najbliższych tygodniach otrzymać ma także kolejne 30 tomów akt z Rosji w ramach realizacji wysłanych wniosków. W materiałach tych zawarte będą najprawdopodobniej m.in. uzupełniające dokumenty dotyczące sekcji zwłok ofiar katastrofy.


(tbe)

Bądź na bieżąco z wiadomości.wp.pl

oceń
tak 5 71.43%
nie 2 28.57%

Przeczytaj też

Rzeczy ofiar ze Smoleńska nie będą spalone

dodane 2011-02-10 (16:39) 3 lata 7 miesięcy 20 dni 3 godziny i 14 minut temu

Amerykańskie samoloty zabiły 13 Pakistańczyków

aktualizacja 2011-01-23 (20:06) 3 lata 8 miesięcy 6 dni 23 godziny i 47 minut temu

Eksperyment na tupolewie - ujawniono szczegóły

dodane 2011-01-21 (14:55) 3 lata 8 miesięcy 9 dni 4 godziny i 58 minut temu

"Polska prosiła Rosję o nawigatora, ale go nie dostała"

aktualizacja 2011-01-21 (17:27) 3 lata 8 miesięcy 9 dni 2 godziny i 26 minut temu

"Rosjanie nie chcieli nam dać nagrań z wieży za karę"

dodane 2011-01-21 (12:56) 3 lata 8 miesięcy 9 dni 6 godzin i 57 minut temu

Dlaczego Putin milczy w sprawie katastrofy Tu-154?

dodane 2011-01-21 (09:00) 3 lata 8 miesięcy 9 dni 10 godzin i 53 minuty temu

USA o śledztwie w sprawie katastrofy pod Smoleńskiem

dodane 2011-01-21 (05:30) 3 lata 8 miesięcy 9 dni 14 godzin i 23 minuty temu

W innych serwisach

Czekamy na Twoje zgłoszenie!

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem ważnego zdarzenia? Poinformuj Internautów o tym, co dzieje się w Polsce, na świecie, w Twojej okolicy!

Wyślij nam zdjęcie, film lub artykuł! Najciekawsze opublikujemy!


Opinie (43)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
dr.rd 2011-01-21 (21:05) 3 lata 8 miesięcy 8 dni 22 godziny i 48 minut temu

Pytanie nie aktualne.
Amerykanie odpowiedzieli że się nie zajmą .Według nich to sprawa między Polską i Rosją .

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

0
0
~eh 2011-01-22 (12:44) 3 lata 8 miesięcy 8 dni 7 godzin i 9 minut temu

Unia Stanów Ameryki pomogą
Cóż to za forma? "Czy USA pomogą Polsce w śledztwie smoleńskim?"

odpowiedz

0
0
~Emigrant 2011-01-21 (23:37) 3 lata 8 miesięcy 8 dni 20 godzin i 16 minut temu

Oj robi sie goraco wokol Tuska i jego bandy!!!!!
USA poprowadzi prawdziwe dochodzenie, bez matactwa i kretactwa!!!!!!!!

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~fre 2011-01-21 (20:23) 3 lata 8 miesięcy 8 dni 23 godziny i 30 minut temu

Napewno Amerykanie i nie tylko maja pelny nasluch zdjecia itp itd
Wiadomo, ze w przypadku takich katastrof wszystkie urzadzenia szpiegoskie obserwuja kraj w ktorym si to zdarzylo. Po co? W tym czasie mozna pozyskac bezcenne informacje jak dany kraj jest zorganizowany, kto podejmuje decyzje etc. Dlatego Amerykanie w czasie zimnej wojny nie informowaly przypadkowego wlotu samolotu w terytorium ZSRR tylko obserwowaly co sie dzieje. Teraz zapewnie nie do tego stopnia ale robia podobnie.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

0
0
~Piotr. 2011-01-21 (20:03) 3 lata 8 miesięcy 8 dni 23 godziny i 50 minut temu

W końcu ujawnią treść rozmów
Kaczyńskich, czuję, że będzie ewakuacja z Pisu co nie których posłów.Jarosław dokona samospalenia pod wawelem.

odpowiedz

pokaż 6 ukrytych odpowiedzi

0
0
~basia 2011-01-22 (09:23) 3 lata 8 miesięcy 8 dni 10 godzin i 30 minut temu

czy USA pomoga
Bardzo watpie aby USA pomoglo juz dawno widac jak nam pomagaja nasi chlopcy gina za ich wojne a nam wiz jak nie zniesli tak nie zniosa jesli i maciarewicz i fotyga nic nie wskorali a wczesniej nie odpowiedzieli na nasza prosbe to o czyms to swiadczy moze gdyby te rozmowy braci nie byly tak wazne to moze by pomogli ale widac jest tam cos co moze braci skompromitowac wiec oni beda milczec tylko jak dlugo im sie to uda prawda moze wyjsc na jaw w najbardziej zaskakujacym momencie i wtedy bedzie juz jasne co i jak.

odpowiedz

0
0
~Ala 2011-01-21 (23:35) 3 lata 8 miesięcy 8 dni 20 godzin i 18 minut temu

Bedzie wreszcie normalne sledztwo!!!!!!!
Moze lepiej zeby Tusk i jego banda juz teraz wyjechala na wakacje do Rosji.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

0
0
~Ala 2011-01-21 (23:33) 3 lata 8 miesięcy 8 dni 20 godzin i 20 minut temu

Wreszcie prawda bedzie znana !!!!!!!!
Tusk-podaj sie do dymisji teraz to bedzie bardziej honorowo!!!!!!!!

odpowiedz

0
0
~lolek 2011-01-21 (19:39) 3 lata 8 miesięcy 9 dni i 14 minut temu

Myślę że Amerykanie wiedzą b.dużo o katastrofie !
Czy pomogą ? -wzystko zależy od tego jak nas oceniają .

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

0
0
~Adam- Chicago 2011-01-21 (22:04) 3 lata 8 miesięcy 8 dni 21 godzin i 49 minut temu

oby Polacy odnalezli rozmowe Jaroslawa z Lechem K.
to by bardzo duzo dalo do myslenia a i Jaroslaw usiadl by a nie jatrzyl .

odpowiedz

0
0
~ubu 2011-01-21 (21:51) 3 lata 8 miesięcy 8 dni 22 godziny i 2 minuty temu

Bardzo nam pomogą.
Tak nam pomogą jak Anglia i Francja w 39r.A później w 45r. w Jałcie.Jest mądre przysłowie;"jak umiesz liczyć,to licz na siebie".Wycofać wszystkie wojska nasze z misji amerykańskich i powiedzieć im,że to sprawa nie nasza.

odpowiedz

0
0
~kit 2011-01-21 (21:46) 3 lata 8 miesięcy 8 dni 22 godziny i 7 minut temu

Już nam raz pomogli
w 45r. jak nas sprzedali wraz z Anglią i Francją Rosji.Tylko naiwni Polacy walczą za innych i za ich chałupę,a inni nam za to : "całujcie nas w d...." .

odpowiedz

0
0
!!!!! 2011-01-21 (21:25) 3 lata 8 miesięcy 8 dni 22 godziny i 28 minut temu

Prośba nie wniosek szanowna inteligencjo
Myślę że przy okazji można dołączyć prośbę o pomoc prawną w wyjaśnieniu 'Sprawy Mazura'.Myślę,że Policja CIA ,nie miałaby nic przeciwko temu,ale jak przyjaciele nie proszą, to się nie pomaga.

odpowiedz

0
0
~pkurzawa1 2011-01-21 (20:50) 3 lata 8 miesięcy 8 dni 23 godziny i 3 minuty temu

pomoc
tak pomoga jak z wizami, moze za malo im w tylek wchodzimy

odpowiedz

0
0
~leon 2011-01-21 (20:46) 3 lata 8 miesięcy 8 dni 23 godziny i 7 minut temu

żałosne
A może by wreszcie wyjaśnili zabójstwo Kenedego , Kinga i innych

odpowiedz

0
0
~leon 2011-01-21 (20:46) 3 lata 8 miesięcy 8 dni 23 godziny i 7 minut temu

żałosne
A może by wreszcie wyjaśnili zabójstwo Kenedego , Kinga i innych

odpowiedz

0
0
Ezechiel 2011-01-21 (19:13) 3 lata 8 miesięcy 9 dni i 40 minut temu

Czy oficjalne czynniki nie będą nieoficjalnie zniechęcać
amerykanów do udzielenia pomocy? Czy ujawniony zostanie zakres materiałów dowodowych jakim dysponują Amerykanie? Słyszałem wersję, że amerykańskie satelity szpiegowskie zamiast obserwować lot i lotnisko w Smoleńsku patrzyły właśnie na pola kukurydzy, a jedyne zdjęcia ze Smoleńska pochodzą z okresu tydzień przed i tydzień po katastrofie. Czy to normalne?

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

0
0
~fre 2011-01-21 (20:23) 3 lata 8 miesięcy 8 dni 23 godziny i 30 minut temu

Napewno Amerykanie i nie tylko maja pelny nasluch zdjecia itp itd
Wiadomo, ze w przypadku takich katastrof wszystkie urzadzenia szpiegoskie obserwuja kraj w ktorym si to zdarzylo. Po co? W tym czasie mozna pozyskac bezcenne informacje jak dany kraj jest zorganizowany, kto podejmuje decyzje etc. Dlatego Amerykanie w czasie zimnej wojny nie informowaly przypadkowego wlotu samolotu w terytorium ZSRR tylko obserwowaly co sie dzieje. Teraz zapewnie nie do tego stopnia ale robia podobnie.

odpowiedz

0
0
~bolko 2011-01-21 (20:06) 3 lata 8 miesięcy 8 dni 23 godziny i 47 minut temu

kaktus
Kaktus mi wyrośnie jak amerykanie wejdą w konflikt z rucholami i nam pomogą,

odpowiedz

0
0
~Gośc 2011-01-21 (20:00) 3 lata 8 miesięcy 8 dni 23 godziny i 53 minuty temu

Komentarz
Juz się rozpędzili, kiedy w Polsce skończy się ta naiwna głupota. Jak pamiętam zawsze oczekujemy że ktoś nam pomoże , czy obroni. Takie liczenie to jakaś patologia , czy czasem to nie nadaje się do leczenia. Należałoby zasięgnąć konsultacji u psychiatry.

odpowiedz

Szukaj w serwisie

Bądź z nami na bieżąco

Najważniejsze wiadomości

Telewizja Trwam ukarana karą 50 tys. zł za nawoływanie do niszczenia Tęczy
dodane 2014-09-30 (15:21) 4 godziny i 32 minuty temu

UE nie złagodzi sankcji wobec Rosji
dodane 2014-09-30 (14:20) 5 godzin i 33 minuty temu

Znany ksiądz "wyprał" 67 mln zł. Zapadły wyroki ws. afery Stella Maris
dodane 2014-09-30 (13:28) 6 godzin i 25 minut temu

Zmarł mężczyzna pobity przez ochroniarza w nocnym klubie
dodane 2014-09-30 (13:41) 6 godzin i 12 minut temu

9 lat dla ojca za wyrzucenie syna przez balkon
dodane 2014-09-30 (13:25) 6 godzin i 28 minut temu

więcej wiadomości

Wyślij newsa #dziejesiewpolsce

Masz ciekawego newsa, zdjęcia film. Wyślij do nas.

wyślij

Najlepsze materiały publikujemy na stronie głównej serwisu.

Sonda

Czy zamierzasz zapoznać się z treścią expose Ewy Kopacz?

liczba oddanych głosów: 1497