więcej

mazowieckie

Czołowe zderzenie pociągów w Warszawie.

PAP |  aktualizacja 2012-05-23 (13:25) 2 lata 6 miesięcy 25 dni 12 godzin i 4 minuty temu
drukuj

Prokuratura Rejonowa Warszawa Praga Północ będzie wyjaśniać okoliczności zderzenia dwóch pociągów w stolicy. W wypadku ranne zostały dwie osoby, jedna z nich z obrażeniami ręki trafiła do szpitala. Zmieniono organizację ruchu pociągów.
TVN24/x-news


- Na miejscu są w tej chwili dwaj prokuratorzy i prowadzą oględziny kabin pociągów, które brały udział w zderzeniu. Zabezpieczone zostały też tzw. "czarne skrzynki" - poinformowała rzeczniczka praskiej prokuratury okręgowej Renata Mazur.

W najbliższym czasie powinna zapaść decyzja o tym, z jakiego artykułu prowadzone będzie śledztwo. Prawdopodobnie będzie to sprowadzenie katastrofy w ruchu lądowym - dodała.

Do czołowego zderzenia dwóch pociągów doszło rano w Warszawie. W wypadku zostały ranne dwie osoby. Inne pociągi mogą być opóźnione o 30 minut, ponieważ zmieniono organizację ruchu.

Jak poinformował rzecznik PKP PLK Mirosław Siemieniec, do wypadku doszło ok. godz. 5.45 między przystankami Warszawa Praga a Warszawa Zoo. Zderzyły się składy Kolei Mazowieckich i Szybkiej Kolei Miejskiej, które znalazły się na tym samym torze. "Pociąg SKM jechał od strony Legionowa, a Kolei Mazowieckich od strony Stacji Warszawa Gdańska" - wyjaśnił Siemieniec.

Na miejscu zdarzenia działa też komisja, która ma wyjaśnić przyczyny wypadku. Uszkodzone składy zostaną odholowane, gdy komisja zakończy prace.

Rzecznik pytany, jak długo mogą potrwać prace, odpowiedział: Jesteśmy bardzo ostrożni w szacunkach. Podał też, że z wstępnych ustaleń wynika, iż uczestnicy wypadku byli trzeźwi.

Rzecznik Straży Ochrony Kolei Paweł Boczek mówił rano, że "w wyniku zderzenia zostały ranne dwie osoby, jedna z osób (kobieta) z lekkimi obrażeniami ciała została przewieziona do szpitala, druga odmówiła pomocy medycznej".

Biuro prasowe Kolei Mazowieckich (KM) poinformowało, że w związku z wypadkiem na odcinku Warszawa Zachodnia (d. Warszawa Wola) - Warszawa Gdańska kursować będzie pociąg wahadłowy SKM Warszawa. - W pociągu tym honorowane będą ważne bilety na pociągi "Kolei Mazowieckich - KM" obowiązujące na tym odcinku - napisano w komunikacie.

Na odcinku Warszawa Gdańska - Warszawa Praga ruch pociągów został wstrzymany.

Natomiast pociągi z kierunku Legionowa kierowane będą do Warszawy Zachodniej, przez Warszawę Wschodnią i Warszawę Centralną.

Biuro prasowe KM poinformowało też, że pociągi z Warszawy Zachodniej w kierunku Legionowa, Nasielska i Ciechanowa będą kierowane przez Warszawę Centralną, Warszawę Wschodnią, Warszawę Pragę.

Biuro zapewnia, że na odcinku Warszawa Zachodnia-Legionowo-Warszawa Zachodnia ważne bilety Kolei Mazowieckich honorowane są w pociągach SKM Warszawa, a ważne bilety ZTM (także jednorazowe) w pociągach KM.

Zdaniem przedstawicieli związków zawodowych wypadek dowodzi, że sprawy związane z bezpieczeństwem na kolei są w Polsce zaniedbywane. Przewodniczący Konfederacji Kolejowych Związków Zawodowych Leszek Miętek przypomniał w przesłanym PAP oświadczeniu, że związkowcy po marcowej katastrofie pod Szczekocinami, w której zginęło 16 osób, domagali się od rządu i ministerstwa transportu podjęcia działań, które zwiększyłyby bezpieczeństwo na torach. Zdaniem Miętka, nie uczyniono w tej sprawie nic.

- Niestety, przykład dzisiejszego czołowego zderzenia pociągów, niedawnego zakłócenia ruchu pociągów w Babach z powodu wadliwie działającej sygnalizacji i kilku innych mniej medialnych zdarzeń świadczą o tym, że zaklinanie rzeczywistości nawet przez najwyższej rangi decydentów nie zmieni faktu, że w obszarze bezpieczeństwa w ruchu kolejowym konieczne są realne i natychmiastowe działania - napisał związkowiec.

Zapowiedział, że Walne Zebranie Delegatów Konfederacji Kolejowych Związków Zawodowych będzie debatować, czy nie zatrzymać pociągów w całym kraju. - Tylko to w naszym przekonaniu może wymusić działania przywracające bezpieczeństwo na polskich torach - napisał Miętek.

Zarząd firmy Pesa S.A., producenta jednego z pociągów uczestniczących w wypadku w Warszawie, podkreślił, że przy projektowaniu i produkowaniu taboru "bezpieczeństwo pasażerów i maszynistów to priorytet". "Firma od lat prowadzi zaawansowane badania rozwiązań technicznych dotyczących czterech scenariuszy zderzeniowych. Pojazdy Pesa są wyposażone w specjalne absorbery energii, których zadaniem jest zminimalizować skutki zderzenia. Właśnie takie, nowoczesne rozwiązania zastosowano w Elfach jeżdżących m. in. w Kolejach Mazowieckich" - zaznaczono w oświadczeniu.

W opinii producenta, tzw. strefa kontrolowanego zgniotu sprawdziła się także podczas zderzenia, do którego doszło w środę. - Celem strefy jest przejęcie (wytracenie) energii zderzenia, tak by jego skutki nie przenosiły się na kabinę maszynisty i część pasażerską. Wnętrze kabiny w ogóle nie zostało uszkodzone. Widoczne na zdjęciach w mediach publikowanych po zdarzeniu w Warszawie uszkodzenia czy wręcz zgniecenia - np. osłon z tworzyw sztucznych czy innych elementów strefy zgniotu (zwłaszcza absorberów) - są czymś naturalnym i przewidywanym, bo właśnie taka jest ich rola - podkreślił rzecznik Pesa S.A. Michał Żurowski.

Podkreślił także, że w tym wypadku Elf przejął i zneutralizował energię nie tylko własną, ale i drugiego pojazdu, co miało "istotny wpływ na bezpieczeństwo pasażerów obu pociągów". - Elf to jedyny polski pojazd kolejowy, którego strefa kontrolowanego zgniotu pozwala tak zachować się, czyli przejmować energię obu pojazdów podczas kolizji - wyjaśnił Żurowski.


(mj, kab, meg, asz, db)

Bądź na bieżąco z wiadomości.wp.pl

oceń
tak 24 10.17%
nie 212 89.83%

Przeczytaj też

Warszawa: Pociąg SKM śmiertelnie potrącił mężczyznę

dodane 2012-06-02 (12:57) 2 lata 6 miesięcy 16 dni 12 godzin i 32 minuty temu

Wykolejenie pociągu towarowego w Zebrzydowicach

aktualizacja 2012-05-29 (10:37) 2 lata 6 miesięcy 19 dni 14 godzin i 52 minuty temu

PiS chce zwołania komisji infrastruktury ws. bezpieczeństwa na kolei

dodane 2012-05-28 (09:20) 2 lata 6 miesięcy 20 dni 16 godzin i 9 minut temu

Sławomir Nowak: kolejarze powinni przejść ponowne szkolenia ws. bezpieczeństwa

dodane 2012-05-27 (14:30) 2 lata 6 miesięcy 21 dni 10 godzin i 59 minut temu

16-letni motorowerzysta zginął po zderzeniu z radiowozem

dodane 2012-05-25 (08:20) 2 lata 6 miesięcy 23 dni 17 godzin i 9 minut temu

"Nie wykluczamy strajku generalnego i zatrzymania pociągów w całej Polsce"

dodane 2012-05-24 (06:56) 2 lata 6 miesięcy 24 dni 18 godzin i 33 minuty temu

Solidarna Polska chce odwołania ministra transportu Sławomira Nowaka

dodane 2012-05-23 (15:20) 2 lata 6 miesięcy 25 dni 10 godzin i 9 minut temu

W innych serwisach

Czekamy na Twoje zgłoszenie!

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem ważnego zdarzenia? Poinformuj Internautów o tym, co dzieje się w Polsce, na świecie, w Twojej okolicy!

Wyślij nam zdjęcie, film lub artykuł! Najciekawsze opublikujemy!


Opinie (323)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

2374
20
~kk 2012-05-23 (08:53) 2 lata 6 miesięcy 25 dni 16 godzin i 36 minut temu

kaczor krzycz że to wina Tuska

odpowiedz

pokaż 7 ukrytych odpowiedzi

286
6
~o 2012-05-23 (08:56) 2 lata 6 miesięcy 25 dni 16 godzin i 33 minuty temu

hel i strzały były

odpowiedz

280
7
~MAG 2012-05-23 (07:01) 2 lata 6 miesięcy 25 dni 18 godzin i 28 minut temu

Dobrze że nikomu nic się nie stało... Pasażerowie PKP nie oczekują żeby pociągi jeździły punktualnie, do tego się przyzwycziliśmy. Chcielibyśmy tylko prosić aby nie jeździły po jednym torze... Dziękujemy. Wdzięczni pasażerowie PKP

odpowiedz

pokaż 6 ukrytych odpowiedzi

262
16
~olek3671 2012-05-23 (08:23) 2 lata 6 miesięcy 25 dni 17 godzin i 6 minut temu

Bylo slychac strzaly???

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

251
10
~edek 2012-05-23 (08:47) 2 lata 6 miesięcy 25 dni 16 godzin i 42 minuty temu

Gdyby Jarosław Kaczyński teraz rządził do takich sytuacji by nie dochodziło !! sam osobiście wszystkiego by dopilnował .

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

141
5
~Tuska fan 2012-05-23 (07:00) 2 lata 6 miesięcy 25 dni 18 godzin i 29 minut temu

Koko Koko Euro spoko! Jesteśmy suuuuper przygotowani.

odpowiedz

112
7
~nerwus 2012-05-23 (06:56) 2 lata 6 miesięcy 25 dni 18 godzin i 33 minuty temu

państwo Bula zdaje egzamin raz za razem

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

89
3
~forest gump 2012-05-23 (06:59) 2 lata 6 miesięcy 25 dni 18 godzin i 30 minut temu

Euro za pare dni a na koleji jaj jak berety :(

odpowiedz

84
3
~marko 2012-05-23 (07:29) 2 lata 6 miesięcy 25 dni 18 godzin i 1 minutę temu

Oczywiście zaraz się dowiemy, że zderzenie tych pociągów nie ma żadnego zwiazku ze stanem kolei, że przecież ten odcinek był niedawno (pewnie 70 lat temu) remontowany, że to wina maszynisty lub drużnika (jakby któryś chciał coś mówić to się go do wariatkowa na obserwację wyśle) i że to zdarzenie nie ma nic wspólnego z wypadkiem pod Szczekocinami. No i najważniejsze - wypadek pokazał, że państwo polskie zwowu zdało egzamin, karetki zabrały poszkodowanych do szpitala (wszędzie na świecie karetki odwożą poszkodowanych do szpitali ale nigdzie z takim heroizmem jak u nas) i szybko usunięto złom z torów (mógł przecież pół roku leżeć na torach)

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

65
3
Leonard.K 2012-05-23 (08:42) 2 lata 6 miesięcy 25 dni 16 godzin i 47 minut temu

Co robi Prokuratura, przecież zwolnienie konserwatorów systemu bezpieczeństwa na Kolei (zakupionego w latach `70) spowodowało, że ruch kolejowy nie ma zabezpieczań (Maszyniści wielokrotnie o tym pisali), Prokuratura powinna się zająć osobami odpowiedzialnymi za Systemy Bezpieczeństwa Ruchu Kolei, tego systemu na dzień dzisiejszy nie ma i to świadczy o przyczynieniu się tych osób do katastrof (wielokrotnych) w ruchu kolejowym.

odpowiedz

pokaż 9 ukrytych odpowiedzi

56
2
~x 2012-05-23 (08:28) 2 lata 6 miesięcy 25 dni 17 godzin i 1 minutę temu

Teraz przed podróżą pociągiem po Polsce trzeba zrobic testament. Masakra jakaś. Takiego bajzlu na kolei nawet za komuny nie było.

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

54
5
~asd 2012-05-23 (08:36) 2 lata 6 miesięcy 25 dni 16 godzin i 53 minuty temu

Na pewno któryś wymusił pierwszeństwo przejazdu!!!

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

46
3
~adrian2767 2012-05-23 (07:42) 2 lata 6 miesięcy 25 dni 17 godzin i 47 minut temu

Komorowski na stojaka-Sprzedali lożę prezydenta Rosjanom.W trakcie Euro 2012 najważniejsze osoby w państwie nie zasiądą w loży prezydenckiej, ponieważ... sprzedano ją Rosjanom.Potwierdzają się informacje o tym, że lożę prezydencką na Stadionie Narodowym na czas Mistrzostw Europy w piłce nożnej wykupił Roman Abramowicz, a pozostałe loże zostały wykupione przez innych rosyjskich „biznesmenów” i polityków. Pod koniec kwietnia media podały informację, że Abramowicz zamierza zaprosić do loży prezydenta Rosji Władimira Putina.Loża prezydencka na Stadionie Narodowym to najbardziej ekskluzywna strefa mogąca pomieścić ok. 100 osób. Gdyby Putin w Polsce się pojawił, taka sytuacja oznaczałaby, że w loży będzie prezydent Rosji, a nie prezydent Polski.Jarosław Kaczyński na konferencji prasowej taką sytuację określił mianem skandalu,a stadion wybudowany z budżetu państwa,dziadoskie państwo.Wyjątkowo znamienna historia. Trudno o bardziej dobitny przykład, co się w Polsce naprawdę dzieje.

odpowiedz

pokaż 6 ukrytych odpowiedzi

41
2
~Oli 2012-05-23 (10:44) 2 lata 6 miesięcy 25 dni 14 godzin i 45 minut temu

Zniszczyli nasz rodzimy przemysł, banki handel, gaz łuplowy dali USA za 1%, likwidują lekcje historii itd.. STOP ZAWODOWYM POLITYKOM. Jedni udają że rządzą, drudzy udają że są opozycją. Później zmiana. Drudzy udają że rządzą, pierwsi udają że są opozycją. Później zmiana..itd..(a kasa leci) Czas powiedzieć STOP!!! Wiadomo, że decyzje podejmują 2-3 osoby!Po co nam utrzymywać tych 460 pajaców (automaty do głosowania na żądanie partyjnych przywódców- z dodatkami na biura, benzynę itd) i ich pomagierów? Zarabiają MIESIĘCZNIE z dodatkami do 28000 zł! Policzcie 4 LATA!!!1 milion 344 tysiące na posła!!!- 460 pajaców bierze 618 MILIOMÓW ZŁ z Naszych podatków!!!. Teraz UWAGA: 191 milionów rocznie dostają Partie Polityczne, po to żeby zatrudniać ekspertów szwagrów!!! Już wiecie dlaczego podrożeje prąd o 40%? Stać Was? A na mydło dla dzieci w przedszkolach brakuje! Teraz najlepsze- większość z nich siedzi przy korytach ponad 20 lat! heh TO JEST KASIORA! Uważamy, że wystarczy TANI System Prezydencki i 50-max.100 Senatorów. My Społeczeństwo jesteśmy na tyle świadomi, że wiemy, co jest dla Nas dobre, a co nie. Tylko przez referendum można ich odereać od koryt. Musimy mieć PRAWO DO REFERENDÓW, żeby decydować o przyszłości kraju i następnych pokoleń, czy to się podoba politykom czy nie! Robimy akcję społeczną PRAWO NARODU DO REFERENDUM- STOP ZAWODOWYM POLITYKOM. zdrowykraj.pl zapraszamy Jesteśmy na tyle świadomym społeczeństwem, jak myślicie?

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

54
18
~maszynisda 2012-05-23 (07:36) 2 lata 6 miesięcy 25 dni 17 godzin i 53 minuty temu

Jeżdżo jak wariaci, wyprzedzają na trzeciego, po 28 godzin /dobe przemęczeni - maszyniści - i to są efekty!

odpowiedz

pokaż 9 ukrytych odpowiedzi

37
8
~obserwator 2012-05-23 (07:28) 2 lata 6 miesięcy 25 dni 18 godzin i 1 minutę temu

Tego porąbany rząd doprowadzi ten kraj do ruiny. W ciągu 5 lat rządów tuska ja ciągle słyszę tylko o katastrofach wszelakiej maści, lotniczych, kolejowych. To się z nikąd nie bierze, to skrajna nieudolność z jednej strony a złodziejstwo z drugiej. Nie przypominam sobie aby w ostatnich 20 latach zginął prezydent jakiegoś kraju w katastofie lotniczej i nawet w afryce potrafią zadbać lepiej o bezpieczeństwo swojego prezydenta niż nie wiadomo z czego dumni Polacy - toż to obciach na cały świat!!!. Co się w tym kraju dzieje?! Czy nie widzicie tego?

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

29
4
~Kolejarz. 2012-05-23 (07:40) 2 lata 6 miesięcy 25 dni 17 godzin i 49 minut temu

Za komuny szkolenie dyżurnego ruchu PKP trwało 4 LATA W TECHNIKUM KOLEJOWYM. Za demokracji solidaruchów 45 dni.

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

23
1
~nino 2012-05-23 (08:10) 2 lata 6 miesięcy 25 dni 17 godzin i 19 minut temu

KATASTROFA W SĘKOCINACH NIC NIE NAUCZYŁA !!!!! MINISTER TRANSPORTU Z DYREKCJĄ PKP DO DYMISJI !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

odpowiedz

23
1
~chyży ruj 2012-05-23 (08:09) 2 lata 6 miesięcy 25 dni 17 godzin i 20 minut temu

koko, koko, euro spoko. jesteśmy świetnie przygotowani!

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

22
0
~wajchowy 2012-05-23 (07:54) 2 lata 6 miesięcy 25 dni 17 godzin i 35 minut temu

Czyli zwiazkowcy kolejowi mówiący delikatnie o burdlu nie mylili się mimo optymistycznych opinii 29 letnich prezesików spółeczek kolejowych. Piękna reklama przed ME.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

Szukaj w serwisie

Bądź z nami na bieżąco

Najważniejsze wiadomości

Gen. Roman Polko: terroryści atakują tam, gdzie jest im łatwiej uderzyć
dodane 2014-12-18 (10:24) 15 godzin i 5 minut temu

materiał wideo

Włoska prasa o przełomie amerykańsko-kubańskim: osobisty sukces papieża
dodane 2014-12-18 (10:05) 15 godzin i 24 minuty temu

Dziś odbędzie się pogrzeb ofiar tragedii w Rakowiskach
dodane 2014-12-18 (09:55) 15 godzin i 34 minuty temu

Bronisław Komorowski podpisał ustawę o ratyfikacji umowy UE-Ukraina
dodane 2014-12-17 (12:00) 1 dzień 13 godzin i 29 minut temu

Polski konwój jedzie na Ukrainę
dodane 2014-12-17 (12:30) 1 dzień 12 godzin i 59 minut temu

więcej wiadomości

Wyślij newsa #dziejesiewpolsce

Masz ciekawego newsa, zdjęcia film. Wyślij do nas.

wyślij

Najlepsze materiały publikujemy na stronie głównej serwisu.

Sonda

Czy zamierzasz wesprzeć jakąś akcję charytatywną przed Świętami Bożego Narodzenia?

liczba oddanych głosów: 28484