więcej
Pokaż Ukraińcom, że jesteś z nimi! 1093397solidarnych Solidarni z Ukrainą

"Czarna Księga Cenzury PRL" oficjalnie w Polsce.

PAP |  dodane 2007-05-30 (14:35) 6 lat 10 miesięcy 25 dni 4 godziny i 31 minut temu
drukuj

"Czarna Księga Cenzury PRL" zawierająca zapisy i zalecenia cenzorskie, dotyczące m.in. publikacji dziennikarskich w okresie PRL zostanie po raz pierwszy oficjalnie wydana w Polsce - poinformował dyrektor Narodowego Centrum Kultury Krzysztof Dudek.

Podjęliśmy działania zmierzające do jak najszybszego wydania książki. Zależy nam na tym szczególnie, ponieważ będzie to pierwsze pełne i oficjalne wydanie tej publikacji w naszym kraju - powiedział Dudek.

Autorem publikacji jest Tomasz Strzyżewski, który w latach 1975- 77 pracował w krakowskiej delegaturze Urzędu Kontroli Prasy, Publikacji i Widowisk. Wówczas udało mu się skopiować ponad 700 stron tajnych dokumentów komunistycznej cenzury, wywieźć je do Szwecji, a następnie przekazać Komitetowi Obrony Robotników. Część tych dokumentów wydała wtedy Niezależna Oficyna Wydawnicza NOWA.

Obecny na spotkaniu autor podkreślił, że podjął ryzyko skopiowania dokumentów cenzorskich wierząc, że jego działania przyczynią się do ujawnienia pełnej prawdy o kulisach działania cenzury. Wśród kopiowanych dokumentów trafiłem na instrukcję nakazującą rozpowszechnianie w mediach sowieckiej wersji zbrodni katyńskiej. Poruszyło mnie to bardzo, ponieważ mój dziadek zginął w Katyniu i dodało wiary w sens moich działań - mówił Strzyżewski.

Minister kultury i dziedzictwa narodowego, Kazimierz Michał Ujazdowski, który również uczestniczył w spotkaniu, zaznaczył, że dzięki Strzyżewskiemu została ujawniona prawda o dyktaturze komunistycznej.

"Dowiedzieliśmy się, jaka była skala kajdan nałożonych na polskie życie kulturalne i intelektualne. Przy tej okazji należy zapytać ludzi, którzy byli w partii komunistycznej i brali udział w usuwaniu z pracy dziennikarzy, wśród których był także były prezydent Aleksander Kwaśniewski, o odpowiedzialność za ówczesne zniewolenie, za zło tamtych czasów" - powiedział Ujazdowski.

Tomasz Srzyżewski jest jednym z bohaterów filmów prezentowanych w ramach programu "Świadkowie historii". Program, przygotowany przez Narodowe Centrum Kultury, polega na zbieraniu i multimedialnym archiwizowaniu świadectw zapomnianych bohaterów XX wieku. Narodowe Centrum Kultury odnajduje bohaterów programu i zbiera relacje, jak również tworzy sieć dokumentacyjną świadków historii, w której zrzesza inne stowarzyszenia i organizacje będące w posiadaniu lub zbierające wspomnienia świadków historii Polski w XX wieku.

Program jest objęty patronatem ministra kultury i dziedzictwa narodowego.

(reb)

TAGI: prl, cenzura
oceń
tak 1 100%
nie 0 0%

W innych serwisach

Czekamy na Twoje zgłoszenie!

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem ważnego zdarzenia? Poinformuj Internautów o tym, co dzieje się w Polsce, na świecie, w Twojej okolicy!

Wyślij nam zdjęcie, film lub artykuł! Najciekawsze opublikujemy!


Opinie (0)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!

Szukaj w serwisie

Bądź z nami na bieżąco

Najważniejsze wiadomości

Władimir Putin: Internet to projekt CIA
dodane 2014-04-24 (18:10) 56 minut temu

Radio NPR: USA zwiększają dostawy broni dla rebeliantów w Syrii
dodane 2014-04-24 (16:25) 2 godziny i 41 minut temu

materiał wideo

Adam Bielan: nie wracam do PiS, ale go nie krytykuję
dodane 2014-04-24 (18:24) 42 minuty temu

Największe od ponad 40 lat ćwiczenia antykryzysowe - film
dodane 2014-04-24 (18:41) 25 minut temu

Papieski śmigłowiec
dodane 2014-04-24 (18:46) 20 minut temu

Polowanie na cudzoziemców w Afganistanie
dodane 2014-04-24 (17:50) 1 godzinę i 16 minut temu

więcej wiadomości

reporter wp24 chcę wysłać

Zrobiłeś unikalne zdjęcie,
napisałeś ciekawą
wiadomość?

Wyślij je do nas lub załóż
własne konto, na którym
je opublikujesz.

Najlepsze materiały
publikujemy na stronie głównej serwisu.

Sonda

Czy zamierzasz śledzić wydarzenia związane z kanonizacją Jana Pawła II?

liczba oddanych głosów: 4338