więcej

Anna Komorowska spotka się z rodzicami niepełnosprawnych dzieci?.

Logo dostawcyZamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.  PAP, Polsat News |  dodane 2014-03-24 (10:55) 10 miesięcy 4 dni 22 godziny i 19 minut temu
drukuj


Rodzice niepełnosprawnych dzieci wciąż protestują w Sejmie
Rodzice niepełnosprawnych dzieci wciąż protestują w Sejmie opinie video
Szósty dzień rodzice niepełnosprawnych dzieci protestują w sejmie, domagając się m.in. podwyższenia świadczenia pielęgnacyjnego. W poniedziałek przed parlamentem spodziewany jest kolejny protest. Rodzice czekają również na odpowiedź od Anny Komorowskiej, którą poprosili o wsparcie. - Ich list dotarł już do kancelarii prezydenta - poinformowała Joanna Trzaska-Wieczorek, dyrektor Biura Prasowego Kancelarii Prezydenta.

Joanna Trzaska-Wieczorek potwierdziła w Polsat News, że do kancelarii prezydenta dotarł list napisany przez strajkujących w sejmie rodziców dzieci niepełnosprawnych, skierowany do pani prezydentowej. - Ten dramatyczny list, ten apel dotarł właśnie do kancelarii prezydenta. Teraz pierwsza dama będzie mogła się z nim zapoznać, będzie mogła pochylić się nad jego treścią i nad tym, o jakich problemach rodzice w tym piśmie mówią – powiedziała Polsat News dyrektor Biura Prasowego Kancelarii Prezydenta. Dodała, że po przeczytaniu listu pierwsza dama będzie mogła "podjąć decyzję, co do dalszego działania, co do działania będącego odpowiedzą na tę korespondencję".

Dopytywana, czy dojdzie do spotkania Anny Komorowskiej z autorami listu, Trzaska-Wieczorek podkreśliła, że "nie jest upoważniona, żeby w taki sposób antycypować", ale "pierwsza dama zawsze była i jest otwarta na wszelkiego rodzaju dyskusje, na dialog". - Z dużą empatią zawsze podchodziła do tych grup, które się do niej o takie spotkanie zwracały i przyjmowała ich na takich właśnie spotkaniach – mówiła dyrektor Biura Prasowego Kancelarii Prezydenta.

Rodzice protestują w sejmie od środy. W piątek i w sobotę spotkał się z nimi premier Donald Tusk. Na sobotnim spotkaniu przedstawił im propozycję zwiększenia wysokości świadczenia pielęgnacyjnego już od 1 maja do 1 tys. zł netto, od 1 stycznia 2015 r. do 1200 zł, a od 2016 r. do wysokości płacy minimalnej brutto. Protestujący od początku domagają się jednak, by świadczenie już teraz wzrosło do wysokości płacy minimalnej (w 2014 r. jest to 1680 zł brutto). Obecnie wynosi 820 zł - 620 zł to kwota świadczenia, 200 zł to dodatek z rządowego programu, który nie jest oskładkowany.

Premier zapowiedział, że projekt ustawy, która podwyższy świadczenie pielęgnacyjne, ma powstać w ciągu kilkudziesięciu godzin. Po sobotnim spotkaniu część rodziców zdecydowała się na zakończenie protestu.

W poniedziałek do Warszawy mają przyjechać kolejni rodzice, którzy chcą wesprzeć okupujących sejm. Jak powiedział jeden z protestujących rodziców Wojciech Kalinowski, autokary jadą m.in. ze Słupska, Elbląga, Łodzi. Spodziewane są pomiędzy godz. 10 a 12.

Kalinowski podkreślił, że protestujący od środy rodzice nie chcą opuszczać sejmu. Nie wykluczył jednak, że jakaś grupa do nich dołączy.

Jak dodał, w tej chwili z protestującymi w sejmie przebywa jedno dziecko. Część dzieci odwiedza rodziców w ciągu dnia, ale nie nocują one w gmachu parlamentu. Zapewnił, że każdy rodzic wie, ile jego dziecko jest w stanie wytrzymać i nie narażałby go na żadne niedogodności ani niewygody, żeby uciekać się do jakichś manipulacji. Podkreślił, że protestujący chcieli przyprowadzić dzieci do sejmu, żeby politycy z bliska zobaczyli, jak wygląda opieka nad dzieckiem z niepełnosprawnością.

Protestujący rodzice zwrócili się w niedzielę o pomoc do prezydentowej Anny Komorowskiej. "Czekamy na panią i w tej chwili jest pani jedyną naszą nadzieją" - napisali w liście skierowanym do pierwszej damy.

Kalinowski powiedział, że przyjęcie delegacji rodziców przez Annę Komorowską byłoby sygnałem, że popiera ich postulaty. Jego zdaniem jest to bardzo potrzebne, ponieważ obecnie okupującym sejm zarzuca się nieczyste intencje, związki z politykami, im tymczasem chodzi o dobro dzieci. Dlatego też zwrócili się do pierwszej damy, która sama jest matką i liczą na zrozumienie z jej strony. Jego zdaniem byłoby to swoiste wyhamowanie i zmiana atmosfery wokół dyskusji na temat postulatów protestujących.

Zapewnił, że gdyby pierwsza dama zdecydowała się przyjąć delegację rodziców, może liczyć na spokojną atmosferę; na pewno nie powtórzą się emocjonujące sceny, które towarzyszyły rozmowie z premierem.

Około południa z protestującymi w sejmie ma się spotkać przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda.

Premier czeka na projekt ustawy

W poniedziałek minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz ma przedstawić premierowi zapowiadany projekt ustawy, a we wtorek ma zapaść decyzja o przesunięciu na ten cel środków w budżecie państwa z planu na budowę i remonty dróg lokalnych.

Projekt ma być skierowany do sejmu jako komisyjny, by maksymalnie skrócić proces legislacyjny. Zwołanie posiedzenia komisji polityki społecznej i rodziny planowane jest na środę; Kosiniak-Kamysz już w sobotę rozmawiał na ten temat z przewodniczącym komisji Sławomirem Piechotą.

Wzrost świadczenia pielęgnacyjnego do poziomu płacy minimalnej to główny, ale tylko jeden z kilku postulatów protestujących rodziców. Innym było np. wycofanie się z zapisu uzależniającego kwoty świadczenia od stopnia niepełnosprawności dziecka. Ten punkt został już przez rząd zaakceptowany.

Obecnie rodzic, który opiekuje się niepełnosprawnym dzieckiem w domu, otrzymuje 820 zł. Warunkiem pobierania świadczenia jest rezygnacja z zatrudnienia. Dodatkowo może liczyć na 153 zł zasiłku pielęgnacyjnego na dziecko i korzystać z niektórych świadczeń z opieki społecznej.


(pp)

Bądź na bieżąco z wiadomości.wp.pl

oceń
tak 0 0%
nie 9 100%

Przeczytaj też

Opiekunowie dorosłych osób niepełnosprawnych protestują przed sejmem

aktualizacja 2014-03-27 (15:21) 10 miesięcy 1 dzień 17 godzin i 53 minuty temu
materiał wideo

Janusz Palikot tłumaczy się ze słów o wykorzystywaniu w polityce rodziców chorych dzieci

dodane 2014-03-24 (09:55) 10 miesięcy 4 dni 23 godziny i 19 minut temu

materiał wideo

Politycy komentują spotkanie Donalda Tuska z rodzicami niepełnosprawnych dzieci

dodane 2014-03-23 (11:33) 10 miesięcy 5 dni 21 godzin i 41 minut temu
materiał wideo

Rodzice niepełnosprawnych dzieci wciąż protestują w sejmie

aktualizacja 2014-03-21 (15:57) 10 miesięcy 7 dni 17 godzin i 17 minut temu

W sejmie trwa protest rodziców z niepełnosprawnymi dziećmi

aktualizacja 2014-03-20 (12:05) 10 miesięcy 8 dni 21 godzin i 9 minut temu

W innych serwisach

Czekamy na Twoje zgłoszenie!

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem ważnego zdarzenia? Poinformuj Internautów o tym, co dzieje się w Polsce, na świecie, w Twojej okolicy!

Wyślij nam zdjęcie, film lub artykuł! Najciekawsze opublikujemy!


Opinie (11)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

11
3
~Babsweet 2014-03-24 (15:03) 10 miesięcy 4 dni 18 godzin i 11 minut temu

Podczas spotkania chyba nie usłyszy,że żyje w pałacu na poziomie przekraczającym koszty utrzymania pałacu brytyjskiej królowej- byłoby głupio..

odpowiedz

7
2
~matka . 2014-03-25 (15:03) 10 miesięcy 3 dni 18 godzin i 11 minut temu

ja mam 900 zł emerytury wypracowane 35 lat pracy , wychowałam dziecko niepełnosprawne i pracowalam sprzątałam biura . i nikt sie nie martwił nigdy o mnie . a wychowałam sama . i mam żal i każdy może pracować . tak jak ja .

odpowiedz

7
3
~aniela 2014-03-25 (14:50) 10 miesięcy 3 dni 18 godzin i 24 minuty temu

taki rodzic ma 820 PLN, a ja - mam aż 860 PLN wypracowanej emerytury. I jestem starą, schorowaną kobietą, której nie stać na leki! Kto mi da?Kto da setkom takich jak ja? Coroczna podwyżka o kilka złotych to kpina i żart. Mimo to nie widzę powodu, by obrażać kogokolwiek. Jeśli Pani Komorowska pojedzie do Sejmu - to juz nie będzie pierwszą damą tylko babcia na posyłki krzykaczy!

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

3
1
~obserwator 2014-03-25 (22:05) 10 miesięcy 3 dni 11 godzin i 9 minut temu

Kochani jestem z Wami całym sercem. Po tym jak Was potraktowano mój honor nie splami się głosowaniem na PO i PSL. Życzę wytrwałości.

odpowiedz

3
1
~nie 2014-03-25 (17:22) 10 miesięcy 3 dni 15 godzin i 52 minuty temu

jak można komorowską nazywać pierwszą "damą: ?????????????????

odpowiedz

6
4
~Kaj 2014-03-24 (22:43) 10 miesięcy 4 dni 10 godzin i 31 minut temu

Coz pierwsza dama
Coz pierwsza dama z pierwszym panem moze zrobic lub pomoc jak ich utrzymanie miesieczne kosztuje podatnika okolo 100 tys miesiecznie takze ludzie przestancie

odpowiedz

1
2
~Niko 2014-03-25 (22:24) 10 miesięcy 3 dni 10 godzin i 50 minut temu

Jestem osobą niepełnosprawną, nie pobieram i nigdy nie pobierałam świadczeń rentowych. Od 2006 roku dostaję 153 zł zasiłku pielęgnacyjnego, które jest dodatkowym zastrzykiem na leki i rehabilitację. Liczyłam na podwyżkę świadczenia, ale niestety kwotę, którą można obdzielić 5 osób dostanie jedna matka niepełnosprawnego dziecka. Nie neguję tego, że pieniądze im się należą, ale bez przesady aż takie podwyżki, wyrównania.. Można pomóc też w inny sposób: opieka nad dziećmi, rehabilitacja.. Niedługo pojawią się kolejni strajkujący, skoro jest taka szybka reakcja Rządu..

odpowiedz

3
5
~z prowinicji 2014-03-25 (09:08) 10 miesięcy 4 dni i 6 minut temu

najgorsza jest swiadomość że elita sejmu/rządu sama sobie przyznaje niezasłuzone! nagrody rzędu kilkanaście tys zł (60 mln zł 2013 r) a dla kalekich dzieciom żałuje te 1300 zł. Z przyzwoitosci ludzkiej Tusk, Kopacz i Niesiołowski powinni zapaść sie pod ziemię , bo to oni doprowadzili ludzi do nędzy. Raz, że słuzba zdrowia nie prowadzi badań prenatalnych i dopuszcza do rodzenia sie dzieci niepelnosprawnych na które potem nie ma pieniądzy na utrzymanie,leczenie i rehabilitacje. Dwa, że nie ma pracy do której taka matka mogłaby pójść i sama zarobic na utrzymanie tego dziecka opłacając fchową medyczną opieke. Skoro nasz rząd nic nie potrafi wymyslic to niech chociaż bierze przykład z Niemców, jak tam ten system jest rozwiązany a nie szkodzi ludziom. Im dłuzej żyje w tej POlsce Tuska, Kopacz,Niesiołowskiego tym bardziej żąłuje że losy wojny 39 r potoczyły sie tak a nie inaczej.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
adammajera 2014-03-27 (06:11) 10 miesięcy 2 dni 3 godziny i 3 minuty temu

Z tego co wiem dostali już jedna podwyżkę i to wcale nie małą. Usłyszałem właśnie w TV "rząd pieniądze ma ale nie chce dać" to już jest z jednej strony pazerstwo. Wcześniej jakoś umiały żyć za kwotę jaką miały a teraz nie idą na żadne ustępstwa. Proponuje iść do pracy... i zarabiać. Ja muszę się zadowolić po ciężkiej pracy 1300... I też mam rodzinę..., która mnie w ogóle nie widzi.

odpowiedz

Szukaj w serwisie

Bądź z nami na bieżąco

Najważniejsze wiadomości

Szef MSZ Rosji: Ukraina musi być neutralna, żeby uniknąć dalszego podziału
dodane 2015-01-28 (12:00) 21 godzin i 14 minut temu

Strajk w kopalniach Jastrzębskiej Spółki Węglowej
dodane 2015-01-28 (11:22) 21 godzin i 52 minuty temu

Szef administracji Putina skrytykował Komorowskiego
dodane 2015-01-27 (22:35) 1 dzień 10 godzin i 39 minut temu

Pisarz, który ustalił skład Cyklonu B
dodane 2015-01-28 (02:22) 1 dzień 6 godzin i 52 minuty temu

więcej wiadomości

Wyślij newsa #dziejesiewpolsce

Masz ciekawego newsa, zdjęcia film. Wyślij do nas.

wyślij

Najlepsze materiały publikujemy na stronie głównej serwisu.

Sonda

Czy pigułka "dzień po" powinna być dostępna bez recepty?

liczba oddanych głosów: 27776