więcej

71% Polaków chce dymisji Czumy.

Rzeczpospolita | dodane 2009-02-11 (21:15)

fot. PAP

opinie
drukuj

Premier powinien odwołać Andrzeja Czumę - wynika z sondażu "Rzeczpospolitej". Twierdzi tak aż 71% ankietowanych. Tymczasem prawnicy kwestionują kwalifikacje prokuratora generalnego, bo ustawa mówi, że ma mieć "nieskazitelny charakter".




- Z zażenowaniem i wielkim smutkiem przyjąłem zainteresowanie mediów moim życiem finansowym - tak Andrzej Czuma skomentował doniesienia mediów o wyrokach amerykańskich sądów w sprawie jego niespłaconych długów.

"Rzeczpospolita" przypomina: Andrzej Czuma jeszcze rano twierdził, że adwokat powiedział, żebym się nie wypowiadał. Po południu zapewniał: - Nie mam żadnych długów.

Najsurowsi dla Andrzeja Czumy są ludzie młodzi. 76% respondentów w wieku 18-29 lat uważa, że premier powinien go zdymisjonować. Znacznie łagodniejsze dla ministra sprawiedliwości są natomiast kobiety. 16% jest przeciwnych odwołaniu polityka w następstwie ujawnienia jego długów
To samo miał powiedzieć podczas spotkania z premierem Donaldem Tuskiem. - Ani razu nie padła na nim kwestia mojej dymisji - przekonywał Czuma.

Odejścia ministra spodziewali się politycy koalicji PO-PSL. Wysoki rangą polityk ludowców podważał w rozmowie z "Rz" rzetelność procesu sprawdzania przez służby życiorysu kandydata na ministra. - Ale to problem premiera - dodał.

Z sondażu GfK Polonia dla "Rz" wynika, że według aż 71% Polaków premier powinien odwołać Andrzeja Czumę.

- Wyniki odzwierciedlają rozczarowanie ministrem - mówi "Rz" dr Marek Migalski z Uniwersytetu Śląskiego. - Głównym atutem Czumy nie była fachowość, ale nieskazitelna przeszłość i charakter. Ujawnienie tych dokumentów sprawia, że traci on swe atuty.

Według politologa prof. Kazimierza Kika brak decyzji o dymisji Czumy może sporo kosztować Platformę. - To obniży wiarygodność rządu. Surowość, z jaką premier potraktował Zbigniewa Ćwiąkalskiego, w porównaniu z łagodnością wobec Czumy wywołuje wrażenie stosowania przez niego podwójnych standardów - twierdzi Kik. Czemu więc nie odwołuje ministra?

- Premier przyznałby się do porażki, odwołując ministra po niecałym miesiącu od powołania - wyjaśnia Migalski.
TAGI: minister, dług, usa, czuma
oceń
20
7
Podziel się

Przeczytaj też

Długi Czumy zbada CBA?

dodane 2009-02-17 (01:40)


"Czuma musi odejść"

dodane 2009-02-12 (17:17)

Syn Czumy: jestem zwolennikiem nepotyzmu

aktualizacja 2009-02-12 (15:39)

Czuma: nie mam długów

aktualizacja 2009-02-11 (18:46)


Czekamy na Twoje zgłoszenie!

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem ważnego zdarzenia? Poinformuj Internautów o tym, co dzieje się w Polsce, na świecie, w Twojej okolicy!

Wyślij nam zdjęcie, film lub artykuł! Najciekawsze opublikujemy!


  • Skomentuj
  • WP.PL
  • FB

Korzystanie z komentarzy FB oznacza akceptację regulaminu

REGULAMIN
Ocena: 0 [0]
~Duke [2009-05-06 18:26]

Odczepcie się od Czumy
Chyba jedyny rozsądny polityk w obecnym rządzie.

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~maxx [2009-02-28 03:58]

70 ,,2 ,90
,,a,co ,,komuna,jak przystalo na prl bis,,,,

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~Andrzej S. [2009-02-12 23:25]

Kryształowa Czuma
Popieram PO, ale Czuma to niewypał! Jak można dać kogoś na Min. Sprawiedliwości, o którym amerykańskie sądy mówią, że to chopsztapler. Gościu zgodził się przyjąć tekę dla kasy, w kraju też ma długi ale je spłaca. Wróble ćwierkają, że będzie ściemnieł, iż jak sprzedał dom w USA to niby kazał jakiejś firmie z tej kasy pokryć jego długi i nie wie dlaczego ta firma nie zapłaciła (z kasą wrócił do RP, po 20- letnich prześladowaniach i z kryształowym życiorysem).

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: 0 [0]
~zosia z I-szej A [2009-02-13 17:16]

Tylko ????
No i co z tego że 71 % chce...???????? Mnie też tylu chce :)))))))))))))))))))

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~Honorata [2009-02-13 16:11]

czy brak chętnych na stanowisko ministra sprawiedliwości
czyż na stanowisko ministra sprawiedliwości nie powinna być powołana osoba dużo młodsza bardziej wyrazista i bez ciemnej przeszłości? Jeżeli chodzi o Pana Czumę, to poseł Palikot ma teraz duże pole do swoich - chyba tylko jego zdaniem -intelektualnych popisów. Czarna rozpacz ogarnia biorąc pod uwagę przekrój osobowości w naszym rządzie.

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~horper [2009-02-13 10:07]

Zdymisjonować Tuska!!!
Tusk do dymisji i na zielona, teraz białą trawke.

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~MM [2009-02-12 03:17]

No nie ładnie :< Ale i tak wole Donka niz cale pis ;-)
Zapraszam http://tiny.pl/v6m3 Wystarczy pograc i zapamietac kilka znaczkow;-) Mozna zarobic łatwo 100 zł Powodzenia

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: 0 [0]
~zwykly czlowiek [2009-02-12 02:42]

Moim zdaniem.
Tu nie chodzi o to czy się ma długi czy nie. Ludzie in bardziej bogaci tym więcej długów maja i to jest normalne. Tu chodzi o rzetelne ich spłacanie. Jeżeli ktoś musi być wzywany do sadu i dopiero po jego decyzji oddaje swoje zobowiązanie finansowe to wtedy już to nie jest w porządku. Nawet jeżeli je wszystkie odda to jego opinia już jest zszargana i gdybym ja miał takiemu człowiekowi potem zaufać to chyba nic by z tego nie wyszło. Normalny człowiek będzie z tym żył i nic się nie stanie. Natomiast osoba publiczna i to jeszcze na tak wysokim stanowisku gdzie kodeks mówi wyraźnie o nieskazitelnej postawie i życiorysie powinna taki niestety posiadać. Na tym poziomie pewne zasady powinny być przestrzegane z pełną surowością. Ja osobiście nie nalezę do żadnej partii.

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

Ocena: 0 [0]
MINISTER-TORNISTER [2009-02-12 12:39]

MINISTER SPRAWIEDLIWOŚCI Z WYROKIEM HAHAHA
PEWNIE WSZYSCY W RZĄDZIE SĄ PO JAKIŚ WYROKACH TYLKO BOJĄ SIE ŻEBY WYSZŁO TO NA ŚWIATŁO DZIENNE-WSTYD MINISTERKU...MOŻE TAK CZAS NAJWYŻSZY ZROBIC WYJAZD Z NASZEGO KRAJU CO...?ZABIERZ SYNKA ZE SOBĄ MOŻE TAM BEDZIE MIAŁ LEPIEJ NIZ TU...CHOCIAZ NIE BO I TAM CIEBIE ŚCIGAJĄ ZA DŁUGI.

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~Looop [2009-02-12 11:56]

Nie wierze, żeby w Polsce nie było gości, Polaków z krwi i kości, którzy byliby dobrymi ministrami. Tusk bierze jakis skrętów, którzy albo siedzieli pół życia w USA albo mają angielskie obywatelstwo albo ...itd.

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~123 [2009-02-12 11:31]

Normalna elyta ;P
Tusk, Palikot a teraz Czuma

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~Alex [2009-02-12 11:21]

71% Polakow chce dymisji Czumy
Kim jest ten byly UB-cki i KGB. przestepca i kryminalista,ma na gebie napisane.Takiego jeszcze w rzadzie nie bylo,tylko w gangu POstkomunistycznej -zydowskiej choloty,takie scierwo moze sie znalezc.To jest pokazane,jakie lajdaki nie polskie,znajduja sie obecnie w zydokomunistycznym rzadzie tuska, palikoty, czumy, w USA.stal sie kryminalista przestepca i zlodziejem, jak wszystkie zydy,uciekl z powrotem do Polski i zostal ministrem.Tusk ty zdrajco,dlaczego nie zaoferujesz tego stanowiska Polakowi,ktory ma polskie korzenie,tylko jakiemus zydoprzybledzie?Oj bedzie ciebie z czego rozliczac przed TS.

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~jasza [2009-02-12 11:00]

sprawa Czumy
to kolejna nagonka mediów na człowieka który stał się znaczącym politykiem w rządzie Tuska. Nie można zarzucić człowiekowi który miał jakies tam nawet procesy sądowe z wierzycielami , to nie przestepca w mysl kodeksu karnego a tylko to może być podstawą dymisji. Jest rzecza normalna ,że człowiek aktywny gospodarczo czy politycznie może być stroną postepowania cywilnego w sądzie. Ilu polityków na czele stojacych otarło sie o sądy np. w spr. alimentów , rozwodów , zezwoleń z prawarodzinnego , spadkowego , rzeczowego i innych. Nawet gdyby zalegał zpłatnością wobec wierzyciela czy to coś nie normalnego . A ilu polityków zalega wobec swoich wierzycieli np. z tytułu wykonania usług czy to budowlanych czy innych , może ranking by ujawnił jakich mamy polityków i tutaj widzę misje medialną.

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~RAW [2009-02-12 02:03]

"Rzepa" szczuje Czumę
&#8222;Rzeczpospolita: Zdaniem 71% Polaków premier powinien zdymisjonować ministra sprawiedliwości Andrzeja Czumę.&#8221; ... &#8222;Sondaż przeprowadzono 11 lutego na próbie 500 osób.&#8221; Te 71% Polaków, to w rzeczywistości 355 osób, które &#8211; według gazety &#8222;Rzeczpospolita&#8221; &#8211; ma być miarodajnym obrazem opinii wszystkich Polaków. Przecież to jawna manipulacja! &#8222;39% badanych stwierdziło, że "informacje o wyrokach za niespłacone długi" &#8211; czyli 195 osobom nie podoba się, że minister wczasach emigracji miewał długi, które &#8211; jak twierdzi (a nie ma dowodów, że kłamie) &#8211; spłacił. &#8222;17% jest zdania, że dymisję powinno spowodować sugerowanie przez Czumę, że prokuratorzy stawiający zarzuty prezydentowi Sopotu mogli się pomylić" &#8211; 85 osób ma cytowany pogląd. Nie takie rzeczy wypowiadał Min. Ziobro &#8211; i żaden sPiSkowy redaktor nie śmiał PiSnąć. Teraz &#8211; &#8222;z igły &#8211; widły&#8221;, żadnej szansy na działanie &#8211; od razu zmasowany atak, który (jak powszechnie wiadomo) jest najlepszą formą obrony. Ale kto się przed Ministrem Czumą tak zaciekle broni? Gazeta &#8222;Rzeczpospolita&#8221;, czy też ci, którzy w naszej Rzeczypospolitej za tą gazetą stoją i &#8222;motywują&#8221; redaktorów do pisania tego, co im trzeba? Jednym zdaniem: Totalna, zdalnie sterowana próba manipulacji. Nie pierwsza. I &#8211; oby się mylił &#8211; nie ostatnia! Czas, żeby ktoś porządnie wstrząsnął &#8222;rzepą&#8221; &#8211; może odczepi się od niej błoto?

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: 0 [0]
~sic [2009-02-12 03:17]

A Gowin poreczal ze czuma nie ma dlugow!
takie to towarzystwo...

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~zibi [2009-02-12 03:16]

apel.
A ja porzyczę panu Czumie na bilet do USA bez prawa powrotu . to naprawde jest rzeczowy gość.A panu Tuskowi nie dam ani złotówki.On już mnie dość oszukał.Teraz nawiązałbym kontakt z człowiekiem, choć jednym prosze ,co ma czyste ręce ,z sejmu, senatu czy rządu. Czy odezwie się ktoś taki? na pewno NIE!!!!!!! .

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~RAW [2009-02-12 02:52]

70%, czyli 355 osób
Te "miarodajne" - według gazety Rzeczpospolita - 705 Polaków, to przecież zaledwie 355 osób. I to ma wystarczyć, żeby zdymisjonować ministra? Przecież to jawna medialna manipulacja! "Rzepa" rządzi?

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~jaś [2009-02-12 02:50]

A ILE % NIE ŻYCZY SOBIE RUDEGO SZKOPA ZA PREMIERA ?
Może takie badanie przeprowadzić !

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~aaaa [2009-02-11 22:07]

Ale Cyrk
made in poland . Czemu w kraju taki jak my co wedle sondażu 52% ludzi popiera nieudolny rząd i PO tak się dzieje! że premier nawet nie wie kogo ma we własnej partii ??? czyżby to znaczyło dajcie mi dorwać się do żłobu ! czemu to kolejna już wpadka Tuska jest tak łagodnie tolerowana? nawet budżetu państwa nie umieją skonstruować bo zakładają wszystko mylnie! przecież gdyby to miało miejsce za czasów pis-u to oni by zostali zmiażdżeni w mediach, a tu łagodna polemika ! ludzie minister powoływany 2 tygodnie temu, a taki popis niekompetencji ? czemu takie coś uchodzi płazem ? czemu my brniemy w ułudzie i mamy zamknięte oczy ile trzeba abyśmy się obudzili? czy naprawdę musi u nas dojść do jakiegoś kataklizmu aby klapki pospadały? niedługo dojdziemy do takiej granicy, że jak ja przekroczymy to już nic nie pomoże ! jaki ten nasz lud ciemny. To co wyrabia PO z Tuskiem w ciągu tego roku to jak ja żyję to nie widziałem większej nieudolności w rządzeniu naszym krajem .

odpowiedz

pokaż 16 ukrytych odpowiedzi

Ocena: 0 [0]
~NYC [2009-02-12 02:37]

Jakie on ma wyksztalcenie?
Czy on jest oprawnikiem? I gdzie i jakie ma doswiadczenie..

odpowiedz

Szukaj w serwisie

reporter wp24 chcę wyslać

Zrobiłeś unikalne zdjęcie,
napisałeś ciekawą
wiadomość?

Wyślij je do nas lub załóż
własne konto, na którym
je opublikujesz.

Najlepsze materiały
publikujemy na stronie głównej serwisu.

Ostatnio dodane przez reporterów WP24

Pogoda długoterminowa materiał foto Pogoda długoterminowa dodane przez: Internauta WP24
Prognoza pogody materiał foto Prognoza pogody dodane przez: Internauta WP24

więcej

Sonda

Jaki prezent dasz swojej Mamie?

liczba oddanych głosów: 582