więcej

Polska się wyludnia - demografowie biją na alarm.

Rzeczpospolita |  dodane 2013-06-10 (09:10) 1 rok 6 miesięcy 11 dni 17 godzin i 55 minut temu
drukuj


Polska się wyludnia - demografowie biją na alarm
opinie
Z 2 mln Polaków, którzy są za granicą, ponad 1,4 mln ma 
39 lat lub mniej – wynika z najnowszych danych GUS. – To bardzo niepokojące. Ci ludzie są w najlepszym wieku, by zakładać rodziny i mieć dzieci. Tracąc ich ponosimy olbrzymią stratę - mówi demograf z SGH prof. Irena Kotowska.

Z danych GUS wynika, że najliczniejszą grupą emigrantów są osoby w wieku 25–34 lata. Jest ich 726 tys. Urodzili się w latach 1977–1986, a na świat przyszło wtedy 6,85 mln dzieci. Oznacza to, że wyjechało 10,6 proc. wszystkich urodzonych wtedy osób. – To bardzo niepokojące. Ci ludzie są w najlepszym wieku, by zakładać rodziny i mieć dzieci. Nie znają socjalizmu, to miała być nasza nadzieja. Tracąc ich ponosimy olbrzymią stratę – mówi „Rz" prof. Irena Kotowska, demograf z SGH i szefowa zespołu ekspertów, który przygotował prezydentowi program prorodzinny.

Podkarpacie, Podlasie, Warmia i Mazury oraz Opolszczyzna 
- to rejony, skąd ucieka najwięcej osób - pisze "Rzeczpospolita". Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że za granicą przebywa 2 mln Polaków, z czego 1,56 mln jest poza Polską dłużej niż rok. Prof. Krystyna Iglicka, demograf, rektor Uczelni Łazarskiego ocenia, że "nie ma większych szans, by ci ludzie wrócili do kraju".

Najwięcej osób, które wyjeżdżają z Polski, pochodzą z tzw. jej ściany wschodniej. Na pierwszym miejscu jest Opolszczyzna - za granicą jest 10,7 proc. jej ludności. Następnie są woj. podlaskie (wyjechało 9,2 proc. ludności), podkarpackie (wyjechało 8,4 proc. ludności) i warmińsko-mazurskie (wyjechało 7,5 proc. ludności).

Nie wszystkie osoby z tych regionów przebywają za granicą. Część z nich wyjechało do większych ośrodków w Polsce. Demografowie biją na alarm. – Jest jeszcze szansa, by choć część emigrantów wróciła – mówi prof. Kotowska. Wymaga to jednak zmiany naszej polityki społecznej i zwrócenia jej bardziej w stronę młodych.
rp.pl

(msz, mj)

Bądź na bieżąco z wiadomości.wp.pl

oceń
tak 272 91.89%
nie 24 8.11%

Przeczytaj też

Smutne dane. Coraz mniej dzieci w Polsce

dodane 2013-06-01 (10:16) 1 rok 6 miesięcy 20 dni 16 godzin i 49 minut temu

Miliony Polaków za granicą. Demografowie: oni nie wrócą

dodane 2013-02-19 (03:05) 1 rok 10 miesięcy 3 dni i 1 minutę temu

Co trzecie dziecko w Polsce rodzi się w biedzie!

aktualizacja 2013-01-30 (08:33) 1 rok 10 miesięcy 21 dni 18 godzin i 32 minuty temu

Polskie miasta wymierają, spektakularny upadek Łodzi

dodane 2013-01-24 (12:17) 1 rok 10 miesięcy 27 dni 14 godzin i 48 minut temu

Polacy znów emigrują na Wyspy Brytyjskie

dodane 2012-09-25 (12:22) 2 lata 2 miesiące 26 dni 14 godzin i 43 minuty temu

Polacy znów będą emigrować "za chlebem"

dodane 2012-08-22 (09:48) 2 lata 3 miesiące 29 dni 17 godzin i 17 minut temu

Ilu jest Polaków? GUS już policzył

dodane 2012-03-22 (17:43) 2 lata 8 miesięcy 29 dni 9 godzin i 22 minuty temu

W innych serwisach

  • Pytamy.pl: Emigracja jesteście za ?
  • Finanse: GUS podał dane o bezrobociu

Czekamy na Twoje zgłoszenie!

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem ważnego zdarzenia? Poinformuj Internautów o tym, co dzieje się w Polsce, na świecie, w Twojej okolicy!

Wyślij nam zdjęcie, film lub artykuł! Najciekawsze opublikujemy!


Opinie (935)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

14
3
~majkel123 2013-06-10 (10:10) 1 rok 6 miesięcy 11 dni 16 godzin i 55 minut temu

Ja na prowincji widzę szansę. Przez ponad 7 lat po studiach pracowałem w Krakowie. Mam wykształcenie, zdobyłem doświadczenie. Zapragnąłem przenieść się na spokojną prowincję i bez problemu znalazłem pracę. Może nie za takie pieniądze jak w dużym mieście, ale da się fajnie żyć. Życie płynie mi jakby wolniej, nie ma tego wielkomiejskiego gwaru, hałasu, wszechobecnego betonu. Młodzi wykształceni uciekają z takich dziur i ich tu teraz brakuje.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

11
1
~ren 2013-06-11 (13:47) 1 rok 6 miesięcy 10 dni 13 godzin i 18 minut temu

demografowie niech nie biją na alarm,niech pomyślą co by było gdyby byli,dla tych co pozostali nie ma pracy a jak jest to za takie pieniądze,że z tego nie da się żyć

odpowiedz

10
0
~dd 2013-06-11 (11:34) 1 rok 6 miesięcy 10 dni 15 godzin i 31 minut temu

łukasz UK ,masz 100 % rację ,ja też mam takie nerwy na ten kraj że ...ale nie będę się nakręcać więcej bo szkoda nerwów,mój mąż też pracuję w Niemczech i wiecie co mówi moja 4-letnia córka?że tata ma tam inną rodzinę i czasem nas odwiedza -,tak ona sobie to wykombinowała, nienawidzę tego kraju,szczerze go nienawidzę ,za to wszystko co robi albo raczej czego nie robi by godnie żyć,w Polsce mąż zarobiłby no może 2 tyś (pracuję jako budowlaniec)oczywiście na czarno albo za najniższą kr.a na emeryturze trza chodzić na złom...rachunki moje wynoszą jakieś 1500 zł, jeszcze coś dodać? aha może to że mamy 3 dzieci

odpowiedz

10
0
~elwira 2013-06-11 (10:48) 1 rok 6 miesięcy 10 dni 16 godzin i 17 minut temu

Niepewność jutra jest za duża, by myśleć beztrosko o rozmnażaniu. Nawet zwierzęta żyjące w stresie i niepewności nie myślą o potomstwie, do czasu, gdy poczują się bezpieczne w swoim otoczeniu. Po co martwić się o siebie i jeszcze o kogoś? Samemu jest już wystarczająco ciężko.

odpowiedz

10
0
~MAdd 2013-06-10 (12:31) 1 rok 6 miesięcy 11 dni 14 godzin i 34 minuty temu

Moiżecie mnie też dopisać... Rocznik 84, dwa kierunki studiów (nauki ścisłe), kilka lat doświadczenia, ale już nie wytrzymuję tego ciągłego szarpania się i chorych układów. Zamykam swoje sprawy tutaj i wyjeżdżam, już na mnie czekają.

odpowiedz

13
3
~as 2013-06-10 (12:10) 1 rok 6 miesięcy 11 dni 14 godzin i 55 minut temu

2 miliony w wyjechało w latach 2005- 2007 i ten stan się utrzymuje Jedni wracają inni wyjeżdżają wcale się nie dziwię bo kto normalny chciałby zasuwać w kraju na 35 letnich emerytów z CBA

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

11
1
~sojer 2013-06-10 (12:07) 1 rok 6 miesięcy 11 dni 14 godzin i 58 minut temu

herr tusk ja pracuje w ochronie mam 5.50zł na godzinę przyjmijmy że mam 2 dzieci i co mam patrzeć na obraz nędzy i rozpaczy nawet wojna nie zniszczyła polski jak pańska partia PO gratulacje nawet schleschwikhollstein nie narobił w polsce tyle szkód co pan.Jest takie powiedzenie ( stado baranów pod wodzą wilka pokonało stado wilków pod wodzą barana)

odpowiedz

10
0
~stocz 2013-06-10 (11:18) 1 rok 6 miesięcy 11 dni 15 godzin i 47 minut temu

Polska PO-tuska nie jest ani dla młodych ani dla starych. Jest neokolonią, a pozostanie pustynią. Dziekujemy za to Solidarności i rządzącym.

odpowiedz

10
0
~ef 2013-06-10 (11:17) 1 rok 6 miesięcy 11 dni 15 godzin i 48 minut temu

Szlak Polaków trafia ,że muszą zap.....za 1000zł. a pani prezydent Warszawki rozdała 48 mln.zł. kolesiom nagród .Pytamy za co ???? A płemieł na loty do żony do Sopotu 8 miln.zł. rządowym samolotem . Jakby nie mógł samochodem lub koleją .

odpowiedz

10
0
~dodek 2013-06-10 (10:53) 1 rok 6 miesięcy 11 dni 16 godzin i 12 minut temu

A, co można robić w kraju,partyjnego kolesiostwa,lokalnych układów,urzędniczego bezprawia w którym im jesteś starszy,bardziej doświadczony i kompetentny,tym mniej szanowany,poważany,marginalizowany i akceptowany przez młodych,niby gruntownie wykształconych,a faktycznie w większości wykształciuchów, głodnych sukcesów,dążących po trupach do celu,uczestniczących w wyścigu szczurów,drapieżnych i bezkompromisowych wobec współpracowników.

odpowiedz

11
1
~Anka23 2013-06-10 (10:44) 1 rok 6 miesięcy 11 dni 16 godzin i 21 minut temu

Zastanawiam się jak Polska ma się nie wyludniać, skoro nie ma u nas pracy, pensje są na granicy przetrwania. Młodzi ludzie są bezrobotni, a politycy i skarbówka nabijają sobie kabzę. Ja też planuję wyjazd, bo w Polsce nic dobrego mnie nie czeka. Wolę pracować na zmywaku w UK, niż na zmywaku w Polsce... Chociaż w Polsce i na zmywaku pracy nie ma...

odpowiedz

10
0
kzeen 2013-06-10 (10:44) 1 rok 6 miesięcy 11 dni 16 godzin i 21 minut temu

Jeżeli ceny surowców, energii, transportu, paliw, wysokość podatków, koszt linii technologicznych i maszyn do produkcji jak też cena finalnego produktu (samochody, telewizory, komputery, mięso, nabiał, czekolada) są w Polsce zbliżone do cen w Europie to co stoi na przeszkodzie żeby płace pracowników wytwarzających te dobra były zbliżone do płac w Europie. Zaraz odezwą się pseudo fachowcy i opowiedzą znaną bajkę o wydajności pracy w Polsce - że jest niższa niż na zachodzie. Otóż jest to największe oszustwo jakim robotników w Polsce karmi się od lat.; Polski pracownik na zachodzie jest nawet bardziej wydajny niż Francuz czy Norweg. Sam pracowałem w Niemczech legalnie przez dwa lata na tym samym stanowisku jak w Polsce; zarabiałem dużo więcej niż w Polsce a pracowałem dużo lżej i wygodniej. Gdzie więc tkwi problem? Najwyraźniej sprawa składa się z kilku aspektów ale najważniejszy to zapisane w polską kulturę okradanie swoich pracowników w Polsce i traktowanie ich jak niewolników. Inną sprawą jest właśnie „niska” wydajność pracy, która jest spowodowana fatalnym zarządzaniem i marnowaniem ludzkiego wysiłku. W Polsce kadra menedżerska i kierownicza jest do niczego. Ci ludzie umieją tylko okradać pracowników i strachem wymuszać posłuszeństwo. To wydajność kierujących pracownikami jest mała. A jednak ci dyrektorzy, kierownicy czy menedżerowie uzurpują sobie prawo do zarobków równych europejskim? Domagajmy się zachowania relacji w płacach; tak jak jest w Starych krajach Unii. Dyrektor szpitala Niemczech czy Holandii bierze maksymalnie 3 razy tyle co pielęgniarka. Radny czy jakiś poseł ma niewiele ponad średnią krajową i to nie zawsze. A w Polsce: nepotyzm, cyrk i państwo w państwie.

odpowiedz

10
0
~mamusia 2013-06-10 (10:14) 1 rok 6 miesięcy 11 dni 16 godzin i 51 minut temu

Ja nie zamierzam wracac do polski.jeste za granica juz pare lat,mam meza dzieci jestesmy tu razem i jest nam super.a w polsce gdzie mam wrocic brak domu pracy nie mowie o tym jak dziecia zapewnic przyszlosc w tej naszej polsce?mlodzi maja racje ze uciekaja bo co z tego ze beda mieszkac i figurowac w papierkach ze sa a nie bedzie ich stac nawet na chleb ?

odpowiedz

10
0
~ff 2013-06-10 (10:07) 1 rok 6 miesięcy 11 dni 16 godzin i 58 minut temu

I kto wunny?Ucekajaza lepszym, zamiast zrobic porzadek ze starymi prykami ktorzy rzadza dla siebie!To ogromna starta dla Polski,ale kogo ten kraj obchodzi lepiej zrobic panstwo policyjne z rozbudowanym aparatem ucisku i doic ludzi podatkami niz obudzic sie i zobaczyc ze mlodzi uckekaja zostawiajac wapniakow.Mlodzi uciekacie,czy tam wam bedzie lepiej,moze ale po co walczyli przodkowie o Polske.Teraz wpuszcza wschodnich i roznych chinczykow oni wypelnia luke i za 30 lat przestaniemy miec wlasna kulture.

odpowiedz

9
0
ryst 2013-06-15 (12:49) 1 rok 6 miesięcy 6 dni 14 godzin i 16 minut temu

A kto chce mieszkać w kraiku gdzie urzednik może bezkarnie zniszczyć firmę, gdzie sądy nie dość, że sprawy załatwiają nieraz latami to jeszcze wydają przedziwne wyroki, gdzie ludzie umierają lub zostaja inwalidami bo nie stać ich na leczenie, gdzie pazerne państwo wydziera obywatelom każdy grosz nie dają nic w zamian,gdzie ludzi słabszych lub biednych spycha się na margines skąd nie ma wyjścia, gdzie szkoły ucza wszystkiego tylko nie to co trzeba, gdzie wyrzuca się lokatorów na ulicę bo nie są w stanie płacić złodziejskich czynszów gdzie koszty utrzymania mieszkań są najwyższe w europie za to dochody obywateli są najniższe. Gdzie żeby cokolwiek załatwić to trzeba nachodzić miesiącami się po urzędach. gdzie jednym wolno wszystko a innych zamyka sie do więzienia bo ukradł batonik za 2,4 zł. /p. Mucha zmarnowała 6 mln. zł i jeszcze dostała pochwałę premiera/ gdzie nic nie działa jak powinno. Gdzie młodzi nie mają żadnej przyszłości. Chcecie mieszkać w takim kraiku?????

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

10
1
~jam 2013-06-11 (16:08) 1 rok 6 miesięcy 10 dni 10 godzin i 57 minut temu

Brawo rządzący!!!!!!!!

odpowiedz

9
0
~nieynane 2013-06-11 (11:57) 1 rok 6 miesięcy 10 dni 15 godzin i 8 minut temu

a co wp nic nie zarobisz bieda w oczy patrzy

odpowiedz

10
1
~forex102.bloog.pl 2013-06-10 (13:45) 1 rok 6 miesięcy 11 dni 13 godzin i 20 minut temu

Córka w Londynie z rodziną od lat. Koksów nie mają ale spokojne życie. Wnuczek dorasta i córka wpadła na szalony pomysł by wrócić żeby syn chodził do polskiej szkoły w Polsce. Szczęśliwie wybiliśmy jej z głowy ten kuriozalny pomysł. Wnuczek będzie dorastał i uczył się w normalnych warunkach a tu na wakacje sobie przyjedzie. Dorośnie sam wybierze.

odpowiedz

14
5
~jack 2013-06-10 (12:44) 1 rok 6 miesięcy 11 dni 14 godzin i 21 minut temu

9 PAZDZIERNIKA WRZUĆ DONALDA DO ŚMIETNIKA , A POLACY POSZLI I WYBRALI HIENY BO TEN KACZYŃSKI TAKI MAŁY, NIE PRZYSTOJNY,STARY . TO MACIE CO CHCIELIŚCIE - PŁAKAĆ I EMIGROWAĆ .

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

12
3
~Przedsiębiorca 2013-06-10 (12:01) 1 rok 6 miesięcy 11 dni 15 godzin i 4 minuty temu

Ciągle podwyższają tą minimalną pensje. Tak się żyć nie da. Niedługo będe musiał płacić swoim niewolnikom po 2000 zł brutto i nie stać będzie mnie na zakup najnowszego jachtu. Będe musiał pływać 2 letnim, przecież to wstyd. Żartuję, i pracownicy i przedsiębiorcy mają źle w tym kraju. Dobrze żyje się tylko jak ktoś przy władzy jest.

odpowiedz