Strona główna serwisu
Samobójstwa wśród dzieci. Dlaczego do nich dochodzi?
Samobójstwa wśród dzieci. Dlaczego do nich dochodzi?

Samobójstwa wśród dzieci. Dlaczego do nich dochodzi?

Ośmiolatek chciał odebrać sobie życie, bo czuł się samotny. Dziewięciolatek, bo bał się Armagedonu. W Polsce samobójstwa próbują popełniać coraz młodsze dzieci. Czasem niestety im się udaje. O problemie pisze najnowszy "Newsweek".
Samobójstwo popełniła Marysia z wielkopolskiego Leszna, która niedawno skończyła 12 lat. Rodzina i znajomi byli w szoku. Dziewczynka słynęła bowiem z pogodnego usposobienia i uśmiechu. Matka dziewczynki zastanawia się, czy mogła coś zrobić, żeby przeciwdziałać tragedii. Jest jednak pewna, że córka nie dała jej żadnych sygnałów ostrzegawczych, że w jej życiu dzieje się coś złego. Niedawno zabił się też 9-letni chłopczyk. W pożegnalnym liście napisał, że nie mógł już dłużej patrzeć, jak tata bije mamę.

Młodocianych samobójców jest coraz więcej - donosi "Newsweek". Tygodnik odnosi się do statystyk, z których wynika, że podczas gdy dwa lata temu życie odebrało sobie 151 dzieci, w ubiegłym już 177. Rośnie też liczba dziecięcych prób samobójczych. W zeszłym roku w policyjnych statystykach odnotowano ich 373, a w 2011 - 325. Według niektórych ekspertów może ich być jednak znacznie więcej.

Dzieci - zauważa psychiatra dziecięcy dr Maciej Pilecki - zwłaszcza te najmłodsze, nie wiedzą, co to śmierć. - W targanej konfliktami Afryce celowo rekrutuje się żołnierzy wśród najmłodszych. Bo są pozbawione lęku przed własną śmiercią - zaznacza ekspert.

Specjaliści są zgodni, że jedyną szansą, by ocalić dziecko przed śmiercią na własne życzenie, jest czujność dorosłych. - Nie bójmy się nadopiekuńczości, oskarżeń, że za bardzo przejmujemy się dzieckiem. Nie można przejmować się dzieckiem za bardzo - zaznacza terapeuta Ryszard Izdebski.

Źródło: "Newsweek"
Newsweek

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (135)
Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
10
~agnieszka Ka 2013-11-04 (11:55) 15 godzin i 30 minut temu

Cos w tym jest. Aktualnie mam 31 lat. Ale gdy bylam nastolatką tez byłam świadkiem jak mój tata alkoholik awanturowal się , wyzywał mamę od najgorszych, ( moj brat dopiero jak juz był starszy to był w szoku iz moja mama ma na imie Anna) Bo z reguły słyszał same najgorszy wyzwiska z mozliwych. To bylo straszne... I zdarzaly się sytuacje ze poszłam do łazienki i wziełam żyletke w rece i przykładalam do nadgarstka. Z tym ze nie odebrałam sobie życia.Bałam sie...Ale moja psychika w tym momenie byla słaba. Byłam bezsilna...i wierzcie mi ze kto takiego piekła nie przeszedł nie zrozumie. Pozdrawiam

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
11
~Lena 2013-11-04 (10:23) 17 godzin i 2 minuty temu

Tez chcialam w wieku 11 lat popelnic samobojstwo....rozumiem te dzieci doskonale....to nie jest chwilowa decyzja, do tego dojrzewa sie bardzo dlugo...one bardzo cierpia... ile jest takich dzieci, ktore cierpia, a nie zdecyduja sie same odejsc...? To straszne, jak traktuje sie dzieci...

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
9
~Ciekawa 2013-11-04 (11:06) 16 godzin i 19 minut temu

Z dziećmi należy rozmawiać,pokazywać co dobre,a co złe. Nie lać pasem,bo tak łatwiej,gdyż to jest tylko droga na skróty. Każdy kto rozmowę odkłada na...potem...do czasu aż dziecko stanie się nastolatkiem,nigdy nie zbuduje więzi. Rozmawiajmy,odpowiadajmy na każde pytanie,miejmy czas,przytulajmyto procentuje.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
3
Zgadzam się z opinią
12
~anatol 2013-11-04 (10:14) 17 godzin i 11 minut temu

Właśnie nadopiekuńczość bywa jednym z powodów samobójstw !!!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
10
~jaro 2013-11-04 (09:36) 17 godzin i 49 minut temu

przez głupotę rodziców

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
8
~jovana 2013-11-04 (11:43) 15 godzin i 42 minut temu

Żony alkoholików dziwią się, że dorosłe dzieci nie chcą mieć z nimi nic wspólnego, zajęte mężem który pije i bije żonę i dzieci, nie myślą o koszmarach które przeżywa dziecko, zamiast rozwieść się z damskim bokserem, fundują dzieciom piekło za życia.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
7
~matka x 2 2013-11-04 (12:05) 15 godzin i 20 minut temu

Ja ostatnio ciągle od nauczycieli słyszę, że moje dziecko jest za bardzo związane emocjonalnie ze mną. Że za dużo uwagi mu poświęcam itd. Ręce opadają. W czasach kiedy człowiek żyje w bieganinie i stresie, ja znajduję czas na pracę, dom i dzieci i od 2 miesięcy słyszę, że to źle. Co z tymi szkołami? Co z tymi nauczycielami?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
7
~pam75 2013-11-04 (11:50) 15 godzin i 35 minut temu

Trudne czasy nastały a będzie niestety jeszcze gorzej. Zapracowani albo nie do końca przygotowani do pełnienia swojej roli rodzice. Szkoła, miejsce,w którym słabszy,wrażliwszy przegrywa. Brak rozmowy, odrzucenie, samotność a w tym wszystkim zagubione dziecko. Najważniejsze są dobre relacje,umiejętność słuchania,doradzenia. Kiedy będziemy mieć dobry kontakt z naszą pociechą to na pewno zauważymy zmianę w jej zachowaniu i będziemy mieć szansę zareagowania i nie dopuszczenia do tragedii.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
8
~KASIA 2013-11-04 (10:43) 16 godzin i 42 minut temu

Jako małe dziecko byłam bardzo przerażona opowieściami o rzekomo nadciągającej wojnie do tego stopnia, że chciałam umrzeć, a konkretnie poprosić kogoś kto ma strzelbę żeby mnie zabił ! Pamiętam, że wcale nie bałam się takiej śmierci .... przerażało mnie natomiast co to będzie jak wybuchnie wojna ! Nie znałam wojny, nie wiedziałam co to śmierć, ale straszenie dziecka jest OKRUCIEŃSTWEM, które powinno być karane !

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
6
~bronek 2013-11-04 (11:08) 16 godzin i 17 minut temu

aby ludziom zylo się lepiej---donald

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
6
~Andrzej 2013-11-04 (11:08) 16 godzin i 17 minut temu

Może za kilkaset lat nasze szkoły będą postrzegane przez potomnuch jak obozy koncentracyjne a nauczyciele jako oprawcy ???

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
7
~Krzysztof 2013-11-04 (10:43) 16 godzin i 42 minut temu

Wszystkiemu winna wódka, narodowy narkotyk Polaków, przyczyna degeneracji narodu. Niestety temat jest tabu, "święty" i nie do ruszenia, bo chleją wszyscy od góry do dołu hierarchi społecznej.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
4
Zgadzam się z opinią
9
~ania 2013-11-04 (10:26) 16 godzin i 59 minut temu

Miałam próbę samobójczą, bo tak bardzo przejmowałam sie dziećmi, aby któreś z nich tego nie zrobiło sobie, a zwłaszcza moja córka, która miała kompleksy związane ze swoim wygladem, kształtem nosa i trądzikiem, a przede wszystkich jednak ze swoją tożsamością, gdyż nie mieszkała ze swoim ojcem, tylko z brutalnym ojczymem, a w dodatku na wsi. Dzieci były bardzo rygorystycznie wychowywane przez męża, oraz były świadkami przemocy i znęcania sie psychicznego na mnie, a moja córka, gdy była mała, także doświadczyła złego, a nawet okrutnego traktowania, może nawet z molestowaniem seksualnym. Byłam zbyt słaba fizycznie i finansowo, abym mogła uniezależnić się od męża, który przejął kontrolę nad finansami, a rodzina nie chciała mi wierzyć w to, że mieszkamy z osobą, która ma cechy psychopaty i sadysty, pozbawionego uczuć, który świadomie nas krzywdzi, bo ,,tak lubi i tak chce". Do tego procederu zostały później wciągniete moje dzieci, w tym nawet moja córka, ktora stanęła po stronie silniejszych, gdy mnie zepchnął prawie na margines, wyrzucając mnie z domu, w który włożyłam duże nakłady. Córka zaskarbiła sobie łaski u mojego męża, gdy była już większa i pozwalał jej na wszystkie działania związane z wyglądem, w tym kupnem ubrań i finansowaniem wyjazdów. Od tej chwili przestałam liczyc się dla dzieci, ktore zaczęły mną pogardzać i pomiatać, a w moim przygnębienie zaistniałą sytuacja wykorzystały do wmawiania mi choroby psychicznej i zmuszania do wizyt u psychiatrów, podczas gdy jedno one same wykazywały wiele zachowań świadczących o zaburzonej psychice, skłonność do alkoholu, narkotyków, uzależnienie od komórek, komputerów, wulgarne słownictwo, agresywne zachowanie, lekomania itp. Przemoc domowa z najgorszym okrucieństwem doprowadziła mnie do próby samobójczej, chociaż nie mam pewności, czy mąż, który wyjeżdżał do Czech, nie dosypywał mi czegoś do napojów, bo lubił zajmować się gotowaniem. Metody znęcania sie psychicznego są najgorsze do udowodnienia, bo nie miałam odwagi ani możliwości nagrywania go, w takich momentach, gdyż utrudniał mi korzystanie z domowych urządzeń, w tym z komputera, a ponieważ zamieszkałam u niego, więc każda próba obrony mogła skończyć się pobiciem lub wyrzuceniem z domu. Przeżyłam prawdziwy koszmar, a moja troska o zdrowie dzieci, zawsze była przez niego napiętnowana, gdyż on kocha tylko siebie i przejmuje się wyłącznie swoim zdrowiem, nawet przesadnie. Moje dzieci sa już dorosłe, ale mają symptomy osób po przemocy domowej, nad czym bardzo ubolewam, ale nie mogłam zrobić nic więcej, w tym systemie prawnym, aby je ochronić.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 5

Nie zgadzam się z opinią
12
Zgadzam się z opinią
17
~RODZIC 2013-11-04 (10:24) 17 godzin i 1 minutę temu

WIĘCEJ OWSIAKA , WOJEWÓDZKIEGO , LISA , I INNEJ HOŁOTY P O CO GARDZI BLISKOŚCIĄ RODZINY BA WIĘCEJ ZE RODZINA I DZIECI TO ZŁO NA KTÓRE TO TUSK , ROSTOWSKI Z KOMOROWSKIM TRACĄ PIENIĄDZE

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 3

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
7
~maranatha 2013-11-04 (10:22) 17 godzin i 3 minuty temu

...tak zwane efekty psychowizuale z obszaru gier komputerowych trafiają do filmów. Przykład - proszę zwrócić uwagę na film "Planes" - samoloty, który w tym roku obejrzy znaczna część populacji. Warto przeanalizować scenę zderzenia samolotu z pociągiem... takich przykładów jest mnóstwo w innych filmach i grach...

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
4
metro66 2013-11-04 (11:19) 16 godzin i 6 minut temu

Przypomnijmy sobie powtarzany jak mantra werset "twórczości " popularnie słuchanego familijnie zespołu "Ich troje " : ''Choć pokażę ci czym moja miłość jest ! Dla ciebie zabiję się ". Druga sprawa jest dopiero badana przez psychologów, mianowicie :w społeczeństwie , w którym tyle debatuje się o aborcji , podnosząc argumenty ," że dzieci chore nie ma kto leczyć więc po co się rodzą " albo "to kobieta niech decyduje że chce urodzić " to te samobójstwa dzieci mogą być po prostu uwolnieniem rodziców od takiego wyboru i dzieci czujące się chore psychicznie, słabe, czujące że są ciężarem , że lepiej żeby się nie urodziły , niepotrzebne , same decydują się skończyć ze sobą . Prosty test , zakończmy dyskusje o aborcji a liczba takich samobójstw spadnie . Tymczasem dziś artysta bez rąk dostaje nagrodę za swoje dokonania i jest szczęśliwy , że żyje . Pytanie ile % matek chciałoby urodzić dziecko gdyby się okazało że płód nie ma rąk ?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
4
Zgadzam się z opinią
8
~ateista 2013-11-04 (10:17) 17 godzin i 8 minut temu

wina tuska bo niby kogo innego ?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
3
~Bliziutko 2013-11-04 (12:56) 14 godzin i 29 minut temu

Jaka jest procent tych samobójstw dzieciaczków z winy indoktrynacji szarlatanów chrześcijańsko-katolickich, bo widać z tego iż Polska jest w zdecydowanej czołówce państw krzewiących gusła i zabobony z okresu gdy płonęły stosy...

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
3
~dziadek 2013-11-04 (12:14) 15 godzin i 11 minut temu

dziennikarzyno z W.P. dlaczego skasowałeś mój kom. PRAWDA W OCZY KOLE ? nie straszyć dzieci tak jak to robicie ,bo te wasze bzdury oni też czytają ....ile razy już zapowiadaliście koniec świata ? PRZYPOMNĘ ---moja wnuczka przyszła do domu ze szkoły z płaczem ,bo pani powiedziała że będzie koniec świata ,taka pani pedagog mądra jak wy dziennikarzyny ,tylko straszyć potraficie aby oglądalność waszych bzdur wzrosło .

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
2
~gene.frenczi 2013-11-04 (13:34) 13 godzin i 51 minut temu

Do szkoły ich w trzy latka wysłać to im te głupoty samójcze wyjdą z głowy.Jak postoi przy wiejskiej drodze w zaspie czekając na gimbusa z zamarzniętym gilem pod nosem to od razu zacznie myśleć pozytywnie !

odpowiedz