więcej

Samobójstwa wśród dzieci. Dlaczego do nich dochodzi?.

Newsweek |  aktualizacja 2013-11-04 (09:04) 11 miesięcy 20 dni 16 godzin i 1 minutę temu
drukuj


Samobójstwa wśród dzieci. Dlaczego do nich dochodzi?
opinie
Ośmiolatek chciał odebrać sobie życie, bo czuł się samotny. Dziewięciolatek, bo bał się Armagedonu. W Polsce samobójstwa próbują popełniać coraz młodsze dzieci. Czasem niestety im się udaje. O problemie pisze najnowszy "Newsweek".

Samobójstwo popełniła Marysia z wielkopolskiego Leszna, która niedawno skończyła 12 lat. Rodzina i znajomi byli w szoku. Dziewczynka słynęła bowiem z pogodnego usposobienia i uśmiechu. Matka dziewczynki zastanawia się, czy mogła coś zrobić, żeby przeciwdziałać tragedii. Jest jednak pewna, że córka nie dała jej żadnych sygnałów ostrzegawczych, że w jej życiu dzieje się coś złego. Niedawno zabił się też 9-letni chłopczyk. W pożegnalnym liście napisał, że nie mógł już dłużej patrzeć, jak tata bije mamę.

Młodocianych samobójców jest coraz więcej - donosi "Newsweek". Tygodnik odnosi się do statystyk, z których wynika, że podczas gdy dwa lata temu życie odebrało sobie 151 dzieci, w ubiegłym już 177. Rośnie też liczba dziecięcych prób samobójczych. W zeszłym roku w policyjnych statystykach odnotowano ich 373, a w 2011 - 325. Według niektórych ekspertów może ich być jednak znacznie więcej.

Dzieci - zauważa psychiatra dziecięcy dr Maciej Pilecki - zwłaszcza te najmłodsze, nie wiedzą, co to śmierć. - W targanej konfliktami Afryce celowo rekrutuje się żołnierzy wśród najmłodszych. Bo są pozbawione lęku przed własną śmiercią - zaznacza ekspert.

Specjaliści są zgodni, że jedyną szansą, by ocalić dziecko przed śmiercią na własne życzenie, jest czujność dorosłych. - Nie bójmy się nadopiekuńczości, oskarżeń, że za bardzo przejmujemy się dzieckiem. Nie można przejmować się dzieckiem za bardzo - zaznacza terapeuta Ryszard Izdebski.

Źródło: "Newsweek"

(asz, mj)

Bądź na bieżąco z wiadomości.wp.pl

oceń
tak 12 24%
nie 38 76%

Przeczytaj też

Te problemy dotyczą wielu matek. Psycholog Agnieszka Stein radzi, jak sobie z nimi radzić

aktualizacja 2014-05-26 (11:55) 4 miesiące 28 dni 13 godzin i 9 minut temu

5-letni chłopiec ofiarą mordu rytualnego

dodane 2013-10-27 (01:15) 11 miesięcy 27 dni 23 godziny i 49 minut temu

12-latka powiesiła się na pasku od szlafroka

dodane 2013-10-24 (07:12) 1 rok 17 godzin i 52 minuty temu

Dzieci padają ofiarami internetowej przemocy

dodane 2013-10-12 (03:05) 1 rok 12 dni 21 godzin i 59 minut temu

Rówieśnicza cyberprzemoc - coraz więcej przypadków w Polsce

dodane 2013-08-16 (03:48) 1 rok 2 miesiące 8 dni 21 godzin i 16 minut temu

W. Brytania: portal ask.fm w ogniu krytyki po samobójstwie Hannah Smith

dodane 2013-08-08 (22:20) 1 rok 2 miesiące 16 dni 2 godziny i 44 minuty temu

W Rosji wzrost liczby samobójstw nieletnich w ostatnich latach

dodane 2013-03-11 (12:05) 1 rok 7 miesięcy 13 dni 12 godzin i 59 minut temu

W innych serwisach

  • Pytamy.pl: Czy można dziecko zauczyć na śmierć ?

Czekamy na Twoje zgłoszenie!

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem ważnego zdarzenia? Poinformuj Internautów o tym, co dzieje się w Polsce, na świecie, w Twojej okolicy!

Wyślij nam zdjęcie, film lub artykuł! Najciekawsze opublikujemy!


Opinie (135)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
7
~Jo 2013-11-04 (11:45) 11 miesięcy 20 dni 13 godzin i 19 minut temu

Czyżby efekt bezstresowego wychowywania?

odpowiedz

8
0
~jovana 2013-11-04 (11:43) 11 miesięcy 20 dni 13 godzin i 21 minut temu

Żony alkoholików dziwią się, że dorosłe dzieci nie chcą mieć z nimi nic wspólnego, zajęte mężem który pije i bije żonę i dzieci, nie myślą o koszmarach które przeżywa dziecko, zamiast rozwieść się z damskim bokserem, fundują dzieciom piekło za życia.

odpowiedz

21
5
~OLSEN 2013-11-04 (10:53) 11 miesięcy 20 dni 14 godzin i 11 minut temu

Moze dlatego noworodki placza po urodzeniu bo nie chca przychodzic na ten swiat

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

14
0
~dfz bcd 2013-11-04 (11:31) 11 miesięcy 20 dni 13 godzin i 33 minuty temu

poślijcie sześciolatki do szkoły. będzie więcej samobójstw

odpowiedz

3
1
~krzych 2013-11-04 (11:29) 11 miesięcy 20 dni 13 godzin i 35 minut temu

Dzieci sa także psychicznie chore tak jak i dorosli a nawet zwierzeta.

odpowiedz

17
0
~Dyzma 2013-11-04 (11:24) 11 miesięcy 20 dni 13 godzin i 40 minut temu

Dzisiaj dzieci pozbawione są tego co jest im potrzebne. Zwykłego beztroskiego dzieciństwa. Od małego włączają się w wyścig szczurów i mamy tego teraz efekty. Coraz więcej znerwicowanych, zaburzonych dzieciaków często niestety z winy zbyt ambitnych rodziców. Gdy byłem mały to największą frajdą było bieganie z kumplami po dworze. Nie szło mnie zapędzić do domu. Po przedszkolu czy później po szkole miałem czas dla siebie. Nie chodziłem na różne dodatkowe zajęcia. I nie czuję się z tego powodu dzisiaj gorszy. Nie miałem rytmiki a tańczę ponoć dobrze, nie miałem języków a znam dzisiaj dwa obce i trochę polski, nie miałem zajęć sportowych ale sam nauczyłem się grać w kosza, siatkę, pływać i jeździć na nartach, nie miałem różnych korepetycji a skończyłem studia. Można dużo jeszcze wymieniać czego nie miałem jako dzieciak ale dzisiaj wiem że miałem wesołe dzieciństwo i niczego nie żałuję.

odpowiedz

5
42
~oj 2013-11-04 (10:15) 11 miesięcy 20 dni 14 godzin i 49 minut temu

Mój syn za jedną bajkę robi 50 pompek wie że za darmo nic nie ma co chce dostanie ale za coś nie za darmo jak robią to rodzice kupują bo dziecko chce dać im cel darząc nie będą miały czasu na myślenie o samobójstwie

odpowiedz

pokaż 5 ukrytych odpowiedzi

16
20
~AndrzejPL 2013-11-04 (10:12) 11 miesięcy 20 dni 14 godzin i 52 minuty temu

DZIECIOM TRZEBA GŁOŚNO POWIEDZIEĆ że SAMOBÓJSTWO TO GRZECH CIĘŻKI, ŻE NIE WOLNO TEGO ROBIĆ - musi mieć świadomość co jest złe !!!!

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

39
5
~ja 2013-11-04 (10:48) 11 miesięcy 20 dni 14 godzin i 16 minut temu

Bo część rodziców dzieci tresuje a nie wychowuje. Często w tramwaju, autobusie, na ulicy to widać i słychać. Matka nie mówi do dziecka, ona "wyszczekuje" rozkazy: "zostaw!", "nie rusz!", "chodź tu!". Wszystko z wykrzyknikiem. Prawie zawsze odruchowo czekam, kiedy powie "do nogi!". Ilu rodziców SŁUCHA, co dziecko chce im powiedzieć? SŁUCHA, a nie robi w tym czasie co innego, jednym okiem w telewizorze czy internecie. Dzieci siedzą w swoich pokojach, pozostają same ze sobą, ze swoimi lękami czy problemami. Bo często rozmowa to: "co było w szkole?" i na tym koniec. Powtarzam: CZĘŚĆ rodziców!

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

4
0
metro66 2013-11-04 (11:19) 11 miesięcy 20 dni 13 godzin i 45 minut temu

Przypomnijmy sobie powtarzany jak mantra werset "twórczości " popularnie słuchanego familijnie zespołu "Ich troje " : ''Choć pokażę ci czym moja miłość jest ! Dla ciebie zabiję się ". Druga sprawa jest dopiero badana przez psychologów, mianowicie :w społeczeństwie , w którym tyle debatuje się o aborcji , podnosząc argumenty ," że dzieci chore nie ma kto leczyć więc po co się rodzą " albo "to kobieta niech decyduje że chce urodzić " to te samobójstwa dzieci mogą być po prostu uwolnieniem rodziców od takiego wyboru i dzieci czujące się chore psychicznie, słabe, czujące że są ciężarem , że lepiej żeby się nie urodziły , niepotrzebne , same decydują się skończyć ze sobą . Prosty test , zakończmy dyskusje o aborcji a liczba takich samobójstw spadnie . Tymczasem dziś artysta bez rąk dostaje nagrodę za swoje dokonania i jest szczęśliwy , że żyje . Pytanie ile % matek chciałoby urodzić dziecko gdyby się okazało że płód nie ma rąk ?

odpowiedz

12
3
~anatol 2013-11-04 (10:14) 11 miesięcy 20 dni 14 godzin i 50 minut temu

Właśnie nadopiekuńczość bywa jednym z powodów samobójstw !!!

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

4
2
~Olsztyn z życia prawda 2013-11-04 (10:33) 11 miesięcy 20 dni 14 godzin i 31 minut temu

A jak dzieci bija rodzica za zgodą żony, plują na niego okradają, falszywie wzywaja Policje, Prokuratura umarza dochodzenie z braku przekonywujacych dowodów winy - gdy strona sprawca kłamie itp. Ja żyć, gdy człeka dopada kłamliwy pozew rozwodowy żony itp. Założona Niebieska karta to...

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
1
~JoJo 2013-11-04 (11:11) 11 miesięcy 20 dni 13 godzin i 53 minuty temu

W galaktyce odleglej o milion lat jest planeta szczescia wiecznego, gdzie ludzie zyja z soba w zgodzie, gdzie pustym slowem jest nienawisc a zycie jest bajecznym snem...

odpowiedz

6
0
~bronek 2013-11-04 (11:08) 11 miesięcy 20 dni 13 godzin i 56 minut temu

aby ludziom zylo się lepiej---donald

odpowiedz

9
0
~Ciekawa 2013-11-04 (11:06) 11 miesięcy 20 dni 13 godzin i 58 minut temu

Z dziećmi należy rozmawiać,pokazywać co dobre,a co złe. Nie lać pasem,bo tak łatwiej,gdyż to jest tylko droga na skróty. Każdy kto rozmowę odkłada na...potem...do czasu aż dziecko stanie się nastolatkiem,nigdy nie zbuduje więzi. Rozmawiajmy,odpowiadajmy na każde pytanie,miejmy czas,przytulajmyto procentuje.

odpowiedz

47
8
~ollo 2013-11-04 (09:24) 11 miesięcy 20 dni 15 godzin i 40 minut temu

Nawet dzieci dostrzegają,że w tym kraju nie a przyszłości...

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

0
1
~BeKa 2013-11-04 (11:03) 11 miesięcy 20 dni 14 godzin i 1 minutę temu

A zdajecie sobie sprawę jak trudno przyjść na świat. Aby do tego doszlo to musieli przeżyć nasi przodkowie, wydać na świat naszych pradziadków, oni też musieli dożyc doroslości. Prszeżyc choroby, biedy, wojny. Musieli się spotkać akurat ten i ta kobieta aby spłodzić nas. Musialo to być akurat to jajeczko i ten plemnik, itd. Szansa przyjścia na świat wynosi więc prawie zero. Potem my sami niszczymy swoje życie.

odpowiedz

8
7
~max 2013-11-04 (10:55) 11 miesięcy 20 dni 14 godzin i 9 minut temu

Diagnoza jest tyle warta co te sowieckie uczelnie w PRL Tuskolandii , polskie dzieci po paru zajęciach w sowieckiej szkole terroru już wie że jest niewolnikiem , a ojciec z matką choć jak by się starali nigdy nie będą mieć na chleb i mleko, choć pieniądze , lokal , opiekę medyczną i godziwy byt gwarantuje każdemu polakowi Karta Praw Podstawowych Unii Europejskiej . Tylko że w Polsce pozostali już sami zbrodniarze którzy biorą się za łby w walce o stołki i pieniądze .

odpowiedz

14
0
~OOO 2013-11-04 (10:55) 11 miesięcy 20 dni 14 godzin i 9 minut temu

Coraz więcej samobójstw wśród dzieci jest z powodu nekania i przesladowania w szkołach, na podwórkach, w necie. Stalking, mobbing itp. Dzieciaki sa bezwzględne. Idą tłumem za prześladowcą i nekają również. Mało kto się temu przeciwstawia. Znam taki przypadek. Na szczęście matka ostro walczyła z przesladowaniem dziecka. Narażając się nauczycielom, uwierzycie? Ale to nie ważne, ważne, że dziecko pomału dochodzi do siebie i ma coraz wiekszy spokój w szkole. To rodzice i nauczyciele powinni współgrać ze sobą by gasić ogień, gdy iskra płonie!

odpowiedz

15
2
blitz 2013-11-04 (10:45) 11 miesięcy 20 dni 14 godzin i 19 minut temu

Przynajmniej w tej dziedzinie państwo tuska notuje wyraźny wzrost

odpowiedz

Szukaj w serwisie

Bądź z nami na bieżąco

Najważniejsze wiadomości

Donald Tusk zabrał głos w sprawie spotkania z Władimirem Putinem
dodane 2014-10-24 (07:35) 17 godzin i 29 minut temu

Wybuch gazu w Katowicach. Akcja została zakończona
dodane 2014-10-24 (06:24) 18 godzin i 40 minut temu

Aleksander Kwaśniewski: Radosław Sikorski chlapnął
dodane 2014-10-24 (08:34) 16 godzin i 30 minut temu

Odwołane poszukiwania obcego okrętu na Bałtyku
dodane 2014-10-24 (08:55) 16 godzin i 9 minut temu

W wybuchu gazu w kamienicy w Katowicach zginęli dziennikarze
dodane 2014-10-24 (06:26) 18 godzin i 38 minut temu

Skandaliczny konkurs na Miss Hitler
dodane 2014-10-24 (05:46) 19 godzin i 18 minut temu

więcej wiadomości

Wyślij newsa #dziejesiewpolsce

Masz ciekawego newsa, zdjęcia film. Wyślij do nas.

wyślij

Najlepsze materiały publikujemy na stronie głównej serwisu.