więcej

Opiekunowie dorosłych osób niepełnosprawnych protestują przed sejmem.

Logo dostawcyZamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.  PAP |  aktualizacja 2014-03-27 (15:21) 8 miesięcy 22 dni 20 godzin i 3 minuty temu
drukuj


Protest opiekunów osób niepełnosprawnych przed sejmem
Protest opiekunów osób niepełnosprawnych przed sejmem opinie video
Przed sejmem protestują opiekunowie dorosłych osób niepełnosprawnych. Domagają się wyższych świadczeń i nie zgadzają się na dzielenie opiekunów w zależności od tego, czy zajmują się dorosłymi, czy dziećmi. Zostali zaproszeni na rozmowy do ministerstwa pracy.

Po południu do protestujących przyszedł minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz i zaproponował protestującym spotkanie. Opiekunowie dorosłych niepełnosprawnych zgodzili się na rozmowy, ale pod warunkiem, że będzie w nich uczestniczyć przynajmniej jeden dziennikarz. - Jest pewnie bardzo dużo tematów dlatego chciałbym zaprosić grupę waszych przedstawicieli do ministerstwa na spotkanie - powiedział minister.

Protestujący domagają się przede wszystkim przywrócenia odebranych im w lipcu 2013 r. - na mocy noweli ustawy o świadczeniach rodzinnych - świadczeń pielęgnacyjnych. Uważają, że rozwiązania proponowane przez rząd zmierzają do tego, by zapewnić im jedynie specjalny zasiłek opiekuńczy. Ich zdaniem nie jest to wykonanie grudniowego wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który nakazał przywrócenie im prawa do świadczenia pielęgnacyjnego. Argumentują, że dostaną świadczenie w wysokości 520 zł miesięcznie, czyli takiej, jak przed wejściem w życie nowelizacji, choć obecnie wynosi ono 620 zł, a uprawnione do niego osoby otrzymują dodatkowe 200 zł z rządowego programu.

We wtorek rząd przyjął projekt ustawy o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów osób niepełnosprawnych, realizującej wyrok Trybunału Konstytucyjnego. Ma on trafić pod obrady sejmu w przyszłym tygodniu. Zgodnie z nim wszyscy opiekunowie osób niepełnosprawnych, którzy 1 lipca 2013 r. utracili prawo do świadczeń pielęgnacyjnych, na podstawie przepisów znowelizowanej ustawy o świadczeniach rodzinnych, otrzymają zwrot zasiłków. Będą one wypłacane wraz z ustawowymi odsetkami. Według szacunków, będzie to wartość ok. 5 tys. zł. Rozwiązanie to obejmie 117 tys. opiekunów osób niepełnosprawnych.

Minister podczas rozmowy z protestującymi przed sejmem zapewnił, że rząd chce, by ustawa weszła w życie jak najszybciej. - Jest szansa, że jeśli przepracujemy to szybko, to ustawa może być uchwalona nawet na najbliższym posiedzeniu sejmu. Później jest senat gdzie będą lub nie będzie poprawek. Najprawdopodobniejsze według naszego rozeznania jest przyjęcie tej ustawy w kwietniu - ma wejść w życie 14 dni po ogłoszeniu. W maju wchodzi w życie i te wszystkie świadczenia, których państwo bylibyście pozbawieni, do maja będą zsumowane i wypłacone wraz z odsetkami - zapewniał Kosiniak-Kamysz.

Rodzice dzieci niepełnosprawnych z większymi prawami, niż opiekunowie dorosłych?

W sejmie od dziewięciu dni trwa natomiast protest rodziców niepełnosprawnych dzieci, którzy domagają się natychmiastowego podwyższenia świadczenia pielęgnacyjnego do poziomu płacy minimalnej (w 2014 r. wynosi ona 1680 zł brutto, czyli 1237 zł netto). Rząd zgodził się na stopniowe podwyższanie kwoty świadczenia do poziomu 1300 zł netto w 2016 r.

W związku z tym opiekunowie dorosłych osób z niepełnosprawnościami poczuli się dyskryminowani i przyjechali przed sejm, aby domagać się spełnienia ich postulatów. Zdaniem organizatorów czwartkowego protestu rząd próbuje skłócić oba środowiska - opiekujących się dorosłymi oraz rodziców niepełnosprawnych dzieci.

- Jesteśmy tu, ponieważ czujemy się dyskryminowani, bo rząd od lipca 2013 r. zabrał nam świadczenia pielęgnacyjne przyznane bezterminowo. (...) Nie zgadzamy się z podziałem opiekunów. Rząd stara się skłócić nasze środowiska, a my jesteśmy pod sejmem, bo walczymy o wszystko, teraz nie mamy nic - mówiła Małgorzata Grzyb z Organizacji Środowiskowej Opiekunów Osób Dorosłych Niepełnosprawnych Ogólnopolskiego Pracowniczego Związku Zawodowego "Porozumienie Pracownicze", która jest jednym z inicjatorów protestu.

Zgodnie z projektem świadczenie w wysokości 520 zł miesięcznie będzie przysługiwało opiekunom dorosłych osób niepełnosprawnych za okres od 1 lipca 2013 r. do dnia poprzedzającego dzień wejścia ustawy w życie. Tyle wynosiło świadczenie pielęgnacyjne przed wejściem w życie nowelizacji.

520 zł wynosi obecnie specjalny zasiłek opiekuńczy przysługujący - na mocy znowelizowanej ustawy o świadczeniach rodzinnych - krewnym osób niepełnosprawnych, gdy niepełnosprawność powstała po 25. roku życia, a więc np. dzieciom niepełnosprawnych rodziców lub wnukom w przypadku dziadków.

Trybunał zakwestionował jedynie odebranie przyznanych wcześniej świadczeń. Oznacza to, że ustawa wciąż obowiązuje, zatem świadczenie pielęgnacyjne przysługuje tylko niepracującym rodzicom i najbliższym krewnym osób niepełnosprawnych, gdy niepełnosprawność powstała przed osiągnięciem dorosłości (do 18. lub 25. roku życia - w przypadku osób uczących się).

Specjalny zasiłek opiekuńczy przysługuje tylko wtedy, gdy spełnione jest kryterium dochodowe. Uczestnicy protestu skandują hasła "Stop wykluczeniu!", trzymają transparenty z treścią art. 32 Konstytucji, który mówi o zakazie dyskryminacji.

Protesty wsparły m.in. Ruch Oburzonych, Stowarzyszenie Ojców DzielnyTata.pl, są też Solidarni 2010.


(meg)

Bądź na bieżąco z wiadomości.wp.pl

oceń
tak 49 89.09%
nie 6 10.91%

Przeczytaj też

materiał wideo

Wyższe zasiłki dla opiekunów niepełnosprawnych dzieci i dorosłych. Ustawa przyjęta

aktualizacja 2014-04-04 (12:42) 8 miesięcy 15 dni 22 godziny i 42 minuty temu

Protestujący rodzice proponują kompromis. Co na to rząd?

dodane 2014-03-27 (10:23) 8 miesięcy 23 dni 1 godzinę i 1 minutę temu

Ewa Kopacz: premier nigdy nie szedł na łatwiznę

dodane 2014-03-26 (22:47) 8 miesięcy 23 dni 12 godzin i 37 minut temu

Minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz spotkał się z protestującymi rodzicami

dodane 2014-03-26 (21:45) 8 miesięcy 23 dni 13 godzin i 39 minut temu

Opiekunowie niepełnosprawnych dorosłych będą protestować

dodane 2014-03-26 (17:06) 8 miesięcy 23 dni 18 godzin i 18 minut temu
materiał wideo

Protestujący rodzice niepełnosprawnych dzieci: nie porównujcie nas z innymi

dodane 2014-03-26 (07:59) 8 miesięcy 24 dni 3 godziny i 25 minut temu

Niewolnice chorych dzieci

dodane 2014-03-26 (07:39) 8 miesięcy 24 dni 3 godziny i 45 minut temu
materiał wideo

Iwona Hartwig: chciałyśmy, by pani prezydentowa przyjechała tu

aktualizacja 2014-03-25 (21:40) 8 miesięcy 24 dni 13 godzin i 44 minuty temu

materiał wideo

Paweł Kukiz wspiera protest rodziców w sejmie

dodane 2014-03-25 (17:57) 8 miesięcy 24 dni 17 godzin i 27 minut temu

W innych serwisach

Czekamy na Twoje zgłoszenie!

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem ważnego zdarzenia? Poinformuj Internautów o tym, co dzieje się w Polsce, na świecie, w Twojej okolicy!

Wyślij nam zdjęcie, film lub artykuł! Najciekawsze opublikujemy!


Opinie (134)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

19
13
~Marek 2014-03-27 (15:58) 8 miesięcy 22 dni 19 godzin i 26 minut temu

Decyzje Premiera pokazuja niezbicie apsolutne beztalencie jezeli chodzi o rzadzenie,natomiast w dziedzinie knucia i intryg doktorat ma w kieszeni.

odpowiedz

6
1
~KRAKÓW 2014-03-27 (17:17) 8 miesięcy 22 dni 18 godzin i 7 minut temu

ŻADNA ŁASKA!!!NALEŻY TRZYMAĆ SIĘ WYROKU TK! PIENIĄDZE W TEJ SFERZE SĄ.I NIE MÓWMY, ŻE TUT. CYT.:"POSZUKAMY TU, ODEJMIEMY TAM" ETC.ETC. 57 MLN NA EXPO W MEDIOLANIE W 2015 R?

odpowiedz

8
3
~kajtesz 2014-03-27 (16:32) 8 miesięcy 22 dni 18 godzin i 52 minuty temu

Jak dostaną biedni Polacy to nie wystarczy na milionowe odprawy dla urzędasów ministerialnych i prezesów firm skarbu państwa.

odpowiedz

5
0
~koślawy 2014-03-27 (16:18) 8 miesięcy 22 dni 19 godzin i 6 minut temu

Żeby Tuskowi smród nogi powykręcał aby nie mógł chodzić a Małgośka się z nim męczyła.

odpowiedz

5
1
~YEAH 2014-03-27 (16:38) 8 miesięcy 22 dni 18 godzin i 46 minut temu

Wielkie POPiSkiwanie gryzoni i powarkiwanie pozostałych politycznych band właśnie oficjalnie rozpoczęte! Hiopkryci od prawa do lewa odpowiedzialni za rozkład naszego państwa pchają się po raz kolejny do koryta! Stawka jest wysoka i nie chodzi tu bynajmniej o nasz "interes" narodowy czy przyszłość Polski, a o ponad 40000 tyś zł. miesięcznie z tytułu politycznej łapówki jaką UE wręcza przedstwicielom środowisk politycznych w formie tzw. "pensji":) Ci pajace na czas kampani nawet przypomnieli sobie o rodzinach niepełnosprawnych dzieci pozbawionych przez nich samych środków do przetrwania! Kaczyński stwierdził, że wszystkie inicjatywy ustawodacze PiS-u został odrzucone przez "złą" większość parlamentarną i dlatego bez "ostatecznego zwycięstwa" w wyborach nie może nic zrobić:))) Co za paranoja, co robił PiS wcześniej przez te wszytkie lata sejmowego pochrząkiwania?! Najwyrazniej dla PiS ci zrozpaczeni pozbawieni środków do życia rodzicie i ich dzieci pojawili się samorzutnie dwa lub trzy lata temu! Zaistnieli nagle samorzutnie materializując się z piasku? Co robili przez te wszystkie lata?! Tusk dla odmiany stwierdził, że 2015, a napweno w 2016 los tych ludzi ulegnie zasadniczej poprawie:))) Widać liczy na to, że większość tych ludzi wymrze po prostu z głodu! Problem sam się rozwiąże! No i przy okazji zyskuje dobre hasełko wyborcze na dwa wyborcze lata:))) Jak rodziny tych dzieci mają przetrwać kolejne lata pustych obietnic???! Cała polityczna banda tego kraju zaczyna wycierać sobie twarze hasłami miłosierdzia! Pamiętajmy, że są to ludzie, którzy potrafili wysłać polskich żołnierzy na koszt polskiego podatnika na zbrodnicze neo kolonialne wojny do Iraku i Afganistanu. Wojny, które kosztowały nas miliardy. Tak, to tam zmarnowano pieniądze na modernizację polskiej armii! Ci sami ludzie nie potrafią znaleść środków na pomoc najuboższm polakom! I ci sami 'politycy" łaszą się do nas przed kolejnymi wyborami! Rodziny tych nieuleczalnie chorych ludzi wegetują od LAT. Jednak żaden z politycznych gryzoni nie zrobił NIC, aby na przestrzeni ostatnich 20 lat im pomóc! Co oni robią z czasem i pieniędzmi, które otrzymują w ramach mandatu wyborczego???? Marnotrawią je! Przedkładają własną prwatę nad służbę narodowi. Szydzą z "ciemnego lud" , iż ten dał się zwieść i ponownie im zaufał! Kolejne zmarnowane lata... Bandzie chodzi już tylko o kolejne lat świętego spokoju i 40000 tyś miesięcznie! Bojkotujmy ten plebiscyt. Jako obywatele nie mamy już żadnego wyboru. Wszystkie bandy to tylko kolejne odsłony tego samego narodowego dramatu w jaki jesteśmy wpędzani! Kłamstwa, zastraszanie, obietnice i zdrada oto ich domena. Bez wymiany pokoleniowej i zmian w ordynacji wyborczej jakiekolwiek głosowanie jest bezcelowe! Nie dajmy się już okłamywać. Odgońmy ich od koryta tylko tego się boją!!!

odpowiedz

4
0
~reni 2014-03-27 (16:13) 8 miesięcy 22 dni 19 godzin i 11 minut temu

jeśli rząd nie podniesie wszystkich zasiłków - to wszyscy stąd wyjadą i kto wtedy utrzyma tych bezmózgich w rządzie?

odpowiedz

4
0
~fddff 2014-03-27 (16:11) 8 miesięcy 22 dni 19 godzin i 13 minut temu

ciekawe kiedy dojdzie do zamieszek? miedzy opiekunami niepełnosprawnych dzieci a opiekunami niepełnosprawnych dorosłych. niedługo jedni z drogimi będą się bić o pieniądze. ale ogólnie na dzieci to i tak są w Polsce wydaje wystarczająco dużo. Tusk troszczy się o wszystkie dzieci zdrowe i chore a wszystkich dorosłych ma gdzieś. za dużo pieniędzy Rząd wydaje na dzieci!!!!!

odpowiedz

5
2
~WO - opiekun matki 2014-03-27 (19:57) 8 miesięcy 22 dni 15 godzin i 27 minut temu

DO TYCH CO - krzyczą,pomstują,plotkują - popracujcie z 1 miesiąc w Hospicjum - wtedy wypowiadajcie się.Ja pamiętam jak moja mama opiekowała się 1 raz ciocią,z dalszej rodziny - rak,nie wstawała z łózka,ból,cierpienie,za jakiś czas 2 ciocią z dalszej rodziny - to samo - rak - OWSZEM ZA DZIĘKUJĘ,DOBRE SŁOWO. - LECZ NAM NIE BRAKOWAŁO NA ŻYWNOŚĆ - Łzy mi ciekły małemu wtedy chłopcu,patrząc na cierpienie tej cioci,później 2 - tak samo widziałem ciężar jaki znosiła moja mama opiekując się,a zaznaczam moja mama ma,aż za dobre serce - tym bardziej też cierpiała - teraz ja opiekuję się swoją mamą - TYLKO,ŻE WTEDY był PRL - o 1000 razy lepsze czasy - zaznaczam byliśmy prześladowani przez członków PZPR,UB,ORMO,MILICJI - teraz nas prześladuje Rząd PO/PSL - nawet wrogom nie odmawiałem - "szklanki wody",jak poprosili o pomoc.

odpowiedz

7
4
~ona 2014-03-27 (17:23) 8 miesięcy 22 dni 18 godzin i 1 minutę temu

Też tak zrobię. Zaczęło mnie to wnerwiać. Teściowa jest po udarze i potrzebuje opieki. Na zmianę córka i my się nią opiekujemy. Ale jak rząd podpisze znowu beznadziejna ustawę to sama to wykorzystam. A bez problemu wnuczki nie pracują więc wpadnie dodatkowa kasa.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

5
2
~JA 2014-03-27 (16:31) 8 miesięcy 22 dni 18 godzin i 53 minuty temu

I dobrze, mówiło się o pożyczkach bezzwrotnych dla BOGATYCH posłów a nie ma dla biednych dzieci itd.? Posłowie zarabiają za dużo... stokrotnie.Powinni zarabiać minimalną pensję , to może wtedy by się wzięli do pracy i z sensem z myślą o biednych forsowali by ustawy. Posłowie nie stawiają się do pracy, ciągle widać w TV ilu ich jest. WSTYD. Zaraz się znajda pieniądze , jak się odbierze posłom i da biednym dzieciom i inwalidom.

odpowiedz

3
0
~Dariusz 2014-03-27 (16:14) 8 miesięcy 22 dni 19 godzin i 10 minut temu

Czytam te wasze wypociny to mi się słabo robi. Obciąć pensje posłom, rozdać wszystkim pieniądze.... Po prostu demokracja, dobrze że niedługo to upadnie.

odpowiedz

4
1
~fela 2014-03-27 (16:01) 8 miesięcy 22 dni 19 godzin i 23 minuty temu

2usk obiecuje i nawet trybunał konstytucyjny nic nie dał bo pieniędzy nie oddał a to w pazdzierniku póżniej w stycznu ,marcu teraz w maju ,czerwcu za pół roku w grudniu po południu

odpowiedz

10
7
Eryk Sledzik z fejsa 2014-03-27 (15:48) 8 miesięcy 22 dni 19 godzin i 36 minut temu

Najprostrze rozwiązanie- pogonić 2ska...

odpowiedz

19
16
~STAN 2014-03-27 (15:45) 8 miesięcy 22 dni 19 godzin i 39 minut temu

Ci niepełnosprawni też powinni wejść do gmachu Sejmu i go okupować. To jest jedyna metoda żeby pokazywać kłamstwa Tuska.

odpowiedz

2
0
~Realizm 2014-03-30 (00:03) 8 miesięcy 20 dni 11 godzin i 21 minut temu

Jest super sposób na rozwiązanie tego problemu. Głosowanie na Nową prawicę i Janusza Korwina-Mikke. Jak dojdzie do władzy to każdy będzie miał broń. I prawie każdy narzekający bedzie miał wybór. "Być albo nie być – oto jest pytanie?". Lepsze to niż czekanie na polityków i ludzi. PS Życzę powodzenia wszystkim protestującym.

odpowiedz

2
0
~Mikołaj 2014-03-28 (21:22) 8 miesięcy 21 dni 14 godzin i 2 minuty temu

Niech protestujący zgłoszą się do Jagny Marczułajtis bo ona ma w tym roku problem z pozbyciem się 150 milionów złotych !!! NO PRZECIEŻ SAMA NIE DA RADY PRZEKRĘCIĆ TEJ KASY !!!

odpowiedz

9
7
~jak 2014-03-27 (16:51) 8 miesięcy 22 dni 18 godzin i 33 minuty temu

za sciana ma sasiadke z niepelnosprawnym dzieckiem 17lat ,od pasa w dol paraliz 100% i niedowlad rak !czyli potrzebuje opieki calodobowe?TAK jak wyglada opieka nad nim -rano pampers sniadanie i siad przed komputerem, obiad i jak cieplo wozekz dzieckiem przed dom!!!mama idzie na zakupy,na plotki,kawke do sasiadki itd tata siedzi w domu .sa to ludzie miedzy 40-50 i oboje nie pracuja ,gdyby mieli dziadkow to bym pomyslala ze im pomagaja...jakos zyja i biedy u nich nie ma

odpowiedz

pokaż 6 ukrytych odpowiedzi

6
4
~kaukaz 2014-03-27 (16:41) 8 miesięcy 22 dni 18 godzin i 43 minuty temu

No tak, dziecko nie ma nic, i matka nie ma nic. Emeryt niepełnosprawny ma emeryuture lub rentę , a rodzinka jeszcze chce coś uszczknąć od ,, biednego państwa. Państwa, które ma pieniądze na wspieranie uciekinierów z KRYMU. A przecież ci ludzie UKRAIŃCY mają swoją ojczyznę UKRAINĘ. Ci ludzie uciekli nie z KRYMU. uciekli z UKRAINY...

odpowiedz

6
4
~loki 2014-03-27 (16:39) 8 miesięcy 22 dni 18 godzin i 45 minut temu

No i posypało się domino, zaraz przyjdą, bezrobotni, górnicy, masażyści, cykliści, filateliści... Tak się kończy gdy dasz palec, potem chcą zjeść całą rękę...

odpowiedz

3
1
~max 2014-03-27 (16:38) 8 miesięcy 22 dni 18 godzin i 46 minut temu

rozwiązać kółko geriatryczne jak ktoś nie wie to chodzi mi o ,,senat " , wywalić na zbity pysk 75%nierobów z wiejskiej i pieniądze się znajdą . taki mały zacofany kraik a tyle robi niepotrzebnego szumu i zamieszania w sprawach które go nie powinny obchodzić

odpowiedz

Szukaj w serwisie

Bądź z nami na bieżąco

Najważniejsze wiadomości

Frank-Walter Steinmeier ostrzega przed zaostrzaniem sankcji wobec Rosji
dodane 2014-12-20 (05:55) 5 godzin i 29 minut temu

Matka zamordowanych dzieci aresztowana za zabójstwo
dodane 2014-12-20 (00:55) 10 godzin i 29 minut temu

Protest przeciwko finansowaniu Świątyni Opatrzności Bożej
dodane 2014-12-20 (07:45) 3 godziny i 39 minut temu

Co obcokrajowców dziwi w naszym Bożym Narodzeniu
dodane 2014-12-20 (05:18) 6 godzin i 6 minut temu

Ukraińskie służby: zapobiegliśmy zamachowi terrorystycznemu w centrum Kijowa
dodane 2014-12-19 (11:00) 1 dzień i 24 minuty temu

więcej wiadomości

Wyślij newsa #dziejesiewpolsce

Masz ciekawego newsa, zdjęcia film. Wyślij do nas.

wyślij

Najlepsze materiały publikujemy na stronie głównej serwisu.

Sonda

Czy zamierzasz wesprzeć jakąś akcję charytatywną przed Świętami Bożego Narodzenia?

liczba oddanych głosów: 29790