więcej

Śledztwo ws. abp. Józefa Wesołowskiego. Poszukiwany drugi duchowny.

TVN24, PAP, WP.PL |  aktualizacja 2013-09-05 (22:20) 1 rok 1 miesiąc 19 dni i 58 minut temu
drukuj


Abp Józef Wesołowski
Abp Józef Wesołowski opinie video
Prokuratura na Dominikanie wszczęła śledztwo w sprawie oskarżeń o pedofilię nuncjusza apostolskiego w tym kraju, abp. Józefa Wesołowskiego. Poszukiwany jest też drugi polski duchowny, który również ma być zamieszany w skandal pedofilski - informuje TVN24. Sam wniosek o wszczęcie postępowania prokuratorskiego dotyczy w sumie czterech duchownych, którzy - jak oświadczył przewodniczący Episkopatu Dominikany - dopuścili się aktów pedofilii.

Jak podaje TVN24, prokuratura na Dominikanie ma kontakt z rzekomymi ofiarami i ich rodzinami.

Drugi duchowny, który ma być zamieszany w skandal, miał organizować wycieczki dla dzieci, na których miało dochodzić do molestowania.

Sam wniosek o wszczęcie postępowania prokuratorskiego dotyczy w sumie trzech innych duchownych, którzy - jak oświadczył przewodniczący Episkopatu Dominikany - dopuścili się aktów pedofilii.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Dominikany kardynał Nicolas de Jesus Lopez Rodriguez odczytał w czwartek na konferencji prasowej w siedzibie Episkopatu dokument zatytułowany "Nieodzowna refleksja". W dokumencie tym Kościół Dominikany "usilnie prosi wymiar sprawiedliwości, aby działał zdecydowanie i z całą otwartością (wobec tych księży) na podstawie rzetelnych dochodzeń i zastosował sankcje przewidziane w Kodeksie Karnym".

Czołowy dziennik ukazujący się w stolicy Dominikany, "El Nacional", obszernie relacjonując wystąpienie kard. Lopeza Rodrigueza cytuje jego słowa, że "Kościół katolicki jest zaniepokojony i zawstydzony z powodu wspomnianych wyżej zdarzeń w różnych punktach kraju".

Na konferencji prasowej podano m.in., że abp Wesołowski jest oskarżony o picie alkoholu w miejscach publicznych i utrzymywanie stosunków seksualnych z dziećmi.

"Ten, kto źle postępował, jak b. nuncjusz Józef Wesołowski - cytuje dziennik dokument Episkopatu - musi ponieść odpowiedzialność za swe czyny".

Abp Wesołowski wezwany do Rzymu

Nuncjusz apostolski w Dominikanie arcybiskup Józef Wesołowski został odwołany ze stanowiska w związku z oskarżeniami o pedofilię - poinformował rzecznik Watykanu ks. Federico Lombardi, potwierdzając doniesienia mediów. Decyzję podjął papież Franciszek. Dodał, że arcybiskup Wesołowski został odwołany i zwolniony ze stanowiska i został poproszony o wyjaśnienie stawianych mu zarzutów".

Watykan wszczął postępowanie wobec zarzutów pedofilii. Trwa ono w Kongregacji Nauki Wiary, która zajmuje się wszystkimi takimi przypadkami.

Wyjaśniono, że hierarcha nie opuścił swego stanowiska dobrowolnie, lecz został odwołany przez papieża Franciszka 21 sierpnia. O sprawie poinformowano najpierw kanałami kościelnymi.

Oskarżenia o pedofilię skierowały pod adresem nuncjusza media na Dominikanie. Tamtejsza telewizja nadała reportaż, w którym pokazała watykańskiego dyplomatę, gdy odwiedzał miejsca w stolicy kraju znane z prostytucji nieletnich.

Skandal na Dominikanie

W pierwszych komentarzach podkreśla się, że sprawa abp. Wesołowskiego wywołała ogólnonarodowy skandal na Dominikanie.

Portal Vatican Insider zauważa, że w ten sposób potwierdzone zostało to, o czym wiedziano od dłuższego czasu, czyli o inklinacjach dyplomaty, określanych jako "non sanctas".

Według Vatican Insider skandal wybuchł w lipcu tego roku. Arcybiskup Santo Domingo kardynał Nicolas de Jesus Lopez Rodriguez wysłał do Watykanu dossier dotyczące stawianych nuncjuszowi zarzutów pedofilii. Sprawą zajął się watykański Sekretariat Stanu i przedstawił ją papieżowi Franciszkowi, który podjął decyzję o natychmiastowym odwołaniu abpa Józefa Wesołowskiego.

W czerwcu tymczasem to właśnie abp Wesołowski oskarżył o tuszowanie skandalu pedofilii arcybiskupa Portoryko - przypominają media.

Nieoficjalnie wiadomo, że od chwili odwołania z Dominikany abp Wesołowski przebywa w Rzymie i czeka na wyniki trwającego w Watykanie postępowania.

Źródło: TVN24, PAP


(ib, bart, ks)

Bądź na bieżąco z wiadomości.wp.pl

oceń
tak 198 70.46%
nie 83 29.54%

Przeczytaj też

Benedykt XVI: nie próbowałem ukryć skandalu pedofilii

dodane 2013-09-24 (09:30) 1 rok 1 miesiąc 13 godzin i 48 minut temu

Niemiecki lider Zielonych przyznał się do błędu w podejściu do pedofilii

dodane 2013-09-16 (18:20) 1 rok 1 miesiąc 8 dni 4 godziny i 58 minut temu

Media: polski nuncjusz na Dominikanie odwołany pod zarzutem pedofilii

aktualizacja 2013-09-04 (21:00) 1 rok 1 miesiąc 20 dni 2 godziny i 18 minut temu

W innych serwisach


Opinie (795)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

34
1
~dajcie spokój 2013-09-05 (21:37) 1 rok 1 miesiąc 19 dni 1 godzinę i 41 minut temu

A wy wpuściliście ich do szkół, żeby do waszych dzieci mieli bliżej.

odpowiedz

22
6
ZLOTOUSTY1 2013-09-05 (21:02) 1 rok 1 miesiąc 19 dni 2 godziny i 16 minut temu

szkoda ze nie zyje NAJSWIETSZY JP2, ON BY TO WSZYSTKO SZYBKO ZATUSZOWAL.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

4
3
~Olo 2013-09-05 (21:37) 1 rok 1 miesiąc 19 dni 1 godzinę i 41 minut temu

Hmmmmm, polski katolicyzm. Weźmy go o zaszczepmy na caaaaałym świecie. Powodzenia. Podpis: niewierzący katolik.

odpowiedz

16
1
~a 2013-09-05 (21:36) 1 rok 1 miesiąc 19 dni 1 godzinę i 42 minuty temu

Wystarczy czytać "Fakty i Mity" i artykuł nie byłby zaskoczeniem. FiM już dawno opublikowały artykuł w tym temacie. Jeżeli dobrze pamiętam był tam jeszcze zakonnik z Polski, u którego Policja znalazła obcisłe ciuszki dla dzieciaków i nie tylko a także była jeszcze kwestia chyba konsula honorowego Polski na Dominikanie. Skandal totalny, który byłby zamieciony pod dywan za czasów OJCA ŚWIĘTEGO KAROLA WOJTYŁY.

odpowiedz

4
0
~alek 2013-09-05 (21:17) 1 rok 1 miesiąc 19 dni 2 godziny i 1 minutę temu

kaplani watykanscy niestety nieprzestrzegaja w ich wewnetrznych, obowiazujacych w ich organizacji prawach zalecen wlasnego ich Boga co kazal stworzonym przez niego ludziom rozmnazac sie. Dlaczego ich szef milczy tak dlugo i niereaguje na niesubordynacje?

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

11
1
~samoa 2013-09-05 (21:36) 1 rok 1 miesiąc 19 dni 1 godzinę i 42 minuty temu

Trzeba być fanatykiem, by oddawać swoje dzieci pod opiekę tych barbarzyńców w czarnych sukienkach. Podobno nie wszyscy tacy są w końcu to jedna i ta sama sekta.

odpowiedz

13
0
~Ryszard 2013-09-05 (21:36) 1 rok 1 miesiąc 19 dni 1 godzinę i 42 minuty temu

Czysta obłuda ksiądz to też męszczyzna lubiący sex, powinni sie żenic i mieć oficjalnie rodziny a nie pokontnie. Ogromna częśc księży ma dzieci nie mających oficjalnie ojca.

odpowiedz

5
0
~alojzy 2013-09-05 (21:35) 1 rok 1 miesiąc 19 dni 1 godzinę i 43 minuty temu

hmm.. dziwne, "..gdy odwiedzał miejsca w stolicy kraju znane z prostytucji nieletnich.." czyli gdyby tych miejsc nie odwiedzał to nie było by skandalu??? ...media na Dominikanie są oburzone, że te miejsca odwiedzał ksiądz a nie tym że ich kraj posiada takie miejsca i rząd nic z tym nie robi. HIPOKRYZJA!!! ksiądz jesli jest winny, powinien ponieść wszelkie konsekwencje...

odpowiedz

9
10
~aniela 2013-09-05 (21:17) 1 rok 1 miesiąc 19 dni 2 godziny i 1 minutę temu

Jak Radio Maryja powie że taka jest prawda to wtedy uwierzę.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

2
0
~alek 2013-09-05 (21:34) 1 rok 1 miesiąc 19 dni 1 godzinę i 44 minuty temu

jak chca to niech poszukaja w Polsce- niebedzie zbyt dlugich poszukiwan...

odpowiedz

2
0
~fan123 2013-09-05 (21:33) 1 rok 1 miesiąc 19 dni 1 godzinę i 45 minut temu

wszsytko przez celibat... człowiek to człowiek facet to facet biologi sie nie oszuka bez seksu sie zyc nie da.. i potem są takie efkty.. duchowni powinni móc miec rodziny chociazby po to aby lepiej rozumiec ludzi, spoleczenstwo do tego sa przeciez powolani..

odpowiedz

7
0
~LUC 2013-09-05 (21:33) 1 rok 1 miesiąc 19 dni 1 godzinę i 45 minut temu

CZY PRZYPADKIM NASZ PRZYSZLY PREMIER JAREK NIE MOWL CZEGOS O ODWOŁANIU DO BOGA W KONSTYTUCJI I WIEKSZEJ ROLI KOSCIOLA W JEGO NOWYM PANSTWIE ???

odpowiedz

6
8
~zkols 2013-09-05 (21:17) 1 rok 1 miesiąc 19 dni 2 godziny i 1 minutę temu

Jeśli podaje to serwis TVN to już wiem,że jest wiadomość jest ,,wiarygodna''. A kiedy zaczną tak pisać o rabinach i imamach?

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

7
1
~hm 2013-09-05 (21:32) 1 rok 1 miesiąc 19 dni 1 godzinę i 46 minut temu

w imadła wsadzać albo między drzwi albo kupować gumowe lalki wara od biednych dzieci

odpowiedz

5
2
~PERUN 2013-09-05 (21:32) 1 rok 1 miesiąc 19 dni 1 godzinę i 46 minut temu

wszystkie te wiary to niezły SYF !!! jedyne co naprawdę było przyzwoite to słowiańskie wedy mówią i to jest naprawdę piękne ,...

odpowiedz

6
0
~waldi 2013-09-05 (21:32) 1 rok 1 miesiąc 19 dni 1 godzinę i 46 minut temu

Prokuratura wszczęła? U nas to by padła przed takim na kolana, jak np. przed Gocłowskim. A nasi nie protestują? Co na to MSZ?

odpowiedz

18
3
~ja 2013-09-05 (21:12) 1 rok 1 miesiąc 19 dni 2 godziny i 6 minut temu

I to wszystko w Polsce katolickiej . Mafia Watykańska !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

1
2
~JADWIGA KATOLICZKA 2013-09-05 (21:31) 1 rok 1 miesiąc 19 dni 1 godzinę i 47 minut temu

KSIENZA I ARCYBISKUPI TO GRUPA UPRZYWILEJOWANA TAK JAK POLICJANCI I NAUCZYCIELE WIENC NIC MU NIE ZROBIĄ .

odpowiedz

1
0
~bartosz 2013-09-05 (21:31) 1 rok 1 miesiąc 19 dni 1 godzinę i 47 minut temu

A NASI TYLKO CZEKAJĄ

odpowiedz

53
8
~JK 2013-09-05 (21:03) 1 rok 1 miesiąc 19 dni 2 godziny i 15 minut temu

oto przeklęty kler - oni zmuszają rząd do nauki religii w szkołach po to by molestować dzieci - przeklęte diabły - wnuczka ma 2 lekcje religii w 1-szej klasie - skąd te kanalie rządowe mają na to pieniądze - na leczenie dzieci zbierają ludzie pieniądze a solidaruchy finansują tyle lekcji religii - kiedy ten naród polski się obudzi

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

Szukaj w serwisie

Bądź z nami na bieżąco

Najważniejsze wiadomości

Donald Tusk zabrał głos w sprawie spotkania z Władimirem Putinem
dodane 2014-10-24 (07:35) 15 godzin i 43 minuty temu

Wybuch gazu w Katowicach. Akcja została zakończona
dodane 2014-10-24 (06:24) 16 godzin i 54 minuty temu

Aleksander Kwaśniewski: Radosław Sikorski chlapnął
dodane 2014-10-24 (08:34) 14 godzin i 44 minuty temu

Odwołane poszukiwania obcego okrętu na Bałtyku
dodane 2014-10-24 (08:55) 14 godzin i 23 minuty temu

W wybuchu gazu w kamienicy w Katowicach zginęli dziennikarze
dodane 2014-10-24 (06:26) 16 godzin i 52 minuty temu

Skandaliczny konkurs na Miss Hitler
dodane 2014-10-24 (05:46) 17 godzin i 32 minuty temu

więcej wiadomości

Wyślij newsa #dziejesiewpolsce

Masz ciekawego newsa, zdjęcia film. Wyślij do nas.

wyślij

Najlepsze materiały publikujemy na stronie głównej serwisu.

Sonda

Czy Radosław Sikorski powinien zostać odwołany z funkcji marszałka sejmu?

liczba oddanych głosów: 13222