Strona główna serwisu
Magdalena Wojnarowska

oprac.Magdalena Wojnarowska

Rosyjski okręt szpiegowski Wiktor Leonow u wybrzeży USA

Rosyjski okręt szpiegowski Wiktor Leonow u wybrzeży USA

U wybrzeży USA we wtorek pojawił się rosyjski okręt szpiegowski - poinformowała telewizja Fox News. Według amerykańskich władz, to pierwszy taki incydent od zaprzysiężenia Donalda Trumpa na prezydenta 20 stycznia.
"Wiktor Leonow" z niezapowiedzianą wizytą w Hawanie pod koniec lutego br. "Wiktor Leonow" z niezapowiedzianą wizytą w Hawanie pod koniec lutego br. ()
Według informacji amerykańskiej telewizji, okręt Wiktor Leonow pojawił się o poranku czasu lokalnego w pobliżu Delaware na wschodnim wybrzeżu USA i kierował się na północ. Według podawanych informacji, statek znajdował się około 70 mil od linii brzegowej, co oznacza, że znajdował się na wodach międzynarodowych, ponieważ wody terytorialne USA sięgają 12 mil morskich.

Jak podaje Fox News, nie wiadomo dokąd zmierza rosyjska maszyna, wiadomo natomiast, że jednostka jest uzbrojona w przeciwlotnicze pociski rakietowe. Według źródła, cytowanego przez stację telewizyjną, póki co statek nie stanowi wielkiego problemu, ale jego poczynania są obserwowane. Nie robi tego jednak żaden z czterech amerykańskich okrętów wojennych, które obecnie znajdują się na Oceanie Atlantyckim, gdzie biorą udział w ćwiczeniach.

Wiktor Leonow, który jest okręt rozpoznania elektronicznego, został zbudowany pod koniec lat 80. w gdańskiej stoczni na zamówienie ówczesnych władz ZSRR.Jednostka ma długość 94 metrów, jest wyposażona w elektroniczne urządzenia rozpoznawcze, rakietowy system obronny i 30-milimetrowe działka przeciwlotnicze. Jednostka jest jednym z rosyjskich okrętów, najczęściej widywanych w okolicach wschodnich wybrzeży USA.

PAP Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (44)
Nie zgadzam się z opinią
10
Zgadzam się z opinią
120
~Polak 2017-02-14 (21:07) 16 godzin i 1 minutę temu

Jak się to czyta, to łza się w oku kręci - Wiktor Leonow, który został zbudowany pod koniec lat 80. w gdańskiej stoczni. Jednostka ma długość 94 metrów. Kiedyś mieliśmy przemysł stoczniowy i fachowców, którzy potrafili zbudować takie jednostki. A dzisiaj, niema nic. A dla stoczniowców można by przywołać przypowieść o karpiach, które zagłosowały o przyspieszeniu Wigilii.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 13

Nie zgadzam się z opinią
16
Zgadzam się z opinią
68
~gosc 2017-02-14 (21:01) 16 godzin i 7 minut temu

plywac kazdy moze morzem.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
15
Zgadzam się z opinią
56
~obywatel 2017-02-14 (21:03) 16 godzin i 5 minut temu

"co oznacza, że znajdował się na wodach międzynarodowych," No to ONZ powinno juz zwolac nadzwyczajne posiedzenie i to potepic.

odpowiedz

zgłoś do moderacji