Strona główna serwisu
WHO: Wirus Zika jest groźniejszy dla kobiet w ciąży niż przypuszczano

WHO: Wirus Zika jest groźniejszy dla kobiet w ciąży niż przypuszczano

• Wirus Zika jest groźniejszy dla kobiet w ciąży niż do tej pory przypuszczano
• Według WHO wirus może uszkodzić łożysko, a także układ nerwowy dziecka
• Poinformowała w Genewie szefowa Światowej Organizacji Zdrowia Margaret Chan
Pomimo nowych informacji dotyczących wirusa, Chan zaznaczyła, że wciąż nie ustalono, czy istnieje związek między wystąpieniem mikrocefalii u niemowląt a zakażeniem matki Ziką.

Według szefowej WHO niepokój budzi fakt, że wirus ten może być częściej niż przypuszczano przenoszony drogą płciową.

Fala zakażeń wirusem dotknęła ponad 30 państw, w tym najdotkliwiej Brazylię, gdzie odnotowano ponad 4,3 tys. mikrocefalii prawdopodobnie powiązanych z Ziką.


W ostatnim czasie pojawiły się doniesienia o stwierdzeniu obecności tego wirusa u europejskich turystów. Chodzi o dwoje Czechów, którzy podróżowali po Karaibach, a także o trzech Brytyjczyków, 10 Holendrów i Hiszpankę, którzy odwiedzili kraje Ameryki Południowej. Pod koniec lutego we Francji potwierdzono pierwszy przypadek zakażenia wirusem Zika drogą płciową.

Eksperci przewidują, że biorąc pod uwagę skalę występowania wirusa w Ameryce Południowej i częstotliwość zagranicznych podróży, w Europie najpewniej takich przypadków będzie przybywać.

Światowa Organizacja Zdrowia traktuje wirusa jako międzynarodowe zagrożenie. Poprzednio taki komunikat WHO wydała w 2014 roku w związku z epidemią eboli.


Wirus Zika, przenoszony przez komary z rodziny Aedes aegypti, znany jest od 1947 roku, gdy został odkryty w Ugandzie. Jeszcze do zeszłego roku uważano, że nie ma on poważnych skutków dla zdrowia.

Zobacz także: Wirus zika może przenosić się drogą płciową. WHO zaniepokojone doniesieniami z USA

Zobacz także: Wirus zika może przenosić się drogą płciową. WHO zaniepokojone doniesieniami z USA

PAP Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (11)
Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
10
~Sprostowanie 2016-03-09 (12:32) 5 godzin i 48 minut temu

Wirus Zika, nie jest groźny dla kobiet w ciąży, tylko ich rozwijających się dzieci.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
9
~abcde 2016-03-09 (14:37) 3 godziny i 43 minut temu

Pewnie coś tam próbowali i znów się wyrwało spod kontroli albo ktoś to specjalnie wypuścił i teraz będą badania na szeroką skalę. W dzisiejszych czasach nie można zaufać nikomu, a jeśli chodzi o pieniądze to już w ogóle.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
3
Zgadzam się z opinią
8
ru 2016-03-09 (15:39) 2 godziny i 41 minut temu

W Brazylii w 2014 wprowadzono nową, obowiązkowa szczepionkę dla kobiet w ciąży czy to nie przypadek?

odpowiedz

zgłoś do moderacji